مشخصات اثر

 • نام اثر
  The Promised Neverland ناکجا آباد موعود
 • ژانر
  هیجان‌انگیز علمی تخیلی خیال‌پردازی تاریک
 • سال ساخت
  2016-2020
 • نوع اثر
  چند جلدی 20 جلد
 • وضعیت
  در حال انتشار
 • کشور سازنده
  ژاپن
 • نام نویسنده
  Kaiu Shirai
 • نام طراح
  Posuka Demizu
 • منتشرکننده
  Shueisha
 • رده‌بندی سنی
  +16
 • ارتباطات
  انیمه این اثر از ژانویه تا مارس 2019 به روی آنتن رفت. این انیمه شامل فصل‌های 1 تا 37 مانگا می‌شود که پیچش اولیه داستان را در خود دارد. فصل دوم این انیمه قرار بود اکتبر 2020 پخش شود که به دلیل کروناویروس تاریخ آن به ژانویه 2021 تغییر یافت. سه لایت نوول از این اثر در سال‌های 2018،2019 و 2020 منتشر شد. فیلم لایواکشن این مانگا در 18 دسامبر 2020 اکران می‌شود به علاوه در ژوئن 2020 استادیو آمازون اعلام کرد که در حال تهیه سریال لایواکشنی با اقتباس از این مانگا است.
 • جوایز
  ناکجاآباد موعود سال 2017 با دریافت 43 امتیاز و در 2018 با دریافت 26 امتیاز موفق به نامزدی در جوایز Taisho شد و عنوان بهترین مانگا را در 2017 از آن خود کرد. سال 2018 ناکجاآباد موعود در میان مانگاهای توصیه شده توسط Kono Manga ga Sugoi در رتبه اول لیست قرار گرفت. فهرست کتاب سال مجله داوینچی در سال 2019 این مانگا را در رتبه 35 قرار داد.
 • بازخورد و میزان استقبال
  ناکجاآباد موعود با بیش از 4.2 میلیون نسخه فروش، هشتمین مانگای پرفروش در سال 2018 بود. همچنین این مانگا با فروش بیش از 7.4 میلیون نسخه، جایگاه چهارمین مانگای پرفروش در سال 2019 را به دست آورد.
نوشته شده در: توسط: فاطمه شهاب‌الدین در: کمیک و مانگا

کوری، نوید آرامش است اگر اتفاقی نباشد که تو را با حقیقت پیوند بزند. و این انتخاب تو است که با کدامین راه سرنوشتت را می‌سازی. (مانگا ناکجاآباد موعود)

 ناکجا آباد موعود

ناامیدی را بپذیر و خودت را از درد رها کن!

ابتدای داستان مانگا ناکجاآباد موعود بسیار شبیه به نظریه افلاطون است. انسان‌های چشم بسته‌ای که از ابتدای زندگی در داخل غار بوده و رو به دیوار نشسته‌اند، به نحوی که چشمانشان از خورشید محروم است. حال این انسان‌ها با حقیقت رو‌ به‌ رو شده و می‌خواهند برای نخستین بار خورشید را ببینند. خورشید برای آن‌ها می‌تواند تعبیرهای متفاوتی را در پی داشته ‌باشد که در این داستان، آفتاب سوزانی از وحشت را به جان کودکان خوشبخت قصه افکنده است. نور آگاهی که به آن‌ها می‌فهماند واقعیت سهمگینی انتظارشان را می‌کشد.

پیشرفت داستان زنگ خطری را در ذهن خواننده روشن می‌کند که تمام عمر با آن زیسته ‌است. هدف از خلقت و پرورش انسان چیست؟ خالق مانگا از این درگیری درونی انسان کمک گرفته و آن را به چالش کشیده ‌است. او این نادانی را خوفناک قلمداد می‌کند و این ترس را به تصویر می‌کشد. اما باید در این مهلکه ناامیدی دست و پا زد؟

خوشبختانه سیر داستان توانسته مسیر نجاتی را ترسیم کند که اگر اینگونه نبود به هیچ عنوان خواندن این مانگا توصیه نمی‌شد. چراکه جز ناامیدی و افسردگی ارمغان دیگری نداشت. کمااینکه ایزابلا خطاب به اِما می‌گوید: “ناامیدی را بپذیر و خودت را از درد رها کن!”

