مشخصات اثر

 • نام اثر
  God Of War 4 خدای جنگ شماره 4
 • ژانر
  اکشن ماجراجویی هک اند اسلش
 • سال ساخت
  2014-2018
 • پلتفورم
  PS5
 • کشور سازنده
  آمریکا
 • نام بازی ساز
  الیزابت داهم وانگ سین لووَلین چاد کاکس اِریک فونگ
 • استودیوی سازنده
  SIE Santa Monica Studio
 • جوایز
  برنده نشان ویژه گرافیک در جوایز منتقدین بازی در سال 2016 برنده بهترین داستان، بهترین طراحی ویدئویی، بهترین طراحی صوتی، بازی سال پلی‌استیشن در جوایز جوی‌استیک طلایی در سال 2018 برنده بازی سال، بهترین کارگردانی بازی و بهترین بازی اکشن/ماجراجویی در جوایز بازی 2018 برنده محبوب‌ترین صداگذار مرد در جوایز انتخابی گیمر‌ها
 • ارتباطات
  God of war 3 God of war 2 God of war: Ascension Hellblade: Senua's Sacrifice Horizon Zero Dawn Heavenly Sword
 • بازخورد و میزان استقبال
  بازی خدای جنگ برای روایت داستانی، طراحی دنیای بازی، کارگردانی هنری، موسیقی، گرافیک، شخصیت‌پردازی و سیستم مبارزه بازی در سطح جهانی تحسین‌شده است. خیلی از منتقدین احساس می‌کردند که این بازی بدون آن‌که ویژگی‌های اصلی نسل‌های قبلی خود را از دست بدهد با موفقیت احیاشده است. امتیاز منقدین این بازی عالی است و این بازی را با بازی اصلی خدای جنگ را یکسان دانسته و این بازی بالاترین امتیاز در این مجموعه همچنین بالاترین امتیاز در بین بازی‌های پلی‌استیشن 4 را طبق نظر مجموع نقدهای متاکریتیک دارد. میان جوایز و نامزدی‌ها، خدای جنگ به‌عنوان بهترین بازی سال ازنظر بازارهای رسانه‌ای و برنامه‌های جوایز شناخته‌شده است. بازی بازار بسیار خوبی داشته است و بالای پنج میلیون نسخه در همان ماه ای که منتشر شد و بالای ده میلیون نسخه تا می 2019 به فروش رساند، که باعث شد یکی از پرفروش‌ترین بازی‌های پلی‌استیشن 4 همچنین پرفروش‌ترین بازی در این سری شود. یک نسخه رمان در سال در اوت 2018 و به دنبال مجموعه از کمیک‌های پیشین آن‌که از نوامبر 2018 تا فوریه 2019 منتشر شد. یک نسخه بدون عنوان در حال حاضر در حال ساخت برای پلی‌استیشن 5 هست که قرار است در سال 2021 منتشر شود.
نوشته شده در: توسط: مریم طالعی بافقی در: گیم

God Of War یک بازی تک‌نفره ، سوم شخص در ژانر اکشن / ماجراجویی و هک اند اسلش است. خدای جنگ، بازی انحصاری پلی‌استیشن است که اولین نسخه این بازی در سال 2005 توسط استودیو سانتا مونیکا سونی ساخته‌شده است. بازی خدای جنگ (2018) که تحت عنوان خدای جنگ 4 شناخته می‌شود بعد از سه‌گانه بازی خدای جنگ  از مجموعه بازی‌های خدای جنگ است. این بازی به‌عنوان بازی انحصاری برای پلی‌استیشن 4 توسط همان استودیو ساخته شد و توسط سرگرمی تعاملی سونی  کمپانی) (Sony Interactive Entertainment  در سال 2018 منتشر شد.

خدای جنگ

God Of War

داستان God Of War 4 در یک دنیای فانتزی و اساطیری اتفاق می‌افتد. کراتوس در این داستان به خاطر حوادثی که پشت سر گذاشته است باوجود اینکه او خود نیز یک خدا است اما از خدایان متنفر است و تلاش دارد هویت خودش را مخفی نگه دارد و مانع از آن شود تا پسرش به ماهیت خودش و یا او پی ببرد.

در طی داستان کراتوس مکرراً به آترئوس تأکید می‌کند که خدایان به‌هیچ‌وجه خوب نیستند. بعلاوه کراتوس به خاطر اشتباهاتی که درگذشته انجام داده است نمی‌خواهد تا هیچ‌کسی به‌ویژه پسرش از گذشته او باخبر شود. داستان چالش‌های کراتوس برای آنکه یک پدر و راهنمای خوب باشد را نشان می‌دهد و هم‌زمان با آن شاهد تلاش‌های آترئوس برای بهتر شدن هستیم تا پدرش به او افتخار کند.

