مشخصات اثر

 • نام اثر
  Thunderhead ابر تندر ( داس مرگ 2)
 • نام نویسنده
  نیل شوسترمن
 • نام ناشر
  پرتقال
 • ژانر
  وحشت فانتزی
 • سال انتشار
  2018
 • شابک
  9786004623582
 • تعداد صفحات
  526
 • رده بندی سنی
  +14
 • کشور
  آمریکا
 • جوایز
  نامزد جایزه‌ی وبسایت Goodreads برای Young Adult Fantasy & Science Fiction (2018)
 • ارتباطات
  کتاب پیشین مجموعه: داس مرگ (با ترجمه آرزو مقدس و انتشار یافته توسط نشر پرتقال) کتاب بعدی (داس مرگ3) : The Toll (در ایران ترجمه نشده است)
نوشته شده در: توسط: فائزه اسدیان در: کتاب

قدرت محاسباتی در سال 2042 ، همان سالی که انسان‌ها مرگ را فتح کردند نامحدود شد. “فضای ابری” به “ابر تندر” تبدیل شد و همه‌ دانش بشری را در بر گرفت. همه عاشق ابر تندر هستند و او نیز آن‌ها را دوست دارد. ابر تندر کامل و فساد ناپذیر است و در همه‌ مسائل به جز مرگ بشر اجازه‌ تصمیم‌گیری دارد. ( کتاب داس مرگ: ابر تندر )

شوسترمن در ژانویه‌ی 2018 ادامه‌ جهان بدون مرگش را در کتاب داس مرگ: ابر تندر منتشر کرد. ابر تندر در ادامه‌ کتاب داس مرگ به سرگذشت سیترا ، روئن و جهان دگرگون شده‌ی اطرافشان می‌پردازد که با وجود داس‌های نو اندیش، خطر بزرگی آن را تهدید می‌کند.

انتشارات پرتقال

شورش ربات‌ها علیه انسان

جهان نوینی را که شوسترمن در کتاب پیشین خود به جهانیان معرفی کرد، با حضور قدرت هوشمندی به نام ابرِ تندر می‌توان “خارق‌العاده” توصیف کرد. ابر تندر هوش‌مصنوعی سترگی است که پس از پایان کار دولت‌های انسانی، کنترل سازوکار ملت‌ها را به دست گرفته و با چنان عدالتی زمین را مدیریت می‌کند که پیش از این بی‌سابقه بوده است.

دوربین‌های ابر تندر در کسری از ثانیه، هزاران صفحه اطلاعات را از سطح زمین، اعماق دریاها و اتمسفر سیارات دیگر جمع‌آوری می‌کنند، تا او را با توجه به قواعدی که انسان‌های پیشین برایش تنظیم کرده‌اند، در تصمیم‌گیری‌های حیاتی یاری دهند.

هر قدر که اتفاقات کتاب نخست در جهان داس‌ها و پیرامون داس شهر می‌گذشت، «ابر تندر» داستانی وابسته به ویژگی‌های ابر تندر و اعمالی است که آگاهانه و غیرمستقیم انجام می‌دهد. در این داستان زوایای جدیدی از ‌رابطه ابر تندر با انسان‌ها نمایش داده می‌شود و مشخص می‌شود که او به عنوان یک هوش‌مصنوعی می‌تواند بهترین دوست انسان‌های فراموش شده باشد.

مسئولیت مرگ

اما این اشراف بر جهان استثناپذیر هم هست. همواره و از همان ابتدای سپردن دنیا به دست ابر تندر، مسئولیت مرگ انسان‌ها به خودشان واگذار شد و ارتباط ابر تندر با داس‌ها و مراکز حکومتی آن‌ها قطع شد. از همین رو است که ابر تندر قادر به ارتباط با داس‌ها و کنترل شهرها و فعالیتهایشان نیست.

یکی دیگر از استثناءهای اشراف کتاب داس مرگ: ابر تندر، مناطق خودمختاری است که خود برای انجام آزمایش‌های اجتماعی گلچین کرده است. او تعدادی از شهرها را به عنوان منطقه خودمختار اعلام کرده و تمامی دوربین‌ها و ساختمان‌های رابط حاکم را از آن نواحی جمع‌آوری کرده است تا ببیند مردم در نبود یک ناظر دائمی چگونه رفتار خواهند کرد.

