مشخصات اثر

 • نام اثر
  The King and the Clown شاه و دلقک
 • ژانر
  تاریخی درام
 • سال ساخت
  2005
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  119 دقیقه
 • کشور سازنده
  کره جنوبی
 • نام کارگردان
  لی جون ایک
 • نام نویسنده
  چوی سوک هوان
 • بازیگران
  یونگ جونگ جین سونگ کام وو لی جون گی
 • استودیوی سازنده
  Cineworld Eagle Pictures
 • بازخورد و میزان استقبال
  پرفروش‌ترین فیلم سال کره جنوبی در زمان اکران و نماینده این کشور در اسکار 2006.
نوشته شده در: توسط: سارا عندلیبیان در: فیلم و سریال

شاهی اسیر شهوت

فیلم شاه و دلقک به زیبایی دو موضوع مهم را مدنظر قرار می‌دهد. فسادی که در لایه‌های حاکمیت نفوذ کرده است و بسته به مقام و جایگاه هر شخص، از بالاترین مقام تا پایین ترین سطوح، به اشکال متفاوتی خود را نشان می‌دهد.

پادشاهی که اسیر گذشته خود است و در حالی که از عقده‌های بسیاری رنج می‌برد در دام شهوات و نفسانیات خود افتاده است. به همین علت او در برابر زنان و در آخر در برابر پسری جوان به راحتی به زانو در می‌آید. او توان مقابله با قدرت درباریان را ندارد و ناکامی‌های زندگی‌اش را با غرق شدن در لذت‌های این چنینی تسکین می‌دهد.

درباریانی که برای رسیدن به جاه و مقام از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند. آن‌ها با دستاویزهای مختلف و رشوه‌های کلان راه رسیدن به خواسته‌هایشان را هموار می‌کنند و در خلوت با عیش و نوش و شهوت‌رانی سرگرم هستند.

زنان دربار و همسران پادشاه که بر علیه یکدیگر و همین طور بر علیه هر کسی که مورد توجه پادشاه وقت باشد دسیسه‌چینی می‌کنند و به هر قیمتی او را از سر راهشان بر می‌دارند. از آن جا که این فساد در بخش بالایی و حاکم جامعه به امری عادی بدل شده است نمی‌توان به صراحت در مورد آن سخن گفت. این جاست که پای دلقک‌ها و نمایش‌های پر هجو آن‌ها به داستان باز می‌شود و پرده از رازهای بسیاری بر داشته می‌شود تا با اصلاح امور به تعادل قدرت کمک کند.

اما کسی که قدرت سامان بخشیدن به این اوضاع آشفته را دارد در دام انتقام‌های شخصی و امیال و هوس‌های خود می‌افتد و پایان خوشی را رقم نمی‌زند.

لی جون گی

زندگی بی‌رحم ترین پادشاه کره

فیلم نگاهی است به زندگی بی‌رحم‌ترین و مستبدترین پادشاه آخرین سلسله پادشاهی کره و بررسی دلایل نابودی تاج و تخت او توسط درباریانی که بر علیه او قیام کردند. داستان فیلم حول‌ زندگی دو جوان جسور و هنرمند می‌گذرد که بر سر زندگی خود دست به قمار خطرناکی می‌زنند. آن‌ها دلقک‌های دوره گردی هستند و از راه اجرای نمایش‌های کمدی زندگی‌شان را می گذرانند. آن دو هنگامی گه رابطه پادشاه با زنان دربار را دستمایه نمایش‌های خود قرار می دهند مورد مجازات قرار می گیرند.

خدمتکار مخصوص پادشاه که خواجه‌ای پیر است برای سرگرمی و تسکین پادشاه دلقک‌ها را به دربار می برد تا شاید بتواند از این راه ضعف‌ها و مسائل و مشکلات پشت پرده دربار را به گوش پادشاه برساند. او می خواهد با آگاه کردن پادشاه، قدرت او را افزایش بدهد تا دیگر مانعی بر سر راه اقداماتش نباشد اما این کار نتیجه عکس می‌دهد. چرا که درباریان حضور دلقک‌ها در قصر را بر نمی‌تابند و از سوی دیگر پادشاه نیز تدبیر لازم را برای در دست گرفتن صلاحی که به او داده شده است را ندارد.

