مشخصات اثر

 • نام اثر
  The Admiral: Roaring Currents دریاسالار: امواج خروشان
 • ژانر
  اکشن درام تاریخی
 • سال ساخت
  2014
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  127 دقیقه
 • کشور سازنده
  کره جنوبی
 • نام کارگردان
  کیم هان مین
 • نام نویسنده
  جئون چول هونگ کیم هان مین
 • بازیگران
  چوی مین شیک ریو سئونگ ریونگ چو جین وونگ
 • استودیوی سازنده
  CJ Entertainment
 • جوایز
  بهترین فیلم از بیست و سومین جوایز فیلم Buil بهترین فیلمبرداری برای کیم ته سئونگ از بیست و سومین جوایز فیلم Buil بهترین کارگردانی هنری برای جانگ چون سئوب از بیست و سومین جوایز فیلم Buil بازیگر سال برای چوی مین شیک از جوایز آسیا استار جایزه 10 نفر برتر منتقدان از سی و چهارمین جوایز انجمن منتقدان فیلم کره جایزه فنی برای یون دا وون (جلوه های ویژه) از 51 امین جوایز گراند بل
 • بازخورد و میزان استقبال
  7.1 از 10 IMDb
نوشته شده در: توسط: ماه منیر داستان‌پور در: فیلم و سریال

فیلم دریاسالار و توجه به ماجرای شگفت‌انگیز آن آیه‌ شریفه‌ «کم من فئه قلیله غلبت فئه کثیره باذن الله و الله مع الصابرین» را به یاد می‌آورد. داستان گروهی فرودست که همیشه تحت ظلم کشورهای استعمارگر مانند چین و ژاپن قرار گرفته‌اند؛ اما برای نجات میهن از جان گذشتگی می‌کنند.

فیلم کره ای

اگر از مرگ بترسید، خواهید مرد

یی سون شین می‌داند با دست خالی جنگیدن در برابر ژاپنی‌ها مساوی است با مرگ! پس به سربازانش می‌گوید اگر از مرگ بترسید، خواهید مرد و چنانچه از مرگ هراسی نداشته باشید امکان زنده ماندن دارید. او برای زندگی خود به جنگ نمی‌رود؛ می‌جنگد برای اینکه کشورش زنده بماند و ذلت حقارت را به جان نخرد.

دریاسالار بیش از هر چیز یک پدر است. این را در برخورد با پسرش و نیز بائه سو بونگ می‌توان دید. او در مقام پدری قرار دارد که باید آخرین تعالیمش را به فرزند منتقل کرده و از دنیا برود. یی سون شین به جهت شکنجه‌هایی که به دستور پادشاه دیده، بسیار بیمار است و امیدی به زندگی ندارد. اما این نبرد را به عنوان آخرین مأموریتش به عهده می‌گیرد.

حریف او در سپاه دشمن یک دزد دریاییست که از جهاتی به او شباهت دارد. کوروشیما شکست را نمی‌پذیرد و به دشمن پشت نمی‌کند. او لباس و خاکستر برادرش را همراه آورده و به سبب آیین شینتو که ارواح گذشتگان در آن مورد پرستش قرار می‌گیرد؛ از او یاری می‌خواهد.

ترس دستاوردی برای پیروزی دشمن

دریاسالار یی نیز خاکستر مادرش را به همراه دارد؛ چرا که جنگ فرصت به خاک سپردنش را به او نداده و او نیز از مادر دعای خیر می‌خواهد. یی سون شین تصور می‌کند به زودی در کنار مادرش خواهد بود و به دست دشمن کشته می‌شود.

ترس عاملی است که مدت‌هاست دشمن از آن دستاویزی برای پیروزی ساخته است. اما دریاسالار معتقد است ترس عادلانه بین مدافع و متجاوز تقسیم می‌شود. پس می‌توان از آن برای پیروزی بر نیروهای

متخاصم دشمن بهره برد؛ و در صورتی که بتوان ترس را در نیروهای خودی به شجاعت تبدیل کرد؛ پیروزی حتمی است.
دریاسالار موجی از شجاعت به راه می‌اندازد که تمام هم‌میهنانش را در برمی‌گیرد. دیگر فرقی بین سربازان و مردم معمولی باقی نمی‌ماند. همه برای چوسان می‌جنگند و رهبر خود یعنی دریاسالار را زنده نگه می‌دارند.

فیلم کره ای

جنگ دریایی کره و ژاپن

یی سون شین در سال 1592 از طریق دریا با نیروی دریایی ژاپن مواجه شده و با استفاده از نوعی کشتی که به جهت شباهتش به لاک‌پشت آن را کشتی لاکی می‌نامند؛ آن‌ها را شکست داده است. او که از سوی امپراطور چوسان متهم به جاسوسی می‌شود؛ دستگیر و تحت شکنجه شدید قرار می‌گیرد. اما پس از مدتی بدون هیچ عنوانی آزاد می‌شود.

