مشخصات اثر

 • نام اثر
  The Dude in Me
 • ژانر
  کمدی فانتزی درام
 • سال ساخت
  2019
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  122 دقیقه
 • کشور سازنده
  کره جنوبی
 • نام کارگردان
  Kang Hyo-jin
 • نام نویسنده
  Shin Han-sol
 • بازیگران
  Jung Jin-young Park Sung-woong Ra Mi-ran
 • استودیو سازنده
  Huayi Brothers Korea
 • ارتباطات
  بازیگر شخصیت کیم دونگ هیون خواننده گروه B1A4 به نام جونگ جین یانگ است که پیش از این در سریال عشق زیر نور مهتاب و فیلم Miss Granny نیز نقش آفرینی کرده است.
 • بازخورد و میزان استقبال
  فیلم The Dude in Me در اولین هفته اکران خود رتبه دوم باکس آفیس کره شد و در هشتمین روز مرز یک میلیون فروش بلیط را رد کرد و در دو هفته زمان اکرانش بیش از 1.6 میلیون بیننده داشت.
نوشته شده در: توسط: هانیه بهرامی در: فیلم و سریال

اگرچه موضوع اصلی فیلم The Dude in Me تکراری است ولی جزئیات مهم فیلم می‌تواند برای مخاطبان سرگرم‌کننده باشد. این که یک گنگستر در بدن یک پسر دبیرستانی چاق که مدام هم مورد آزار و تمسخر دیگران قرار می‌گیرد قرار است چطور زندگی را سر کند آن را جالب می‌کند.

فیلم کره ای

چالش تغییر زندگی

رییس دسته خلافکاران در قالب یک نوجوان چطور ظاهر می‌شود و با چه چالش‌هایی روبرو خواهد شد؟ چه تغییراتی در زندگی دونگ هیون یا شخصیت و زندگی پان سو رخ خواهد داد؟ این سوال‌هایی است که مخاطب را کنجکاو و ترغیب می‌کند که فیلم را ادامه بدهد. در مقابل آن نپرداختن به زندگی جانگ پان سو ضعف بزرگ فیلم است.

پتانسیل زیادی در شخصیت‌پردازی نوجوانی که یک خلافکار درون بدنش است وجود دارد که با یک بازی خوب به سطح داستان، کمدی و شخصیت‌پردازی فیلم می‌افزاید. اما جونگ جین یانگ اگرچه بازیگر بدی نیست برا این نقش آنقدر که باید انعطاف ندارد. این که او نسبتا بازیگر خوبی است در فیلم Miss Granny قابل ارزیابی است. در آن نقش که پیچ و خم‌های خاصی ندارد توانایی او را در بازی می‌توان دید اما برا چنین نقش دو وجهی و متناقضی تلاش و مهارت بیشتری لازم بود تا پیچیدگی شخصیت‌پردازی به چشم بیاید.

نتیجه کار خیلی ملموس نیست و می‌توان آن را به گردن نقش‌آفرینی نسبتا تصنعی انداخت. برای بازی کردن در چنین نقشی ظرافت و دقت یک بازیگر کار کشته نیاز بود که در اجرا اصلا با چنین چیزی روبرو نیستیم. را می ران بازیگر خوبی است و رابطه‌اش با یک پسر دبیرستانی در فیلم می‌توانست یک داستان موازی جالب بسازد. در واقع خوب پرداختن به رابطه‌ای که برای مخاطب تازگی دارد می‌توانست دو سه پله اثر را از فیلم‌های کمدی کره‌ای بالاتر ببرد اما بازی جین یانگ این داستان را به حاشیه برده است.

اثری که تنها 5 قسمت می‌ارزید

وقتی روند داستان در نیمه دوم فیلم رو به کندی می‌رود و کم کم هیجان خود را از دست می‌دهد انگار یک باره نویسنده یادش می‌آید که پان سو را روی تخت بیمارستان رها کرده است. زیرا در نیمی از فیلم حضور نداشته و حال باید او را به قصه برگرداند.

روح یک نوجوان در بدن گنگستر که توسط پارک سونگ وونگ نقش آفرینی می‌شود اثبات این ماجرا است که چقدر حضور او از ابتدا می‌توانست فیلم را به چند سطح بیشتر جابجا کرده و تعالی دهد. شاید اگر فیلم The Dude in Me یک مینی سریال پنج قسمتی بود و جا برای بسط داستان و شخصیت پردازی بیشتری وجود داشت، فیلمی به مراتب بهتر از این را تماشا می‌کردیم.