رهبری گروه

رهبری کردن یک گروه نیازمند انسانی راستگو است که می‌تواند با شفافیتش در بیان موضوع و کاریزمای درونی‌اش همه را به طرف خود جذب کند و هدف را جستجو کرده و به آن برسد. عدم اعتماد و دست کم گرفتن توانایی‌های دیگران جز شکست، نتیجه‌ای ندارد. ارزشمندی انسان به تفکر اوست و اگر مبنای تحلیل انسان را بر ارزشیابی‌‌های کاذب یا سِن قرار دهیم، تنها خود را محدود کرده‌ایم. پس اگر کسی رهبری گروهی را به عهده می‌گیرد باید بداند که پیروانش نیز قوه تحلیل و تفکر مستقلی دارند. چه بسا که اگر امروزه نیز رهبران دنیا به این نکته ایمان داشتند، جهان بهتری را پیش رو داشتیم.

نکته دیگری که در داستان جلب توجه می‌کند فلسفه بازی‌های کودکانه است. گرگم به هوایی که گرگ آن واقعی است! گاهی فراموش می‌کنیم که در بازی‌های کودکانه مقابله با مشکلات را تمرین کرده‌ایم. زمانی که هدف را روشن می‌دیدیم و ناامیدی را به ذهن راه نمی‌دادیم. داستان به ما یادآوری می‌کند که هنوز در حال بازی هستیم و نباید از تلاش دست بکشیم.

صفحات پر از سرنخ مانگا ناکجاآباد موعود

نکته‌ای که این داستان مانگا ناکجاآباد موعود را جذاب می‌کند این است که کوچک‌ترین علامت‌های موجود در صفحات، بیانگر یک سرنخ می‌باشند. زمانی که تلاش نورمن، ری و اِما را می‌بینیم شباهت جالبی را با شخصیت‌های مانگای دفترچه مرگ حس می‌کنیم. گویا ال و لایت در حال حل یک معمایند. پراکندگی در قصه مشاهده نمی‌شود که این یک نقطه قوت برای نویسنده داستان به حساب می‌آید. همه چیز در راستای هدف تنظیم شده و شخصیت‌ها به پردازش خوبی رسیده‌اند.

سه شخصیت اصلی داستان ما از هوش بالایی برخوردارند، داستان سعی دارد تا نورمن را از لحاظ هوشی برتر جلوه دهد اما حقیقت آن است که برتری با اِماست. دختری که علاوه بر هوش بالایش اجتماع را نیز در نظر می‌گیرد و از نعمتی که دارد برای کمک به دیگران استفاده می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که بر خلاف مقصود داستان، اِما را می‌توان پایه اصلی دانست که اتفاقات را رهبری می‌کند.

ئوری یادآوری خاطرات جنینی

استفاده از تئوری یادآوری خاطرات جنینی در پردازش شخصیت ری را می‌توان ایده جالبی دانست. در این تئوری تأیید شده‌ است که جنین در شکم مادر می‌تواند محیط اطراف را درک کرده و حتی صداها را بشناسد و از آن‌ها تأثیر بگیرد. هرچند که بیشتر این اثرگذاری معطوف به مادر باشد. خالق مانگا به زیرکی از این مطلب در ایجاد ضربه داستانی‌اش بهره گرفته و با این مطلب هم ایزابلا و هم ری را به شخصیت‌های جذاب‌تری در دید خواننده تبدیل می‌کند.

روند اتفاقات پر از ناامیدی‌هایی که خواننده مانگا ناکجاآباد موعود را به سمت یک تراژدی هولناک می‌راند. وقتی در نیمه اول داستان نورمن به بالای دیوار می‌رود و گودال عظیم غیر قابل گذری را می‌بیند؛ خواننده با خود فکر می‌کند: چه می‌شود اگر هدفی که به امید آن زنده‌ام، پوچی بی انتهایی باشد که مرا در نیستی خود ببلعد؟ نویسنده اجازه می‌دهد که این باور شکل بگیرد و محکم شود تا پس از دوره افسردگی آن، خواننده را با حقیقتی رو به رو کند که زندگی انسانی را به رخ می‌کشد. دقایقی که همیشه ناخوشایند نیستند و خوشی‌هایی که پایدار نمی‌‌مانند.

