مشخصات اثر

 • نام اثر
  The Reprise of the Shield Hero ظهور قهرمان سپر
 • ژانر
  ماجراجویی خیال‌پردازانه ایسکای
 • سال ساخت
  2014
 • نوع اثر
  چند جلدی 17 جلد
 • وضعیت
  در حال پخش
 • کشور سازنده
  ژاپن
 • نام نویسنده
  آیا کیو Aiya Kyū
 • نام طراح
  مینامی سیرا Minami Seira
 • منتشرکننده
  Monthly Comic Flapper
 • رده‌بندی سنی
  +14
 • ارتباطات
  مجموعه مانگای ظهور قهرمان سپر بر پایه لایت نوولی به قلم آنکو یوساکی تدوین شده است. این لایت نوول از سال 2013 تا کنون در حال انتشار است. یک مجموعه انیمه بیست و پنج قسمتی نیز بر پایه داستان ظهور قهرمان سپر در سال 2019 به کارگردانی تاکائو آبو ساخته شده است.
 • بازخورد و میزان استقبال
  مانگا و لایت نوول ظهور قهرمان سپر تا سال 2019 بیش از 6000000 نسخه فروخته است.
نوشته شده در: توسط: فاطمه شهاب‌الدین در: کمیک و مانگا

عدالت، واژه‌ای است که جنگیدن برای آن شجاعتی به وسعت زندگی می‌طلبد. واژه‌ای که ممکن است هیچ گاه آن را لمس نکنی اما تو را به قهرمانی ارزشمند بدل می‌کند. ( مانگا قهرمان سپر )

زمانی که نائوفومی تحت عنوان قهرمان سپر وارد جهان دیگر می‌شود، تصور می‌کند در یک بازی ویدیویی و قوانین مجازی آن گرفتار شده است. اما پس از آن که توسط پرنسس مورد اتهام قرار می‌گیرد، درد عمیقی که از ظلم بر جان او نشسته، نظرش را عوض می‌کند: “تمام پول، احترام و اعتماد من از بین رفت.این واقعیت است، نه یک بازی.”

پوستر مانگا The Reprise of the Shield Hero

زخم ابدی ظالم به مظلوم در مانگا قهرمان سپر

حقیقت آن است که ظلم فرای هر بُعد جسمی و روحی، دردی ماندگار است که زخمی ابدی در جهان به یادگار می‌گذارد. ظلم، با هیچ مجازات یا انتقامی پاک نمی‌شود. اما قوانین جهان، مظلوم را تنها نگذاشته و ظلم را در لا به لای زیبایی‌های خود به فراموشی میهمان می‌کند.

شاید همین مطلب است که بعد از اعاده حیثیت، نائوفومی می‌گوید: “اولین باری که از این دروازه رد شدم، همه پول، احترام و اعتمادم رفته بود. به این دلیل که قهرمان سپر شده بودم. ولی بعد از افشا شدن حقیقت هم فکر نمی‌کنم که آن‌ها برگشته باشند. راستش را بخواهید به دنبال‌شان هم نیستم. چون به عنوان قهرمان سپر، چیزهای خیلی مهم‌تری به دست آوردم.”

حس وظیفه شناسی، نکته دیگری است که در داستان ظهور قهرمان سپر نقش اساسی ایفا می‌کند. قدردانی از لطف دیگری و یا انجام وظیفه به نحو احسن در هر شرایطی از مفاهیم دیگری هستند که این مانگا به خوبی به آن‌ها پرداخته است. “هر جا که موج‌ها باشند، من هم با دوستانم به آنجا می‌روم و به عنوان قهرمان سپر، یکی از چهار قهرمان اصلی، این وظیفه من است.”

محبت و وفاداری

محبت نیز مفهوم دیگری است که جای خود را در مانگا قهرمان سپر یافته و بارها تکرار می‌شود. داستان، به ما می‌گوید، حتی کوچک‌ترین نگاه پر مهر می‌تواند شما را به دریایی از وفاداری میهمان کند. مانند رافتالیا که با مراقبت‌های نائوفومی به یاری مثال زدنی برای او تبدیل شد: “تو به من یک دلیل برای جنگیدن دادی… من شمشیر تو هستم. من تو را بهتر از هرکسی در این دنیا می‌شناسم. می‌دانم چقدر مهربانی.

حتی اگر کل دنیا بر ضد تو باشند، من به آن‌ها می‌گویم که اشتباه می‌کنند. صدها بار به آن‌ها می‌گویم که چه آدم فوق‌العاده‌ای هستی. تو شمشیر به دست من دادی و هدف زندگی‌ام را مشخص کردی.”

قهرمان سپر

مانگا قهرمان سپر درباره فراموشی یک حادثه تلخ است

نائوفومی تلاشی برای رفع اتهامی که در ابتدای داستان مانگا قهرمان سپر متوجه او می‌شود نمی‌کند. او تنها فراموش کرده و سعی دارد تا از اتفاق ناگواری که برایش رخ داده، فرار کند. فیتوریا، ملکه پرندگان افسانه‌ای فیلولیال، او را اینگونه نصیحت می‌کند: “اگر آن‌ها را متوجه اشتباه‌شان نکنی، با اعترافت به گناهکار بودن تفاوتی ندارد!”

