مشخصات اثر

 • نام اثر
  دختران علیه دختران
 • نام نویسنده
  مصطفی خرامان
 • نام ناشر
  افق
 • ژانر
  اجتماعی نوجوان
 • سال انتشار
  1395
 • شابک
  ۲-۷۵۳-۳۶۹-۹۶۴-۹۷۸
 • تعداد صفحات
  112
 • رده بندی سنی
  +13
 • کشور
  ایران
 • بازخورد و میزان استقبال
  کتاب دختران علیه دختران 6 بار به چاپ رسیده است.
نوشته شده در: توسط: فائزه مژدهی در: کتاب

کتاب دختران علیه دختران نوشته مصطفی خرامان، بیانگر یک داستان اجتماعی از سه دیدگاه متفاوت است. شاید هر یک از ما در زندگی مایل باشیم زمان‌هایی را چند بار بگذرانیم و هر بار سازوکار متفاوتی برای این پشت سر گذاشتن به کار گیریم و نتیجه حاصل از هر یک از دفعات را مشاهده کنیم. این رمان نوجوانانه شاید تحققی بر همین رویا باشد.

فمنیست

کتاب دختران علیه دختران داستانی از سه زاویه نگاه

داستان کتاب دختران علیه دختران در سه فصل مجزا و با رویکردهای متفاوت به بیان یک داستان مشترک می‌پردازد. این داستان بدترین حالت‌های ممکن و از طرفی بهترین موقعیّت را نشان می‌دهد. در ابتدا فصل‌های “زشت” و “بد” نشانگر قطب‌های منفی داستان هستند و حس شکست را با ویژگی‌های نامناسب به مخاطب القا می‌کنند.

کتاب دختران علیه دختران از شخصیّت‌پردازی قوی‌ای برخوردار است. هر یک از شخصیّت‌های اصلی داستان در سه فصل مختلف، با بروز رفتارهای خود، تأثیر آن را در آینده مشخص می‌کنند. امّا رویا، شخصیت اصلی داستان که راوی آن نیز هست با توجه به رفتار اطرافیان خود تصمیم بر انجام کاری می‌گیرد و تنها قصد دارد توانایی‌های خود را به دیگران بنمایاند تا فکر نکنند او دست و پا چلفتی است.

فرامتن فمنیستی بودن کتاب

دیگر محتوایی که در این اثر بسیار دیده می‌شود، دید فمنیستی است که با حضور خاله شبنم در هر صحنه حتّی نقل قولی از او، این طرز نگرش را به نمایش درمی‌آورد. او در اغلب دیالوگ‌های داستان حضور داشته و رویا، خواهرزاده‌اش را به دفاع از حقوق خود در برابر مردان تشویق می‌کند. دید دیگری که در این داستان به مخاطب عرضه می‌شود، کلیشه‌ای به نام “چشم و هم‌چشمی” است که توسط شخصیّت خاله شبنم مورد نکوهش قرار می‌گیرد؛ امّا مادر رویا حاضر است دخترش کتاب‌های درسی‌اش را با روزنامه جلد کند امّا برای خرید پرده جدید پول پس‌انداز کند.

ارزشمند شمردن ورزش و نشاط حاصل از آن توسط شخص رویا، یکی از ویژگی‌های این اثر محسوب می‌شود که با وجود تمام شرایط سخت حاکم بر او این روحیه را همچنان حفظ کرده است. همچنین پرورش دادن بچّه گربه توسط رویا و همسایگان او، نشانگر روحیه زنده، محبّت آن‌ها نسبت حیوانان است.

فمنیست

کتاب دختران علیه دختران و رویای قهرمانی

داستان، روایتگر اسباب‌کشی رویا و خانواده‌اش به منزل نو و تفکرات کودکانه اوست. رویا در پی حوادثی که اتفاقی برایش رخ می‌دهد، سعی دارد خود را در برابر پسر همسایه رو به ‌رویی، دختری قهرمان نشان دهد. رویا، که دختری تک فرزند در میان خانواده است، در محل قبلی خود قهرمان رشته‌های ورزشی فوتبال، بدمینتون و شطرنج بوده است. حال که با آمدن به محل جدید و رسیدن به دوره تحصیلی متوسطه اوّل، مادرش این اجازه را از او سلب کرده است و نمی‌گذارد فوتبال بازی کند؛ علی‌الخصوص با پسرها!