اِما دختر سرزنده و شاداب مانگا ناکجاآباد موعود

اِما: دختری سرزنده، شاداب و مهربان است. او دوازده ساله است و از دیگر بچه‌های یتیم‌خانه بزرگ‌تر است. موهای شلخته، چشمان درشت و لبخند زیبایی دارد. اِما با ذات مادرگونه و حساس خود به شدت مراقب دیگران است. هوش سرشار و نگرش خانواده دوست اِما باعث می‌شود که تصمیمات بی‌پروایانه‌ای بگیرد. او به شدت به خانواده خود اهمیّت می‌دهد و آن‌ها را دوست دارد. او تصمیمات خود را وابسته به نورمن می‌‌داند در صورتی که نورمن از دستورات اِما پیروی می‌کند.

قدرت بدنی و سرعت اِما به دیگران برتری دارد. او به راحتی از موانع می‌پرد و می‌تواند در دو همه را شکست دهد. او به دوستانش ایمان دارد تا حدی که باور ندارد خائن واقعی در میان‌شان باشد. که این نیز یک حقیقت است. اِما با وجود آن که کودک است اما شرافت انسانی را درک کرده و نمی‌خواهد در ازای زندگی‌اش کسی را قربانی کند. آزادی خواهی او بودن در بند حصار دنیایش را بر نمی‌تابد.

منطق مقابل احساس

نورمن: دوست صمیمی اِما؛ پسری با چشمان عمیق و چهره‌ای آرام و متفکر است. نورمن نسبت به اِما از توان بدنی ضعیف‌تری برخوردار است اما به داشتن بهترین استراتژی میان دوستانش معروف است. هرچند او سعی می‌کند منطقی تر از اِما برخورد کند اما به دلیل علاقه بیش از حدی که به او دارد تمام تلاشش را می‌کند تا مهره‌هایش را به نحوی بچیند که رضایت خاطر اِما را جلب کند.

ری: پسری با موهای مشکی و چشمان کشیده است که ظاهر مرموزی دارد. او نیز از هوش سرشاری برخوردار است و توانایی خاصی در تهیه ابزار مورد نیاز گروه، دارد. شاید ری را شخصیتی خاکستری بدانند اما از نظر نگارنده، او نیز مانند دو دوست دیگرش شخصیت مثبتی است که پردازش متفاوتی شده و این مطلب به جذابیت بیشتر کاراکتر او کمک کرده ‌است.

ری قلمرو دشمن را می‌شناسد و میزان خطر را بیش از دیگران درک کرده و سنجیده است. منطق او با ذات خیرخواهانه اِما در تضاد است اما در داستان او نیز به برنده شدن اِما اعتراف می‌کند. ری شخصیت خاصی دارد چرا که مانند دیگران ناگهانی به راز هولناک داستان پی نبرده، بلکه او تنها خاطراتش را یادآوری کرده ‌است. ری به سبب منطق محافظه کارانه‌اش انسان‌های کمی را در اطراف خود نگه می‌دارد و نمی‌تواند مانند اِما غیر از دوستان نزدیکش دیگران را هم مدنظر بگیرد.

مانگا ناکجاآباد موعود موفق در بروز احساسات

نکته جالبی که در طراحی کاراکتر‌های مانگا ناکجاآباد موعود قابل توجه بود، به تصویر کشیدن صحیح احساسات آن‌ها و توجه به موقعیتی بود که در آن قرار داشتند. مانگاکا توانسته به خوبی شخصیت‌ها را با داستان همراه کند تا خواننده تفاوتی میان انیمه با مانگا احساس نکند. به تصویر کشیدن شخصیت‌ منفی ایزابلا با ذات حاکم و موذی‌اش که در روند داستان شاهد آن هستیم، بسیار جالب بود. برای مثال کشیدن او به صورت بزرگ‌تر از معمول در پس زمینه خداحافظی اِما و نورمن، پیروزی ایزابلا را بر شخصیت‌های اصلی یادآوری می‌کرد.