شوسترمن در «ابر تندر» قصور و خوی وحشی انسان را به تصویر می‌کشد. خودبرتر بینی و خودخواهی که ظاهرا در جهان جدید فراموش شده بود، آشکار می‌شود و بار دیگر به خود بشر آسیب می‌رساند. «ابر تندر» ثابت می‌کند که در طول تاریخ جهان، همواره این تفکرات و اعمال ناشایست بشر بوده که به خودش، ملت‌ها و دنیای اطراف صدمه وارد کرده است. در یک کلام بشر، در فقدان یک ناظر و محدود کننده برای خودش خطرناک است.

انتشارات پرتقال

کتاب داس مرگ: ابر تندر ادامه‌ای بر داس مرگ

کتاب داس مرگ: ابر تندر در ادامه‌ روایت نفس‌گیر داس مرگ، چندین ماه پس از نبرد جنجالی سیترا و روئن را روایت می‌کند. سیترا که نام آناستازیا را به عنوان یک داس برای خود برگزیده است، همراه استاد بزرگش داس شریف کوری زندگی می‌کند. دوران کارآموزی او به اتمام رسیده و هم‌اکنون در مقام داسی خوشه چینی می‌کند. اما حاشیه‌ها همچنان او را رها نکرده‌اند؛ هنوز ماجرای جنجالی انتصاب و نبردش با روئن از یادها نرفته که انجمن داس‌ها به مدل خوشه‌چینی‌هایش نیز معترض می‌شود.

اغلب مخالفان و معترضان سیترا داس‌های نظم نوینند که آبشخور ذهنی‌شان با داس ناهنجار میدمریکا، گدارد، یکی است. هرچند روئن مدت‌ها پیش گدارد و همراهانش را در یکی از کلیساهای آواییان به آتش کشید و سر از بدن او جدا کرد اما اندیشه‌هایش در میان جامعه داس‌ها زنده ماند.

روئن مدتی را همراه داس فارادی زندگی کرد، اما آموزش‌هایش برای مقام داسی و دغدغه‌ای که درباره‌ مفرح نینگاشتن خوشه‌چینی داشت، در آخر او را به مسیر خطر ناکی کشاند. روئن با آن که در نبرد انتصاب از سیترا شکست خورده و از انگشتر داسی بی‌نسیب مانده بود، اما بازهم نتوانست بی‌کار بنشیند. او نام داس لوسیفر را برای خود بر می‌گزیند و در پی زدودن جهان از وجود داس‌های حیله‌گر سفرش را آغاز می‌کند.

وقتی هوش مصنوعی حرف بزند

اما ماجرای اصلی کتاب دوم، داستان عجیب ابر تندر است. ابر تندر در میان صفحات کتاب از خود سخن می‌گوید و از کارهایی که برای نجات بشر مجبور به انجامشان است پرده برمی‌دارد. او با آن که نمی‌تواند مستقیما در امور داس‌ها دخالت کند اما از طرق پسر محبوبش، گریسون، جلوی حوادث هولناکی را می‌گیرد.

گریسون کاراکتر جدید جهان شوسترمن است. او پسری معمولی است که در میان فرزندآوری‌های پیاپی والدینش فراموش شده و تنها دوست و همراهش ابر تندر است. جمعیت داس‌ها پیرو اندیشه‌های جنجالی گدارد دو دسته شده و گروه جدید “نظم نوین” در مقابل مکتب شریف “گارد کهن” قد افراشته است. اوضاع جهان روزبه‌روز نگران کننده‌تر شده و همکاری داس‌ها با ناباب‌های فرصت‌طلب بر وحشی‌گری بشر می افزاید.

روئن، سیترا، داس کوری و داس فارادی به همراه کاراکترهای جدیدی که در کتاب معرفی می‌شوند، در جهنم این تغییر تقلا می‌کنند تا جهان را از گزند تفکر مرگبار داس‌ها نجات دهند. غافل از اینکه ابر تندر نیز بی‌کار ننشسته است.
داستان «ابر تندر» همانند کتاب پیشین این مجموعه، هیجان‌انگیز و غیرقابل پیش‌بینی است و مخاطب را مشتاقانه تا انتها می‌کشاند.

انتشارات پرتقال

سیترا در راه داس مرگ شدن

تاثیر آموزش‌های فارادی و کوری بر رفتار و منش سیترا و روئن به وضوح پیدا است. آن پختگی و هوشمندی که در روزهای کارآموزیشان گم بود، حالا و با گذر از حوادث سخت، در اعمالشان نمود پیدا کرده است. سیترا به مرکز توجه داس‌های جوان تبدیل شده است و روئن هرچند با روشی نادرست اما عدالت را بر داس‌های سرکشی که مخفیانه قانون‌شکنی می‌کنند اجرا می‌کند.

