مشخصات اثر

 • نام اثر
  The Odd Family: Zombie خانواده‌ی عجیب: فروش زامبی
 • ژانر
  کمدی وحشت
 • سال ساخت
  2019
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  111 دقیقه
 • کشور سازنده
  کره‌ جنوبی
 • نام کارگردان
  لی مین جه
 • نام نویسنده
  لی مین جه جونگ سئو این
 • بازیگران
  یونگ جه یانگ کیم نام گیل اوم جی برنده
 • استودیو سازنده
  Oscar 10 Studio Cinezoo
 • بازخورد و میزان استقبال
  6.5 از 10 IMDb
نوشته شده در: توسط: ماه منیر داستان‌پور در: فیلم و سریال

داستان زامبی اگرچه در بین فیلم‌های ژانر وحشت سینمای غرب از قدمت برخوردار است. اما در سینمای کره‌ی جنوبی، موضوع جدیدالورودی محسوب می‌شود. پس از موفقیت فیلم خوش ساخت قطار بوسان که توسط یان سنگ هو ساخته شد؛ این بار کارگردان دیگر کره‌ی جنوبی به نام لی مین جه دست به ساخت فیلمی با موضوع زامبی ولی در ژانر طنز می‌زند.

فیلم زامبی

زامبی‌ها با چاشنی طنز

خانواده‌ی عجیب فیلمی طنز در ژانر وحشت است که ماجرای آدم‌های فرصت طلب را روایت می‌کند. انسان‌هایی که به قولی از آب کره گرفته و می‌توانند شرایط را هر طور که باشد به نفع خود تغییر دهند. خانواده‌ی عجیب یک پارادوکس بوجود آورده است. همین موضوع است که سبب خنده‌ی بیننده شده و او را سرگرم می‌کند. در دنیای آدم‌های این فیلم همه چیز برعکس می‌شد. زامبی که باید از آدم‌ها تغذیه کند، کلم و سس دوست دارد. از سگ می‌ترسد و به نوعی خود مورد تغذیه‌ی انسان‌ها قرار می‌گیرد.

زامبی‌های واقعی داستان خودِ خانواده‌ی عجیب هستند. آن‌ها باعث تصادف عابرین شده و با استفاده از مشکلی که برای ایشان به وجود آمده، حسابی آن‌ها را سرکیسه می‌کنند. بعدها نیز با ورود زامبی به شهر، او را وسیله‌ی کسب درآمد قرار داده و حتی پس از تبدیل شدن کل شهر به زامبی‌های واقعی‌تر و ترسناک، از بیماری آن‌ها سود می‌برند.

ماجرای خانواده‌ی عجیب، از پدید آمدن یک ویروس آزمایشگاهی گرفته تا ساخت واکسن ضدزامبی، همه و همه در بستری طنز، قصه‌ی دنیای واقعی را روایت می‌کند. جریان از این قرار است که شرکت‌های ساخت دارو، خود یک بیماری را تولید کرده و به جان مردم بی‌گناه می‌اندازند. سپس به آن‌ها می‌گویند باید برای درمان این بیماری پول خرج کرده و واکسن بخرند.

خانواده‌ عجیب و کرونا

فیلم خانواده‌ی عجیب شباهت زیادی به داستان کرونا در روزگار ما دارد. عجیب است که ساخت این فیلم چندان فاصله‌ی زمانی با شیوع کرونا در جهان ندارد! زامبی این فیلم نیز بر اساس یک آزمایش بوجود آمده! درست مانند کرونا که یک ویروس آزمایشگاهیست.

ویروس زامبی در بدن روستاییان این فیلم جهش پیدا کرده و رفته‌رفته خطرناک‌تر می‌شود. درست مانند کرونا که در هر کشور و متناسب با ساختار ژنی مردم آن تغییر کرده و از خود نمونه‌های انگلیسی، فرانسوی و غیره می‌سازد؛ که هر کدام از قبلی خطرناک‌ترند.

کارگردان در دو سکانس به ماجرای فیلم قطار بوسان اشاره دارد که بسیار بامزه و نمکین جلوه می‌کند. اول وقتی پدر در حال تماشای فیلم زامبی‌ها در گوشی همراه پسرش است و دوم زمانی که ایستگاه قطار را پر از زامبی می‌بینیم.

