مشخصات اثر

 • نام اثر
  Zack Snyder's Justice League لیگ عدالت زک اسنایدر
 • ژانر
  اکشن ماجراجویی فانتزی
 • سال ساخت
  2021
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  242 دقیقه
 • کشور سازنده
  آمریکا
 • نام کارگردان
  زک اسنایدر
 • نام نویسنده
  کریس تریو
 • بازیگران
  هنری کویل بن افلک گل گدوت ایمی آدامز
 • استودیو سازنده
  برادران وارنر
 • ارتباطات
  با نخسه قبلی لیگ عدالت داستان مشترک دارد. فیلم بر اساس مجموعه کمیک لیگ عدالت ساخته شده است. ارتباط با دنیای دی سی
 • بازخورد و میزان استقبال
  از میان 243،094 کاربر IMDb به طور میانگین 8.2 / 10 رأی داده‌اند
نوشته شده در: توسط: پریسا صدیقی در: فیلم و سریال

تمام نسل‌ها به قهرمان نیازمندند. قهرمانان کسانی هستند که صرف نظر از کاستی‌هایی که دارند حس قدرت را به تمام کسانی که داستانشان را می‌شنوند منتقل می‌کنند. تمامی نسل‌ها برای ایجاد حس غرور و تعصب به این قهرمانان نیاز دارند حال میخواهند دروغین باشند یا مانند افسانه‌های ما واقعی. افسانه‌هایی مثل رستم و آرش در کتاب‌های پارسی یا اسطوره‌هایی مثل کوروش، باید باشند تا به تاریخ یک ملت هویت بدهند؛ قهرمان‌هایی نه برای یک نسل برای چندین قرن.

اما زمانی که یک کشور تاریخش و هویتش وابسته به کشور‌های دیگر باشد باید برای رفع نیاز نسل‌های خود دست به تاریخ سازی بزند و تاریخی را بسازد که از طریق افسانه‌ها و قصه‌هایش آن را تایید کند. آمریکا نمونه بارز کشوری است که برای ایجاد حس وابستگی و غرور نسل جوانش بافسانه‌سازی دست زده است؛ افسانه‌هایی که با جذابیت جعبه جادویی سینما در آمیخته شده.

لیگ عدالت

سو استفاده کمپانی‌های هالیوودی از اسطوره‌های دیگر کشوها

کمپانی‌های آمریکایی برای ساختن افسانه های دروغین از فرهنگ‌های دیگر سوءاستفاده می‌کنند به طور مثال از ادبیات چین ادبیات چین برای ساختن شخصیتی مثل مولان بهره می‌برند و یا با تخریب شخصیت‌هایی مثل خشایارشاه پادشاه ایران در فیلمی به نام سیصد سعی در نابودی تاریخ دیگران دارند. اما بعضی‌ از کمپانی‌ها با استفاده از کمیک‌های ابرقهرمانی دست به تولید قهرمان‌هایی زده‌اند که نه تنها برای نجات شهروندان آمریکایی را نجات می‌دهند بلکه ناجی کل زمین نیز هستند.

اهمیت وجود ابرقهرمان‌ها در همان قسمت‌های ابتدایی فیلم از زبان واندر وومن(زن شگفت انگیز) یکی از اعضا لیگ عدالت بیان می‌شود، که در پاسخ دختری که از او می‌پرسد آیا میتواند در آینده شبیه او شود؟ می‌گوید: : تو می‌توانی شبیه هرکسی که میخواهی شوی. همین نکته تا تمام فلسفه پشت داستان‌های ابرقهرمانی را آشکار می‌کند. آشنایی با این فلسفه که چیزی جز ساختن اسطوره برای نسل‌های جوانشان نیست.

لیگ عدالت

بازسازی لیگ عدالت

فیلم لیگ عدالت دو نسخه دارد؛ نسخه اول به کارگردانی جاس ویدون که در سال 2017 توسط کمپانی برادران وارنر منتشر شد. جان ویدون یکی از کارگردانان موفق در ژانر ابر قهرمانی است و فیلم‌هایی همچون انتقام جویان 2015 را در کارنامه خود دارد اما متاسفانه زحمات او برای ساخت فیلم لیگ عدالت بی نتیجه و ضعیف بود. نسخه اول فیلم لیگ عدالت در ابتدا‌ی پروژه با کارگردانی زک اسنایدر ساخته شد. اما به دلیل مرگ دخترش، زک اسنایدر مجبور به عقب نشینی از پروژه این فیلم شد.

نسخه اول فیلم انقدر ضعیف کار شده بود که زک اسنایدر دست به ساخت نسخه ی دیگری از آن زد. در حقیقت به دلیل ضعف‌های زیاد اثر اول، طرفداران فیلم خواستار ساخت اثری جدید با کارگردانی اسنایدر شدند.

