مشخصات اثر

 • نام اثر
  Mal-Mo-E: The Secret Mission مال-مو-ئه :مأموریت مخفی
 • ژانر
  درام کمدی تاریخی
 • سال ساخت
  2019
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  135 دقیقه
 • کشور سازنده
  کره جنوبی
 • نام کارگردان
  ایوم یونا
 • نام نویسنده
  ایوم یونا
 • بازیگران
  یو ها‌جین یون کای‌سانگ
 • استودیوی سازنده
  Lotte Entertainment
 • بازخورد و میزان استقبال
  6.4 از 10 IMDb
نوشته شده در: توسط: ماه منیر داستان‌پور در: فیلم و سریال

“مال‌موئه: مأموریت مخفی” را می‌توان فیلمی متعلق به ژانر مقاومت دانست. فیلمی دیگر از ایوم یونا نویسنده اثر “راننده تاکسی” که این بار توسط خود او کارگردانی می‌شود. اما این فیلم تفاوت چشمگیری با نوشته قبلی او دارد که بر جذابیت آن افزوده است. اول اینکه برخلاف یک راننده تاکسی تمجید از غرب در این فیلم دیده نمی‌‎شود؛ و دوم فیلم به هیچ وجه خسته کننده نیست.

چرا که به عکس اثر قبلی این نویسنده، کاملاً بر اساس متد مدرن فیلم‌سازی ساخته شده و برای پیگیری داستان در بیننده کشش ایجاد می‌کند. همین امر موجب می‌شود دیدن یک فیلم طولانی 135 دقیقه‌ای به هیچ وجه او را خسته نکند.

یون کای‌سانگ

لغات و اصطلاحات زبان کره‌ای

داستان فیلم در رابطه با جمع‌آوری لغات و اصطلاحات زبان کره‌ای است. آن هم در زمانی که امپراطوری ژاپن به عنوان یک دولت اشغالگر کره را تحت سلطه درآورده و از آموزش زبان مادری آنها جلوگیری می‌کند. کودکان این کشور به دلیل ترس از تنبیه در مدارس زبان ژاپنی را انتخاب کرده و دیگر به زبان خود صحبت نمی‌کنند. اثرات فرهنگ کشور غاصب را می‌توان به خوبی در این فیلم مشاهده کرد.

دیگر خبری از موهای بلند زنان کره‌ای نیست. کمتر مرد یا زنی لباس رسمی کشورش را به تن دارد. دانش‌آموزان پسر با موی تراشیده و لباس فرم ژاپنی به مدرسه می‌روند و مانند سربازان کشور غاصب در خیابان‌ها رژه رفته و آواز آنها را می‌خوانند. آن هم در حالی که مردم حتی حق ندارند در حضور یک ژاپنی به زبان خود حرف زده یا آوازهای مشهور کشورشان را زمزمه کنند.

انجمن زبان کره‌ای

فیلم”مال‌موئه: مأموریت مخفی” گرچه در رابطه با فعالیت‌های شبانه‌روزی انجمن زبان کره‌ای برای جمع‌آوری فرهنگ لغات این کشور ساخته شده؛ اما مهمترین شخصیت آن یک فرد بی‌سواد و عامی است به نام کیم پان‌سو! ایوم یونا او را به عنوان یک نمونه از عوام در فیلم می‌گنجاند تا مخاطب اگر موفق به درک انجمن زبان کره‌ای نشد؛ به وسیله همذات‌پنداری با پان‌سو، به عمق مفهوم فیلم دست پیدا کند.

مأموریت مخفی به بیننده‌اش گوشزد می‌کند که همه چیز از تغییر زبان شروع می‌شود. کشور غاصب با عوض کردن زبان، فرهنگ مردم تحت سلطه‌اش را تغییر داده و در پایان هویت آنها را عوض می‌کند. شاید ایوم یونا می‌خواهد ضمن تعریف داستان فیلم به مخاطب هشدار دهد که خود را با این شخصیت‌ها قیاس کند و تعداد کلمات بیگانه که در میان حرف‌هایش از آنها بهره می‌برد را بشمارد. بعد اگر کفه زبان غریبه را سنگین‌تر دید؛ تا دیر نشده ریشه این علف هرز را از بیخ و بن بیرون کشیده و از کشورش در برابر استعمارگران محافظت نماید.

