مشخصات اثر

 • نام اثر
  smile لبخندها
 • ژانر
  اتوبیوگرافی طنز
 • سال ساخت
  2010
 • نوع اثر
  سه جلدی
 • وضعیت
  پایان یافته
 • کشور سازنده
  آمریکا
 • نام نویسنده
  رینا تلگمایر
 • نام طراح
  رینا تلگمایر
 • منتشر کننده
  نشر اطراف
 • نام مترجم
  هدا نژادحسینیان
 • نشر
  اطراف
 • شابک
  ۹۷۸-۶۲۲-۶۱۹۴-۰۶-۸
 • جوایز
  کمیک لبخندها، برندۀ جایزۀ آیزنر به عنوان بهترین اثر نوجوان است. کمیک لبخندها، نشان گلوب هورن بوستون را از مجلۀ هورن بوک دریافت کرده است.
 • بازخورد و میزان استقبال
  کمیک لبخندها به عنوان پرفروش‌ترین زندگی‌نامۀ مصور در نیویورک‌تایمز برگزیده شد.
نوشته شده در: توسط: فاطمه حدیده در: کمیک و مانگا

کمیک لبخندها، بخش‌هایی از خاطرات نویسنده، سال‌های نوجوانی و تجربه‌ی ارتودنسی و جراحی دندان اوست. سال 2004، رینا تلگمایر، آن‌ها را در یک وب‌سایت طنز به عنوان طنز آنلاین هفتگی منتشر می‌کرد. نشر اطراف، به جز لبخندها، دو قسمت دیگر از ماجراهای تصویری رینا را با نام‌های خواهرها و دلهره ترجمه کرده است. ماجراهای هر کتاب، جدا از قسمت‌های دیگر است.

رینا تلگمایر

روزمرگی‌های خانم نویسنده

کمیک لبخندها شامل تجربیات نویسنده در سال‌های راهنمایی تا دبیرستان اوست. برون‌ریزی‌ها و نقل‌قول‌های صادقانه، و برررسی و دقتی که در این کنکاش، یادآوری و انتقال وجود دارد از نقاط قوت اثر است. فضای رئال و تجربیات واقعی که روایتگر زندگی‌ عادی و سرشار از روزمرگی‌های یک نوجوان است، تجربه‌های مشترک زیادی برای مخاطبان خود دارد. زبان طنز، رویکردی نو به روزمرگی‌ها می‌دهد که می‌تواند الهام بخش باشد.

کمیک لبخندها نشان می‌دهد که زندگی روزمره و تجارب شخصی نیز می‌توانند مهم باشند؛ همچنین یادآور می‌شود که این تجارب، آنچنان که فکر می‌کنیم منحصر به فرد نیستند و ما در تجربۀ آن‌ها تنها نیستیم.

تجربه زندگی نوجوان آمریکایی در کمیک لبخندها

رینا دختر نوجوانیست که در کلاس ششم درس می‌خواند؛ توصیف ارتباطات مدرسه‌ای، دوستی‌ها، ترس‌ها، بحران‌ها و دغدغه‌های نوجوانی از مسائل مطرح شده در داستان است. شاید عجیب به نظر برسد که تجربۀ زیست یک نوجوان آمریکایی می‌تواند حس اشتراک و همدردی و درک را برای نوجوان ایرانی، با زندگی‌ای متفاوت، به وجود بیاورد؛ اما می‌بینیم که تجربیات انسانی تا چه حد می‌توانند به هم نزدیک باشند.

کمیک لبخندها زندگی واقعیست که در ذهن بازسازی شده و دوباره به دنیای واقعیت برگشته است. تجربه‌های واقعی، آن هم زمانی که با ظرافت و هنر بیان شوند، مخاطبان زیادی را جذب می‌کند. فضای عموما تیره‌ی نوجوانی، با طنزی لطیف منتقل می‌شود که می‌تواند خلاقیت را ارتقا دهد و بر نگاه مخاطب به تجربۀ زندگی و مشکلات اثر بگذارد.

ترس‌های روزمره در زندگی اجتماعی نوجوانی که می‌خواهد وارد دنیای بزرگسالی شود وجود دارد اما این ترس‌ها با وجود شرایط ویژه‌ای که رینا دارد، شدت می‌یابد. رویارویی‌های رینا با مشکلاتش می‌تواند الهام بخش باشد. مبارزه‌های او در برابر دردی که به خاطر جراحی دندان می‌کشید، بحران اعتماد به نفسی که با آن دست و پنجه نرم می‌کرد و دوستی‌های نامناسبش، او را به قهرمانی واقعی تبدیل می‌کند.