ذکر این نکته می‌تواند جذاب باشد که زک اسنایدر هرگز لیگ عدالت (2017) تماشا نکرد زیرا گفته شده، همسرش دبورا اسنایدر و دوستش کریستوفر نولان به او توصیه کرده اند که هرگز آن را نبیند زیرا دیدن این فیلم قلب او را می‌شکند. نسخه فیلم زک اسنایدر همان موضوع نسخه اول بوده، اما مفصل‌تر و منسجم‌تر به تصویر کشیده شده است. انسجام موضوع و سبک ساخت اسنایدر باعث شده تا این نسخه چند ساعت بیشتر طول بکشد.

البته این اولین بار نیست که کمپانی برادران وارنر تحت فشار افکار عمومی کارگردان یک فیلم را عوض می‌کنند. در سال 1980 ، موضوع مشابهی پس از آزادی سوپرمن 2(1980) وجود داشت. منتقدان معتقد بودند این فیلم ضعیف‌تر از فیلم قبلی خود است. به همبن دلیل ریچارد دونر کارگردان اصلی توسط تهیه کنندگان اخراج و ریچارد لستر جایگزین وی شد. لستر نیز سرعت ساخت و تعریف داستان را در نسخه خود افزایش داد.

لیگ عدالت

بازسازی با خشونت بیشتر

نسخه فیلم اسنایدر در درجه سنی R قرار می‌گیرد و طبیعتا با فیلم قبلی که تم کمدی دارد تا حدود زیادی متفاوت است، زیرا خشونت و خون‌ریزی‌های بیشتری در نسخه دوم وجود دارد. او برای توصیف فضاهای خشن بیشتر از رنگ‌های سرد و تیره استفاده کرد تا شرارت شخصیت‌ها را به تصویر بکشد.

تفاوت نگاه این دو کارگردان باعث شد تا صحنه‌های فیلم جذاب‌تر و متفاوت‌تر از نسخه اول دیده شود. کمپانی برادران وارنر برای ساخت این فیلم هفتاد میلیون دلار پرداخت کرد تا این نسخه چهار ساعته ساخته شود. البته در ابتدا قرار بود این پروژه یک مینی سریال باشد اما بعدها به ساخت یک فیلم چهار ساعته خلاصه شد.

داستان فیلم‌های ابر قهرمانی معمولا در سه مرحله ساخته می‌شوند،یک شکل‌گیری یک قهرمان، دو آشنایی با قدرت‌هایش و درنهایت سه پرداختن به مبارزه ابرقهرمان با دشمن‌هایش. داستان فیلم زک اسنایدر نیز از این قضیه مستثنی نیست و داستان ساختار سه پرده‌ای دارد.

لیگ عدالت

لیگ عدالت بدون بتمن مرده است

فیلم ماجرا بتمن را دنبال می‌کند، او در این داستان می‌خواهد برای مقابله با ابر شرور داستان به نام دارک ساید تیمی را جمع کند تا به مقابله با او بپردازد. تقربیا تا نیمه داستان به این پرداخته می‌شود که بتمن چگونه این ابرقهرمان‌هارا از گوشه عزلت نشینی‌هایشان بیرون می‌آورد و سعی دارد با قهرمان‌های گوشه‌گیر تیمی قوی برای مقابله با ابرشرورها بسازد.

نسخه فیلم زک اسنایدر از لحاظ اصل موضوع و داستان اولیه تفاوت چندانی با اثر قبلی ندارد اما از لحاظ شخصیت پردازی و داستان‌های شخصیت ها تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. میتوان گفت این فیلم همان نسخه فیلم قبلی است که با توجه به طولانی‌تر شدن زمان داستان شخصیت‌ها نیز افزایش پیدا کرده و بیشتر به آن ها پرداخته شده است. زک اسنایدر در این نسخه سعی داشته بیشتر بخش تاریک و شرور شخصیت‌های منفی را شرح دهد.

لیگ عدالت

بازگشت دارک ساید

ابرشرور‌ این داستان “دارک ساید” نام داشت اما زیاد به داستان او و زیر داستانش در نسخه اولیه پرداخته نشده بودند. “استپن وولف” شخصیت شرور داستان، یکی از زیر دستان دارک ساید(ابر شرور) است؛ که برای نابودی زمین آمده بود. او در نسخه اول لباسی به شکل خود یا زره در تن داشت اما در نسخه زک لباس کمی پیشرفته‌تر به نظر می‌آمد به شکلی که تفاوتی بین لباس و بدن او وجود ندارد و حتی در قسمتی که گوش یا شاخ او را از سرش جدا می‌شود مغایر‌ با وژن قبلی اوست.