یون کای‌سانگ

شنا بر خلاف رودخانه

سال 1940 میلادیست. سی سال از اشغال کره توسط ژاپن می‌گذرد و حکومت غاصب استفاده از زبان این کشور را در تمام مدارس ممنوع اعلام کرده است. گروهی از ادبا و معلمین کره‌ای تصمیم گرفته‌اند برخلاف این رودخانه سهمگین شنا کرده و زبان خود را به وسیله جمع‌آوری و چاپ یک لغت‌نامه کره‌ای احیا و ماندگار نمایند.

کیم پان‌سو فردی بی‌سواد و لاابالی است که شغلش را به عنوان حراست سینمایی در سئول از دست داده و برای تأمین هزینه مدرسه پسرش نیاز به پول دارد. او در ایستگاه راه‌آهن کمین کرده و منتظر است تا فردی مناسب را یافته و کیفش را بدزدد. پان‌سو با دیدن ریو جونگ‌هوان که ریاست انجمن زبان کره‌ای را به عهده دارد؛ کیف او را به سرقت می‌برد؛ اما در نهایت مجبور به پس دادن آن به صاحبش می‌شود.

پان‌سو که همچنان به پول نیاز دارد؛ توسط دوست قدیمی‌اش معلم جو که یکی از افراد انجمن است به کار دعوت شده و جونگ‌هوان با توجه به گذشته او به عنوان یک جیب‌بر، به سختی او را می‌پذیرد. پان‌سو برای کار در انجمن نیاز به یادگیری زبان دارد؛ اما میل چندانی به این کار نشان نمی‌دهد.

چاپ لغت‌نامه

خبر ملحق شدن گروهی از ادبا و شاعران کره‌ای به ائتلاف کره و ژاپن یکی از افراد انجمن را که خود نیز شاعر است عصبانی کرده و او برای نزاع به محل جلسه می‌کشاند. پان‌سو او را که مورد ضرب و شتم قرار گرفته به کتابخانه انجمن برمی‌گرداند. اما جونگ‌هوان با دیدن او دچار سوءتفاهم شده و خیال می‌کند دوباره قصد دزدی دارد.

جونگ‌هوان که به اشتباهش پی می‌برد؛ از او عذرخواهی کرده و تعلیم زبانش را برعهده می‌گیرد. کم کم هدف پان‌سو با افراد انجمن یکی شده و بیشتر به آن‌‎ها کمک می‌کند. جونگ‌هوان تصمیم می‌گیرد در نشریه آگهی دهد و از مردم سراسر کره تقاضا کند کلمه‌های محلی خود را برای آن‌ها ارسال نمایند.

مأمورین پست به صورت مخفیانه نامه‌های فراوانی را با محتوای کلمات محلی به آن‌ها تحویل می‌دهند. فرستادن محصلین کره‌ای بدون رضایت آن‌ها برای جنگ به نفع ژاپن، پسر پان‌سو را وحشت‌زده کرده و از پدرش می‌خواهد کار در انجمن را کنار بگذارد.

یکی از اعضای انجمن با ژاپن همکاری کرده و جای نسخه‌های لغت‌نامه را در ازای آزادی همسرش از زندان افشا می‌کند. اما نه تنها همسر او توسط نیروهای ژاپنی در زندان کشته می‌شود؛ که آن‌ها به کتابفروشی حمله کرده و با ضبط نسخه‎های پراکنده لغت‌نامه، یکی از اعضای آن را نیز با خود می‌برند.

پان‌سو همراه با مرگ عضو زندانی شده به انجمن بازگشته و به جونگ‌هوان کمک می‌کند که بر اساس نقشه‌ای هوشمندانه با استفاده از پنجاه معلم کره‌ای، لغت‌نامه نهایی را جمع کند. اما پس از حمله نیروهای ژاپنی و دستگیری جونگ‌هوان، پان‌سو مأمور رساندن لغت‌نامه به بوسان می‌شود. او که تحت تعقیب پلیس ژاپن است در راه نسخه‌ها را به انبار پست می‌اندازد و خود کشته می‌شود. سال 1947 پس از آزادی کره، لغت‌نامه به چاپ می‌رسد.

