مشخصات اثر

 • نام اثر
  The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring یاران حلقه (جلد اول از مجموعه ارباب حلقه‌ها)
 • نام نویسنده
  جان رونالد روئل تالکین
 • نام ناشر
  George Allen & Unwin
 • ژانر
  خیال پردازانه
 • سال انتشار
  1954
 • شابک
  ۹۶۴-۳۳۴-۱۱۶-۱
 • تعداد صفحات
  804
 • رده بندی سنی
  +13
 • کشور
  بریتانیا
 • ارتباطات
  ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه (به انگلیسی: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) فیلمی فانتزی حماسی به‌ کارگردانی پیتر جکسون است که براساس جلد نخست رمان ارباب حلقه‌ها به‌ قلم جی. آر. آر. تالکین ساخته شده‌است. فیلم توسط شرکت نیو لاین سینما در ۱۹ دسامبر ۲۰۰۱ در ایالات متحده نمایش داده‌ شد و یکی از موفقیت‌های باکس‌آفیس با درآمد ۸۷۱ میلیون دلار در سراسر جهان محسوب می‌شود. این فیلم همچنین برنده چهار جایزه اسکار شده ‌است.
 • جوایز
  سری کتاب‌های ارباب حلقه‌ها جوایز بسیاری را از آن خود کرد که از میان آن‌ها می‌توان به جایزه تالار مشاهیر پرومتئوس در سال 2009 و جایزه ی بین المللی ادبیات فانتزی در سال 1957 اشاره کرد.
 • بازخورد و میزان استقبال
  بعد از نگارش شاهکار ارباب حلقه‌ها در سال 1937 تا 1949 ، انتشارات، این کتاب را در سه قسمت جداگانه در طول سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۵ منتشر کرد. بخیلی زود مشخص شد که نویسنده و ناشران تعداد چاپ های کتاب را بسیار کم برآورد کردند، زیرا کتاب با سرعتی نجومی به فروش می‌رفت. تا جایی که در سال ۱۹۶۸ ارباب حلقه‌ها به راستی تبدیل به انجیل نیمی از جامعه آمریکا شده بود!
نوشته شده در: توسط: فاطمه شهاب‌الدین در: کتاب

کتاب یاران حلقه که اولین کتاب از مجموعه ارباب حلقه‌ها محسوب می‌شود شروع یک اثر حماسی است. اثری که پس از سال‌های بسیار هنوز هم توانسته رضایت خواننده خود را جلب کند و جمعیت عظیمی را با داستان‌های خود همراه کند.

جی. آر. آر. تالکین

حلقه تالکین برداشتی از حلقه سلیمان نبی(ع)

حلقه قدرت ایده بدیعی برای تالکین نبوده، تالکین تاریخ شناس و زبان شناسی است که 15 زبان ساخته و سرگرمی‌اش مطالعه عهد عتیق و کتاب مقدس است، حدس اینکه او حلقه قدرت سلیمان نبی(ع) را مبنای داستان خود قرار داده خیلی سخت نیست. چرا که ما با حلقه‌ها آشناییم ولی با منشأ آن‌ها بیگانه‌ایم. تنها حلقه‌ای که می‌دانیم چگونه ساخته‌شده حلقه قدرت اصلی است.

تعداد حلقه‌هایی که به هرگروه از موجودات داده شده‌است به شرح زیر است:

سه حلقه به الف‌ها داده ‌شد که از قوی‌ترین حلقه‌های قدرت بود .

هفت حلقه به دُرف‌ها داده‌ شد که حس طمع آن‌ها را به جمع‌آوری طلا و انباشت آن تحریک می‌کرد.

نه حلقه به انسان‌ها داده‌ ‌شد که سبب نامرئی شدن و افزایش طول عمر صاحب خود می‌شد.

