مشخصات اثر

 • نام اثر
  The witch’s boy پسر زن جادوگر
 • نام نویسنده
  کلی بارنهیل Kelly Barnhill
 • نام ناشر
  هوپا
 • ژانر
  خیال پردازانه ماجراجویی فانتزی
 • سال انتشار
  2014
 • شابک
  9786008025481
 • تعداد صفحات
  464
 • رده بندی سنی
  +13
 • کشور
  آمریکا
 • جوایز
  کتاب برگزیده بخش کودک و نوجوان اتحادیه کتابخانه‌های آمریکا در سال 2015 کتاب برگزیده واشنگتن پست در سال 2014 بهترین کتاب پابلیشرز ویکلی در سال 2014 کتاب برگزیده نشریه کرکس‌ریویوز در سال 2014 کتاب برتر کتابخانه عمومی شیکاگو در سال 2014 نامزد جایزه ادبی مینه سوتا برای ادبیات جوان در سال 2015 یکی از ده کتاب برتر فهرست برگزیده انجمن کتاب فروشان مستقل آمریکا در سال 2014
نوشته شده در: توسط: فاطمه شهاب‌الدین در: کتاب

جهان، سرشار از دوستی، فداکاری و قدرت است. برای لمس این مفاهیم باید شجاع بود و سرنوشت را در آغوش کشید. ( کتاب پسر زن جادوگر )

انتشارات هوپا

پسر اشتباهی

“اما در گذر سال‌ها سکوت ند رشد کرد و رشد کرد. به صورت و تنش چسبید. به خانه سرازیر شد و به حیاط گسترش پیدا کرد. سکوتش وزن داشت. جسم داشت و حضور و دندان. مردم هم متوجه‌اش شده بودند. هر قدر بی‌حرفی او بیشتر طول می‌کشید، همان‌قدر مردم بیشتری پچ پچ می‌کردند: “پسر اشتباهی!” و همان‌قدر هم خواهر جادوگر برای مبارزه با آن‌ از تک‌و‌تا می‌افتاد. این عبارت انگار جا افتاده بود.

ند در این وضعیت بزرگ شد. تمام روستا می‌گفت: “پسر اشتباهی!” تمام دنیا می‌گفت: “پسر اشتباهی!” سالی به دنبال سالی دیگر. و ند باور کرد پسر اشتباهی است.”

بعضی تکرارها سودمند نیستند. خصوصیاتی هستند که با رشد خود جزئی از وجود ما می‌شوند. آن‌هایی که بیش از خودمان برای دیگران گران‌اند. و امان از روزی که سنگینی این بار کمر ما را هم خم کند. این همان باور غلط است که ما را از خودِ بهترمان دور می‌کند. باوری که اجازه دادیم تفکرات دیگران آن را بسازد و در وجود ما نهادینه کند.

اینجا لبه دنیاست

سدی که هرچه زمان بگذرد شکستن آن سخت‌تر خواهد بود. بنابراین بهتر است با تلاش و خودسازی اجازه ندهیم چنین سدی بنا شود. “ند صدای پدرش را شنید که به تردید گفت: “اما… اما اینجا لبه دنیاست. آن‌سوی کوه‌ها هیچ نیست. هیچ چیز به جز آسمان. همه این را می‌دانند!”

اگر تو و امثال تو هنوز به چنین چیزی معتقدید، پس سزاوار نابود شدنید.”

تجربه شنیده‌ها یکی از وظایف انسانی است. بزرگان بارها به ما گوشزد کرده‌اند که تا چیزی را به چشم ندیده‌اید، باور نکنید. باید به یاد داشته باشیم که نه تنها خودمان، بلکه ما این تجربه را به آیندگان نیز مدیونیم. اگر قرار است آموزگاری صادق، حداقل برای فرزندانمان باشیم، بهتر است به آنچه می‌آموزیم ایمان داشته باشیم. جهل، مرگ خاموشی است که می‌تواند نسل‌ها را در خود غرق کند. مرگی که انسان، با توانایی‌های خاصش، سزاوار آن نیست.

انتشارات هوپا

مشکلات زندگی و تنهایی

“کسی از میان جمعیت برای کمک به آن مرد یا بچه‌های در حال غرق شدنش، به رود شیرجه نزد. در عوض، برای پدر وحشت‌زده، فریاد کشان نظراتی یاری کننده می‌فرستادند.”