یون کای‌سانگ

پان‌سو شخصیت اصلی فیلم

اصلی‌ترین شخصیت فیلم کیم‌ پان‌سو است. پدری مجرد و دارای دو فرزند کوچک که یکی در راهنمایی ژاپنی درس می‌خواند و دیگری سال بعد باید به مدرسه برود. پان‌سو بی‌سواد است. چندین بار به زندان افتاده و فرد مقاومیست. برای او که پسرش در مدرسه به زبان ژاپنی حرف می‌زند؛ فرقی نمی‌کند مردم چه زبانی دارند. همین که بتواند لقمه نانی برای خود و فرزندانش فراهم کند راضی است.

آشنایی با انجمن دید او را به زندگی تغییر داده و ضمن علاقه‌ای که به خواندن کتاب با زبان مادریش پیدا می‌کند؛ در می‌یابد ژاپنی‌ها به این وسیله مردم را به تسلط درآورده‌اند. در اینجاست که تمام تلاش خود و دوستانش را به کار می‌گیرد تا در جمع‌آوری لغات به انجمن یاری رساند.

ایوم یونا او را شبیه به تمام مردم عامی کره به تصویر می‌کشد تا همه خود را در او ببینند. سپس وی را از فردی لاابالی به یک مبارز تبدیل می‌کند که از بدون نگرانی برای فرزندانش، از عزیزترین دارایی یعنی جانش می‌گذرد تا لغت‌نامه یا به عبارتی دیگر میراث اجدادیش را حفظ نماید. بنابراین با این انتخاب موفق به کامل کردن قوس شخصیتی‌اش شده و ترجیه می‌دهد به جای اینکه زنده بماند و به فکر امروز بچه‌هایش باشد؛ با نجات لغت‌نامه فردای تمام فرزندان میهن را بسازد.

کاراکتر اصلی دیگر آن ریو جونگ‌هوان است که می‌گوید کلمات روح دارند؛ پس باید هر ملت با زبان خود تکلم کنند تا احساسشان به درستی بروز کند. او از پدرش آموخته یک قدم از ده نفر بهتر است تا ده قدم از یک نفر پس اگر همه دست در دست یکدیگر بگذارند می‌توانند ژاپن را از کشور بیرون کنند.

ریو جونگ‌هوان

ریو جونگ‌هوان ناامید از رفتار پدرش که سالهاست تسلیم قدرت ژاپن شده و تمام افکار استقلال‌طلبانه‌اش را کنار گذاشته؛ تنهاییش را پشت سپر غرور پنهان کرده است. جونگ‌هوان تا مدتها به پان‌سو، سوءظن دارد. اما وقتی متوجه اشتباهش درباره او می‌شود؛ درهای قلبش را به سوی پان‌سو گشوده و او را به عنوان دوست می‌پذیرد. این در حالی است که لفظ دوست را از زبان او در مورد شخص دیگری نمی‌شنویم.

کار میان این دو نفر به جایی می‌رسد که جونگ‌هوان تصمیم می‌گیرد با طعمه قراردادن خودش او را از مرگ نجات دهد و پان‌سو برای به ثمر رساندن هدف او جان خود را فدا می‌کند. از شخصیت‌های فرعی هم می‌توان به کاراکتر شاعر اشاره کرد. او که معتاد به الکل است و کمی در انجام کار کاهلی می‌کند؛ به جایی می‌رسد که نمی‌تواند خودباختگی هم‌قطاران ادیبش را تحمل کند. او حتی در راه تلاش برای هدف انجمن الکل را ترک کرده و با گذشتن از خود برای فرار پان‌سو و جونگ‌هوان شخصیت خود را کامل می‌‌کند.

کاراکتر مهم دیگر پسر پان‌سو است که روزگاری به سبب ترس از ژاپن جرأت حرف زدن به زبان خود را ندارد؛ اما وقتی کار بزرگ پدرش و انجمن را می‌بیند؛ به اصل خویش بازمی‌گردد.

یون کای‌سانگ

فیلم‌نامه‌ای جذاب، روان و باورپذیر

مأموریت مخفی دارای فیلم‌نامه‌ای جذاب، روان و باورپذیر است. هیچ‌ شخصیت یا ایده‌ای فانتزی در این فیلم وجود ندارد؛ اما با این وجود روایت داستان بیننده را پای فیلم نگه داشته و گذشت زمان را از یاد او می‌برد. مأموریت مخفی داستان عجیبی ندارد؛ بخشی تکراری از تاریخ کره را روایت می‌کند. اما آنچه موجب زیبایی آن شده، روانی روایت و کارگردانی متبهرانه ایون یوناست. در این فیلم هیچ نوع عامل دیجیتالی وجود ندارد. نور، صدا و تصویر همه آنالوگ بوده و یک زیبایی طبیعی را بازتاب می‌دهد.

