مشخصات اثر

 • نام اثر
  The King's Letters حروف پادشاه
 • ژانر
  درام تاریخی
 • سال ساخت
  2019
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  110 دقیقه
 • کشور سازنده
  کره‌ جنوبی
 • نام کارگردان
  جو چول هیون
 • نام نویسنده
  جو چول هیون
 • بازیگران
  سونگ کانگ هو پارک هائه ایل جئون می سون
 • استودیو سازنده
  Megabox Central Plus M
 • بازخورد و میزان استقبال
  5.8 از 10 IMDb
نوشته شده در: توسط: ماه منیر داستان‌پور در: فیلم و سریال

پادشاه سجونگ به دلیل اقدامات سازنده‌اش برای مردم کره بسیار محبوب شناخته می‌شود و تا کنون چند فیلم بر اساس کارهای او ساخته شده‌ است. حروف پادشاه نیز یکی دیگر از این فیلم‌هاست که به اقدامات او در زمینه‌ی به وجود آوردن حروف زبان کره‌ای می‌پردازد. پیش از به وجود آمدن این حروف، دانشمندان و بزرگان کره به دلیل اینکه کشورشان همیشه تحت‌الحمایه و به نوعی مستعمره‌ی امپراطوری چین بوده؛ به زبان چینی آموزش دیده و کتاب می‌نوشتند.

حروف پادشاه

داستان ساخت حروف کره‌ای

امپراطوری چین آن‌ها را از ساخت زبان جدید منع می‌کرده است. چرا که در صورت به وجود آوردن یک زبان نوشتاری مستقل، آن‌ها از زیر یوق بندگی چین نجات یافته و می‌توانستند مستقل از علم و آیین آن‌ها عمل کنند. چرا که زبان همیشه یکی از عوامل نفوذ است و زبان‌آموز رفته‌رفته به سوی فرهنگی که به وسیله‌ی کلمات بیگانه به او منتقل می‌شود؛ گرایش پیدا می‌کند.

دلیل دیگر تلاش پادشاه سجونگ برای ایجاد یک زبان نوشتاری مستقل، آموزش آن به تمام آحاد جامعه بوده است. افرادی که به دلیل گرانی هزینه‌ی آموزش یا انحصار آن در میان افراد بلندمرتبه و صاحب نفوذ، مجالی برای یادگیری علم نداشتند. با به وجود آمدن یک زبان نوشتاری کره‌ای که مطابق با زبان گفتاری باشد، مردم سطح متوسط و سطح پایین جامعه نیز می‌توانستند از نعمت آموزش بهره ببرند.

تقابل فیلم با آیین بودا و کنفسیوس‌گرایی

فیلم حروف پادشاه در کنار پرداخت به موضوع اصلی داستان یعنی ایجاد زبان نوشتاری مستقل کره‌ای توسط امپراطور سجونگ، دو آیین بودا و کنفسیوس‌گرایی در آن زمان را نیز به بازی می‌گیرد. سه راهب بودایی فیلم هر کدام به نوعی تعالیم خود را فراموش کرده و کارهای نامتعارفی انجام می‌دهند که همگی گناه محسوب می‌شود.

راهب شین می گوشت و شراب می‌خورد. راهبی که مأمور به سکوت شده شروع به حرف‌زدن می‌کند و راهب دیگر که طبق قانون معبد باید رهبانیت پیشه کند، به یکی از زنان قصر متمایل می‌شود. این یک اعتراض به قوانین خشک آیین بوداست که به شکلی طنز در داستان جاری می‌شود. از سوی دیگر کنفسیوس‌گرایان نیز به شدت سرسپرده به امپراطوری چین هستند .

