مشخصات اثر

 • نام اثر
  Clouds ابرها
 • ژانر
  درام موزیکال
 • سال ساخت
  2020
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  107 دقیقه
 • کشور سازنده
  آمریکا
 • نام کارگردان
  جاستین بالدونی
 • نام نویسنده
  کارا هولدن
 • بازیگران
  Fin Argus Madison Iseman Neve Campbell
 • استودیو سازنده
  Wayfarer Studios
 • بازخورد و میزان استقبال
  7.5 از 10 از 2,110 رای سایت IMDb برنده جایزه تصویر متحرک از جشنواره فیلم Heartland 2020
نوشته شده در: توسط: فاطمه جباری در: فیلم و سریال

ابرها یک فیلم درام موزیکال محصول 2020آمریکا و به کارگردانی و تهیه کنندگی جاستین بالدونی و نویسندگی کارا هولدن است. داستان این فیلم بر اساس خاطرات لورا سوبیچ در کتاب «پرواز کمی بالاتر: چگونه خدا دعای کوچک مادر را به طرز وسیعی پاسخ داد» است. در این فیلم فین آرگوس ، سابرینا کارپنتر ، مدیسون ایسمن ، نوه کمپبل ، تام اورت اسکات و لیل رول هاوری نقش‌آفرینی می‌کنند.

فیلم انگیزشی

کتاب خاطرات لورا سوبیچ

برادران وارنر در فوریه 2016 ، اعلام کردند که حق ساخت فیلمی براساس کتاب خاطرات لورا سوبیچ را به دست آورده‌اند و جاستین بالدونی کارگردانی این فیلم را بر عهده گرفته است. در تاریخ 14 مه سال 2020 ، اعلام شد دیزنی پلاس با توجه به تأثیر همه گیری COVID19 بر صنعت فیلم، حق پخش فیلم را از برادران وارنر گرفته است و در نهایت Clouds در 16 اکتبر 2020 توسط دیزنی منتشر شد.

سپتامبر 2019 ، فین آرگوس ، مدیسون ایسمان و سابرینا کارپنتر به بازیگران فیلم پیوستند و در اکتبر 2019 تیم بازیگری تکمیل شد. فیلم‌برداری فیلم از اکتبر 2019 آغاز شد و عموم صحنه‌های فیلم در کبک کانادا برداشت شده است. فیلم‌برداری در 27 نوامبر 2019 به پایان رسید.

ماه مه 2012 پزشکان وی به او اطلاع دادند که کمتر از یک سال زنده خواهد ماند. زک آهنگ “ابرها” را در مورد نبرد خود با سرطان ضبط کرد و آن را به عنوان یک ویدیوی YouTube در دسامبر 2012 منتشر کرد. این ترک قبل از مرگ سوبیچ بر اثر سرطان در ماه مه 2013 مورد توجه گسترده رسانه ها در YouTube قرار گرفت. ویدئوی او در زمان مرگش مرز 3 میلیون بازدید را رد کرد.

فیلم در حال حاضر بیش از 18 میلیون بار دیده شده و به شهرت جهانی رسیده است. نام این فیلم براساس این تک‌آهنگ، انتخاب شده است. پس از انتشار این اثر، در 18 اکتبر سال 2020، آهنگ “Clouds” در رتبه اول جدول آهنگ iTunes قرار گرفت. “ابرها”، برنده جایزه تصویر متحرک در جشنواره فیلم Heartland 2020 شد.

اثری انگیزشی برای نبرد مقابل مشکلات

ابرها یک فیلم انگیزشی است که تمرکز خود را بر فرصت‌های باقی‌مانده‌ زندگی قرار داده است. داستان زندگی زاخاری دیوید سوبیچ( زک سوبیچ)، جوانی با استعداد که با انگیزه‌ای وصف ناشدنی به جنگ با سرطان رفت. این فیلم قصد دارد با تکیه بر یک سال آخر زندگی زک، لحظات طلایی زندگی تمام انسان را نمایان کند. لحظاتی که به سرعت می‌گذرند و بشر توجه لازم را به نحوه‌ استفاده از آن ندارند. عمری که بی‌هدف مصرف می‌شود و تا وقتی که سایه‌ مرگ ظاهر نشود کسی قدر و منزلت آن را درک نمی‌کند.

جمله‌ای که کاراکتر زک در دیالوگ خود به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: کسی متوجه نیست که یک نفر برای چیزی می‌جنگد که دیگران از داشتن آن غافل‌اند و استفاده نمی‌کنند. ابرها، با اینکه یک درام sadending است اما به واسطه پرورش نگرشی راهگشا، شخصیت و طرز فکر زک را تا ابد در ذهن مخاطبانش زنده نگه می‌دارد. همین نکته موجب می‌شود، غم فقدان زک در انتهای داستان به یک رشد عمیق بدل شود و لبخندی ناشی از بلوغ را بر صورت بیننده شکل بدهد.

