مشخصات اثر

 • نام اثر
  Secret Zoo باغ وحش مخفی
 • ژانر
  کمدی فانتزی
 • سال ساخت
  2020
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  117 دقیقه
 • کشور سازنده
  کره جنوبی
 • نام کارگردان
  سون جائه گون
 • نام نویسنده
  سون جائه گون هئو سونگ هی
 • بازیگران
  اه جه هونگ کانگ سو را پارک یانگ گیو
 • استودیو سازنده
  AboutFilm DCG Plus
 • ارتباطات
  این فیلم بر اساس وبتون "محبوب من شما را آزار نمی‌دهم،I Don't Bully You" ساخته شده ‌است .
 • بازخورد و میزان استقبال
  6.2 از 10 IMDb
نوشته شده در: توسط: ماه منیر داستان‌پور در: فیلم و سریال

فیلم باغ وحش مخفی دربردارنده‌ی دو دیدگاه در مواجهه با موضوع حیوانات است. نگاه گروه اول که برای این موجودات حقوق مخصوص به آن‌ها قائل هستند. گروه دوم که گرچه خود را دوستدار حیوانات تصور می‌کنند؛ اما در واقع آزادی را حق آن‌ها نمی‌دانند.

فیلم باغ وحش مخفی

حیوانات در بند درفیلم باغ وحش مخفی

فیلم باغ وحش مخفی سعی دارد در ژانر کمدی و با بیانی طنازانه، داستان غم‌آلود حیوانات اسیر در قفس را روایت کند. فیلمی که به جای درآوردن اشک مخاطب حرف‌هایش را با چاشنی لبخند به او می‌زند. در سکانسی از فیلم می‌بینیم که تائه سو به دکتر می‌گوید: “حیوانات باغ وحش مجبورند در گودال‌های کثیف و سیمانی زندگی کنند که اصلاً برای آن‌ها محیط خوبی نیست.” این دیدگاه طرفداران حقوق حیوانات است که معتقدند این موجودات متعلق به حیات وحش هستند و باید در جنگل زندگی کنند. نگاهی که می‌گوید: “حیوانات به عنوان موجود زنده حق آزادی دارند.”

برخلاف دکتر که به خود قبولانده خرس قطبی داستان، جزئی از خانواده‌ی اوست. تا جاییکه حتی حاضر نشده او را به پارک جنگلی کانادا که شرایطی مشابه قطب برای او دارد بفرستد؛ و تنها علتش این است که او می‌خواهد حیوان مورد علاقه‌اش را در نزدیکی خود نگه دارد. نگاهی خودخواهانه که نشان می‌دهد در واقع او خودش را بیشتر از دماغ سیاه یا همان خرس قطبی باغ وحش دوست دارد!

حیوانات و انسان

تائه سو در برابر تفکرات غلط دکتر به او می‌گوید: “دماغ سیاه تنها تو را غذا می‌بیند و میل به خوردنت دارد . تو برای او جزئی از خانواده‌اش نیستی!” گویی نویسنده سعی دارد به مخاطب بگوید: “حیوانات را به حال خود بگذارید و سعی نکنید به آن‌ها ماهیت انسانی بدهید.”

از طرفی این فیلم موقعیتی برای هم‌ذات پنداری انسان‌ها با حیوانات به قفس افتاده فراهم می‌کند. قصد دارد به آن‌ها بگوید: “شما حاضرید در این شرایط زندگی کنید یا نه؟” در سکانسی از فیلم که مدیر سابق باغ وحش شرایط خود را در لباس خرس قطبی تشریح می‌کند؛ می‌گوید: “نگاه آدم‌ها را روی خودم می‌دیدم و احساس می‌کردم در قفس هستم.” این دقیقاً آن چیزی است که ما باید در رابطه با حیوانات باغ وحش بدانیم . آن‌ها آزاد آفریده شده‌اند و در حصار توجه انسان‌ها خود را اسیر می‌یابند.

فیلم secret zoo

اداره باغ وحش

کانگ تائه سو وکیل موقف در یک شرکت بزرگ است که سعی می‌کند به هر وسیله‌ای توجه مدیرعامل را جلب کند. تا اینکه بالاخره بخت به او رو کرده و موفق می‌شود از رئیس خود مأموریتی دریافت کند که به شرط پشت سرگذاشتن آن می‌تواند از وکلای رسمی شرکت باشد.