فلسفه اعداد

فلسفه این اعداد چیست؟ یکی از حدس‌های محتمل می‌تواند این باشد که در نمادشناسی کابالا عدد 10 عدد خداوند نام نهاده شده ‌است. همچنین در نمادشناسی، اعداد فرد را اعداد ناقص و همراهی آن ها با عدد 1 را نمادی از تکامل معرفی می‌کنند در این داستان به هر سه گروه الف، دورف و انسان تعداد حلقه‌هایی که داده می‌شود، اعداد فرد هستند. می دانید که رقم یکان اعداد اول بزرگ‌تر از ۱۰ فقط ممکن است ارقام ۱، ۳، ۷، و ۹ باشد. پس برای به کمال رسیدن هر یک از این گروه ها لازم است تا عدد یک (یک عضو) به عنوان رهبر به آن ها افزوده شود تا این تکامل صورت گیرد.

بنابراین با اضافه شدن سائورون (صاحب تک حلقه) به الف‌ها آن ها به کمال می‌رسند. همچنین دورف‌ها با سائورون گروه 8 نفره‌ای ایجاد می‌کنند و تکامل آن‌ها در گرو این موضوع است. در مورد انسان‌ها هم اوضاع به همین منوال است، با این تفاوت که با افزوده شدن سائورون به جمع آن‌ها، عدد 10 پدید می آید که نمادی از تکامل مطلق و خداوند است. این تکامل که انسان را به مقام خداوندی می‌رساند، اشاره‌ای بارز به موضوع اومانیست دارد. در داستان هم شاهد هستیم که تنها گروهی که بعدها با سائورون هم پیمان می‌شوند و به او می‌پیوندند، همین 9 پادشاه انسان (نازگول ها) هستند. شاید به این تعبیر که سائورون و انسان‌ها سودای خدایی در زمین را دارند!

جی. آر. آر. تالکین

نمادهایی که از متن کتاب یاران حلقه فراتر می‌روند

داستان  کتاب یاران حلقه از ابتدای امر با نمادگرایی هم‌سو است و خواننده اگر معنای فرای این نمادها را نداند در فضای فانتزی آن متوقف خواهدشد. حتی کوچک‌ترین نقطه که شاید جای‌گرفتن حلقه در انگشت اشاره باشد، دچار نمادگرایی است چرا که انگشتری در انگشت اشاره بیانگر قدرت است چنانکه انگشتری در انگشت کوچک نشان اشخاص سخنور می‌باشد.

روند داستان کتاب یاران حلقه بیان می‌کند با تصرف حلقه توسط سائورون جهان میانه رو به نابودی می‌رود و ما به داستانی تحریف شده‌ای از حضرت سلیمان(ع) که در کتاب مقدس نقل شده‌است می‌رسیم؛ و آن روایت می‌گوید که روزی ایشان حلقه خود را به همسر خویش سپرده و بعد که برای بازپس گیری آن می‌آید متوجه می‌شود که شیطان خود را به شمایل پیامبر‌ خدا درآورده و حلقه را دزدیده ‌است و این گونه می‌شود که شیطان چند روزی بر زمین حاکم می‌گردد.

تحریف این داستان آن است که تمام قدرت پیامبر را ناشی از یک حلقه می‌داند که با گم‌ شدن آن سلیمان نبی سردرگم می‌شود. کاری که این داستان‌ها بسیار انجام داده‌اند بزرگنمایی قدرت شیطان می‌باشد در صورتی که ضعف این موجود از بدو خلقت به انسان گوشزد شده‌است. برای کسانی که از ایده و داستان ارباب حلقه‌ها استقبال می‌کنند بی‌شک اپرای حلقه نیبلانگ از موسیقیدان آلمانی واگنر توصیه می‌شود که داستان حلقه‌ای جادویی است که کوتوله‌ای به نام “البریش” آن را از طلایی که از رود راین دزدیده، ساخته و هر کسی صاحب آن شود در واقع تمام قدرت جهان را در اختیار خود خواهد داشت.

دنیای افسانه‌ها و اسطوره‌ها

واگنر شیفته دنیای افسانه‌ها و اسطوره‌ها بود و علاقه‌اش را در این اپرا به خوبی نشان داد، چون در طول چهار پرده اپرایی که در این داستان اجرا می‌شود، پای همه افسانه‌ها و اسطوره‌ها به میان می‌آید و حلقه به چیزی برای مبارزه خدایان، عفریت‌ها، غول‌ها و قهرمانان تبدیل می‌شود.