رینا تلگمایر

ماجرای دندان رینا در کمیک لبخندها

داستان کمیک لبخندها در بازۀ زمانی حدودا پنج ساله رخ می‌دهد؛ بخش‌هایی نیز گذشته نمایی دارد. پیرنگ اصلی در سه پرده رخ می‌دهد. وضعیت ابتدایی جایی است که داستان شروع می‌شود؛ وضعیت میانی طولانی‌ترین بخش پیرنگ است و به درمان سخت و پرماجرای دندان رینا مربوط می‌شود. بخش آخر، دندان‌های رینا مرتب و عادی شده‌اند. تجربۀ جدید ترس‌ها و چالش‌هایی برای او دارد؛ که رویارویی با این چالش‌ها در روزمرگی‌های رینا، خرده روایت‌ها را تشکیل می‌دهد.

سرعت پیشرفت روایت، پیوند و ارتباط میان عناصر داستانی، مناسب و به جاست. ماجراهای داستانی قابل پیش‌بینی نیست و مخاطب را با خود می‌کشاند. کشش داستانی ملایم و منطقی است و خبری از ماجراجویی‌های اعجاب انگیز نیست.

روند داستان خطی است اما گذشته‌نمایی نیز در آن دیده می‌شود. بخش‌هایی که گذشته را نشان می‌دهد مربوط به خرده روایت‌هاست و روند خطی پیرنگ اصلی را نمی‌شکند. زاویه دید عموما از پایین به بالاست. مخاطب، شخصیتهای داستان، حوادث و اتفاقات را در لحظۀ وقوع می‌بیند. قسمت‌هایی که شخصیت داستانی، در جایگاه راوی، گذشتۀ خود را نقل می‌کند، زاویه دید بالا به پایین است.

رینا تلگمایر

از نوجوانی به بزرگسالی

رینا به عنوان شخصیت اصلی، روایت‌گر ماجراهایی است که پس از افتادن دو دندان اصلی جلویی‌اش، در سال ششم مدرسه تجربه می‌کند. شخصیِّت‌ها از نگاه رینا معرفی می‌شوند. بیشترین شناخت و پرداخت، مربوط به شناخت و معرفی رینا، کسی که در تمامی لحظه‌ها وجود دارد و راوی ماجراها و افکارش است.

شخصیت‌های زیادی در زندگی اجتماعی رینا وجود دارد که هر کدام به اندازۀ تأثیری که در آن برهه، بر زندگی او دارد، پرداخته می‌شوند. جمعیت کاراکترها مربوط به خانواده، دکتر، دوستان و همکلاسی‌های مدرسۀ ریناست. پرداخت هر کدام از آنها مناسب و کافی است. روند رشد و پیشرفت شخصیت‌ رینا منطقی و باورپذیر است.

او نوجوان و در حال ورود به دوران بزرگسالی است. به جز رینا که شخصیتی پویا دارد بقیه ایستا و ثابت هستند. فضای خانواده صمیمی است. پدر خانواده نقش کم‌رنگی دارد و عموما مادر، رینا را همراهی می‌کند. آمارا و ویل، خواهر و برادر کوچک‌تر او نیز کمتر معرفی می‌شوند.

پالت رنگی متنوع

تصاویر و متن کامل کنندۀ یکدیگر هستند. تصویر نقش پررنگ‌تری در انتقال قصه دارد. سرعت، زمینه و دیالوگ‌ها با دقت و هنرمندانه تعیین شده‌اند که نشانگر تسلط و آگاهی تولیدکننده به محتوای مورد نظر است. پالت رنگی به کار رفته متنوع است؛ همچنین ماجراها و سرعت پیشرفت وقایع، تصاویر و رنگ‌ها سرگرم‌کننده و مناسب هستند.

گذر زمان و بزرگ شدن رینا، با نشانه‌های تصویری همراه است. فیزیک و چهره‌ رینا در طی سال‌های روایت ‌شده تغییرات جزئی‌ای دارد که توجۀ تصویرگر به زمان و رشد در سنین نوجوانی را نشان می‌دهد. ماهیت بصری کتاب‌های کمیک، ابزارهای بیشتری برای درک و شناخت روایت می‌دهد؛ به طور کل طنز، تصویر و رنگ می‌تواند مهارت‌های ارتباطی و درک مخاطب را بالا ببرد.

احساسات اغراق آمیز به تصویر درآمده که در انتقال مفهوم و ارتباط با مخاطب اثر می‌گذارد. جنبۀ تصویری اثر فرصت تخیل را از خواننده نمی‌گیرد بلکه او را به کنکاش و تخیل ورزی‌های بیشتر می‌کشاند و تخیل را ارتقا می‌دهد. تلگمایر مهارت قاب‌بندی‌ و تکه تکه کردن صحنه‌ها را به گونه‌ای به کار گرفته است که حس حرکت و جریان سیال لحظه‌های به تصویر درآمده را به‌خوبی منتقل می‌کند. توالی و ارتباط ابرهای گفت و گو، شکل و رنگ آن‌ها نیز مناسب است.