فیلم با این بخش از داستان شروع شده و نوید یک کمدی پرهیجان را به مخاطب می‌دهد. اما حقیقت این است که قصه‌ی آقای باغ وحش چندان دلچسب و سرگرم‌کننده نیست. گویی نویسنده در بیان ماجرا بیش از حد به دنیای کودکان کشیده شده و از ایجاد جذابیت و هیجان مناسب این فیلم دور مانده است.

تغییر و دگرگونی در شخصیت کانگ تائه سو نقطه‌ی اوج فیلم است که او را وا‌می‌دارد به نفع حیوانات حرکت کند. این فیلم اگرچه برای نزدیک کردن انسان‌ها به حیوانات و احترام به حقوق آن‌ها می‌تواند مأثر و آموزنده باشد؛ اما نمی‌توان آن را به لحاظ داستانی جذاب و مهیج دانست.

فیلم باغ وحش مخفی

از پادویی یا مدیریت

مهمترین کاراکتر داستان جوانی به اسم تائه سو است. او وکیل موقت شرکتی است و استخدام رسمی نشود به قول خودش “مجبور است برای موکلین شرکت پادویی کند”. او از هیچ کاری برای جلب توجه مدیرعامل فروگذار نمی‌کند تا تبدیل به یک وکیل ثابت شود.

در ابتدا او را فردی فرصت‌طلب می‌یابیم که حاضر است برای رسیدن به موفقیت کلاهبرداری و قانون‌ شکنی کند. او حتی بدون توجه به خستگی کارکنان باغ وحش آن‌ها را چند ساعت در لباس‌هایی به شدت گرم و به حالت ثابت نگه می‌دارد تا بتواند آنجا را به وضعیت قبل از ورشکستگی بازگرداند. اما رفته‌رفته وقتی با زندگی کارکنان باغ وحش آشنا می‌شود؛ آن‌ها را مثل خانواده‌ی خود دانسته و برای بهبود شرایط همه تلاش می‌کند.

بنابراین از نیمه‌ی فیلم تائه سو هدفش را تغییر داده و برای احیاء دوباره‌ی باغ وحش فعالیت می‌کند؛ اما نه برای اینکه بتواند یکی از وکلای ثابت شرکت باشد. بلکه برای تهیه‌ی مکانی مناسب برای حیوانات و ایجاد شرایط مالی بهتر برای کارکنان باغ وحش از تمام وقت و انرژی خود مایه می‌گذارد. چراکه حالا خود را رئیس آن‌ها و یکی از اعضای خانواده‌ی ایشان می‌بیند.

در آخر با حضور در دادگاه و پذیرش حکم تائه سو می‌تواند قوس شخصیتی خود را کامل کرده و تبدیل به یک قهرمان شود.

عشق در باغ وحش

نفر بعدی که باید به او بپردازیم دکتر باغ وحش است. او در آغاز ورود تائه سو هیچ اطمینانی به وی ندارد. از طرفی خود را تنها دوستدار حیوانات می‌داند. اما کم‌کم با مواجه شدن با نظرات منطقی تائه سو از لاک خود برتربینش خارج شده و با مبدل شدن به زنی آرام، منطقی و کسی که عشق به حیوانات را در آزاد گذاشتن آن‌ها در طبیعت وحشی می‌داند؛ موفق می‌شود قوس شخصیتی خود را کامل کند.

در کاراکترهای دیگر چندان تغییر و تفاوتی نمی‌بینیم. مگر آنکه بپذیریم گان ووک با کنار گذاشتن خجالتش برای ابراز علاقه به هائه کیونگ و یا خود شخصیت هائه کیونگ با دور شدن از کاراکتر زودباورش کمی در طی داستان تغییر کرده‌اند. ولی باز هم نمی‌توانیم چندان تفاوت و تغییری را در روند شخصیت پردازی آن‌ها مشاهده کنیم.

