مشخصات اثر

 • نام اثر
  The Swindlers کلاهبرداران
 • ژانر
  اکشن جنایی دلهره‌آور
 • سال ساخت
  2017
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  117 دقیقه
 • کشور سازنده
  کره‌ جنوبی
 • نام کارگردان
  جانگ چانگ وون
 • نام نویسنده
  جانگ چانگ وون
 • بازیگران
  هیون بین یو جی ته بع سئونگ وو نانا
 • جوایز
  جایزه محبوب ستاره برای نانا از ششمین جوایز انجمن بازیگران فیلم کره
 • بازخورد و میزان استقبال
  6.6 از 10 IMDb
نوشته شده در: توسط: ماه منیر داستان‌پور در: فیلم و سریال

کلاهبرداران در نگاه اول داستان همیشگی حیله‌گری سرمایه‌داران فاسد و فریب‌خوردن مردم عادی برای کسب درآمد بیشتر است. یک موقعیت عالی اقتصادی از سوی ثروتمندان و سرمایه‌داران بزرگ فراهم شده و مردم دسته-دسته در آن شرکت کرده و سهام می‌خرند. اما پیش از آنکه برداشتی صورت گیرد یا کاری آغاز شود؛ تمام سرمایه‌ی مردم دزدیده می‌شود.

اتفاقی که ممکن است زندگی افراد زیادی را نابود کند. اما هیچیک از کلاهبرداران به این موضوع نمی‌اندیشند. کلاهبرداران نمونه‌های بسیاری در سینمای جهان دارد. گروهی به محوریت یک فرد باهوش و همه‌فن حریف گرد یکدیگر جمع می‌شوند که لزوماً یکی از آن‌ها زنی اغواگر است. یک نخبه‌ی کامپیوتر بین آن‌ها دیده می‌شود. گروهی خلافکار که قرار است نقشه‌ی سرقتی بزرگ را به اجرا دربیاورند.

کلاهبرداران

قربانیانی که کلاهبردار شدن

تفاوت بزرگی بین این داستان و سایر ماجراهایی از این قبیل وجود دارد و آن هم این که در این فیلم گروه آسیب‌دیده خود دست به کلاهبرداری می‌زنند. نوعی انتقام که به جای جان، عزیزترین داشته‌ی گروه کلاهبردار را نشانه رفته است یعنی پول و آبرو!

جی سونگ نمی‌تواند منتظر اقدام پلیس بماند. چرا که فساد در کالبد سیستم کشور رخنه کرده و ممکن است نتیجه برعکس شود. پس خود دست به کار می‌شود. عدم اعتماد و اطمینان به سیستم قضایی و یا نوع نگاه به پلیس در این فیلم در سکوت صورت می‌گیرد. نویسنده تنها نشان می‌دهد که جی سونگ برای هیچ شکایتی به آن‌ها رجوع نمی‌کند.

کلاهبرداران یک اعتراض علنی اما بی‌صدا و بدون جنجال علیه سیستم قضایی کره‌ی جنوبیست. جی سونگ و دوستانش به عنوان نماینده‌ی مردم این سرزمین علیه دادستان فاسد و افرادی که او به آن‌ها خدمت می‌کند؛ قیام می‌کنند.

جانگ دو چیل نیز به عنوان رأس ظاهری کلاهبرداری بزرگ خود را یکی از مهره‌های این بازی معرفی می‌کند. گویی او نیز از دوستان خود شکایت دارد که وی را سیبل هدف قرار داده و خود را کنار کشیده‌اند. نویسنده بدین صورت نوک پیکان توجه مخاطب را برای همیشه به سمت سیاسیون و دولتمردان برگردانده و مردم را نسبت به این دست افراد حساس می‌کند.

کلاهبرداران

اثری کره‌ای ولی با تم هالیوودی

فیلمنامه‌ی مهیج و ضربان‌دار فیلم کلاهبرداران اگرچه شباهت زیادی با داستان فیلم‌های هالیوودی دارد؛ اما نویسنده به خوبی اجزای داستان را کنار یکدیگر قرار داده است. ایده‌ی دزدی از کلاهبرداران بزرگ و به قولی ضرب المثل “دزدی که به دزد بزند، خود شاهِ دزدان است”؛ تا به حال برای ساخت فیلم‌های زیادی مورد استفاده قرارگرفته است.

