مشخصات اثر

 • نام اثر
  APEX Legends
 • ژانر
  Adventure Action first-person shooter Battle royale
 • سال ساخت
  2016
 • پلتفورم
  MICROSOFT WINDOWS XBOX ONE PS4
 • کشور سازنده
  آمریکا
 • نام بازی ساز
  Benjamin Bisson
 • نام کارگردان هنری
  Stephen Barton
 • استودیو سازنده
  Respawn Entertainment
 • جوایز
  ایپَکس در مجموع بالای ۵۰ مرتبه نامزد و برنده جشنواره‌های مختلف شده‌است مانند : برنده جایزه Japan Game Awards در بخش Award for Excellence در سال ۲۰۱9 برنده جایزه Golden Joystick Awards در بخش بهترین بازی چند نفره در سال ۲۰۱۹ برنده جایزه The Game Awards در بخش بهترین بازی چند نفره در سال ۲۰۱۹ برنده جایزه British Academy Games Awards در بخش چند نفره در سال ۲۰۲۰ برنده جایزه Famitsu Dengeki Game Awards در بخش بهترین بازی شوتر در سال ۲۰۲۰
 • بازخورد و میزان استقبال
  تنها پس از گذشت 24 ساعت از انتشار بازی، تعداد بازیکنان به بیش از ۲.۵ میلیون، در هفته‌ی اول ۲۵ میلیون و در یک ماه به بالای ۵۰ میلیون بازیکن رسید. ۴ روز پس از انتشار، کمپانی EA بیشترین رشد سهام خود را پس از سال ۲۰۱۴ به خود دید. نمرات بسیار بالایی را از سوی منتقدان و بازیکنان دریافت کرد.
نوشته شده در: توسط: زینب مؤمنی در: گیم

APEX Legends، بازی چند نفره و اوّل شخص در ژانر اکشن ماجراجویی است که توسط کمپانی بزرگ EA به صورت رایگان منتشر شد. بتل‌رویالی با شخصیت‌های جذّاب، متنوع و دارای قابلیت‌های متفاوت که به سرعت در بین بازیکنان محبوب و به یکی از رقبای اصلی بازی ˝فورتنایت˝ تبدیل شد.

استدیو سازنده این بازی یعنی ˝ریسپاون اینترتینمنت˝ از اواخر سال ۲۰۱۶ در حال کار بر روی بازی جدید خود بود و تا قبل از انتشار ایپَکس، انتظار می‌‌رفت که بازی تایتانفال ۳، عنوان اصلی این استدیو منتشر شود امّا با معرفی ایپَکس لجندز در سال ۲۰۱۹، همه‌ی منتظران خود را غافلگیر کرد.

بتل رویال

APEX Legends بتل رویالی که هویت دارد

معمولاً اکثر بازی‌های آنلاین‌محور علی‌الخصوص ژانر بتل رویال، داستانی عمیق با جزئیات ندارند. امّا APEX Legends سعی کرده ‌است‌ تا با هوّیت بخشی به کاراکترها و دیگر راه‌های مختلف، جذّابیت بخش داستانی بازی را بیشتر کند. استدیو ˝ریسپاون˝، از بازی‌های قبلی خود یعنی ˝تایتانفال ۱ و ۲˝ برای این کار کمک گرفته ‌است. داستان بازی در همان جهان علمی تخیلی به نام Frontier (به معنی ˝مرز˝) که دارای بسیّاری از منظومه‌های شناخته شده و سیّارات مختلف مسکونی و غیرمسکونی است، اتّفاق می‌افتد.

پس از پایان یافتن جنگ‌های مختلف بین دو گروه IMC و Militia در این جهان، شخصی به نام Kuben Blisk، یک برنامه‌ی رقابتی ورزشی را تاسیس کرد و آن را ˝ایپَکس گیم˝ نامید. بازی ایپَکس در یکی از این منظومه‌ها به نام The Outlands جریان دارد. ایپَکس گیم در واقع، تمام جنگجویان با استعداد در سراسر Frontier را که به دنبال دیده شدن، شهرت و محبوبیت هستند را جذب خود می‌کند. هرکس که در این رقابت بزرگ پیروز شود عنوان Apex Legend به او تعّلق می‌گیرد.

شخصیت‌های با پس زمینه داستانی

وجود داستان برای کاراکترها یکی از جذّابیت‌های محبوب در صنعت گیم است که بسیاری از کمپانی‌ها به آن می‌پردازند و بسیاری دیگر نیز به راحتی از کنار آن می‌گذرند. در بازی APEX Legends هر کدام از شخصیت‌ها دارای تاریخچه کوچک و مخصوص به خود هستند. برای مثال، کاراکتر Pathfinder رباتی است که برای جستجوی مکانی و نقشه‌برداری ساخته شده ‌است. این ربات پس از مدّت‌ها روشن شده و خود را در آزمایشگاهی متروکه، تنها و رها شده یافت. Pathfinder که نمیدانست چه کسی او را ساخته و برای چه ساخته شده ‌است، کنجکاو شد و تصمیم گرفت که به دنبال سازنده‌اش برود.