شخصیت کراتوس در داستان به خاطر سختی‌ها و موقعیت‌هایی که در آن قرارگرفته شخصیتی سرد و جدی دارد و درست نقطه مقابل شخصیت پسرش است که مهربان و معصوم است؛ این تضاد شخصیتی و همچنین ترس کراتوس از گذشته‌اش باعث می‌شود علیرغم آنکه فرزندش را دوست دارد نتواند با او ارتباط برقرار کند و احساساتش را بروز دهد. او سعی می‌کند تا آترئوس آموزش دهد تا او مانند خودش اشتباه نکند، قوی باشد و فریب نخورد. بنابراین در ابتدای داستان کراتوس بیشتر مربی سختگیر و جدی است تا آنکه یک پدر باشد.

کراتوس و آترئوس

کراتوس و آترئوس اما هرچه بیشتر در کنار یکدیگر قرار می گیرند بیشتر با یکدیگر آشنا می‌شوند و شخصیت‌هایشان کم‌کم تغییر می‌کند. آترئوس کم‌کم جسورتر، قوی‌تر و محتاط‌تر می‌شود و این تغییر رفتار در کراتوس هم مشاهده می‌شود.

مثلاً در ابتدای بازی God Of War بیشتر شاهد آن هستیم که کراتوس به‌جای صدازدن نام پسرش یا نامیدن او به‌جای پسرم (son) او را پسر(boy) می‌نامد و با اشتباهاتش با تندی برخورد می‌کند اما بعدها می‌بینیم نه‌تنها در رفتار با پسرش بلکه با دیگران نیز مهربان‌تر می‌شود، به‌خصوص پس آن‌که شخصیت‌های مختلف داستان در موقعیت‌های مختلف بدون هیچ چشم‌داشتی به او و پسرش کمک می‌کنند.

علاوه‌بر زمانی که با فریا و میمیر آشنا می‌شود می‌فهمد که همه خدایان نیز بد نیستند. این داستان نیز مانند داستان‌های اساطیری به ظلم و فریبکاری خدایان ازجمله اُدین می‌گوید؛ در این داستان به پدرکشی در اساطیر اشاره می‌کند. اینکه چگونه اُدین، پدرش را می‌کشد و خودش را جای او پادشاه همه قلمروها می‌داند.

بار دیگر به قتل زئوس به دست کراتوس (که خود زئوس نیز پدر خود را کشته بود) پرداخته می‌شود و موارد مشابه دیگر و این موضوع کراتوس را از آینده می‌ترساند. بازی از تصمیم های اشتباه و رفتار خودخواهانه می‌گوید ازجمله تصمیم‌های خودخواهانه‌ والدین که برای حفاظت از فرزندشان گرفتند، مانند اشتباهی که فریا درگذشته انجام داده است.

خدای جنگ

اساطیر نورس به جای اساطیر یونانی در God Of War

برخلاف سری‌های قبلی خدای جنگ این بازی به‌جای اساطیر یونانی بر اساطیر نورس (Norse) تأکید دارد این امر باعث نگرانی طرفداران بازی شده بود که برخلاف تصورات، این بازی بسیار موفق بود و به عقیده خیلی از طرفداران شاید بهتر ازسری‌های قبلی بازی هم بود.

بدون شک بازی خدای جنگ 4، یک شاهکار است و نه‌تنها بهترین بازی سال یا بهترین بازی پلی‌استیشن، بلکه می‌توان آن را جزء بهترین بازی‌های ساخته‌شده در تاریخ بازی‌های ویدئویی به‌حساب آورد. داستان خدای جنگ 4 را می‌توان بدون نقص نامید. داستان و تمامی اجزا بازی عالی ساخته‌شده است که این امر موجب شده اگر هم اشکال کوچکی در داستان باشد بتوان به‌راحتی از آن چشم‌پوشی کرد.

داستان بازی با کراتوس که به همراه پسرش (آترئوس) در حال جمع‌آوری درختان نشان شده برای سوزاندن پیکر همسرش (فِی) هست آغاز می‌شود. درست جایی که قرار است پدر و پسر به‌زودی ماجراجویی‌شان را آغاز کنند.