طراحی کاراکتر نورمن با مو‌های روشن و چشمان عمیق و درشت که بیانگر شخصیت مثبت و یاری‌‌‌دهنده اوست؛ اِما با موهای شلخته و صورت شادمانش که مهربانی‌اش را یادآور است و ری با موهای مشکی که چهره‌اش را پوشانده و چشمان کشیده‌اش که به او حالتی رازگونه می‌دهند؛ همگی دقت نظر مانگاکا را به ما نشان داده‌اند.

مانگایی بدون شلختگی

مانگا نظم خود را حفظ کرده ‌است و در صفحه آرایی مانند دیگر مانگاهای سبک خود دچار شلختگی نیست. بنابراین خواننده می‌تواند به جزییات طراحی آگاه شود. بعد از ورود شیاطین به داستان، فضای تاریکی که طراحی می‌شود با هوشیاری انجام گرفته و باعث سردرگمی خواننده نشده‌است. این نشانگر توجه مانگاکا به تفکیک درست فضاها می‌باشد.

نکته دیگر استفاده از سایه روشن به جای هاشور است. فضای فانتزی و تاریک اثر با سایه روشن جلوه بهتری پیدا کرده ‌است. اگر به جای سایه روشن، هاشور استفاده می‌شد، فضای مرموز و معمایی داستان به مکانی مبارزاتی تبدیل شده و عمق هیجانی خود را از دست می‌داد.

داستان به ما می‌گوید که ماما یا همان ایزابلا سی و یک ساله و خواهر کرون بیست و شش ساله است. واقعیت این است که طراحی این دو کاراکتر با سن آن‌ها تناسب ندارد. در جایی که ایزابلا موهای خود را باز می‌کند شاید خواننده بتواند او را سی و یک ساله ببیند اما زمانی که به عنوان ماما موهایش را پشت سر جمع کرده بیشتر به زنی در اواسط دهه چهل سالگی شباهت دارد. کرون نیز حداقل بیست سال پیرتر از سنی که بیان می‌کند، تصویر شده ‌است.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

کمیک زال و رودابه

کمیک زال و رودابه، بازنویسی‌ و ساده نویسی یکی از داستان‌های شاهنامه، ماجرای زال پس از بازگشت به خانه‌ی پدری و ازدواج اوست. ماجرای به وجود آمدن این علاقه ممنوعه در دل زال و رودابه و به ثمر نشستن آن، در دو قسمت ارائه می‌شود. بازنویسی‌های مصطفی حسینی محدود به داستان زال و رودابه نمی‌شود؛ […]

کمیک لبخندها

کمیک لبخندها، بخش‌هایی از خاطرات نویسنده، سال‌های نوجوانی و تجربه‌ی ارتودنسی و جراحی دندان اوست. سال 2004، رینا تلگمایر، آن‌ها را در یک وب‌سایت طنز به عنوان طنز آنلاین هفتگی منتشر می‌کرد. نشر اطراف، به جز لبخندها، دو قسمت دیگر از ماجراهای تصویری رینا را با نام‌های خواهرها و دلهره ترجمه کرده است. ماجراهای هر […]

مانگا To your eternity

غوطه‌ور در آغازی بی‌پایان، به سوی مکانی نامعلوم در حرکت است. او زندگی را نمی‌شناسد. مرگ با او غریبه است و برای جاودانگی‌اش، جهان آرام نمی‌گیرد. ( مانگای به سوی ابدیت ) نخستین انسانی که فوشی می‌بیند، پسری بی‌نام است که به تنهایی در مکانی دورافتاده با سختی زندگی می‌کند. خانواده و اطرافیان پسر بی‌نام […]

کمیک Martin Luther King Jr

کمیک مارتین لوتر کینگ در چهار فصل و با تصاویر رنگی، بخش‌های تأثیر گذار از زندگی این مرد بزرگ، اهداف و مسیرش تا لحظه‌ مرگ را روایت می‌کند. فصل اول به دوران کودکی و نوجوانی و جدایی نژادی موجود در سطح جامعه، فصل دوم و سوم به نحوه راه‌اندازی جنبش‌ها و دغدغه‌ها، و فصل آخر […]