فیلم که به لحاظ شخصیتی پرتعداد محسوب می‌شود؛ در مخاطب ایجاد همذات‌پنداری کرده و با کشیدن پای او به داستان، وی را درگیر ماجرا می‌کند. مأموریت مخفی در ژانر کمدی ساخته شده، اما مخاطب را به تمسخر شخصیت‌ها وادار نمی‌کند.
موسیقی فیلم از همان سکانس آغازین تا صحنه‌های پایانی که پان‌سو در حال فرار از پلیس ژاپن است؛ هیچ وقت نه بیننده را دچار التهاب عذاب دهنده مخصوص فیلم‌های سیاسی یا تاریخی می‌کند و نه او را مضطرب می‌سازد.

کلام آخر

کلام آخر اینکه نمی‌توان از نقش آفرینی دیدنی و مسحورکننده بازیگران فیلم به خصوص یو هاجین در نقش کیم پان‌سو و یون کای‌سانگ در نقش ریو جونگ‌هوان گذشت.

هاجین بدون اغراق در نقش‌آفرینی و با لبخند همیشگیش ایجاد صمیمیت کرده و رفته رفته بدون آنکه تیپ خاصی به خود گیرد؛ از فردی لاابالی به انسانی آزادی‌خواه تبدیل می‌شود که حاضر است در این راه جانش را فدا کند. او همان‌قدر دوست‌داشتنی که پدرانه کنار فرزندانش قرار می‌گیرد؛ همراه با افراد انجمن به فعالیت می‌پردازد و در آرامش نفس‌های آخرش را کشیده و به آغوش مرگ فرو می‌رود.

کای‌سانگ نیز توانسته به خوبی شخصیتش را به تصویر کشد. تبدیل فردی ناامید که پدر تمام آرزوهایش را نابود کرده؛ به جوانی که توانسته با یافتن پان‌سو او را جایگزین پدر خودفروخته نموده و برای رسیدن به هدف امیدوار شود؛ به خوبی در بازی او دیده می‌شود.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

فیلم Moonlit Winter

کارگردان فیلم کریمسمس مبارک آقای مو این بار دست به ساخت فیلمی با مضمون همجنس‌گرایی زده است. تنهایی اصلی‌ترین کلیدواژه‌ی این فیلم است. یون هی و جون دو زن از کشورهای کره و ژاپن هستند با پیشینه‌ای اسرارآمیز که میلی به بروز آن ندارند. این دو زن همجنس‌گرا که روزگاری دوست یکدیگر بوده و هر […]

سریال The witcher

الهام گیری از رمان آندژی ساپکوفسکی نویسنده لهستانی باعث شد تا بازی ویچر صنعت گیم لهستان را متحول کند. طولی نکشید که سه‌گانه بازی ویچر جزو محبوب‌ترین گیم‌های جهان قرار گرفت. پس از این محبوبیت شبکه نتفلیکس حق امتیاز عناوین ویچر را از نویسنده اثر ساپکوفسکی خریداری کرد. خرید ویچر گمانه زنی طرفداران را برای […]

فیلم The Twilight Saga: Eclipse

گرگ و میش (twilight) و سری آن بی‌شک از بهترین فیلم‌های عصر حاضرند. سری رمان‌های گرگ و میش که فیلم‌هایش بر مبنای آن بنا شده از شاهکارهای نویسندگی محسوب می‌شوند، هر چند فیلم‌ها نتوانسته باشند حق مطلب را ادا کنند امّا تلاش قابل تحسینی را به تصویر کشیده‌اند که بیننده را ناامید نمی‌کند. بعضی‌ها عاشقانه […]

فیلم V for Vendetta

وی مثل وندتا (V for Vendetta) فیلمی در ژانر تریلرِ سیاسی و اکشن یک پادآرمان‌شهر را نمایش می‌دهد. این فیلم محصول سال ۲۰۰۵ انگستان به کارگردانی جیمز مک‌تیگو و نویسندگی واچوفسکی‌ها است. وندتا (Vendetta) به معنای انتقام است. نام این فیلم در ایران، «ا» برای انتقام یا «ک» برای کینه‌خواهی، نیز ترجمه شده و همچنین […]