کمیک خارجی

دربارۀ نویسنده و تصویرساز اثر

رینا تلگمایر در سان‌فرانسیسکو بزرگ شد و بعداً به نیویورک نقل مکان کرد و آن‌جا مدرک تصویرسازی خود را از دانشگاه هنرهای تجسمی گرفت. او خالق اثر«لبخندها»، «خواهرها» و «دلهره‌ها» است. او همچنین خالق کتاب «دراما» از کتاب‌های پرفروش نیویورک‌تایمز و یکی از ده کتاب مصور برتر نوجوان یالسا است. رینا همچنین تصویرسازی مجموعه‌کتاب «باشگاه پرستاران بچه» را انجام داده که این مجموعه نیز در لیست برترین کتاب‌های مصور نوجوانان یالسا انتخاب شده است.

رینا به همراه همسر و همکار کارتونیستش، دیو رومن، در آستوریای نیویورک زندگی می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با رینا، می‌توانید به وب‌سایت او به نشانی www.goRaina.com مراجعه کنید.

یادداشت نویسنده

از کلاس ششم که دندان‌هایم را خرد کردم، همیشه داشتم برای همه تعریف می‌کردم که ماجرا از چه قرار بوده است. این ماجرا پر از پیچ و تاب‌های عجیب و غریب است و اکثر اوقات باید می‌گفتم«حالا صبر کن، بدتر هم می‌شه!» بلاخره به این نتیجه رسیدم که واقعاً باید همه‌اش را بنویسم. چندسالی بود که داستان‌های طنز کوتاه می‌نوشتم ولی ماجرای دندانم به نظر گزینۀ خوبی برای یک داستان روایی طنز طولانی‌تر می‌آمد.

تازه وقتی داستان را می‌نوشتم و می‌کشیدم، توانستم خاطراتم را مرور کنم و به بعضی از تجربه‌های تلخ‌ترم بخندم. ماجراهایی که با دندانم داشتم، اصلاً خوشایند نبودند ولی زنده ماندم تا ماجرا را تعریف کنم و بعد از آن آدم قوی‌تری شدم. زمانی که از خواننده‌های لبخندها بازخورد گرفتم، باورم نمی‌شد که این همه آدم، داستان‌های دندان‌پزشکی مشابه من داشتند! فرایند نوشتن کتاب لبخندها برای من درمانگر بود و باعث شد با بسیاری از اقوامم ارتباط برقرار کنم. از این بابت خیلی خوشحالم.

با اینکه الان لبخندم عادی است، اصلاً بعید نیست که در آینده هم ماجراهای دندان‌پزشکی دیگری داشته باشم. راستش من از دندان‌پزشک‌ها و کار دندان‌پزشکی نمی‌ترسم. من به دندان‌پزشکی و تأثیر مثبتی که می‌تواند در زندگی آدم‌ها داشته باشد ایمان دارم. اگر بخواهم نیمۀ پر لیوان را ببینم باید بگویم که به جز همۀ کارهایی که روی دندان‌های جلویی‌ام انجام دادم، از سن شش سالگی به بعد هیچ پوسیدگی‌ای نداشتم!

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

کمیک زال و رودابه

کمیک زال و رودابه، بازنویسی‌ و ساده نویسی یکی از داستان‌های شاهنامه، ماجرای زال پس از بازگشت به خانه‌ی پدری و ازدواج اوست. ماجرای به وجود آمدن این علاقه ممنوعه در دل زال و رودابه و به ثمر نشستن آن، در دو قسمت ارائه می‌شود. بازنویسی‌های مصطفی حسینی محدود به داستان زال و رودابه نمی‌شود؛ […]

مانگا Princess Mononoke

فریاد جنگل در مانگا شاهزاده مونونوکه با آه انسان‌ها در هم آمیخته است. در میان زندگی طاقت‌فرسا چگونه باید از همزیستی نوشت تا روحی نمیرد. چشمان صلح به عدالت دوخته شده است. آیا روزی می‌رسد که پرچم سفیدی آویخته شود؟ یکه‌تازی قهرمانان زن جیکوبو به آشیتاکا می‌گوید: “ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که هر روز […]

مانگا One piece

زندگی درون مانگا وان پیس، در دستان شجاعت معنا می‌یابد. شجاعتی که از ارزش‌هایت وام می‌گیری. آواز ارزش‌هایی که می‌گویند: در میان هیاهوی قدرت، اگر انسانیت را مشق کنی، برنده‌ای. به دنبال گنج بزرگ دالتون سان، پادشاه منتخب پادشاهی ساکورا می‌گوید: “من آینده این کشور را دیدم و چیزی نبود جز هرج و مرج! تا […]

مانگا To your eternity

غوطه‌ور در آغازی بی‌پایان، به سوی مکانی نامعلوم در حرکت است. او زندگی را نمی‌شناسد. مرگ با او غریبه است و برای جاودانگی‌اش، جهان آرام نمی‌گیرد. ( مانگای به سوی ابدیت ) نخستین انسانی که فوشی می‌بیند، پسری بی‌نام است که به تنهایی در مکانی دورافتاده با سختی زندگی می‌کند. خانواده و اطرافیان پسر بی‌نام […]