حروف پادشاه

پادشاه محبوب کره‌ای‌ها

استفاده از یک داستان تاریخی که در بطن خود ماجرایی میهن ‌پرستانه و سیاسی را گنجانده است؛ در ضمن روایت قصه‌ی ساخت الفبای هانگوک ایده‌ی نگارش فیلمنامه‌ی حروف پادشاه است. شاید پادشاه سجونگ تنها حکمران چوسان یا همان کره است که از زیر یوغ استعمار بودن شکوه داشته و تمام سعیش را به رهایی از این ذلت معطوف کرده است. نویسنده‌ی فیلمنامه‌ی حروف پادشاه نیز برای برانگیخته کردن احساس مخاطب تصمیم به انتخاب دوره‌ی زمانی سجونگ گرفته است.

پادشاه سجونگ در اواسط قرن پانزدهم تصمیم به ساخت حروف الفبای ساده‌ای می‌گیرد که مردم عادی بتوانند به راحتی آن را بیاموزند. اما مشکل اینجاست که او با بارها مطالعه‌ی کتب چینی نتوانسته به پیشرفتی دست یابد. از طرفی کشور او به خاطر اینکه تحت الحمایه‌ی امپراطوری چین است، آیین بودا را کنار گذاشته و به کنفسیوس گرایش پیدا کرده!

به تصویر کشیدن داستانی واقعی

نویسنده یک داستان واقعی را به تصویر می‌کشد. داستانی که در آن گسستگی و پراکندگی دیده نمی‌شود. چراکه فیلمنامه‌نویس از عصر حقیقت بهره جسته و احتمال خطا را به پایین‌ترین حد ممکن رسانده است.

اولین نقطه‌ی عطفی که در فیلمنامه ایجاد می‌شود، پس از حضور راهبان ژاپنی که برای تحویل گرفتن کتاب دینی بوداییان به چوسان آمده‌اند؛ بوجود می‌آید. کتابی که میراث ملی چوسان محسوب می‌شود. نقطه‌ی عطف حضور راهب کره‌ایست که به زبان بودا سخن می‌گوید و افکار آشفته‌‌ی پادشاه را سامان می‌دهد.

فیلم در آنجا به اوج خود می‌رسد که درباریان خودفروخته به دلیل وفاداری به امپراطوری چین، با فعالیت‌های او مخالفت می‌کنند. از این پس روند داستان تغییر می‌کند.

حروف پادشاه

پادشاهی در خدمت مردم

کاراکتر اولی که باید در این فیلم مورد بحث و بررسی قرار گیرد، خودِ پادشاه سجونگ است. او به گفته‌ی خودش نه بوداییست و نه کنفسیوس‌گرا! در واقع می‌توانیم بگوییم آیین او وطن پرستی و علاقه به رشد و شکوفایی کشورش می‌باشد. او امپراطور و بزرگ چوسان است اما حتی با خدا نیز نمی‌تواند به زبان مادرزادی‌اش سخن بگوید.

خشم و نفرت هر کدام برای فرار او از شرایطی که در آن اسیر شده کافیست و همین امر موجب می‌شود دست به یک حرکت شجاعانه بزند. او از سویی با یک راهب بودایی همدست می‌شود و از سوی دیگر با یکی از دانشمندان کنفسیوس‌گرا! این چهره‌ی دوگانه‌ی اوست که از تمام عوامل برای رسیدن به هدف کمک می‌گیرد.

دومین شخصیت این فیلم ملکه است که به گفته‌ی خودش بودایی و فرزند پادشاه بودایی گذشته است. او تا به حال به این دلیل یک‌بار استیضاح شده اما شجاعانه در برابر درباریان قد علم کرده است. ملکه به آن جنبه از پادشاه که تمام تلاش خود را به ایجاد یک زبان نوشتاری معطوف کرده تا مردم در آسایش باشند؛ علاقمند است. اما نمی‌تواند سکوتش در برابر درباریان را تحمل کند.

بودا یا زبان نوشتاری

راهب شین می نیز آمده تا از این اب گل‌آلود ماهی خودش را بگیرد. او به پادشاه کمک می‌کند تا زبان نوشتاری را بسازد اما هدفش گسترش آیین بودا به این طریق است. او از برخوردی که با راهبان بودایی می‌شود؛ بسیار خشمگین است و به همین دلیل حاضر نمی‌شود در اولین دیدار با پادشاه تعظیم کند.