علاوه بر آن رابطه‌ میان سیترا و داس کوری صمیمی‌تر شده و با انتصاب سیترا به مقام داسی، فاصله استاد شاگردی‌شان کمرنگ شده است. تنها چیزی که در این میان پابرجا مانده، علاقه و اعتماد میان سیترا و روئن است و داس شهری که نباید از این احساس مطلع شود. با آن که عاشق شدن در میان داس‌ها امری منع شده است اما هیچ کدام از این دو نفر نتوانستند دیگری را از قلب خود بیرون بیندازند.

شخصیت جدید کتاب، گریسون تایلر، پسری گوشه‌گیر و فراموش شده است که اوقات بسیاری از روز را با ابر تندر می‌گذراند. ممکن است باورپذیر نباشد اما ابر تندر با او سخن می‌گوید، در مهمانی ها همراهی‌اش می‌کند و در تصمیم‌گیری‌ها یاریش می‌دهد.

ابر تندر با شناخت کاملی که از گریسون دارد او را به استخدام یکی از مراکز رابط حاکم در‌می‌آورد تا زیر نظر خودش مشغول کار شود. او ماموریتی مخفی را غیر مستقیم به گریسون وا می‌گذارد که نتیجه‌اش اثری جهانی دارد. گریسون باهوش است و ابر تندر این را به خوبی می‌داند.

تیغه اعظم گزنوکراتس در «ابر تندر» مسیر پر چالشی را به سوی مراتب بالاتر طی می‌کند. با این حال همواره احساس کوچک بودن و عقب ماندن از سایرین در وجودش هست و او را از شرایط ناراضی نگه می‌دارد.

انتشارات پرتقال

کتاب داس مرگ: ابر تندر کتابی که در مترو نمی‌توان خواند

آنچه در این کتاب ژانر فانتزی ویژه به نظر می‌رسد توصیفات جدید و جالبی است که با تبحر مترجم به زیبایی ترجمه شده و اثری ارزشمند را آفریده است. نوشته‌های شوسترمن تنها خلق جهان نو و روده‌درازی درباره قوانین آن نیست، شخصیت‌ها، موقعیت‌ها و احساسات در این دو کتاب چنان به تفصیل بیان شده‌اند که روایت را باورپذیر و شخصیت‌ها را حقیقی می‌نمایاند.

حجم زیاد کتاب علارغم برگه‌های بالک و سبک، به دست گرفتن و مطالعه آن را دشوار می‌کند و شاید برای مخاطب کم سن آزاردهنده باشد.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

کتاب خرسی که چپق می‌کشید

دنیایی که مهربانی را می‌آموزد هیچ‌گاه نمی‌میرد. حتی اگر هر ذهن خاموشی این مرگ را باور داشته باشد. ( کتاب خرسی که چپق می‌کشید ) شهری که یک چراغ قرمز بیشتر نداشت در کتاب خرسی که چپق می‌کشید شهر کوچک رمان خرسی که چپق می‌کشید، یک چراغ قرمز بیشتر ندارد. درباره زمانی که اولین بار […]

کتاب پاستیل‌های بنفش

اگر دلتان برای دنیای شیرین و رنگارنگ کودکی‌تان تنگ شده است پیشنهاد من به شما خواندن کتاب پاستیل‌های بنفش است. پاستیل‌های بنفش داستان برهه‌ای دشوار از زندگی جکسون و خانواده‌اش است که با حضور جادویی یک موجود خیالی، به شکل متفاوتی رقم می‌خورد. کاترین اپلگیت نویسنده کتاب تحسین شده‌ “ایوانِ منحصربه‌فرد”، کِرِنشا (Crenshaw) را در […]

کتاب پاییز فصل آخر سال است

کتاب پاییز فصل آخر سال است از زبان سه دوست روایت می‌شود. دخترانی از متولدین دهه شصت، که هرکدام با مشکلات خاصی دست به گریبان هستند. نسیم مرعشی در معرفی کتاب خود می‌گوید: هر کدام از شخصیت‌های داستان درگیر مسائل متفاوتی هستند. یکی با مهاجرت درگیر است، بعدی با هویت شغلی و اجتماعی و دیگری […]

کتاب دراکولا

زندگی جاودان در دنیایی سراسر غم، جز پوچی به همراه نخواهد داشت. بار سنگین جهان، موجود نامیرا را درهم می‌شکند. اینگونه است که رنگی به سرخی خون روزها را می‌آراید و گناهکاری به نام خون‌آشام متولد می‌شود. ( کتاب دراکولا ) زندگی در سایه‌ها خون‌آشامان موجوداتی خون‌خوارند که از افسانه‌های سنتی و قدیمی شرق اروپا […]