نحوه مرگ و پایان کار استپن وولف نیز در دو نسخه تفاوت‌ دارد او در قسمت اول از دست لیگ عدالت فرار می‌کند اما در سازه دوم او به دست واندر وومن کشته می‌شود. فیلم نسخه ویدون درباره پارادیمن‌ها گفته شده بود آن‌ها از خود قدرت چندانی ندارند و فقط میتوانند ترس را حس کنند و در کل کمی احمق و خنگ نشان داده می‌شدند اما در نسخه جدید کمی باهوش‌تر و چابک‌تر از قبل بودند. ارتقا شخصیت‌های منفی پرداختن به داستانشان کشش داستان را نسبت به اثر قبلی بیشتر کرده است.

لیگ عدالت

شخصیت‌پردازی بهتر کاراکترها

داستان زک نه تنها درباره شخصیت‌های شرور بلکه درباره شخصیت‌های قهرمان و ابرقهرمان هم توضیحات بیشتری داده است. می‌توان گفت در مقایسه با ورژن قبلی بیشتر به شخصیت سایبورگ و مشکلاتش پرداخته شده است و زک حتی تصویر مادر او را نیز به نمایش گذاشت که در نسخه ویدون هیچ تصویری از او وجود نداشت. اضافه شدن داستان سایبورگ باعث شد تا اتم یکی از شخصیت‌هایی که به دلیل برش شخصیت سایبورگ حذف شده بود به داستان برگردد تا در نسخه مستقل خودش بیشتر به آن پرداخته شود.

تفاوت نگاه اسنایدر به فلش یا همان بری آلن به شکلی بوده که شخصیت او در فیلم جدید شکل و حالت سنگین‌تری به خود گرفته بود و مسئولیت او بهتر به تصویر کشیده شده بود. انگار قصد زک از تعریف فلش به وجود آوردن تریلر کوتاهی بود تا مخاطبان را در انتظار فیلم مستقل او که قرار است در یکی دو سال آینده (سال 2022) منتشر شود بگذارد.

البته نکته جالب ساخت این فیلم هم اینجاست که اسنایدر اصلا از فیلمبرداری‌های ویدون استفاده نکرده و تمام صحنه‌های موجود در نسخه دوم از سکانس‌هایی که خودش تولیدی کرده استفاده شده است. او حتی برای اینکه طرفداران انتهای لذت را از تماشا فیلم ببرند، خود هیچ دستمزدی از کمپانی برادران وارنر نگرفت.

فیلم زک روند بهتری نسبت به نسخه قبلی خود گرفته است، البته می‌توان گفت تفاوت نگاه دوکارگردان در سبک فیلم سازیشان باعث این اتفاق شده بود و میتوان گفت این اثر مصداق بارز ضرب‌المثل آشپز که دوتاشود غذا یا شور می‌شود یا بی نمک است.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

سریال Arthdal Chronicles

سریال سرگذشت آسدال اولین مجموعه کره‌ای (کی دراما) است که درباره این دوره از تاریخ صحبت می‌کند و در یک دوران باستانی تخیلی اتفاق می‌افتد. حتی می‌توان گفت اولین در ترکیب ژانرهای فانتزی تاریخی به این سبک و سیاق است. سریال در داستان‌سرایی و شرح جهان خود خوب عمل کرده است اگرچه تا اواخر فصل […]

فیلم space sweepers

زمین در حال نابودی است و تمام ساکنین زمین به فکر ترک کردن آن هستند. جیمزسالیوان مردی که با ساخت تکنولوژی‌های جدید برای ایجاد حیات در فضا و تلاش برای تبدیل کردن مریخ به محلی برای زندگی انسان‌ها لقب منجی بشریت را به دست آورده است. او سعی دارد جامعه جدیدش را عاری از هرگونه […]

فیلم Nightcrawler

شبگرد را می‌توان بیشتر یک فیلم معترضه به فضای رسانه‌ای حاکم بر آمریکا دانست. رسانه‌ای که برای جذب حداکثری مخاطبان دست به پخش هر نوع خبر و تصویری می‌زند. نفوذ به حریم شخصی افراد و سوءاستفاده از موقعیت‌های ناگوار مردم در جهت پیشبرد اهداف رسانه‌ای دو شاه‌کلید مهم و مورد بررسی این فیلم است. داستانی […]

سریال Kingdeom

زامبی‌های کره‌ای تصمیم به ساخت سریالی با موضوع زامبی‌ها اولین بار در سال 2011 بر مبنای اثری اقتباسی از کتاب پادشاهی خدایان به ذهن کیم سئونگ‌هون رسید اما به دلیل خشونت بالا در داستان، تلویزیون کره‌ جنوبی با ساخت آن مخالفت کرد. در نهایت در سال 2019 این اثر با همکاری نتفلیکس ساخته و پخش […]