دوست پادشاه و یکی از دانشمندان دربار نیز شباهت زیادی با این راهب دارد. او با سجونگ معامله می‌کند. او تنها حاضر است کتاب کنفسیوس را به این زبان جدید بنویسد. وی حد وسطی میان آن بخش از درباریان که به طور کامل با تغییر زبان نوشتاری مخالفند و آن بخش که به پادشاه اعتماد کامل داشته و مطیع بی‌چون و چرای او می‌باشند؛ است.

حروف پادشاه

بازیگرانی که به فیلم اعتبار بخشیدن

انتخاب بازیگران و استفاده از چهره‌های شناخته شده‌ی کره‌ی جنوبی یکی از عوامل جذابیت این فیلم است. نقش‌آفرینی بازیگران فیلم یکی دیگر از عوامل زیبایی حروف پادشاه است. سونگ کانگ هو اگرچه ذاتاً شخصیتی طناز دارد اما در این فیلم به خوبی توانسته اقتدار امپراطور را به نوعی حیله‌گری موذیانه بیآمیزد.

شخصیت راهب شین می نیز به خوبی از عهده‌ی بازی در نقش خود برآمده و نیز گفتگو به زبان سانسکریت از سوی راهب‌ها به شایستگی صورت گرفته است. طراحی چهره و گریم نیز به خصوص در مورد پادشاه که بیماری رو به نابیناییست به خوبی صورت گرفته اما در مورد ملکه چندان واقعی به نظر نمی‌رسد.

عدم تحرک کافی در قصر نیز یکی دیگر از نکاتیست که از جذابیت داستان می‌کاهد. اما اجرای مراسم عبادی در انتهای فیلم به زیبایی صورت گرفته و مخاطب را به خود جلب می‌کند. فیلم‌برداری و استفاده از نماهای لانگ شات از قصر و معبد یکی در از عوامل جذابیت بیننده به فیلم حروف پادشاه است.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

فیلم Twilight

گرگ و میش (twilight) و سری آن بی‌شک از بهترین فیلم‌های عصر حاضرند. سری رمان‌های گرگ و میش که فیلم‌هایش بر مبنای آن‌ها بنا شده از شاهکار‌های نویسندگی محسوب می‌شوند؛ هرچند فیلم‌ها نتوانسته باشند حق مطلب را ادا کنند. سازندگان اما تلاش قابل تحسینی را به تصویر کشیده‌اند که بیننده را ناامید نمی‌کند. فیلم اول […]

فیلم Aliens in the Attic‎

اثری بی محتوا با توجه به اینکه فیلم بیگانگان زیر شیروانی محصولی از هر جهت ضعیف است محتوای خاصی هم ندارد که مورد نقد و بررسی قرار گیرد، البته این فیلم برای گروه سنی کودکان و نوجوانان ساخته شده شاید مفاهیمی کلی مانند خانواده دوستی یا کار گروهی را در بر گیرد امّا کودکان و […]

فیلم The Negotiation

مذاکره یک اکشن معماییست که مانند بسیاری از همتایان خود برای پرده برداشتن از جنایت‌کاری مخفیانه‌ی سردمداران حکومتی ساخته شده است. یک سرمایه‌دار با استفاده از جوانی بی‌پشتوانه‌ی خانوادگی دست به خرید و فروش اسلحه، پول‌شویی و امور خلاف قانون مختلف دیگر می‌زند و در نهایت با گناهکار جلوه دادن او خود را تبرئه می‌کند. […]

فیلم روز مرگت مبارک

فیلم سینمایی روز مرگت مبارک محصول ۲۰۱۷ در ژانر ترسناک است که از هر جهت اثر ضعیفی محسوب می‌شود؛ چون که نه مخاطبش را می‌ترساند، نه برای جلب نظر بیننده دست به نوآوری خاصّی در شیوه ارایه داستان می‌زند. حتی ایده شکل‌گیری ماجراهایش، با وجود این که ایده به‌شدت جذابی است، از جایی به بعد […]