حقیقت آن است که بسیاری از افرادی که مورد ظلم واقع می‌شوند، بنابر شخصیت یا موقعیت اجتماعی خود، توان دفاع را از دست می‌دهند. این اشخاص حتی اگر به قدرتمندترین فرد زمین نیز تبدیل شوند، خود را درگیر گذشته‌ای که از آن واهمه دارند، نخواهند کرد.

اما اشتباه از جایی شروع می‌شود که فرد مظلوم از حالت دفاعی دست می‌کشد. این همان جایی است که ناامیدی همدم مظلوم شده و حصاری میان او و جامعه ایجاد می‌کند. مانعی که رنگ هر خوش بینی را پوشانده و شخص را هر روز به نقطه‌ای تاریک‌تر سوق می‌دهد.

خیانت به اعتماد

داستان مانگا قهرمان سپر، از خیانت و شکستن یک اعتماد شروع می‌شود. این مطلب در همان آغاز، درس بزرگی برای نائوفومی، شخصیت اصلی مانگا است.

او در طول داستان بارها بر سر جان خود خطر می‌کند؛ تنها برای آن که سوگندش را زیر پا نگذارد. “به من خیانت کردند. من… نمی‌خواهم به کسی که به من اعتماد کرده، خیانت کنم. به او قول دادم.” این مطلب، شروع بزرگی برای تبدیل نائوفومی از پسری ساده به یک قهرمان است.

داستان مانگا قهرمان سپر، دنیای عادلی را به تصویر نمی‌کشد که چرخ آن همیشه برای قهرمان، به خوشی می‌چرخد. قهرمان قصه بارها می‌شکند و بارها مورد ظلم واقع می‌شود. اما نکته مهم در مورد او این است که، نائوفومی ناامید نمی‌شود.

او خود را بازسازی می‌کند و با آویختن به دستاویزهایی که از دوستی و شادی برای دنیای خود ساخته، برمی‌خیزد. او به وضوح می‌داند که اگر دردی را تجربه کرده، ممکن است دوباره به آن دچار شود: “این دنیا دوباره می‌خواهد همه چیز را از من بگیرد؟ دوباره قرار است همه چیز را از دست بدهم؟”

قهرمان سپر

نائوفومی و رافتالیا

نائوفومی ایواتانی: شخصیت اصلی داستان و از چهار قهرمان افسانه‌ای است. از میان شمشیر، تیر و کمان، نیزه و سپر، نائوفومی قهرمان سپر است. سپری که از دست او جدا نمی‌شود و همواره با او همراه است. نائوفومی پسری ساده، مهربان و سخت کوش است که حس وظیفه شناسی خوبی دارد هرچند که به خاطر خیانت و دسیسه شاه و شاهزاده و نفرت مردم به او، بدبینی عمیقی نسبت به هر چیزی احساس می‌کند. با وجود آن که مردمی که او را به دنیای خود احضار کرده‌اند در ابتدا با نائوفومی رفتار بدی دارند، او از تلاش دست نمی‌کشد و روز به روز چهره محبوب‌تری پیدا می‌کند.

رافتالیا: دختر نیمه انسانی که ابتدا به عنوان برده توسط نائوفومی خریداری می‌شود. هرچند که صاحبش هیچ گاه مانند یک برده با او برخورد نمی‌کند. رافتالیا اولین همراه وفادار قهرمان سپر است. او بی نهایت نائوفومی را دوست دارد و با نشاط و شجاعت خود تبدیل به شمشیر قهرمان سپر می‌شود. هرچند که رافتالیا کودکی سختی را پشت سر گذاشته است، اما این مطلب او را از تلاش برای آینده‌ای بهتر باز نمی‌دارد.

پرنده افسانه‌ای فیلولیال

فیلو: او یک پرنده افسانه‌ای فیلولیال است که توانایی تغییر شکل دارد. به دلیل همراهی فیلو با قهرمان سپر، او به ملکه بعدی فیلولیال‌ها تبدیل می‌شود. او قدرتمند، باهوش و شیرین است. فیلو و ملتی دوستان صمیمی یکدیگر هستند و در عین حال از همراهی قهرمان سپر خشنوداند.

ملتی: شاهزاده دوم و ولیعهد کشور است. او دختری باهوش و زیرک است که توانایی جادویی خاصی دارد. ملتی به توصیه ملکه به قهرمان سپر نزدیک شده و در بسیاری از ماجراجویی‌ها عضو جدا نشدنی گروه محسوب می‌شود.

ماین: شاهزاده اول کشور است. او در ابتدا عضو گروه قهرمان سپر می‌شود اما در ادامه به نائوفومی خیانت می‌کند. او شخصیتی دروغ‌گو، خیانت‌کار و ضعیف دارد. ماین جادوگری است که همانند خواهر خود از قابلیت‌های خاصی برخوردار است اما از توانایی‌های خود را در راه صحیح بهره نمی‌برد.