پس از جستجوهای بسیار، در یک ملاقات اتّفاقی با Mirage، یکی دیگر از کاراکترهای بازی، با ˝ایپَکس گیم˝ آشنا شد و به دیگر جنگجویان این رقابت پیوست؛ تا شاید با پیروزی و شرکت در این برنامه، توّجه سازنده‌ی خود را جلب کند.

بتل رویال

نبردی برای بقا در APEX Legends

بازیکنان حداکثر در ۲۰ تیم ۳ نفره توسط یک فضاپیما، داخل نقشه APEX Legends فرود می‌آیند و به دنبال اسلحه و تجهیزات برای مقابله با یکدیگر می‌روند. فضای بازی در این جزیره با گذشت زمان تنگ‌تر می‌شود و بازیکنان را مجبور به حرکت به سمت دایره‌ تعیین شده می‌کند؛ در غیر این صورت بازیکن در منطقه‌ی محدود شده می‌میرد. آخرین گروهی که زنده بماند برنده بازی شده و Apex Champion (قهرمان ایپَکس) نامیده می‌شود.

APEX Legends تفاوت های بزرگی نسبت به دیگر بتل رویال‌های معروف دارد. اوّل آنکه این بازی در ابتدا با حالت تیمی ۳ نفره منتشر شد و حالت تک نفره نداشت و کمی باعث تعجب طرفداران این سبک شد. سپس با گذشت زمان، در فصل چهار، حالت ۲ نفره را به بازی اضافه کرد. امّا همچنان بسیاری از گیمرها خواهان حالت تک نفره هستند.

یکی از قابلیت های جدید در ژانر بتل رویال که اوّلین بار در این بازی رونمایی شد و در دیگر بازی‌های بتل‌رویال مانند پابجی و فورتنایت دیده ‌نشد، وجود ˝سیستم پینگ˝ است. شما می‌توانید نوع و مکان اسلحه‌ها و تجهیزات را با پینگ کردن به هم‌تیمیتان گزارش دهید و یا آنها را از مکان احتمالی دشمن و دیگر هشدارها مطّلع کنید. استفاده از پینگ، به ارتباط بین هم‌تیمی‌ها سرعت می‌بخشد و کمک بسیاری می‌کند.

علاوه بر این دو تفاوت ذکر شده؛ وقتی یکی از هم‌تیمی‌ها کشته می‌شود، شما با برداشتن Banner او در جعبه‌ی تجهیزاتش می‌توانید با مراجعه به قسمت‌هایی در نقشه به نام Respawn Bacon هم‌ تیمی خود را دوباره زنده کنید و به بازی برگردانید. این ویژگی بازی باعث می‌شود بازیکنی که مرده است به بازگشت دوباره به بازی امیدوار باشد.

شخصیت‌های متفاوت با استراتژی‌های متفاوت

۱۵ لجند تا به امروز در دسته‌های مهاجم، مدافع پشتیبان و شناسایی کننده منتشر شده ‌است. هر لجند‌ سه توانایی تاکتیکی، فعّال و اصلی مخصوص خود را دارد. نحوه‌ی بازی و استراتژی داخل گیم بر اساس قابلیت‌های کاراکتر متفاوت خواهد بود. اگر از آن دسته افرادی هستید که با دیدن دشمن دل به دریا زده و حمله می‌کنید، کاراکتر‌های مهاجم مانند Mirage مناسب شما خواهد بود. این کاراکتر اصلی‌ترین قابلیت‌اش ایجاد چندین هولوگرام‌ کاملاً شبیه به خودش است که باعث گیج کردن دشمن هنگام درگیری ‌می‌شود و به شما اجازه‌ی حرکت و جابجایی بدون متوجه شدن دشمن را می‌دهد.

اضافه کردن کاراکترهای جدید همراه با داستان و تیزرهای جذّاب در هر فصل، افزودن بتل‌پس با آیتم‌هایی زیبا، افزودن قابلیت کراس پلی و انتشار بازی در فروشگاه معروف استیم، از جمله فعّالیت‌های انجام شده‌ایی است که استدیو ریسپاون با هوشمندی‌اش نه تنها مانع کاهش محبوبیت این بازی در بین بازیکنانش شد بلکه بازیکنان بیشتری را مجذوب خود کرد.