نقد و بررسی فیلم باغ وحش مخفی

دکتر دولیتل یا باغ وحش مخفی

گرچه برخی مجاورت زمانی اکران باغ وحش مخفی با فیلم هالیوودی دکتر دولیتل را علت شکست آن در گیشه می‌دانند؛ اما باید گفت دلیل اصلی این شکست را می‌توان در مقایسه‌ی جذابیت تصویری این دو فیلم با یکدیگر جستجو کرد. دکتر دولیتل با تمام رنگ‌های جذاب، نمایش مناظر زیبای طبیعی، بهره‌مندی از جلوه‌های ویژه‌ی رایانه‌ای حریف بسیار قدری برای باغ وحش مخفی است.

شاید به همین علت باشد که این فیلم در دومین هفته‌ی اکران با افت هفتاد درصدی تماشاگر روبرو شده است. چراکه جدا از فیلمنامه، بازی متقاعدکننده‌ی بازیگران به خصوص در سکانس‌های تمرین به جای حیوانات باغ وحش که لبخند را به چهره‌ی مخاطب می‌آورد؛ نمی‌توانیم به لحاظ کارگردانی نمره‌ی قابل قبولی به این فیلم بدهیم.

با وجود موزیک‌های شاد و کودکانه‌ای که گاهاً در سکانس‌های باغ وحش می‌شنویم؛ تا به حماقت مردمی که نمی‌توانند به آن همه تفاوت آشکار بین جانوران واقعی با انسان‌هایی که در لباس حیوان فرورفته‌اند پی‌ببریم؛ کمرنگ بودن موسیقی در این فیلم به آن آسیب جدی وارد کرده‌است. چراکه کارگردان می‌تواند از موسیقی به عنوان عاملی برای تهییج مخاطب یا توضیح آنچه در تصویر قرار است اتفاق بیوفتد بهره ببرد و این فیلم تقریباً از آن بی‌نصیب مانده است.

از سوی دیگر تنوع تصویری در فیلم باغ وحش مخفی بسیار کم است. البته شاید کارگردان خواسته به این طریق فضای شبه زندان و تکراری باغ وحش را به مخاطب نشان دهد. که در این صورت باید گفت با فرض این معنا توانسته موفق عمل کند. ولی این شکل از تصویر برای فیلمی با ژانر کمدی می‌تواند آسیب زننده باشد و بیننده را دچار خستگی کند.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

فیلم The Invisible Guest

مهمان نامرئی از سری فیلم‌های معمایی است که سعی دارد یک واقعه را از زاویه دید‌های مختلفی عنوان کند. نوع نگاه نویسنده در هر مرتبه تغییر زاویه‌، بسیار دقیق و با ذکر جزئیات وقایع به ماجرا عمق و وسعت می‌بخشد. بازی پرهیجانی میان هوش و ثروت در جریان است و هر بار توپ در زمین […]

فیلم Maze Runner: The Scorch Trial

قسمت دومی بهتر از اولی فیلم دونده‌ هزار تو (مشقت‌های اسکرچ) را اگر بخواهیم به طور مجزا از قسمت قبل نقد و بررسی کنیم به طور قطع با اثری به مراتب بهتر و پخته‌تر نسبت به قسمت اول روبرو هستیم. نقش‌آفرینی ها بهتر، داستان هیجان‌انگیزتر و ریتم فیلم تندتر است. داستان هیجان انگیز آن و […]

سریال Itaewon Class

کلاس ایته‌وون یک سریال درام و عاشقانه و محصول 2020 کره جنوبی است. این سریال 16 قسمتی به کارگردانی کیم سئونگ یون و براساس وبتونی به همین نام ساخته شده است. این اولین سریالی است که توسط بزرگ‌ترین کمپانی پخش فیلم در کره‌جنوبی به نام Showbox منتشر می‌شود. کلاس ایته‌وون عنوان بهترین درام کره‌ای در […]

سریال Wandavision

ونداویژن مینی سریالی که با تکیه بر کمیک‌بوک ابرهیرو اسکارلت ویچ و با بدنه‌ای از جنس مارول ساخته شده است . فیلمی در ژانر معمایی و قهرمانی که این‌بار موضوع زمان را مورد استفاده قرار داده است. وندا بعد از مرگ ویژن دچار شکست عاطفی عمیقی شده و به دنبال راهی برای بازگرداندن ویژن می‌باشد. […]