روند تصمیم‌گیری شخصیت‌ها و تغییراتشان که می‌توانست فیلم را خیلی بیشتر احساسی و قابل هضم کند درست نشان داده نمی‌شود و ما نه پان‌ سو را وقتی جوان بوده و همسر اوه می‌سون درک می‌کنیم نه شخصیت حال حاضر او را.

فیلم کره ای

پایان عجله‌ای

پایان شاد و شیرین فیلم که در یک جمع‌بندی عجله‌ای و ناگهانی به آن می‌رسیم یکی دیگر از نکات ناملموس آن است. البته نباید این موضوع جزئی اما حائز اهمیت را فراموش کرد که کمدی‌های تعویض بدن مناسب فرهنگ کشورهایی مثل کره است که جامعه دچار یک سلسله مراتب احترام مبتنی بر سن و سال است. در چنین فرهنگی می‌توان از شوخی‌ها خوبی برای افزودن به بار کمدی فیلم اضافه کرد که فیلم The Dude in Me ان را دریغ نکرده است.

شاید فیلم در مجموع چشم‌گیر یا عمیق نباشد اما تا حد خوبی انتظارات را برای فیلمی با موضوع عوض شدن بدن‌ها پاسخ می‌دهد. قسمت بانمک فیلم که مخاطب جوان را بیشتر به خودش جذب می‌کند تلاش پان سو در بدن دونگ هیون برای تبدیل او به انسانی سالم‌تر و بهتر است.

فیلم The Dude in Me علیرغم داشتن این قابلیت چیز تازه‌ای به فیلم‌های تعویض بدنی اضافه نمی‌کند اما ثابت می‌کند این فیلم‌ها هنوز هم می‌توانند جذاب باشند. روندی که فیلم برای آشنا کردن مخاطب با شخصیت‌ها طی می‌کند از نقاط قوت آن است.

خشونت تنها راه حل ممکن

پان سو یک خلافکار بی‌رحم است که معتقد است همه چیز با خشونت قابل حل است. چطور قرار است چنین شخصیتی تغییر کند؟ اینجای ماجرا سر و کله زنی مرموز پیدا می‌شود که رستورانی دارد و باعث می‌شود پس از یک حادثه ناگوار جسم پان سو و دونگ هیون با هم عوض بشود.

زندگی دونگ هیون بدردنخور هم تنها در صورتی تغییر می‌کرد که پان سو در بدن او شروع به بدن‌سازی و حل مشکلاتش با همکلاسی‌هایش بکند. این تازه شروع داستان اصلی است. برگشتن به مدرسه در حالی که امپراطوری خلافکاران را مدیریت می‌کنید و گیر افتادن در بدن نوجوانی پرخور و تنبل داستان گیرای فیلم The Dude in Me است. مانند خیلی از فیلم‌ها یا حتی سریال‌های کره‌ای دیگر اتفاقات برای افتادن عجله می‌کنند و همه چیز به هم مربوط می‌شود.

اوه هیون جونگ (همکلاسی دونگ هیون) که از قضا دونگ هیون او را دوست دارد دختر پان سو و اوه می سون است. اوه می سون سال‌ها پیش عشق اول پان سو بوده و حال از طریق دونگ هیون باز با هم ملاقات می‌کنند.

فیلم کره ای

جا به جایی بدن‌ها

اکثر فیلم‌هایی که جابجایی بدن در آن‌ها اتفاق می‌افتد تعادل خوبی در پرداختن به زندگی هردو شخصیت درگیر اتفاق دارند اما فیلم The Dude in Me بیشتر به نقش پان سو در بدن دونگ هیون می‌پردازد و اتفاقا بخش بانمک‌تر ماجرا را تا دو سوم ابتدایی داستان به حال خودش رها می‌کند. شاید این تلاشی برای نوسازی در این ژانر فیلم‌هاست که البته حاصلش موفقیت‌آمیز هم نبوده است. که فیلم The Dude in Me با این یک کمدی کره‌ای نسبتا خوب است اما بی‌محتوا هم نیست. صحنه‌های رمانتیک، تصمیم‌گیری‌های حیاتی و تغییرات اساسی شخصیت‌ها در کنار هم فیلم را یک پله از کمدی‌های دم دستی بالاتر می‌برد.

