مشخصات اثر

 • نام اثر
  Supraland سوپرالند
 • ژانر
  اکشن معمایی
 • سال ساخت
  2019
 • پلتفورم
  Windows Xbox One Play Station Nintendo
 • کشور سازنده
  آلمان
 • نام بازی ساز
  David Münnich
 • نام کارگردان هنری
  David Münnich
 • استودیو سازنده
  Supra Games
نوشته شده در: توسط: زینب مؤمنی در: گیم

حتما یادتان می‌آید زمان کودکیتان هنگام بازی با اسباب بازی‌ها خانه سازی می‌کردید و در تخیلات خود ماجراهای هیجان انگیزی برای جسم بی جان آدمک‌ها و عروسک‌ها می‌ساختید. Supraland در واقع جعبه‌‌ خاکی با اسباب بازی‌های رنگارنگ پسرکی است که به زیبایی و با حوصله تمام به چیدن داستان خود پرداخته است. جست‌و‌جو و کاوش در چنین فضایی برای رسیدن به هدف، همراه با رد کردن موانع مختلف، حل مسائل آسان و پیچیده و کشف مکان‌ها و قابلیت های جدید آن هم به عنوان یک اسباب بازی،‌ بسیار لذت بخش و هیجان‌انگیز خواهد بود.

بازی معمایی

Supraland بازی بر پایه معما

Supraland بازیی اول ‌شخص، انفرادی و فکری در ژانر اکشن ماجراجویی است. این بازی پازل مانند ساخته‌ فردی آلمانی به نام Münnich است که از بازی‌هایی در این سبک مثلZelda, Metroid و Portal الهام گرفته ‌است. Münnich می‌گوید: ˝انواع معماهایی که من از بازی های دیگر می‌شناختم اکثرا بلافاصله در روند طراحی رد می‌شدند و برایم مهم است که بازیکن به محض فهمیدن ایده‌ پشت معما، به جای آن که حل کردنش سخت و خسته کننده باشد، به راحتی و بلافاصله بتواند از پس آن بربیاید. با پیش‌روی در بازی با معما‌های خلاقانه بیشتری روبه‌رو می‌شوید.˝

همچنان که سازنده بازی اشاره می‌کند، بازی به طور هوشمندانه‌ای طراحی شده ‌است که معماها نه آنقدر آسان است که از جذابیت بازی بکاهد، و نه آنقدر سخت است که هنگام حل آن احساس ناتوانی کنید و برایتان طاقت فرسا باشد؛ همین طرّاحی زیبای معمّاها یکی از مزیّت های بزرگ بازی به‌شمار می‌آید. با گذراندن هر بخش، معمّاها سخت‌تر، پیچیده‌تر اما در عین حال حیرت انگیز می‌شوند.

Supraland شما را ترغیب می‌کند که توقف کرده، تفکر کنید و با دقت نظاره کنید که چه در پیش رو دارید و با قابلیت های موجود چگونه می‌توانید از مرحله گذر کنید. گاهی شاید در بخشی از مراحل به مشکل خورده و ندانید که چه باید کنید. آرامش خود را حفظ کرده به ذهن خود استراخت دهید و دوباره به مواردی که در پیش روی شماست با دقت بیشتری نگاه کنید.

بازی معمایی

آخرین قطعه اسباب بازی

ابتدای بازی پسر بچه‌ای را می‌بینیم که آخرین قطعه اسباب بازی‌اش را در بین خانه‌ای می‌گذارد. شما بعنوان آدمکی قرمز در اتاق از خواب بیدار شده، به بیرون از اتاق می‌روید و با گروهی از آدمک‌های دیگر مواجه می‌شوید. رئیس قبیله‌تان‌ به شما می‌گوید که منبع آب مزرعه تمام شده‌ است و از شما می‌خواهد که به درون لوله‌ آب بروید و مشکل را پیدا کنید. پس از وارد شدن به لوله‌ی آب، فردی به شما یک شمشیر برای محافظت خود از دشمنان احتمالی می‌دهد. در انتهای مسیر، آدمک های آبی را مشاهده می‌کنید که در آن سوی دیگر، با آجری در حال خراب کردن لوله‌ هستند.