نویسنده در این فیلم با بنای داستان بر روی این ضرب المثل، دست به تعریف یک ماجرای سیاسی – اقتصادی و پرهیجان در بدنه‌ی حکومت کره‌ی جنوبی زده و به قولی توانسته با یک تیر دو نشان بزند. پیرنگ اصلی داستان یافتن اختلاسگر بزرگ است؛ اما خرده پیرنگی در کنار آن به تصویر کشیده می‌شود که ماجرای کلاهبرداران و نقشه‌ایست که دست جمعی با یکدیگر به اجرا در می‌آورند.

فیلم کلاهبرداران مانند سایر همتایان هالیوودی خود یک اکشن ماجراییست که بیش از پرداختن به شخصیت‌ها از یک فیلمنامه‌ی ماجرا محور بهره برده است. نویسنده با ایجاد کشمش سعی کرده هیجان داستان را بالا ببرد و مخاطب را در همان دقایق ابتدایی فیلم به دام اندازد.

داستان فیلم اگرچه جزئیات زیادی دارد اما دچار آشفتگی نمی‌شود و تا پایان خط سیر مناسبی را دنبال کرده و به هدف می‌رسد.

کلاهبرداران

این گروه تبهکار

جی سونگ نقش اول مرد این داستان است که در ابتدا او را در حال دزدی و فرار از یک گروه تبه‌کار می‌بینیم. گرایش به کارهای خلاف از پدرش که او نیز یک جاعل حرفه‌ایست به پسر رسیده است.

جی سونگ با بازی جذاب و دیدنی هیون بین، پسری پر جنب و جوش را به تصویر می‌کشد که برای انتقام مرگ پدر یک بازی بزرگ به راه می‌اندازد. بازی مهلکی که ممکن است وی را به ورطه‌ی هلاک کشانده و زندگی او را بر باد دهد. او شدیداً به پدرش علاقمند است اما این عشق، عقل او را زایل نکرده و باعث تصمیم گیری غلط او نمی‌شود.

جی سونگ به جای آنکه اسلحه به دست گرفته و با کشتن قاتل خودش را به خطر بیاندازد؛ نقشه‌ای زیرکانه کشیده و قاتل را رسوا و نابود می‌کند.

شخصیت جی سونگ که در ابتدای فیلم با او مواجه می‌شویم؛ به وضوح با او در پایان ماجرا متفاوت است. گویی رفته‌رفته از شور و شر جوانی او در ابتدای داستان کاسته شده و یک مرد بالغ جای او را گرفته است.
دادستان پارک نیز مهمترین شخصیت منفی این داستان است. موضوع با اهمیتی که درباره‌ی او می‌توان بدان اشاره کرد؛ حجم خستگی او از سیاستمداران فاسد پشت پرده‌ایست که او به آن‌ها خدمت می‌کند. تکرار جمله‌ی “تو باید خرابکاری‌ها را جمع کنی” از سوی این افراد، از دادستان پارک یک زباله جمع کن ساخته و ارزش او را به پایین‌ترین حد ممکن می‌کشاند.

دادستانی و تبهکاران

پارک از سویی یک دادستان صاحب نام است و از سوی دیگر یک خلافکار دون پایه و برده‌ی کمربسته‌ی سیاستمداران! او برای نگه‌داری جایگاه خود مجبور است در برابر خرده فرمایشات آن‌ها سکوت کرده و تمکین کند. اما همین فرد وقتی به گروه خود می‌رسد یک ارباب تمام عیار است.

دادستان پارک فردی با دنیایی از عقده و خستگیست. عقده‌هایی که همه را بر سر جی سونگ، پدرش و سایر افراد گروهش خالی می‌کند. چنانکه در حین کشتن پدر جی سونگ هیچ افتادگی و خمودگی در وی دیده نمی‌شود. درصد کلافگی و خشونت او با پیشرفت داستان بیشتر شده و در آخر به بالاترین حد می‌رسد.

افراد گروه دادستان از ابتدا تا پایان ماجرا دچار تغییر چندانی نمی‌شوند و بزرگترین دگرگونی آن‌ها زمانیست که می‌فهمیم از ابتدای کار دادستان را فریب می‌دادند. آن‌ها همگی از افرادی هستند که از کلاهبرداری دو چیل آسیب دیده‌اند و برای رسیدن به هدف اطاعت از جی سونگ را پذیرفته‌اند.