احساس همان چیزیست که یک زامبی را از انسان جدا می‌کند. لذا به همین دلیل است که وقتی زامبی فیلم از دختر خانواده در برای همنوعانش دفاع می‌کند؛ شکل انسانی یافته و قدرت تکلم می‌یابد. درست در آن لحظه است که زامبی‌ها او را نیز به شکل یک انسان زنده دیده و به سمتش حمله‌ور می‌شوند.

فیلم زامبی

تکرار حمله زامبی‌ها

ایده‌ی اصلی این فیلم ماجرای پرتکرار زامبیست! اما زامبی این داستان، با تمام مدل‌های قبلی خود فرق دارد. بی‌دست و پاست، میلی به خوردن انسان‌ها ندارد و حتی احساس دارد! نویسنده این ایده را پرورش داده و از آن یک داستان طنز می‌سازد. وی از ماجرای ساخت ویروس‌های آزمایشگاهی نیز بهره برده و شخصیت‌هایی ساده اما با کارکردی شبیه به شرکت‌های تولید واکسن بوجود می‌آورد.

خانواده‌ی عجیب اگرچه در یک روستای دورافتاده‌ی کره‌ی جنوبی اتفاق می‌افتد؛ اما به نظر می‌رسد ماجرا در یک لازمان و لامکان در حال وقوع است. چرا که انگار این روستا آغاز و پایان دنیاست. هیچ رفت و آمدی بدان صورت نمی‌گیرد؛ اتوبوسی واردش نمی‌شود و از ایستگاه قطارش کسی به روستا قدم نمی‌گذارد.

نقطه‌ی عطف فیلمنامه زمانی اتفاق می‌افتد که خانواده‌ی عجیب متوجه می‌شوند زامبی می‌تواند برای آن‌ها وسیله‌ی کسب درآمد باشد. اما داستان وقتی به اوج خود می‌رسد که همه‌ی افرادی که توسط زامبی صاحب نیروی جوانی شده‌اند؛ تغییر یافته و به زامبی‌های خطرناکی تبدیل می‌شوند.

نویسنده در این داستان زامبی‌ها را بر خلاف فیلم‌های دیگر صاحب شعور معرفی می‌کند. آن‌ها به شکلی کودکانه آتش‌بازی را دوست دارند و در پایان فیلم مثل انسان‌های زنده و عاقل در صف واکسن می‌ایستند. نویسنده از جلب توجه زامبی‌ها به صدا نیز استفاده کرده و صحنه‌ای شبیه به دیسکو بوجود می‌آورد. این بخش از داستان کنایه از رفتار خالی از شعور آدم‌هاییست که اطراف یک دی جی جمع شده و به خواست و هدایت او می‌رقصند.

فیلم زامبی

زامبی باحال

فیلم خانواده‌ی عجیب چند شخصیت متفاوت و به نوعی مشابه با یکدیگر را به بیننده عرضه می‌نماید. اولین شخصیت مورد بحث آن خودِ زامبی یا همان جونگبی است. زامبی این فیلم در واقع یک زباله‌ی آزمایشگاهیست که یکباره از گور خود برخواسته و پا به دنیای زندگان می‌گذارد.

جونگبی مانند سایر زامبی‌ها قدرت تکلم ندارد. وی به جای مغز انسان‌ها که به قول برادر کوچکتر خانواده، غذای مورد علاقه‌ی این موجودات است؛ کلم می‌خورد که بیش از هر چیز در نظر او شبیه به مغز انسان است. از سوی دیگر به جای خون، سس دوست دارد. این یعنی می‌توانیم بگوییم جونگبی یک زامبی بدلی و غیراصل است.

جونگبی دارای احساس است. این نظریه در ابتدای فیلم با ترس او از سگ بیان می‌شود و رفته‌رفته این فکر در بیننده به وجود می‌آید که او دختر خانواده را دوست دارد. وقتی دختر گریه می‌کند و از نیش و کنایه‌ی دیگران درباره‌ی مرگ مادرش و بدیمن بودن خودش حرف می‌زند؛ زامبی غمگنانه نگاهش می‌کند.