اسامی چهار پرده این اوپرا عبارتند از:

طلای راین

والکوره

زیگفرید

غروب خدایان

نیبلانگ‌ها در افسانه‌های ژرمنی، نژادی از موجودات بسیار کوتاه قامت هستند که در جهان زیرین، به نام سرزمین مه سکونت دارند و به سبب نام شاهشان که نیبلانگ است، به این نام خوانده شده‌اند و گنجی بزرگ در زیر زمین دارند.

زیگفرید پس از کشتن شاه آن‌ها و پیروزی بر کوتوله‌ای به نام آلبریش، این گنج را به چنگ می‌آورد. پس از آن گنج‌داران، یعنی نخست زیگفرید و جنگاورانش و سپس بورگوندها، نام نیبلانگ‌ها را برای خود برمی‌گزینند.

جی. آر. آر. تالکین

هابیتی در کنار جادوگر

فرودو بگینز: فرودو فرزند دروگو بگینز و پریمولا برندی‌باک، در ۲۲ سپتامبر سال ۲۹۶۸ دوران سوم به دنیا آمد. او بیشتر دوران کودکی‌اش را در برندی هال باک‌لند، محل زندگی خانواده مادری‌اش گذراند. او از آن سرزمین خاطرات بدی به همراه داشت، مخصوصاً از ماگوت مزرعه دار، کسی که فرودو در کودکی قارچ‌هایش را دزدیده بود. در سال ۲۹۸۰ زمانی که فرودو تنها دوازده سال سن داشت، پدر و مادرش در رودخانه برندی‌واین غرق شدند.

برندی‌باک‌ها او را که تک فرزند بود به برندی‌هال بردند تا زمانی که پسر عموی پدرش، بیلبو سرپرستی وی را بر عهده گرفت و او را وارث خود اعلام کرد. او و فرودو در تاریخ تولد (۲۲ سپتامبر) مشترک هستند. فرودو گمان می‌کرد که بیلبو عموی اوست (فرودو اولین برادر زاده بیلبو بود و دومین برادر زاده‌اش به یکباره ناپدید شده بود) بیلبو چند سالی را با او در بگ‌اند (خانه بیلبو) زندگی کرد.

فرودو در طول دوازده سال، بیلبو زبان الفی را به او یاد داد و آن دو معمولاً با یکدیگر به این زبان صحبت می‌کردند. فرودو تنها کسی است که توانست دربرابر وسوسه حلقه مقاومت کند و می‌توان از او به عنوان یکی از خوش شانس‌ترین‌ها در دنیای افسانه‌ها یاد کرد.

گندالف و یاران

گندالف : او جادوگری است که با چوب بلند خود و رفتار ترحم‌آمیزش در ذهن‌ها ماندگار شده ‌است. گندالف دارای دانشی عمیق و صبری است که در والینور آموخته ‌است. گندالف نقش اساسی در فروپاشی سلطه سائورون در سال ۳۰۱۹ ایفا کرد. او به ‌طور عمده با روحیه دادن و استفاده از حکمتش برای راهنمایی دیگران در موقعیت‌های مناسب باعث تغییر روال جنگ شد.

گندالف معمولاً ملبس به ردایی خاکستری و بعد از سارومان دومین فرد بین جادوگران می‌باشد. پس از سقوط گندالف در موریا او دوباره به سرزمین میانه فرستاده شد و این بار به عنوان سردسته جادوگران در ردایی سفید ظاهر شد. نکته قابل توجه در مورد گندالف علاقه شدیدش به نژاد هابیت‌هاست.

جی. آر. آر. تالکین

به رخ کشیدن قدرت زبان شناسی تالکین در کتاب یاران حلقه

نمادگرایی بیش از حد در کتاب یاران حلقه و مبنای اسطوره‌ای آن نقطه قوتی است که نوشته تالکین را از دیگر رمان‌های عصر خودش و حتی امروز مستثنی می‌کند. اما این نکته در عین حال می‌تواند با محدود کردن دایره مخاطبان واقعی نقطه ضعفی به حساب بیاید که هرچند با فضای فانتزی آن پوشیده‌شده اما بازهم قابل لمس است. برای مثال استفاده از موجوداتی چون الف‌ها و دُرف‌ها و… که متولد افسانه‌های اروپایی‌اند برای کسانی که با این موجودات آشنایی قبلی ندارند، می تواند سردرگمی و در نهایت خستگی را به همراه داشته‌باشد و حتی اعتقاد بنده بر این است که کسی که کتاب مقدس را نخوانده ‌باشد باید بداند کلمه‌ای از ارباب حلقه‌ها را به واقع درک نکرده ‌است.

