مشخصات اثر

 • نام اثر
  The King and the Clown شاه و دلقک
 • ژانر
  تاریخی درام
 • سال ساخت
  2005
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  119 دقیقه
 • کشور سازنده
  کره جنوبی
 • نام کارگردان
  لی جون ایک
 • نام نویسنده
  چوی سوک هوان
 • بازیگران
  یونگ جونگ جین سونگ کام وو لی جون گی
 • استودیوی سازنده
  Cineworld Eagle Pictures
 • بازخورد و میزان استقبال
  پرفروش‌ترین فیلم سال کره جنوبی در زمان اکران و نماینده این کشور در اسکار 2006.
نوشته شده در: توسط: سارا عندلیبیان در: فیلم و سریال

شاهی اسیر شهوت

فیلم شاه و دلقک به زیبایی دو موضوع مهم را مدنظر قرار می‌دهد. فسادی که در لایه‌های حاکمیت نفوذ کرده است و بسته به مقام و جایگاه هر شخص، از بالاترین مقام تا پایین ترین سطوح، به اشکال متفاوتی خود را نشان می‌دهد.

پادشاهی که اسیر گذشته خود است و در حالی که از عقده‌های بسیاری رنج می‌برد در دام شهوات و نفسانیات خود افتاده است. به همین علت او در برابر زنان و در آخر در برابر پسری جوان به راحتی به زانو در می‌آید. او توان مقابله با قدرت درباریان را ندارد و ناکامی‌های زندگی‌اش را با غرق شدن در لذت‌های این چنینی تسکین می‌دهد.

درباریانی که برای رسیدن به جاه و مقام از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند. آن‌ها با دستاویزهای مختلف و رشوه‌های کلان راه رسیدن به خواسته‌هایشان را هموار می‌کنند و در خلوت با عیش و نوش و شهوت‌رانی سرگرم هستند.

زنان دربار و همسران پادشاه که بر علیه یکدیگر و همین طور بر علیه هر کسی که مورد توجه پادشاه وقت باشد دسیسه‌چینی می‌کنند و به هر قیمتی او را از سر راهشان بر می‌دارند. از آن جا که این فساد در بخش بالایی و حاکم جامعه به امری عادی بدل شده است نمی‌توان به صراحت در مورد آن سخن گفت. این جاست که پای دلقک‌ها و نمایش‌های پر هجو آن‌ها به داستان باز می‌شود و پرده از رازهای بسیاری بر داشته می‌شود تا با اصلاح امور به تعادل قدرت کمک کند.

اما کسی که قدرت سامان بخشیدن به این اوضاع آشفته را دارد در دام انتقام‌های شخصی و امیال و هوس‌های خود می‌افتد و پایان خوشی را رقم نمی‌زند.

لی جون گی

زندگی بی‌رحم ترین پادشاه کره

فیلم نگاهی است به زندگی بی‌رحم‌ترین و مستبدترین پادشاه آخرین سلسله پادشاهی کره و بررسی دلایل نابودی تاج و تخت او توسط درباریانی که بر علیه او قیام کردند. داستان فیلم حول‌ زندگی دو جوان جسور و هنرمند می‌گذرد که بر سر زندگی خود دست به قمار خطرناکی می‌زنند. آن‌ها دلقک‌های دوره گردی هستند و از راه اجرای نمایش‌های کمدی زندگی‌شان را می گذرانند. آن دو هنگامی گه رابطه پادشاه با زنان دربار را دستمایه نمایش‌های خود قرار می دهند مورد مجازات قرار می گیرند.

خدمتکار مخصوص پادشاه که خواجه‌ای پیر است برای سرگرمی و تسکین پادشاه دلقک‌ها را به دربار می برد تا شاید بتواند از این راه ضعف‌ها و مسائل و مشکلات پشت پرده دربار را به گوش پادشاه برساند. او می خواهد با آگاه کردن پادشاه، قدرت او را افزایش بدهد تا دیگر مانعی بر سر راه اقداماتش نباشد اما این کار نتیجه عکس می‌دهد. چرا که درباریان حضور دلقک‌ها در قصر را بر نمی‌تابند و از سوی دیگر پادشاه نیز تدبیر لازم را برای در دست گرفتن صلاحی که به او داده شده است را ندارد.