فیلم تا حد زیادی قابل پیش‌بینی است که این گزاره حتی در گریم دونگ هیون هم مشهود بود. گریم چاقی دونگ هیون که پرواضح بود روی بدن فرد لاغر اندامی سوار شده است نوید تغییرات ظاهری توسط پان سو را می‌داد که در ادامه هم همین اتفاق افتاد. با این که فیلم The Dude in Me تا این حد قابل حدس است، ماجراجویی احمقانه و دوست‌داشتنی خود را به ما می‌قبولاند. شوخی‌های تک خطی و صحنه‌های خنده‌دار فیلم را به اثری سرگرم‌کننده بدل می‌کند.

اثری برای سرگرمی

نکته‌ای که باعث می‌شود به فیلم The Dude in Me خیلی جدی نگاه نکنیم این است که انتظار از فیلم‌های تعویض بدن در حد خندادن مخاطب و سرگرم کردن او است، مگر این که خود فیلم بخواهد پیام خاصی منتقل کند که غالبا ایده خوبی نمی‌شود. این نوع فیلم‌ها برای به لرزه انداختن مخاطب از خنده ساخته شده است. اگرچه که پیام آن بسیار ساده است: یافتن اولویت‌های زندگی و توجه و عمل به آنچه ارزشمند است.

فیلم با این که به موضوعاتی همچون قلدری در مدرسه، تجارت غیرقانونی، زندگی اوباش و بدن‌سازی می‌پردازد اما بخاطر ظنزی که همواره در بیشتر لحظات فیلم وجود دارد اصولا وارد فاز جدی نمی‌شویم و از همین رو نه فیلم خسته‌کننده می‌شود نه مخاطب زیاد درگیر یا احساساتی.

شیمی خوب بازیگران هم با چشم‌پوشی از ضعف‌های شخصیت‌پردای یا نقش آفرینی شخصیت اصلی در مجموع قابل قبول عمل کرده است.این دست از فیلم‌های کمدی به‌خصوص در سینمای کره زمانی یک فیلم خوب محسوب می‌شوند که هم مخاطب را بخندانند و هم شاد باقی بمانند که هر دو این موارد در فیلم The Dude in Me رعایت می‌شود. شاید فیلم The Dude in Me شگفت‌انگیز نباشد ولی برای گذراندن یک روز کسل‌کننده یا یک غروب دلگیر تجربه دوست‌داشتنی و جالبی خواهد بود.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

سریال Wandavision

ونداویژن مینی سریالی که با تکیه بر کمیک‌بوک ابرهیرو اسکارلت ویچ و با بدنه‌ای از جنس مارول ساخته شده است . فیلمی در ژانر معمایی و قهرمانی که این‌بار موضوع زمان را مورد استفاده قرار داده است. وندا بعد از مرگ ویژن دچار شکست عاطفی عمیقی شده و به دنبال راهی برای بازگرداندن ویژن می‌باشد. […]

فیلم Green Book

داستان فیلم Green Book روایتگر یک سفر جاده‌ای دونفره است. ماجراجویی های یک زوج کاملا متضاد، جذابیت هایی با خود به همراه دارد که نتیجه ی آن صحنه های خنده دار و دلگرم کننده ای برای مخاطبان است. سیاه و سفید آمریکا فیلم «کتاب سبز» در واقع لیستی از هتل ها و رستوران ها برای […]

فیلم Flu

آنفلوآنزا روایتگر شیوع یک بیماری در شهر بوندانگ کره‌ی جنوبیست که در پانزده کیلومتری سئول قرار دارد. ویروس H5N1 که نوعی آنفلوآنزای پرندگان است؛ از طریق یک کامیون حمل مهاجران غیرقانونی، از فیلیپین وارد کره‌ی جنوبی شده و به سرعت شهر را در بر می‌گیرد. فیلم آنفلوآنزا گرچه در ژانر علمی- تخیلی ساخته شده اما […]

فیلم روز مرگت مبارک

فیلم سینمایی روز مرگت مبارک محصول ۲۰۱۷ در ژانر ترسناک است که از هر جهت اثر ضعیفی محسوب می‌شود؛ چون که نه مخاطبش را می‌ترساند، نه برای جلب نظر بیننده دست به نوآوری خاصّی در شیوه ارایه داستان می‌زند. حتی ایده شکل‌گیری ماجراهایش، با وجود این که ایده به‌شدت جذابی است، از جایی به بعد […]