پس از آن، رئیس قبیله قرمزها به شما مأموریت یافتن رئیس قبیله آبی‌ها و صحبت با آن را می‌دهد و ماجراجویی اصلی آغاز می‌شود. با وجود کوتاه بودن داستان، بازی به شما انگیزه و هدف کافی برای دنبال کردن و ادامه دادن را می‌دهد. اشتباه نکنید، صحبت با رئیس آبی‌ها تنها هدف شما نیست. پس از رسیدن به مقصد، از تراژدی کوچک و زیبای داستان متعجب خواهید شد.

گفتگوهایی میان مردم در طول بازی مشاهده می‌شود که به جذّابیت بازی افزوده ‌است. گفتگوهایی درباره جهانی که آدمک‌ها در آن زندگی می‌کنند. مانند : ˝پس تو می‌گویی تمام جهان ما یک جعبه است؟˝ یا در جایی دیگر می‌بینیم که می‌گویند: ˝اگر فکر می‌کنی یک بچّه بزرگ همه چیز را کنترل می‌کند. چرا ما نمی‌توانیم ببینیمش؟˝ گفتگو‌های این چنینی بین شهروندان مزرعه نمک بازی را بیشتر کرده ‌است.

بازی معمایی

Supraland برای عاشقان حل معمّا

بازی Supraland ترکیبی از سه حالت گشت‌ و گذار، مبارزه و حل معمّا ‌است. نقشه‌ بازی بزرگ‌تر از آن است که به نظر می‌رسد و چند قسمت به هم متصل است که با موانع مختلف مثل درها و… از هم جدا شده‌اند. برای رسیدن به مزرعه‌ آبی‌ها به ترتیب به سه کریستال قرمز، بنفش و آبی نیاز داریم. تمرکز اصلی بازی بر روی حل معمّاها برای ادامه‌ مسیر است.

اینکه چطور به کمک قابلیت‌هایتان، اشیاء موجود در اطراف و ساختمان‌ها و خانه‌ها بتوانید دری را باز کرده و یا به بالای برجی برسید هوشمندی و تمرکز شما را می‌طلبد. در اکثر نقاط نقشه Supraland موجوداتی اسکلتی از قبرهایی در زمین، سر از خاک بیرون آورده و به سمت شما حمله‌ می‌کنند و سرعت حل مسئله را کند می‌کنند. در ابتدا شما تنها دارای شمشیر هستید اما با پیشروی در بازی اسلحه‌های دیگری را نیز به دست می‌آورید. بخش مبارزه‌ بازی از یکنواختی بازی جلوگیری کرده و به هیجان آن می‌افزاید.

ارتقا کاراکتر با خرید درون برنامه‌ای

سکه‌هایی نیز در نقاط مختلف وجود دارند که با افزایش موجودیتان می‌توانید از قسمت مغازه‌ داخل بازی که فروشنده آن آدمک است، قابلیت‌هایی مانند پرش چند مرحله‌ای، ساخت مکعب و… را خریداری کرده و مهارت‌های کاراکترتان را ارتقاء دهید. حس کنجکاوی زیاد در این بازی به شما کمک بسیاری خواهد کرد. به گشتن ادامه دهید و دست از تلاش برندارید. مطمئن شوید که هیچ مکانی را از قلم نینداخته‌اید. به صخره‌ها و پستی بلندی‌های اطرافتان خوب دقت کنید و سعی کنید از مرز‌ها خارج شوید. سازنده بازی Münnich، سوپرایزهایی را برایتان تدارک دیده ‌است. مکانهای مخفی در نقاط مختلف دارای جعبه‌های سوپرایزی هستند که قابلیت‌های مختلف کاراکترتان را ارتقاء می‌دهد.