یی سون شین پس از آزادی شروع به ساخت کشتی و جمع‌آوری ارتش کرده و با سپاهی منسجم به دریا باز می‌گردد. بالاخره ژاپن بار دیگر تصمیم به حمله نظامی گرفته و برای رسیدن به پایتخت چوسان راهی جز گذشتن از دریا ندارد. این درحالیست که بعید به نظر می‌رسد یی سون سین فقط با 12 کشتی بتواند در برابر ناوگان دریایی ژاپن که 200 کشتی دارد؛ بایستد.

امپراطور چوسان به یی سون شین دستور می‌دهد نیروهای تحت امرش را به سوی پایتخت بفرستد تا در صورت حمله احتمالی به پایتخت بتوانند از او محافظت کنند. اما دریاسالار یی سون شین از این کار سر باز می‌زند؛ چراکه خواهان شکست ژاپنی‌‌ها در دریا و عقب راندن آن‌ها به مرزهای کشور خودشان است.

نبرد دو ژنرال

امپراطور ژاپن که یک‌بار در گذشته طعم شکست را در رویارویی با دریاسالار چشیده، این دفعه کوریشیما بزرگترین دزد دریایی و ارتش تحت فرمانش را به اختیار گرفته و روانه جنگ با یی سون شین می‌کند. کوریشیما برای ایجاد رعب و وحشت سر تمام اسرای چوسانی را برای دریاسالار فرستاده و سربازانش را از ادامه جنگ می‌ترساند.

دریاسالار نیز به سربازانش اعلام می‌کند که هرکس به جنگ پشت کند کشته خواهد شد. او با پسرش درباره راهی برای پیروزی سخن می‌گوید. مسیری که از ترس رد می‌شود. او می‌پندارد اگر بتواند وحشت سربازانش را به شجاعت مبدل کند، این جسارت و دلاوری به صورت مسری بین همه نیروها پخش خواهد شد و باعث پیروزی آن‌ها می‌شود.

یکی از فرماندهان خائن نیمه شب به جان دریاسالار سوءقصد کرده و برای جلوگیری از حمله او به ژاپن کشتی لاکی که دلیل موفقیت او در جنگ قبلی بوده را می‌سوزاند. عده‌ای دیگر نیز با توجه به این شرایط موافق جنگ نیستند. اما دریاسالار که با دیدن گرداب نقشه‌ برای پیروزی کشیده؛ استحکامات زمینی را به آتش می‌کشد تا یارانش هیچ راهی جز رفتن به دریا و مقابله با دشمن نداشته باشند.

جنگ در تنگه

روز موعود فرارسیده و آن‌ها با دشمن روبرو می‌شوند. کوریشیما ناوگان پیشاهنگ را به سوی او فرستاده و کشتی‌های دریاسالار به جز کشتی اصلی، همه فرار می‌کنند. او در چندین مبارزه آن‌ها را شکست داده و با این‌کار می‌تواند ترس سربازانش را به شجاعت تبدیل کند.

کشتی‌هایی که او را ترک کرده‌اند یکی‌ یکی بازگشته و در کنارش می‌جنگند. در این مبارزه او موفق به کشتن کوریشیما و نابودی سپاهش می‌شود. مردم نیز کشتی او را که به گرداب افتاده با سختی بیرون می‌کشند. سپس او که دیگر کشتی لاکی را از دست داده؛ از همان مکانیسم استفاده کرده و رو در رو به جنگ با کشتی‌های ژاپنی می‌رود.

کشتی‌های چوسان به ناوگان ژاپن برخورد کرده و آن‌ها را در هم می‌شکنند. فرمانده نیروهای دریایی ژاپن نیز که بار دیگر از دریاسالار یی سون شین شکست خورده به مرزهای کشور خود باز می‌گردد.

فیلم کره ای

ژنرال یی سون

فیلم “دریاسالار: امواج خروشان” شخصیتهای متعددی دارد که همگی موفق می‌شوند مسیر تکاملشان را به پایان رسانند. یی سون شین مهمترین کاراکتر است. او در ابتدا یک ارتشی زخم خورده از امپراطور است که تنها برای کشور دست به مبارزه با دشمن می‌زند. او امیدی به پیروزی ندارد. به نیروهای زیردستش بی‌اعتماد است و به روح مادرش وعده‌ دیداری زودرس می‌دهد. او برای پسرش از تاکتیک استفاده از ترس می‌گوید اما خود چندان اطمینانی به نقشه‌اش ندارد.

جنگ شروع شده و همه‌ معادلات را به هم می‌ریزد؛ کاپیتان‌های هراسان که طبق پیش‌بینی دریاسالار او را ترک کرده‌اند؛ به معرکه بازمی‌گردند. گذشته از آن‌ها مردم نیز دست به عملیاتی شجاعانه زده و کشتی دریاسالار را از میان امواج سهمگین نجات می‌دهند.