کلاهبرداران

فراتر از خطر

کلاهبرداران به نوعی بیننده را به یاد فیلم‌های فراتر از خطر بابازی تام کروز می‌اندازد. استفاده از ماسک که برای تام کروز در این فیلم‌ها مرسوم است را می‌توانیم در مورد جی سونگ نیز ببینیم.

تفاوت بزرگی که بین کلاهبرداران با فیلم‌های تام کروز می‌توان دید نیز در همین بخش است. ماسک! در سری فیلم‌های فراتر از خطر می‌بینیم که تام با گذاشتن ماسک روی صورتش به انسان دیگری تبدیل می‌شود. حتی بازیگر نیز به وسیله‌ی ماسک تغییر می‌کند. پس به این صورت نقابی که روی چهره دارد در واقع صورت واقعیِ یک بازیگر دیگر است؛ فلذا همه‌چیز طبیعیست.

هیون بین اما در این فیلم به طور واقع ماسک روی صورت دارد و همین امر چهره‌ی او را غیر طبیعی می‌سازد. غیر از سکانس تله‌کابین که واقعاً ما بازیگر نقش جانگ دو چیل را در کادر دوربین می‌بینیم و در یادآوری دوباره با هیون بین مواجه می‌شویم.

حضور تاثیرگذار هیون بین

گریم بازیگر در مورد ماسک راضی کننده و باورپذیر نیست. اما در موارد دیگر مشکلی در این بخش دیده نمی‌شود. موسیقی فیلم کلاهبرداران نیز مانند همتایان هالیوودی آن پرهیجان است؛ اما نوع کره‌ای و فانتزی شده‌ی آن‌ها! به صورتی که اگر فردی تنها موسیقی فیلم را بشنود تشخیص خواهد داد که این فیلم متعلق به شرق آسیاست.

انتخاب لباس نیز به خوبی صورت گرفته و برای هر شخص مطابق با نقشی که قرار است در داستان داشته باشد؛ لباس مناسبی طراحی شده است. جذاب‌ترین بخش کار بعد از فیلمنامه، نقش‌آفرینی بازیگران به خصوص هیون بین است که بیننده را به تماشای ادامه‌ی فیلم وا می‌دارد.

نظرات مخاطبین

1 نظر ثبت شده

 1. حَسناسادات میرزائی گفت:

  میشه نقد و بررسی فیلم کره ای Recalled و ترش و شیرین رو هم بذارید

این مطالب را هم از دست ندهید

فیلم منصور

سینمای پیشرفت و بیوگرافی شخصیت‌های برجسته نظامی، صنعتی و فرهنگی الگوساز است. می‌تواند به مخاطب حس غرور، توانمندی و هویت تقدیم و با مخاطب دیالوگ کند. سیاوش سرمدی در اولین تجربه سینمایی خود در سینمای پیشرفت و بیوگرافی، سوژه‌ای را انتخاب کرده و به روایت برهه‌ای از زندگی منصور ستاری می‌پردازد. سرمدی در انتخاب سوژه‌ای […]

فیلم Believer

“با ایمان” بازسازی فیلم جنگ مواد مخدر محصول 2012 سینمای هنگ کنگ است. یک فیلم اکشن مملو از سکانس‌های خونریزی که تحمل آن گاهی از توان مخاطب خارج می‌شود. فیلمی که بیننده را به یاد سینمای کوئنتین تارانتینو اما از نوع آسیاییش می‌اندازد. اثری اغراق آمیز با ایمان گرچه در سال 2018 یکی از ده […]

فیلم Okja

باز هم بونگ جون هو و ساخت جهانی که از آن لذت نمی‌بریم! کارگردانی که با ساخت فیلم انگل به اسکار دست یافت؛ در سال 2017 دست به خلق دنیایی می‌زند که آمیخته از تخیل و واقعیت است. اوکجا یک نقاب داستانی برای واقعیتی است که نویسنده مجبور است آن را در لفافه بیان کند. […]

فیلم Zack Snyder’s Justice League

تمام نسل‌ها به قهرمان نیازمندند. قهرمانان کسانی هستند که صرف نظر از کاستی‌هایی که دارند حس قدرت را به تمام کسانی که داستانشان را می‌شنوند منتقل می‌کنند. تمامی نسل‌ها برای ایجاد حس غرور و تعصب به این قهرمانان نیاز دارند حال میخواهند دروغین باشند یا مانند افسانه‌های ما واقعی. افسانه‌هایی مثل رستم و آرش در […]