وجود راهنمایی‌ها از طرق مختلف شما را در مسیر حل معمّاهای Supraland تنها نمی‌گذارند. کابل‌ها و سیم‌ها را دنبال کرده، به علامت‌های روی تابلوها در مسیر و سخنان دیگر آدمک‌ها نیز دقت کنید. همچنین از استفاده‌ همزمان از چند قابلیت‌ غافل نشوید. پس از بدست آوردن هر نوع قابلیت جدید آموزشی در حین بازی به شما طرز استفاده از آن قابلیت را یاد می‌دهد. انجام دادن کارهای مختلف مانند درست کردن آبمیوه، آب دادن به گلها، رنگ آمیزی اشیاء و …

بازی معمایی

بازی برای بازیکنان هوشمند

علی‌رغم فضای بصری کودکانه، بازی بازیکنان هوشمند و با تجربه را هدف قرار داده ‌است. طراحی فوق حرفه‌ای فضا شما را شگفت زده خواهد کرد. صخره‌های سنگی، پستی بلندی‌های طبیعی، خانه‌‌ها و ساختمان‌ها، درختان مختلف و گیاهان و کاکتوس‌های جذاب که همگی به خوبی جایگذاری و طراحی شده‌اند و از مدل سازی خوبی برخوردار هستند. hud زیبا که در عین سادگی، قابل فهم است. اماّ بسیار مرتب تر می‌توانست باشد.

مکانیک مبارزه از بازی‌های قدیمی مثل Doom، Unreal و Quake الهام گرفته شده است. پرش در حال شلیک، سرعت بالا و شلیک پشت شلیک به انبوهی از دشمنان بدون نگرانی درباره پرکردن دوباره خشاب‌ها از ویژگی‌های این سبک از مبارزه است. اینکه گاهی با ابزارهای غول پیکر پسربچه‌ در ابعاد انسانی‌، مانند پیچ‌گوشتی، شیرآب، مدادهای رنگی، پاک کن و … مواجه می‌شوید، باعث می‌شود کاملا متوجه ابعاد کوچک و ریز خود شده و به شدت در نقش اسباب بازی بودنتان فرو روید.

به جرأت می‌توانم بگویم این بازی به شدت بهینه، تمیز و همه چیز تمام طراحی شده‌‌است و کاملاً حق ژانر خود را به خوبی ادا کرده‌است. اگر خواهان ساعت‌ها سرگرمی فکری هستید به هیچ وجه تجربه این بازی را از دست ندهید. بازی‌ای که از لحظه لحظه‌اش لذت می‌برید. مخصوصا وقتی که مسئله‌ای را حل می‌کنید حس انیشتین بودن بهتان دست می‌دهد. پیشنهاد می‌شود حداقل در فروشگاه استیم قبل از خرید بازی، دموی رایگان بازی را به اندازه‌ یک مرحله تجربه کنید.

 

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

گیم APEX Legends

APEX Legends، بازی چند نفره و اوّل شخص در ژانر اکشن ماجراجویی است که توسط کمپانی بزرگ EA به صورت رایگان منتشر شد. بتل‌رویالی با شخصیت‌های جذّاب، متنوع و دارای قابلیت‌های متفاوت که به سرعت در بین بازیکنان محبوب و به یکی از رقبای اصلی بازی ˝فورتنایت˝ تبدیل شد. استدیو سازنده این بازی یعنی ˝ریسپاون […]

گیم Bad Land

بازی Bad Land یا همان سرزمین بد یک بازی اکشن ماجراجویی و دوبعدی با ژانر پلتفورم است. بعنوان بازیکن، کنترل پرواز پرنده‌ را به دست بگیرید و او را در جنگلی تاریک، از بین انواع تله‌ها و … رد کرده و به مقصد برسانید. بخاطر وجود موانع و اهمیت کنترل سرعت در بازی، بهتر است […]

گیم Don’t Starve

Don’t Starve یک بازی ماجراجویی در سبک جهان‌باز، با پیروی از اصول بقاست. زمانی که شما وارد یک دنیای عجیب و کشف نشده با فضایی تیره می‌شوید، در بیابانی که پر از موجودات بیگانه، خطرناک و شگفت‌انگیز است باید برای زنده ماندن تلاش کنید و از منابع موجود استفاده کرده تا از مرگ خود جلوگیری […]

گیم Rocket League

اگر از بازی‌های اتومبیل سواری لذت می‌برید یا به فوتبال نیز علاقه‌مند هستید بازی Rocket League ، تجربه هیجان‌انگیز و هم‌زمان فوتبال و ماشین‌رانی است. سبکی جدید و نوین که با استقبال زیاد بازیکنان رو‌به‌رو شد. در یک استادیوم بزرگ، درون جعبه‌ای شیشه‌ای با کنترل ماشین‌های موشکی، توپ بزرگ را به درون دروازه حریف هدایت […]