کاراکتر دیگر کوروشیماست که شباهت زیادی به دریاسالار دارد. او نیز شجاعانه می‌جنگد اما تفاوتش با یی سون شین این است که سراپا به نقشه‌ها و نیروهایش اطمینان کرده و از همین راه شکست می‌خورد. کاپیتان‌های ناوپان دریاسالار نیز هر کدام به نوبه‌ خود قوس شخصیتی خویش را کامل کرده و از انسان‌هایی هراسان تبدیل به مردانی شجاع و رزمندگانی دلیر می‌‌شوند.

خانم جئونگ نیز یکی از مهمترین شخصیت‌های فرعی است. او ناشنواست، کسی را جز شوهرش ندارد و به او بسیار علاقمند است. جئونگ که وحشت از دست دادن همسرش را دارد؛ هربار او را با یک طلسم جدید به جنگ می‌فرستد. اما زمانی که قرار است بین او و اهدافش که سلامت دریاسالار را نیز شامل می‌شود، یکی را انتخاب کند؛ از همسرش می‌گذرد. خانم جئونگ با این کار در یک لحظه شخصیتش را کامل کرده و در فیلم می‌درخشد.

فیلم کره ای

نبرد دریایی جذاب

جلوه‌های ویژه‌ فیلم خصوصاً در سکانس‌های مربوط به جنگ دریایی قابل توجه است. خروش امواج و در هم پیچیده‌ شدنشان در گرداب جذابیت صحنه‌ها را دوچندان می‌کند. موسیقی فیلم و صدابرداری آن یکی دیگر از نکات هیجان‌انگیز و زیباست. هجوم کشتی‌ها، هیاهوی برخاسته از انفجار توپ‌ها و درهم فرو ریختن کشتی‌ها همه و همه مدیون این دو عامل مهم می‌باشد.

تصویربرداری فیلم و برداشت نماهای مدیوم کلوزآپ از دریاسالار برای نشان دادن جزئی‌ترین تغییرات روحیه و تصمیم‌گیری‌های او به خوبی در فهم این شخصیت مخاطب را یاری کرده است. همچنین به تصویر کشیدن صحنه‌های جنگ از نزدیک‌ترین فاصله برای گیج کردن مخاطب و ایجاد استرس در او موثر است. گذشته از تمام این موارد، نقش آفرینی بازیگران شایسته و قابل تقدیر است.

نقش‌آفرینی چوی مین شیک در نقش دریاسالار به عنوان مردی قوی اراده و دلسوز که گاهی پدرانه در برابر فرزندش و بائه سو بونگ می‌نشیند و در موقع لزوم بی‌شفقت گردن یکی از سربازانش را قطع می‌کند؛ ستودنیست.

بازی ریو سئونگ ریونگ که رحم و پشیمانی در چهره‌اش دیده نمی‌شود و تا لحظه‌ مرگ به فکر حمله به دشمن است؛ جذاب و قابل توجه است. چو جین وونگ نیز به خوبی توانسته شخصیت متزلزل واکیزاکا را به نمایش بگذارد.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

فیلم The Battle: Roar to Victory

شاید تمام محتوای فیلم را بتوان در یک جمله هوانگ هه چول به افسر ژاپنی خلاصه کرد. او به افسر می‌گوید: “تصور کن من به خانه تو آمده‌ام. با فرزندانت بازی می‌کنم و با همسرت مانند یک شوهر رفتار می‌کنم. بعد از تو می‌خواهم با هم دوست باشیم و دوستانه رفتار کنیم. آیا در آن […]

فیلم Clouds

ابرها یک فیلم درام موزیکال محصول 2020آمریکا و به کارگردانی و تهیه کنندگی جاستین بالدونی و نویسندگی کارا هولدن است. داستان این فیلم بر اساس خاطرات لورا سوبیچ در کتاب «پرواز کمی بالاتر: چگونه خدا دعای کوچک مادر را به طرز وسیعی پاسخ داد» است. در این فیلم فین آرگوس ، سابرینا کارپنتر ، مدیسون […]

فیلم Moonrise Kingdom

قلمرو طلوع ماه، یک فیلم آمریکایی محصول سال ۲۰۱۲ و به کارگردانی و نویسندگی وس ‌اندرسون است که یک دنیای کودکانه را به تصویر می‌کشد. این اثر در ژانر درام و کمدی به داستان‌گویی می‌پردازد. بروس ویلیس و ادوارد نورتون بازیگران مطرح این فیلم به شمار می‌روند. قلمروی طلوع ماه، کاندیدای اسکار بهترین فیلمنامه غیر […]

فیلم Ayla: The Daughter of War

فیلم آیلا دختر جنگ که به مناسبت سالگرد دوستی و برادری کره و ترکیه منتشر شد برای اولین در ترکیه و در سالن تئاتر سینمایی grand pera emek به نمایش در آمد. مستندی که پیش از این درباره آن حرف زدیم با تحقیق دو روزنامه‌نگار و تلاش‌های پی در پی آن‌ها برای پیدا کردن آیلا […]