سه فصل مختلف این کتاب، رویکردهای متفاوت شخصیّت اصلی، رویا و اطرافیانش را به انواع متفاوت روایت می‌کند. در فصل اوّل (زشت)، شاهد رفتارهای بچّه‌گانه پسر همسایه رو به‌ رویی و رویا هستیم که با اذیّت و آزار رساندن به یکدیگر قصد دارند برتری خود را به هم نشان دهند. که نهایتاً ناامید و ملول برای انتقامی بیشتر و خشن‌تر نقشه می‌چینند و مجدد ناکام می‌مانند.

دختران مقابل پسران

ما در فصل دوّم (بد)، فضای رقابتی گروهی از دختران در مقابل گروهی از پسران را شاهد هستیم. ورود رویا به تیم پسران برای شکست آنان در بازی فوتبال موجب سربلندی تیم دختران می‌شود. همچنین موفق بودن دختران در درس، آن‌ها را در دوران نوجوانی از پسران برتر خواهد کرد؛ چرا که در این سن یکی از افتخارات هر دانش‌آموزی کسب موفقیّت تحصیلی خواهد بود.

شرایط در فصل سوّم (خوب)، بسیار قابل تحمّل‌تر از دو فصل گذشته است. گویا نویسنده، آرامش بعد از دو طوفان سهمگین را در کتاب خود به رشته تحریر درمی‌آورد. فضای دوستانه و رفاقتی میان رویا، پسر همسایه رو به‌ رویی، نازی و پسر موبوره، نشانگر تعامل این همسایه‌ها با وجود تمام تفاوت‌هاست. پرورش دادن بچّه گربه و تقسیم وظایف مربوط به مسئولیّت‌های این کار نشان از این دوستی دارد. همچنین هدیه دادن به رویا توسط پسر همسایه رو به‌ رویی به مناسبت تولّد او موجب پایان خوش این داستان می‌شود.

روایت دختری ورزشکار

داستان، حول شخصیّت‌پردازی‌ها پیش می‌رود و روند آن را تشکیل می‌دهد. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به شخصیّت‌های زیر اشاره کرد.

رویا شخصیّت اصلی داستان، دختری در ابتدای دوران نوجوانی خود که دارای روحیه‌ای ورزشکار و خانواده دوست است و قصد دارد با بازیگوشی‌های کودکانه خود هنر و استعدادش را به دیگران نشان دهد. او دختری با شخصیّت کاملاً مستقل است که با الگوگیری از برخی رفتارهای خاله شبنم، نقشه‌های خود را پیش می‌برد. رویا، دختری انعطاف‌پذیر در مقابل رفتارهای اطرافیان خود است و رفتار او با هر کس متقابل است.

پسر همسایه رو به‌ رویی در سه فصل مختلف کتاب دارای شخصیّتی با رفتارهای گوناگون است. در فصل اوّل یعنی زشت، دارای رفتاری مضحک و مسخره‌آمیز، در فصل دوّم دارای شخصیّتی انتقام‌جو و در فصل سوّم، شخصیّتی حامی، مهربان و دوست‌داشتنی است.

خاله شبنم

شخصیّت خاله شبنم، در داستان زنی مستقل، خود ساخته و در عین حال معترض و کینه‌جو از مردان است. او با آموزه‌هایی پیرامون شخصیّت خود به خواهر و خواهرزاده‌اش تماماً سعی دارد از حقوق آنان به عنوان یک زن و دختر دفاع کند که اکثراً هم در حال اعتراض و دعوا با شوهر خواهرش است.

پسر مو بوره فردی پرخاشگر و مثلاً غیرتی برای خواهرش نازی است. او مدام در حال تهدید کردن خواهرش نازی بوده که نهایتاً هم به نتیجه‌ای دست نمی‌یابد و ضایع می‌شود. پسر مو بوره غالباً شخصیّتی خود بزرگ‌بین بوده که با تفاوت‌های جنسیتی سعی در به هم ریختن اوضاع دارد و این کار را چه در خانه و چه در فضای بیرون از خانه انجام می‌دهد. او در فصل اوّل کتاب حضور ندارد؛ ولی در دو فصل دیگر کتاب شخصیّت منفی خود را حفظ کرده و در هر شرایطی به بد بودن می‌پردازد.

پدر و مادر رویا، نازی، زن همسایه روبه‌رویی، پیرمرد شیک‌پوش و پیرمرد کلاهی از دیگر شخصیّت‌های داستان هستند که به ادامه روند داستان کمک می‌کنند؛ امّا نقش به سزایی در آن ندارند.