رابطه پدر و پسری

داستان این بازی در کنار ماجراجویی کراتوس به همراه آترئوس به داستان رابطه‌ی این پدر و پسر نیز می‌پردازد. در طول داستان شاهد ورود شخصیت‌های تازه به داستان هستیم که هرکدام به‌نوعی بر سرنوشت این پدر و پسر تأثیر می‌گذارند. نویسنده در این بازی به معرفی اجمالی شخصیت‌ها بسنده نکرده است بلکه سرگذشت هرکدام از شخصیت‌ها تا جایی که به داستان مربوط می‌شود به زیبایی بازگو می‌کند.

علاوه بر آن در طی بازی بخشی از افسانه‌های نورسی مرتبط با مأموریت‌ها و مراحل بازی تعریف می‌شوند. روایت داستان در این بازی به‌قدری هنرمندانه است که داستان گیج‌کننده نمی‌شود و داستان‌های جانبی به داستان اصلی آسیبی نمی‌زند و به‌این‌ترتیب گیمر نیز از داستان خسته نمی‌شود.کنار داستان مأموریت اصلی بازی، به داستان مأموریت‌های جانبی نیز با جزئییات پرداخته‌شده است.

علاوه بر بخش‌های کات سین در بازی که داستان را نشان می‌دهند. دیالوگ‌های داستان نیز به زیبایی نوشته‌شده و گوش دادن به آن‌ها باعث جمع‌آوری اطلاعات بیشتر درباره اسطوره‌های نورسی و داستان زندگی شخصیت‌ها می‌شود. بنابراین هرلحظه از داستان و بازی مهیج و جالب است.

خدای جنگ

بازی God Of War سخت ولی لذت بخش

بازی God Of War 4 بازی است که مشابه آن به‌سختی پیدا می‌شود. همه‌چیز در این بازی فوق‌العاده است، موسیقی، طراحی شخصیت، صداگذاری، طراحی دنیای بازی. زاویه دوربین در این بازی نسبت به سری‌های قبلی بهبود پیدا کرده است. بنابراین هم سیستم مبارزه را بهتر شده است و هم تماشا منظره اطراف را راحت‌تر می‌سازد.

سلاح‌ها، آیتم‌ها و توانایی‌هایی که برای شخصیت‌های بازی قرار داده‌شده است به گیمر این انتخاب را می‌دهد که با سبک‌های مختلف به مبارزه بپردازد. باوجود اینکه معمولاً شخصیت دوم به‌خصوص شخصیت‌های بچه در بازی‌های اکشن دست‌وپا گیر هستند، شخصیت آترئوس در این بازی بسیار جالب است و نه‌تنها وجودش آزاردهنده نیست بلکه در آینده با افزایش قدرت و توانایی هایش، شخصیت او خیلی هم می‌تواند مفید باشد.

گشت‌وگذار در دنیای بازی

دیالوگ‌ها و مبارزه کراتوس و آترئوس در کنار هم به‌قدری زیبا و لذت‌بخش است که اگر گیمر طرفدار گشت‌وگذار در دنیای بازی و انجام مأموریت‌ها نباشد در این بازی گیمر مشتاق می‌شود تا ماجراجویی‌های بیشتری را انجام بدهد که نه‌تنها از یک مبارزه جذاب و دیالوگ‌های جالب و طنزآمیز این بازی بهره ببرد بلکه داستان‌های بیشتری هم  بشنود.

جذابیت بازی God Of War با ورود میمیر در داستان بیشتر می‌شود و گیمر می‌تواند در حین سفر از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر از داستان جالبی که میمیر تعریف می‌کند استفاده کند. کنترل شخصیت و استفاده از قدرت و سلاح‌ها در این بازی بسیار راحت است و دشمنان در بازی متناسب با زمان و مهارت‌های بازیکن هستند بنابراین مبارزه با دشمنان نه آن‌قدر سخت هست که گیمر را کلافه کند و نه آن‌قدر آسان‌که دیگر هیجانی نداشته باشد.

جدا از اکشن عالی، این بازی معماهای جالبی هم دارد که معمولاً آن‌قدر سخت نیستند که گیمر را گیر بیاندازد و یا هیجان بازی را از بین ببرند. در این بازی هیچ‌چیز اضافی وجود ندارد. لحظه‌ به ‌لحظه این بازی فکر شده و حساب‌شده است.