نویسنده در مورد جونگبی پا را از این حد نیز فراتر گذاشته و در سکانس حمله‌ی زامبی‌ها به کاروان حامل زن‌های خانواده، شجاعانه از آن‌ها دفاع می‌کند. این ثابت می‌کند که او قطعاً نمی‌تواند یک زامبی باشد و بیشتر شبیه به حیوان خانگی این خانواده است که دست به تلافی محبت دختر خانواده می‌زند.

جونگبی پس از ادای نام هائه گل بیشتر شبیه به سایر انسان‌ها شده و عملاً پس از دریافت واکسن، تبدیل به یک انسان سالم و عضوی از خانواده می‌شود. اما نقطه‌ی تکامل او جاییست که به عکس خانوادگی چشم دوخته و نشان می‌دهد که عاشق شده است.

زامبی و دختر

شخصیت هائه گل نیز یکی دیگر از افراد داستان است. او بیش از دیگران به زامبی نزدیک است. وی تنها فردیست که از زامبی وحشت ندارد و سعی می‌کند او را درک کند. هائه گل درست در روز تولدش مادر را از دست داده و این باعث شده دیگران وی را موجب مرگ مادرش بدانند.

هائه گل، خودش را در زامبی می‌بیند. چرا که او نیز مانند زامبی مطرود است و آدم‌های روستا او را بدشگون و نحس می‌دانند. او از لحاظ ظاهر کاملاً ساده و بی آلایش است. شکل ظاهریش در طول فیلم چندان تغییری نمی‌کند اما ظاهر زامبی را به کلی تغییر می‌دهد.

می‌توان گفت او سعی دارد تمام کمبودهایش را در مورد زامبی جبران کند. هائه گل از ابتدای تولد مادر نداشته، اما به جای اینکه از دیگران محبت دریافت کند؛ طعن و کنایه‌ی آن‌ها را تحمل کرده است. به همین سبب در طول این فیلم در حال جبران گذشته‌ی خود است. در واقع او با محبت به زامبی، خودش را تسکین می‌دهد.

شجاعترین فرزند خانواده

هائه گل شجاعترین فرزند خانواده است. او تنها فرد خانواده است که در برابر حمله‌ی زامبی‌ها ایستادگی کرده و از همسر برادرش که تازه یک نوزاد به دنیا آورده دفاع می‌کند.

مین گل برادر دوم خانواده است که از کارش اخراج شده و دست از پا درازتر به روستا برگشته است. او اولین کسیست که بیماری زامبی را کشف کرده و متوجه می‌شود موجودی که به انباریشان راه پیدا کرده یک زامبی خونخوار است. مین گل تنها به این می‌اندیشد که چطور می‌تواند زودتر او را به شهر برده و به دوست محققش بفروشد!؟

مین گل اهل تحقیق و جمع آوری اطلاعات است. به همین سبب دفتری تهیه کرده و تمام اطلاعات مربوط زامبی را در آن می‌نویسد. او باهوش است و به قول معروف فکرش خوب کار می‌کند. برای همین به خوبی می‌تواند از دست گروه زامبی‌های خونخوار فرار کند.

ابزاری برای همسر

جون گل پسر بزرگ خانواده و خوشبین‌ترین فرد بین آن‌هاست. مین گل را برای آسیب رساندن به پدرشان که ممکن است زامبی شده باشد، تنبیه می‌کند و توقع دارد همکلاسی قدیمیش که تبدیل به زامبی شده اور ا بشناسد. جون گل یک ابزار برای همسرش محسوب می‌شود. او به شدت زن و فرزندش را دوست دراد و برای ثروتمند کردن همسرش از هیچ دوز و کلکی فروگذار نمی‌کند.

پدر خانواده یکی دیگر از اعضای مورد بحث داستان است. او آرزو دارد به هاوایی سفر کند. بدین دلیل درست بعد از اینکه پول لازم برای سفرش مهیا می‌شود وقت را غنیمت شمرده و پول‌های عروسش را می‌دزدد. پدر خانواده تنها کسیست که پس از گزیده شدن توسط زامبی به موجودی خونخوار تبدیل شده و بدنش تولید پادتن می‌کند. او پس از جونگبی، دومین وسیله برای کسب درآمد خانواده محسوب می‌شود.