فمنیست

طراحی روی جلد فمنیستی

طرّاحی جلد کتاب و نام انتخاب شده برای آن ذهن را به یک فضای فمنیستی می‌برد. در طرّاحی جلد، کفش دخترانه پاشنه بلندی را می‌بینیم که قسمتی از آن مانند کفش ورزشی است. این کفش به طرز ناشیانه‌ای به رنگ صورتی که می‌توان نماد دختران باشد رنگ‌آمیزی شده است. همچنین این نوع رنگ‌آمیزی در محدوده‌ی زیر کفش هم به رنگ سبز که استعاره‌ای از چمن زمین فوتبال وجود دارد.

شاید طرّاح جلد این کتاب، قصد دارد مظلوم ماندن دختران در رشته‌های ورزشی از جمله فوتبال را به تصویر بکشد. همانطور که مادر رویا او را از بازی کردن با پسرها در بازی فوتبال منع می‌کند. او در جایی می‌گوید: «من هم‌سن تو که بودم رفته بودم خانه شوهر.» متأسفانه این طرز تفکّر قدیمی، امروزه گره‌های زیادی در رسیدن ما به علایق شخصی‌مان ایجاد کرده است.

شروع هر فصل از این کتاب به مانند خیلی از کتاب‌ها با واژه‌ای مختصر آغاز شده و هر فصل، 6 الی 7 پلن را در خود جای داده است. امّا واژه‌های زشت، بد و خوب به تنهایی برای مخاطب می‌تواند جذابیّت‌های خاص خود را جهت مطالعه هر فصل داشته باشد.

دختران علیه دختران یک داستان اجتماعی

اوّل شخص بودن راوی در این کتاب موجب باورپذیری، اعتماد و صمیمیّت بیشتر مخاطب با صاحب قلم می‌شود. همچنین این عمل در نهایت موجب می‌شود تا مخاطب خود را جای او بگذارد و داستان را با این فانتزی ذهنی پیش ببرد.

رمان دختران علیه دختران، یک داستان اجتماعی برای گروه سنی نوجوانان است که در نگارش آن ساده‌گویی و ایجاز در کنار توصیفات زیبا و به جا برای این گروه سنی به خوبی ترسیم شده است. متن رمان، روان بوده و موجب خستگی چشم‌های خواننده نمی‌شود. همچنین به کارگیری از توصیفات دقیق و ذکر جزء به جزء موارد، حس داستان را در ذهن مخاطب به خوبی تداعی می‌کند.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

کتاب آگوس و هیولاها

دنیای کتاب‌ها هیچ وقت آنقدر دور نیست که نتوانیم جزئی از آن‌ها باشیم. برای لمس هر تجربه جدیدی ورق زدن یک کتاب همچون کتاب آگوس و هیولاها کافی است. بازگو کردن اهمیت نظم، با نشان دادن یک داستان ماهرانه، از هنر نویسنده نشأت می‌گیرد. او در غالب یک نصیحت صرف به شما نمی‌گوید منظم باشید؛ […]

کتاب همه دروغ می‌گویند

کتاب همه دروغ می‌گویند در یک کلمه قورت دادنی‌ست؛ مخصوصاً در این قطع پالتویی که توسط نشر گمان به چاپ رسیده است. برای بشر همیشه کنجکاو، سر درآوردن از راز‌های اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی زمانه‌‌ای که در آن روزگار می‌گذراند، بی‌شک هیجان‌انگیز خواهد بود. می‌توان گفت این کتاب دقیقاً در پاسخ به چنین نیازی […]

کتاب آب نبات چوبی آویزان و هویج‌های سرگردان

غم، کوچک و بزرگ نمی‌شناسد. در لای لای وجودت نفوذ می‌کند و تو را به انزوای خود می‌کشاند. ( کتاب آب نبات چوبی آویزان و هویج‌های سرگردان ) غم و درد “بیرون، زن کوتاهی با پالتوی مخملی سیاه کنار خیابان ایستاده بود و بچه‌ای با کلاه پشمی منگوله دار قرمز که تا روی ابرویش می‌آمد، […]

کتاب داس مرگ: ابر تندر

قدرت محاسباتی در سال 2042 ، همان سالی که انسان‌ها مرگ را فتح کردند نامحدود شد. “فضای ابری” به “ابر تندر” تبدیل شد و همه‌ دانش بشری را در بر گرفت. همه عاشق ابر تندر هستند و او نیز آن‌ها را دوست دارد. ابر تندر کامل و فساد ناپذیر است و در همه‌ مسائل به […]