خدای جنگ

جنجال‌های بازی خدای جنگ

زمانی که خدای جنگ اولیه به بازار آمد به‌عنوان جذاب‌ترین بازی در ps2 بحث‌برانگیز شد. سیزده سال بعد، سانتا مونیکا بازهم توانست ما را شگفت‌زده کند. بعد ‌از آنکه خدای جنگ:صعود در سال 2013 موردتوجه قرار نگرفت، یک طراحی مجدد ضروری شد.

خدای جنگ 4 با معابد جدید، مبارزه منظم‌تر، و یک دوربین از زاویه نزدیک سروکار داریم که زاویه دید آن یک‌باره تغییر نمی‌کند، بعلاوه گستردگی احساساتی را در بازی می بینیم که برخلاف مجموعه‌های قبلی فراتر از خشم مطلق است.

سایت IGN به خدای جنگ 4 امتیاز فوق‌العاده‌ای داده است. جاناتان دورنبوش نقدی دراین‌باره نوشته است و از همه‌چیز ازجمله زاویه دوربین تا تکامل احساسات کراتوس تعریف کرده است و بیان کرده است تصویر چه در PS4 و چه در PS4 Pro فوق‌العاده زیبا بوده است.

امتیازات بالای خدای جنگ

خدای جنگ 4 در متاکریتیک هم امتیاز بالایی کسب کرده است اما شاهد برخی انتقادات از طراحی معماها و لحظات تکراری در برخی مبارزات بوده‌ایم. نتایج هم در DigitalFoundry شگفت‌انگیز بوده است. وجود انیمیشن بی‌نهایت باظرافت، نورپردازی عالی، محیط بسیار فعال بازی و مقدار زیادی از اجزاء شتاب‌دهنده واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) و بهترین نوع چک بُرد رندرینگ checkerboard rendering)) زیباترین بازی این نسل محسوب می‌شود (extremetech ,2018).

ما در این بازی با اساطیر نورسی سروکار داریم بنابراین تم بازی نیز تغییر می‌کند، پوشش‌های بازی در اینجا برگرفته از افسانه‌ها و جنگجویان نورسی هست، در اینجا دیگر خبری از شاخ و یا کلاه‌خود نیست، در اینجا چرم‌هایی که اطرافش با خز پوشیده شده و خال‌کوبی را می‌بینیم، اما در اینجا تنها بحث زیبایی مطرح نیست. ترکیبات متفاوت زره و سلاح، ویژگی بارز خدای جنگ 4 است. سلاح‌های مختلف می‌توانند در طی بازی برای کراتوس و پسرش به دست بیایند و یا خریداری شوند (pocket-lint ,2018).

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

گیم Fall Guys: Ultimate Knockout

Fall Guys: Ultimate Knockout بازی سرگرم کننده و به شدت فان است. به خنده نیاز دارید؟ هیجان؟ رقابت؟ یا عصبانیت از برنده نشدن؟ تلاقی همزمان شادی‌، تمرکز، هیجان و رقابت را در این بازی تجربه کنید. تجربه‌ای جدید از بتل رویال همراه با گیمی که به محض انتشار محبوبیت بسیار زیادی کسب کرد. در Fall […]

گیم Supraland

حتما یادتان می‌آید زمان کودکیتان هنگام بازی با اسباب بازی‌ها خانه سازی می‌کردید و در تخیلات خود ماجراهای هیجان انگیزی برای جسم بی جان آدمک‌ها و عروسک‌ها می‌ساختید. Supraland در واقع جعبه‌‌ خاکی با اسباب بازی‌های رنگارنگ پسرکی است که به زیبایی و با حوصله تمام به چیدن داستان خود پرداخته است. جست‌و‌جو و کاوش […]

گیم Ori and the Will of the Wisps

Ori and the Will of the Wisps یک بازی پلتفورمی، در ژانر ماجراجویی و جهان‌باز است. یکی از بازی‌های معروف امسال که در زمینه‌های مختلف توسط بازیکنان و منتقدان بزرگ تمجید شده ‌است. تجربه‌ی ماجراجویی در جنگل‌های رویایی با کاراکتری فانتزی و داستانی زیبا که احساسات شما را بر می‌انگیزد. اوّلین بازی استدیو Moon، بازی […]

گیم Among Us

دورانی که بیشتر اوقاتمان را بخاطر شرایط بیماری، در خانه سپری می کنیم، این بازی به لطف کووید-۱۹ محبوبیت شدیدی را کسب کرده و خودی نشان داده است. اگر در قرنطینه حوصله‌تان سر رفته و دلتان برای باهم بودن تنگ شده، Among Us جایگزین خوبی برای دورهمیهای فیزیکیتان است. گیم Among Us کاملا از بازی […]