برای آن که بتوان از این سردرگمی نجات پیدا کرد علاوه بر مطالعه کتاب مقدس و اسطوره‌های اروپایی بهتر است ابتدا کتاب هابیت را از همین نویسنده بخوانید تا زمانی که ارباب حلقه‌ها را ورق می‌زنید با فضای بیگانه‌ و نامفهومی رو به رو نشوید.

صرفه جویی در وقت مخاطب

نقطه قوت دیگر کتاب یاران حلقه عدم استفاده از توصیفات بی‌جا و هدر دادن وقت خواننده است. تالکین به خوبی اتفاقات را سازمان‌بندی کرده و بی‌آنکه نیازی به توصیف و تفسیر برای پر کردن برگه داشته‌ باشد، تصاویر هیجان انگیزی خلق می‌کند که خواننده را خط به خط پیش می‌برد.

نکته جالب دیگر این است که هر گروه از موجودات در سرزمین میانه زبان مخصوص به خود را دارند، پر واضح است که نویسنده می‌خواسته توانایی خود را در زبان شناسی و ساختن واژگانی که او معمولا بر مبنای زبان عبری بنا می‌کرده، به رخ بکشد که کاش می‌شد در ترجمه کتاب نیز آن‌ها را به نحوی نقل کرد و از ابتکار نویسنده لذت برد.

همانطور که می‌دانید سبک سری کتاب‌های ارباب حلقه‌ها را فانتزی و خیالی معرفی کرده‌اند اما میتوان این اثر را زیر مجموعه سبک حماسی نیز دانست. چه بسا که این صفتِ داستان در سینما به وضوح قابل مشاهده است.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

کتاب شازده کوچولو

انسان در فرای تنهایی خود نیازمند دوستی و عشق است. در دنیایی مملو از فریادهای رخوت انگیز، قلب‌ها منتظر سرودی از عشق و انسانیت به تاریخ می‌پیوندند. ( کتاب شازده کوچولو ) کتاب شازده کوچولو درباره کودکی تنها در دنیای بزرگسالان کتاب شازده کوچولو با ماجرای تصویری از نقاشی یک کودک آغاز می‌شود. تصویری که […]

کتاب همه دروغ می‌گویند

کتاب همه دروغ می‌گویند در یک کلمه قورت دادنی‌ست؛ مخصوصاً در این قطع پالتویی که توسط نشر گمان به چاپ رسیده است. برای بشر همیشه کنجکاو، سر درآوردن از راز‌های اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی زمانه‌‌ای که در آن روزگار می‌گذراند، بی‌شک هیجان‌انگیز خواهد بود. می‌توان گفت این کتاب دقیقاً در پاسخ به چنین نیازی […]

کتاب پاییز فصل آخر سال است

کتاب پاییز فصل آخر سال است از زبان سه دوست روایت می‌شود. دخترانی از متولدین دهه شصت، که هرکدام با مشکلات خاصی دست به گریبان هستند. نسیم مرعشی در معرفی کتاب خود می‌گوید: هر کدام از شخصیت‌های داستان درگیر مسائل متفاوتی هستند. یکی با مهاجرت درگیر است، بعدی با هویت شغلی و اجتماعی و دیگری […]

کتاب خرسی که چپق می‌کشید

دنیایی که مهربانی را می‌آموزد هیچ‌گاه نمی‌میرد. حتی اگر هر ذهن خاموشی این مرگ را باور داشته باشد. ( کتاب خرسی که چپق می‌کشید ) شهری که یک چراغ قرمز بیشتر نداشت در کتاب خرسی که چپق می‌کشید شهر کوچک رمان خرسی که چپق می‌کشید، یک چراغ قرمز بیشتر ندارد. درباره زمانی که اولین بار […]