حقیقت آن است که رو به رو شدن با مشکلات زندگی همواره با تنهایی همراه بوده‌ است. هرچند که مردم زیادی اطراف شخص باشند، به وقت مشکل، تنها سخنگوی حرف‌هایی بی‌پایه و بی‌فایده خواهند بود. به ندرت پیش می‌آید که جوانمردی پیدا شود و فداکاری را در عمل معنا کند. بنابراین نکته‌ای که نویسنده متذکر می‌شود را می‌توان اینگونه بازگو کرد: هیچ کس آن‌قدر دلسوز نیست که خود را برای شما به خطر بیاندازد. قدرت مردم در زبان آن‌هاست و از آن فراتر نمی‌رود. تنها ایثارگران حقیقی زندگی، پدر و مادراند. آن‌ها جان خود را، بی منت، برای زندگی فرزندشان فدا می‌کنند.

“کلمه به هرحال یک‌جور جادو است. مفهوم یک شیء را به صدا یا نماد بست می‌زند و به گوش، کاغذ و یا سنگ زنجیرش می‌کند. کلمه دنیا را به بودن فرا می‌خواند.”

کلمه می‌تواند جهانی را دگرگون کند

نویسنده کتاب پسر زن جادوگر به زیبایی در یک بند قدرت کلمه را به رخ می‌کشد. کلمه می‌تواند جهانی را دگرگون کند. تمام آنچه هست و خواهد بود، وابسته به کلمه است. بعد از مرگ مادر آنیا، کتاب حال خانواده او را چنین بیان می‌کند: “پدر دیگر به فروشگاهی که در آن کار می‌کرد نمی‌رفت. دیگر حرف نمی‌زد. اشک‌های پدر مثل رودخانه‌ای خروشان روان بود و چیزی نمانده بود هر دو نفرشان را غرق کند. آنیا در مرداب اندوه پدرش به زحمت در رفت و آمد بود.”

قدرت به جسم قوی و هیبت آهنین نیست. تنها ذهن است که می‌تواند قدرت واقعی را نمایان کند. آنیا با آن که دختر کوچکی است به مراتب از پدر درشت اندام و قوی هیکل خود، قدرتمندتر است. با وجود غم و فقدان عمیقش، او نور زندگی و امید را در خود روشن نگاه می‌دارد. هنر آنیا زندگی در لحظه است. او به روشنی می‌داند که امید را باید از لا به لای روزهایی بیابد که به او هدیه شده است. گذشته یا آینده نمی‌توانند کمکی برای رشد او باشند.

انتشارات هوپا

ند پسر زن جادوگر

ند: پسر زن جادوگر و مرد هیزم شکن است که یک برادر دو قلوی جدا نشدنی به نام تم دارد. او بعد از فقدانی که در زندگی دچارش می‌شود، قدرت تکلمش با ضعف رو به رو می‌گردد. تا حدی که به سختی کلماتی را به زبان می‌آورد و تا زمانی که واقعاً ضروری نیست، صحبت نمی‌کند. همین خصوصیت ند را به پسری درون‌گرا و خجالتی تبدیل می‌کند. او بعدها با اتفاقاتی در زندگی مواجه می‌شود که در طی آن‌ها با آنیا و گرگی که به شدت دوستش دارد، ملاقات می‌کند.آن‌ها به دوستان خوبی برای هم تبدیل می‌شوند که از موانع زیادی به کمک یکدیگر گذر می‌کنند.

آنیا: دختری قدرتمند، که به شدت مسئولیت پذیر است. او بسیار منطقی به شرایط نگاه می‌کند و به خوبی از روزهایش استفاده می‌کند. آنیا به دوست خیلی خوبی برای ند و گرگ تبدیل می‌شود. مادر آنیا قایقران بوده و او تمام خصوصیات قابل تحسینش را مدیون مادرش می‌باشد. پدرش که در ابتدا بسیار مهربان و قابل اعتماد به نظر می‌رسد، در اصل سردسته راهزنان است.

خواهر جادوگر

خواهر جادوگر: مادر ند و تم و محافظ جادو است. به او گفته شده که تنها برای کارهای صحیح و به نفع مردم از جادو استفاده کند. خواهر جادوگر نیز با درستکاری در مسیر درستی جادو را به کار می‌گیرد. علی‌رغم اینکه او به شدت به مردم خدمت کرده است اما مردم فاصله خود را با خواهر جادوگر حفظ می‌کنند. حقیقت آن است که مردم هرگاه نیاز پیدا می‌کنند به یادش می‌افتند که این موضوع برای ند آزاردهنده است.

پدر آنیا: سردسته راهزنان است که گردنبندی از سنگ جادو با خود حمل می‌کند. او درشت و قوی هیکل است و موهای سرخی دارد. پدر آنیا به شدت به همسرش علاقه دارد، تا جایی که به خاطر او از راهزنی دست می‌کشد. پس از آن که مادر آنیا از دنیا می‌رود پدرش دوباره به راهزنی روی می‌آورد.