مانگای قهرمان سپر

مانگا قهرمان سپر درباره موضوع تولد یک قهرمان

برخی مانگای ظهور قهرمان سپر را در رده سنین جای داده‌اند و دلیل آن نیز وجود برده داری و اتهام تجاوز در داستان است. اما جدا از این دو موضوع، مانگا از جهت سن شخصیت‌ها، ماجراجویی‌ها و طراحی‌ها، فضای مانگاهای شونن را یادآوری می‌کند. قهرمان‌سازی، دوستی و تشکیل گروه برای نجات دنیا، همگی حکایت از داستانی نوجوانانه و پسرانه دارند.

طراح، با هنرمندی، تغییر حالت شخصیت‌ها را به رخ می‌کشد. برای مثال در ابتدای داستان، نائوفومی چهره‌ای باز و لبخندی دل‌انگیز دارد اما بعد از ظلمی که در حق او می‌شود، ظاهر بدبین و کینه توزانه او با مردمک چشم تنگ‌تر و پلک‌های افتاده نمایان می‌گردد. همچنین طرح لباس‌ها و شانه‌های او از پسر ساده ابتدای داستان فاصله گرفته و فردی سرسخت تبدیل می‌شود.

شخصیت‌های نیمه انسان با هنرمندی طراحی شده‌اند. شخصیت راکون_انسان رافتالیا و یا پرهای روی شانه فیلو، بسیار زیبا و قانع کننده‌اند. شاید تنها موردی که به خصوص در مورد رافتالیا مورد قبول نیست، تغییرات ناگهانی سن و ظاهر او است. دختری که در ابتدا فرزندی برای نائوفومی به نظر می‌رسد، طی مدت زمان کوتاهی تقریباً هم سن و سال او می‌شود!

هرچند که نویسنده سعی کرده تا با توجیهات ماوراءالطبیعه خود، این اتفاق را عادی جلوه دهد، اما هنوز هم تناقض نهفته در این موضوع آزاردهنده است. این مطلب از همزادپنداری خواننده با شخصیت دل‌نشین رافتالیا می‌کاهد.

مانگا به پیروی از سبک شونن، سایه_روشن را به هاشور ترجیح داده و بیشتر از آن بهره می‌برد، مگر در صحنه‌های نبرد تن به تن که از ویژگی‌های آن‌ها، هاشورهای خشن است.

تقسیم بندی صفحات به نحوی است که خواننده سردرگم نشده و به راحتی داستان و اتفاقات آن را دنبال می‌کند. با وجود آن که فضاهای مانگا با توجه به ژانر سفر در بعدهای زمانی، تغییر محسوسی دارند، طراح به خوبی آن‌ها را تصویر کرده است. به طور کلی می‌توان گفت که طراحی مانگا با هوشیاری همراه بوده‌ است، هرچند که گاهی شخصیت‌سازی‌ها دچار بی دقتی شده‌اند.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

کمیک بزرگ شدن در ترکیه

ازگه سامانچی، طراح و استاد یکی از دانشگاه‌های آمریکایی است. او در اتوبیوگرافی مصورش به نام کمیک بزرگ شدن در ترکیه، از ماجراجویی‌ها و پیچیدگی‌های زندگی شخصی و اجتماعی‌اش گفته است. ازگه که متولد و بزرگ شده‌ ترکیه است در خلال داستان خود، درباره‌ شرایط زندگی در کشوری که در آن متولد شده و رشد […]

مانگا The Heroic Legend Of Arslan

افسانه قهرمانی ارسلان، نام مجموعه مانگایی است که از سال 2013 تاکنون در حال انتشار است. تصویرگری اثر را خانم هیرومو آراکاوا برعهده داشته که از آثار شاخص دیگر او می‌توان Fullmetal Alchemist و Silver Spoon را نام برد. داستان مانگا The Heroic Legend Of Arslan هم براساس رمانی از یوشیکی تاناکا است که نویسندگی […]

مانگا داستان عروس

جایی در میان زمان و درون مانگا داستان عروس دخترانی در چنگال سرنوشت خود گرفتار بودند. آن‌ها برای سرزمین‌شان گنج‌هایی نهان و برای همسران‌شان برکتی جاویدان محسوب می‌شدند. کسانی که به تاریخ پیوستند و نسل‌ها را ساختند. دخترانی در قامت کالا مانگا داستان عروس قصه ظلمی است که دختران را کالایی برای معامله و یا […]

مانگا Tokyo Ghoul

مانگا توکیو غول انقلابی در ساخت شخصیت‌ها وقتی مانگا توکیو غول را می‌خوانید یا انیمه توکیو غول را می‌بینید و یا فیلمش را تماشا می‌کنید، قطعاً ترس قطعه جدانشدنی شما خواهد بود و این نه به دلیل ژانر داستان بلکه حقیقت نهفته در آن است. غول‌ها با قدرت‌های فرابشری و سلاح‌های درونی (کاگونه) خود گونه‌ای آدم‌خوار […]