بتل رویال

سیاره Solace

سه نقشه در بازی وجود دارد که هر کدام در یکی از مناطق منظومه‌ی The Outlands قرار دارند.Kings Canyon جزیره‌ای سرسبز با درختان، آبشار‌ها و صخره‌های عظیم است و همچنین دایناسور‌هایی غول پیکر نیز در نقاط مختلف نقشه دیده می‌شود. این جزیره واقع در سیّاره Solace، یکی از اوّلین مناطقی که برای برگزاری رقابت ورزشی انتخاب شده ‌بود، است. دومین نقشه به نام World’s edge است که در فصل ۳ منتشر شد. World’s edge دارای قطاری است که دور تا دور نقشه در حال حرکت ‌است. در اینجا دیگر از درختان بزرگ و سرسبز خبری نیست و ساختمان‌هایی بلندتر و مناطقی آتشفشانی و دودزا مشاهده می‌شود.

نقشه‌ی Olympus آخرین نقشه تا به امروز است که در فصل ۷ منتشر شد. Olympus شهری رویایی شامل درختانی با شکوفه‌های صورتی و درختان پاییزی است که علاوه بر چشم‌نواز بودنشان، ترکیب رنگ زیبایی به ساختمان‌ها و دیوارهای ساده داده‌اند. ساختمان‌ها در این نقشه مدرن‌تر و متفاوت‌تر از قبل هستند.

جزئیاتی که تفاوت ایجاد می‌کند

شاید بتوان گفت از جمله دلایل محبوبیت این بازی وجود نقشه‌های کوچک، نوع انیمیت‌ کاراکترها هنگام راه‌ رفتن، حمله کردن و شلیک کردن و دیگر جزئیات انیمیشینی مثل نشستن، سر خوردن و غیره است که همگی باعث شده‌ تا بازی از سرعت بالایی برخوردار باشد، و طولانی و حوصله سر بر به نظر نرسد. همچنین برای رفت‌وآمد بین مناطق، یک‌سری طناب با نام ˝زیپ لاین˝ در نقاط مختلف جایگذاری و متّصل شده ‌است که جابجایی را سریعتر و لذّت بخش‌تر می‌کند.
کاراکتر‌ها کاملاً متناسب با قابلیت‌شان طراحی شده‌اند.

برای مثال کاراکتر Caustic که گازی سمّی تولید می‌کند، ماسکی تنفسی روی صورتش است و لباسی با تجهیزات کپسولی کوچک و بزرگ به تن دارد. اسلحه‌ها وکاراکترها قابلیت شخصی‌سازی دارند و طرّاحی اسکین‌های متفاوت و جذّاب هیجان بازیکنان را بر می‌انگیزد.

به طور کلّی علاقه و پسندیدن بازی‌ها سلیقه‌ای است و نمی‌توان قاطعانه گفت که کدام بازی در یک ژانرِ مشخص بهتر و کامل‌تر است. در هر صورت ˝ایپَکس لجندز˝ در این صنعت خودی نشان داده و جزو برترین‌ها قرار گرفته‌است.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

گیم Supraland

حتما یادتان می‌آید زمان کودکیتان هنگام بازی با اسباب بازی‌ها خانه سازی می‌کردید و در تخیلات خود ماجراهای هیجان انگیزی برای جسم بی جان آدمک‌ها و عروسک‌ها می‌ساختید. Supraland در واقع جعبه‌‌ خاکی با اسباب بازی‌های رنگارنگ پسرکی است که به زیبایی و با حوصله تمام به چیدن داستان خود پرداخته است. جست‌و‌جو و کاوش […]

گیم Brawlhalla

Brawlhalla با تلفظ کمی پیچیده‌ی ˝براولهالا˝، یک بازی کاملاً رایگان و مبارزه‌ای در ژانر پلتفورم و دو بعدی است که می‌توانید به صورت آنلاین و آفلاین در حالت‌های مختلف مانند ۴ نفره و یا ۸ نفره و … با دوستان خود به رقابت بپردازید. گیمی سراسر هیجان کاراکتر Bödvar در حال مبارزه با گروهی است، […]

گیم Fall Guys: Ultimate Knockout

Fall Guys: Ultimate Knockout بازی سرگرم کننده و به شدت فان است. به خنده نیاز دارید؟ هیجان؟ رقابت؟ یا عصبانیت از برنده نشدن؟ تلاقی همزمان شادی‌، تمرکز، هیجان و رقابت را در این بازی تجربه کنید. تجربه‌ای جدید از بتل رویال همراه با گیمی که به محض انتشار محبوبیت بسیار زیادی کسب کرد. در Fall […]

گیم Death Stranding

بازی Death Stranding (ریسمان مرگ) را می‌توان آغازگر سبک و دوران جدیدی برای بازی‌های ویدئویی دانست. هر چند شاهد بازی‌های آخرالزمانی موفق دیگری همچون The Last Of Us (آخرین بازمانده از ما) و Days Gone (روزهای گذشته) نیز بوده‌ایم اما به جرأت می‌توان گفت بازی ریسمان مرگ نه تنها داستانی متفاوت دارد بلکه فضای بازی […]