لی جون گی

دلقک و پادشاه

سه شخصیت اصلی فیلم پادشاه و دو دلقکی هستند که برای اولین بار جسورانه پادشاه را به سخره می‌گیرند. پادشاه مرد مستبدی است که هنوز با زخم‌های زمان کودکی‌اش کنار نیامده و از این که همچنان در سایه شیوه حکمرانی پدرش قرار دارد عذاب می‌کشد. او و درباریان هر کدام با نوعی از فساد دست به گریبانند اما از شوخی دلقک‌ها دلگیر نمی‌شود و به یکی از دلقک‌ها دل می‌بازد.

سر دسته دلقک‌ها، جانگ سنگ، مرد بی‌پروا و باهوش و بلندنظری است. او هوشمندانه به نقد پادشاه می‌پردازد و وقتی می‌فهمد درباریان قدرتمندتر از پادشاه هستند تیزی پیکان انتقادش آن‌ها را به سختی آزرده می‌کند. او می‌داند که زیبایی و جذابیت دوستش گونگ گیل همیشه دردسرساز است ولی با این حال هیچ وقت از حمایت و مراقبت از او دست نمی‌کشد و در این راه تا پای جانش فداکاری می‌کند.

گونگ گیل پسرک زیبارویی است که که همیشه به دوست و حامی خودش وابسته است و قادر نیست در برابر ظلمی که به او می‌شود از خود دفاع کند. او بسیار شکننده و احساساتی است و نمی‌تواند به درستی تصمیم بگیرد. همین دلربایی و تزلزل او باعث می‌شود مورد حسادت بانو سوک قرار بگیرد و جانش به خطر بیفتد.

لی جون گی

فیلمی که با پایان بندی

روایت فیلم، یک دست و سر راست است. شروع خوبی دارد و داستان به زیبایی پیش می‌رود، اوج می‌گیرد و پایان می‌یابد. با این حال به نظر می‌رسد پایان‌بندی آن دارای ضعف است و تأثیرگذاری چندانی ندارد. بازی در نقش «گونگ گیل» به عنوان اولین نقش آفرینی «لی جون گی» در سینما، بسیار خوب است و در کنار سایر بازیگران باسابقه سینمای کره بسیار خوب می‌درخشد. او که در آن زمان بیست و سه سال بیشتر نداشت توانست به عنوان چهره‌ای نوظهور و با استعداد خود را، در سینمای کره مطرح کند.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

فیلم Along With The Gods

داستان زندگی پس از مرگ فیلم‌های همراه با خدایان بر اساس تعالیم بودا ساخته و پرداخته شده است. از آنجا که بودا هفت را عدد عروج و تکامل انسان می‌داند؛ پس هفت جهنم یا مکان آزمون را پس از مرگ برای او محتمل دانسته است. جهنم کلاهبرداري، تن‌پروري، ظلم و بي عدالتي، خيانت، خشونت، قتل […]

فیلم Clouds

ابرها یک فیلم درام موزیکال محصول 2020آمریکا و به کارگردانی و تهیه کنندگی جاستین بالدونی و نویسندگی کارا هولدن است. داستان این فیلم بر اساس خاطرات لورا سوبیچ در کتاب «پرواز کمی بالاتر: چگونه خدا دعای کوچک مادر را به طرز وسیعی پاسخ داد» است. در این فیلم فین آرگوس ، سابرینا کارپنتر ، مدیسون […]

سریال My Country: the new age

محتوای سریال در نام آن مستتر است. سرزمین من: عصر جدید به طور خاص درباره کشوری که در حال ورود به دوره‌ای تازه است؛ بحث می‌کند و به صورت عام درباره کشوری که هر فرد می‌تواند برای شخص خود و نزدیکانش بسازد. لذا در این داستان هر کدام از کاراکترها دنبال بناکردن سرزمین شخصی و […]

فیلم Fantastic Beasts And Where To Find Them

جی ‌کی رولینگ، خالق مجموعه داستان‌های جذاب «هری پاتر» است. پس از موفقیت کتاب‌های هری‌پاتر و پیدا کردن مخاطب‌های پروپاقرص، وی پذیرفت تا اقتباسی سینمایی از کتابش انجام شود. طرفداران رولینگ به شکل خارق‌العاده‌ای از مجموعه‌ فیلم‌های هری‌پاتر استقبال کردند و روزبه‌روز بر تعداد این هواداران افزوده شد. آثار او تبدیل به پرفروش‌ترین‌های تاریخ سینما […]