انتشارات هوپا

کتاب پسر زن جادوگر داستانی بر پایه شخصیت‌ها

کتاب پسر زن جادوگر از راوی سوم شخص قوی‌ای برخوردار است. به عبارتی داستان بیش از آن‌ که بر پایه شخصیت‌ها به پیش رود؛ حالت قصه‌گویی دارد. گویا نویسنده برای مخاطبان خود ماجرایی را با جزئیات تعریف می‌کند. این سبک نوشتاری از هیجان کتاب کاسته است. شاید اگر نویسنده روند داستان را به دست شخصیت‌های خود می‌سپرد؛ بیش از پیش آن‌ها را با مخاطب پیوند می‌داد.

توصیفات کتاب بسیار زیبا و درخور موقعیت‌اند. اما ممکن است به ذهن بعضی خسته کننده به نظر برسند. دلیل این مطلب آن است که اگر آن‌ها را از داستان حذف کنیم، با چینش هیجان‌انگیزتری از اتفاقات رو به رو می‌شویم. این مطلب نیز از خصوصیت نقش پر رنگ راوی سوم شخص نشأت می‌گیرد. اگر نویسنده به جای سخنان پراکنده، توصیفات نغز و زیبای خود را از زبان کاراکترها بیان می‌کرد؛ کمی از این ایراد کاسته می‌شد.

قدرت و مسئولیت پذیری

کتاب پسر زن جادوگر، مفاهیم و درس‌های بسیاری را در خود جای داده است و به همین سبب نیز والدین زیادی این کتاب را به فرزندان خود توصیه کرده‌اند. قدرت، مسئولیت پذیری، عشق، گذشت، عواقب حرص و آز، فداکاری و وفای به عهد همگی از محتوای این کتاب قابل برداشت‌اند. هرچند که نویسنده تلاش می‌‌کند این خصوصیات و مفاهیم بسیار را در خلال داستان به مخاطب القا کند، در بعضی مواقع با شکست مواجه می‌شود.

برای مثال نویسنده خصوصیت مسئولیت‌پذیری و عمل‌گرایی آنیا را به خصوص در اوایل داستان بیش از آن که نشان دهد، متذکر می‌شود. گویا می‌ترسد که مخاطب این خصلت را به فراموشی بسپارد! حقیقت آن‌ است که خصوصیات واقعی هر شخصیت در عکس‌العمل‌های او در مواجهه با اتفاقات داستان نمایان می‌شود. اینگونه کتاب‌ها، کاراکترهای به مراتب ملموس‌تر و موفق‌تری را عرضه کرده‌‌ است.

کتاب، پایان‌بندی زیبایی دارد. نویسنده سرنوشت هر اتفاق را به خوبی مدیریت کرده و هر کاراکتر را به سرانجام درستی می‌رساند. نکته دیگر قدرتی است که نویسنده به زنان داستانش اعطا کرده است. قدرتی که نشان می‌دهد زنان می‌توانند بسیار خردمندانه‌تر و منطقی‌تر با مسائل برخورد کنند.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

کتاب Violet Evergarden

اثر نگاهی کوتاه و عمیق به ارزش احساسات انسانی است. خط‌هایی که خواننده در چشمان بی‌حالت ویولت به انتظار رنگی تازه از زندگی می‌نشیند. صفحاتی که می‌فهمانند جنگ جز ویرانی انسان نتیجه‌ای ندارد. ( کتاب Violet Evergarden ) کلماتی قویتر از زبان کاتلیا سان به ویولت می‌گوید: “کلمات دو وجه دارند. کلماتی که گفته می‌شوند […]

کتاب در یک جنگل تاریک تاریک

در یک جنگل تاریک تاریک اولین کتاب روث ‌ور، در سال 2015 منتشر شد که به سرعت جای خود را در میان علاقه‌مندان به مطالعه گشود و به عنوان کتابی محبوب و پرفروش در انگلستان و آمریکا شناخته شد. روث ور پس از کتاب در یک جنگل تاریک تاریک، کتاب دوّمش را با عنوان «زنی […]

کتاب بر باد رفته

جنگ در قلب توست. آن زمانی که خودخواهی‌ات در مقابل عشق قدعلم می‌کند و غرور بی‌معناست برای آن که محصل مدرسه عشق است. اما این بار در فرای این جنگ، قدرت را بجوی تا تو را به انسانی بدل کند که خستگی‌هایش را در موفقیت‌هایش ستاره می‌کند. ( کتاب بر باد رفته ) کتاب بر […]

کتاب خرسی که چپق می‌کشید

دنیایی که مهربانی را می‌آموزد هیچ‌گاه نمی‌میرد. حتی اگر هر ذهن خاموشی این مرگ را باور داشته باشد. ( کتاب خرسی که چپق می‌کشید ) شهری که یک چراغ قرمز بیشتر نداشت در کتاب خرسی که چپق می‌کشید شهر کوچک رمان خرسی که چپق می‌کشید، یک چراغ قرمز بیشتر ندارد. درباره زمانی که اولین بار […]