نام جو یا عروس پول دوست خانواده، زنیست که حتی یک لحظه برای ضربه وارد کردن به سر یک زامبی تعلل نمی‌کند. او باردار است و به شدت از فرزندش مراقبت می‌کند. جعبه‌ی پول او ارزشمندترین داراییش است. نام جو گاهی مصمم و بی‌رحم است. انقدر که بدون لحظه‌ای تردید تمام دندان‌های زامبی را می‌کشد.

فیلم زامبی

تلفیق ژانر وحشت و فانتزی

خانواده‌ی عجیب به لحاظ فنی یک فیلم خوش ساخت و جذاب است. کارگردان از ژانر وحشت و موضوع زامبی یک فیلم فانتزی و سرگرم کنده به وجود آورده است. جلوه‌های بصری فیلم در سکانس آتش بازی زیباست. استفاده از ترقه و فشفشه برای جلب توجه زامبی‌ها نیز یک ایده‌ی هوشمندانه از سوی کارگردان محسوب می‌شود.

ایجاد یک دیسکو در پمپ بنزین و بهره گیری از شرایط خنده‌آور پلیس زامبی که دچار برق گرفتگی شده طنز جذابی را در تصویر بوجود آورده است. فیلمبرداری خانواده‌ی عجیب و نمایش طبیعت زیبا و جاندار روستایی در کره‌ی جنوبی در کنار ایده‌ فیلم که یک مرده‌ی متحرک است؛ تضاد زیبا و دلنشینی را بوجود می‌آورد.

موسیقی کودکانه، شاد و سرگرم کننده‌ی فیلم که با فضای داستان تطابق کامل دارد؛ در کنار صحنه‌های اسلوموشن به فیلم جذابیت داده و طنز آن را پررنگ‌تر می‌کند. طراحی چهره و لباس مطابق با شخصیت افراد داستان شایسته و مناسب به نظر می‌رسد. نقش آفرینی بازیگران نیز یکی دیگر از موارد قابل توجهیست که نمی‌توان ساده از کنار آن گذشت و راضی کننده و متناسب با ژانر فیلم است.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

فیلم Snowpiercer

جامعه‌ انسانی که از دیرباز همیشه با مشکل اختلاف طبقاتی و پیامدهای آن دست به گریبان بوده است، حالا در مدلی بسیار کوچک و مینیاتوری سوار بر یک قطار سریع‌السیر توقف ناپذیر، برای بقای خود تلاش می‌کند. آن هم در شرایطی که بیشتر افراد بشریت در اثر سرما از بین رفته‌اند و جمعیت کوچک سوار […]

فیلم The King’s Letters

پادشاه سجونگ به دلیل اقدامات سازنده‌اش برای مردم کره بسیار محبوب شناخته می‌شود و تا کنون چند فیلم بر اساس کارهای او ساخته شده‌ است. حروف پادشاه نیز یکی دیگر از این فیلم‌هاست که به اقدامات او در زمینه‌ی به وجود آوردن حروف زبان کره‌ای می‌پردازد. پیش از به وجود آمدن این حروف، دانشمندان و […]

فیلم Intruder

کره جنوبی را باید یکی از برترین کشورهای شرق آسیا در حوزه فیلم‌سازی به حساب آوریم. کشوری که زادگاه کارگردانان نابغه‌ای همچون بونگ جون هو و لی چانگ دونگ است، و هر سال فیلم‌های قابل اعتنایی از آن بیرون می‌آید. یکی از جدیدترین این فیلم‌ها، ‌(مزاحم) به کارگردانی سان وون پیونگ و در ژانر تریلر […]

فیلم The Maze Runne

اثری برای ارضای قوه تخیل اگر بخواهیم فیلم دونده‌ی هزار تو را به طور مجزا از دو قسمت بعدی و به عنوان اثری مستقل ارزیابی کنیم با فیلمی متوسط با پایان‌بندی ضعیف روبرو هستیم البته باید خاطر نشان کرد داستان هیجان انگیز آن و همچنین سوال‌هایی که از ابتدا برای مخاطب خود (گروه نوجوانان و […]