لی جون گی

دلقک و پادشاه

سه شخصیت اصلی فیلم پادشاه و دو دلقکی هستند که برای اولین بار جسورانه پادشاه را به سخره می‌گیرند. پادشاه مرد مستبدی است که هنوز با زخم‌های زمان کودکی‌اش کنار نیامده و از این که همچنان در سایه شیوه حکمرانی پدرش قرار دارد عذاب می‌کشد. او و درباریان هر کدام با نوعی از فساد دست به گریبانند اما از شوخی دلقک‌ها دلگیر نمی‌شود و به یکی از دلقک‌ها دل می‌بازد.

سر دسته دلقک‌ها، جانگ سنگ، مرد بی‌پروا و باهوش و بلندنظری است. او هوشمندانه به نقد پادشاه می‌پردازد و وقتی می‌فهمد درباریان قدرتمندتر از پادشاه هستند تیزی پیکان انتقادش آن‌ها را به سختی آزرده می‌کند. او می‌داند که زیبایی و جذابیت دوستش گونگ گیل همیشه دردسرساز است ولی با این حال هیچ وقت از حمایت و مراقبت از او دست نمی‌کشد و در این راه تا پای جانش فداکاری می‌کند.

گونگ گیل پسرک زیبارویی است که که همیشه به دوست و حامی خودش وابسته است و قادر نیست در برابر ظلمی که به او می‌شود از خود دفاع کند. او بسیار شکننده و احساساتی است و نمی‌تواند به درستی تصمیم بگیرد. همین دلربایی و تزلزل او باعث می‌شود مورد حسادت بانو سوک قرار بگیرد و جانش به خطر بیفتد.

لی جون گی

فیلمی که با پایان بندی

روایت فیلم، یک دست و سر راست است. شروع خوبی دارد و داستان به زیبایی پیش می‌رود، اوج می‌گیرد و پایان می‌یابد. با این حال به نظر می‌رسد پایان‌بندی آن دارای ضعف است و تأثیرگذاری چندانی ندارد. بازی در نقش «گونگ گیل» به عنوان اولین نقش آفرینی «لی جون گی» در سینما، بسیار خوب است و در کنار سایر بازیگران باسابقه سینمای کره بسیار خوب می‌درخشد. او که در آن زمان بیست و سه سال بیشتر نداشت توانست به عنوان چهره‌ای نوظهور و با استعداد خود را، در سینمای کره مطرح کند.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

فیلم Alive

زامبی‌های کره‌ای اوه جون وو مانند کسی که یکباره چشم باز کرده و خود را تنها در جزیره آدمخواران یافته است. #زنده داستان دنیای پیشرفته امروز و مردمانیست که تکنولوژی نمی‌تواند به فریادشان برسد. آدم‌هایی که هیچ دفاعی در برابر یک ویروس ناچیز ندارند جز فرارو انزوا در چهاردیواری خانه‌ها! مخاطب به معنای واقعی کلمه […]

فیلم Ashfall

فیلم باران خاکستر داستان خانواده‌ای از هم پاشیده را روایت می‌کنند. مردم کره جنوبی و کره شمالی در اصل یک خانواده بزرگند که توسط آمریکا و شوروی سابق از یکدیگر جدا شده و پیوندشان گسسته شده است. اما اگر قرار باشد خطری مردم کره شمالی یا جنوبی را تهدید کند؛ دودش به چشم طرف دیگر […]

فیلم New World

دنیای جدید اثر سینمایی دیگری از کارگردان و فیلمنامه نویس مشهور کره‌ای پارک هون جونگ در ژانر جناییست که فیلم “من شیطان را دیدم” و “جادوگر” را در کارنامه‌ی خود دارد. به نظر می‌رسد این کارگردان به اکشن جنایی از نوع خاصی علاقمند است. در فیلم‌های او صحنه‌های هولناک و کشتار وحشیانه بسیار دیده می‌شود […]

فیلم Maleficent: Mistress of Evil

زیبای خفته روایتی است که کودکی را به یاد می‌آورد با تمام خیال‌هایی که رنگ‌های زیبای سه پری مهربان را می‌دزدیدند و بر فراز آسمان پرواز می‌کردند. حال از دل تاریک قصه روایتی دیگر ما را با دنیای افسانه‌ها پیوند می‌دهد. اعتماد پایه اصلی خانواده فیلم تأکید زیادی بر مفهوم خانواده دارد و اعتماد را […]