اصلاح مخاطبان با سینما

فیلم لحظه به لحظه نکات کوچک و سودمندی را برای اصلاح رفتار اجتماعی به مخاطبین خود آموزش می‌دهد. در سکانس حضور دوباره‌ زک در مدرسه بعد ازتنگی نفس و مراجعه اورژانسی به بیمارستان کلید این موضوع زده می‌شود. زک در نهایت شکستگی روح بعد از شنیدن فرصت کوتاهش برای زندگی کردن، همچنان دیگران را به خنده وادار می‌کند.

زک با استفاده از طنز در معاشرت‌های خود محبوب واقع می‌شود، این به خاطر توجه به بعد شخصیت افراد و احترام به علایق آن‌ها شدت یافته است. او با گفتن جملات مثبت مناسب با نیازهای روحی اشخاص، آن‌ها را سر شوق می‌آورد؛ وقتی از او علت این کار را جویا می‌شوند، زک به این جمله تاکید می‌کند که : به آدم‌ها و دوستانت همان چیزی را هدیه بده که دوست دارند داشته باشند.

دیالوگی جالب توجه که مسیر روشنی را به مخاطبانش نشان می‌دهد. انرژی خالصی که زک با گفتن این محاوره‌های معمول اما حساب شده به دیگران ساطع می‌کند مجددا به خود او باز می‌گردد. عملی دو طرفه که با گفتن جملاتی کوتاه شکل می‌گیرد اما ثمرات بزرگی را به دنبال دارد.

زندگی کوتاه است

ابرها نمود بازگشتی دوباره به اصل زندگی و فرصت کوتاه عمر است. حیاتی که هیچ‌کس برای حضور در فردا تضمینش را نداده و قطعیتی برای زندگی طولانی‌تر وجود ندارد. این فیلم قصد دارد غفلت از لحظاتی که هنوز متعلق به انسان است را بزداید و دری را به سمت زندگی بهتر باز کند. اساس ساخت این فیلم، بازنگری در دقایقی است که گذرانده شده برای ساخت فرصت‌هایی که انتظار رسیدن آدمی را می‌کشند.

مفهومی که می‌تواند پایه و بنیان زندگی هر فرد را محکم کند و در ادامه به عمر و زندگی انسان، ارزش و اعتبار ببخشد. زاویه‌ دیدی که پرده‌های دروغین را کنار می‌زند و مخاطب را با واقعیت مرگ و پایان زندگی روبه‌رو می‌کند. حقیقتی که انسان آن را به فراموشی سپرده و زندگی را برای خود دائمی و برای دیگران موقتی می‌پندارد.

فیلم انگیزشی

اثری دراماتیک بر اساس داستانی واقعی

داستان این فیلم براساس کتاب خاطرات لورا سوبیچ، مادر زک، نوشته شده است. یک فیلم دراماتیک که براساس وقایع حقیقی، قصد دارد سبک زندگی و منش راهبردی جدیدی را به مخاطب ارائه کند. داستانی از زندگی یک بیمار سرطانی که برای یک روز بیشتر زنده ماندن می‌جنگد. سکانس تامل‌برانگیز بیرون آوردن باتری ساعت رومیزی و کلافه شدن زک از حرکت ثانیه‌شمار ساعت، تاییدی بر محدود بودن زمان زندگی است.

برترین دیالوگ این فیلم به مادر زک اختصاص دارد، زمانی که از اهمیت زندگی در لحظه و عدم توجه به کمیت فرصت باقی‌مانده، صحبت می‌کند. او به این نکته‌ی محوری اشاره می‌کند که هیچ کس نمی‌تواند از قطعی بودن آینده‌اش مطمئن باشد، چه بسا فردی سالم، که امروز براثر حادثه‌ای بمیرد و فردا را به چشم نبیند؛ اما فردی سرطانی، مدتی طولانی با وجود بیماری‌اش به حیات ادامه دهد.

برانگیختن احساسات مخاطب

سطح بالایی از غلیان احساسی که در این داستان مخاطب را مشغول به خود نگه‌می‌دارد باعث ایجاد درجاتی از پختگی در تفکرات بیننده می‌شود. تفکری که به زندگی در لحظه و لذت بردن از آن اهتمام می‌ورزد. اندیشه‌ای که از تعلل و سوخت شدن دقایق عمر جلوگیری می‌کند و انسان را به سمت بینشی سازنده هدایت می‌کند.

داستان پسری که کمتر از یک سال فرصت دارد تا به تمام خواسته‌هایی که یک انسان در عمری طولانی تجربه می‌کند، برسد. زک به مبارزه با افکار منفی‌اش می‌پردازد و سعی می‌کند از زندگی باقی‌مانده‌اش به بهترین شکل ممکن استفاده کند.

جنگ مقابل زمان

زمان، یکی از قدرت‌هایی است که انسان هیچ‌گاه یارای مقابله با آن را ندارد و تنها کاری که می‌تواند در مقابل این نیرو انجام دهد، استفاده‌ بهینه از آن است. هر کسی در نهایت و در کهنسالی به این نقطه می‌رسد که به اندازه‌ کافی زندگی نکرده و هنوز نباید بمیرد، اما زک به واقع هنوز وارد زندگی اجتماعی نشده و همین پارت از زندگی او این حادثه را تلخ‌تر کرده است.

زک سوبیچ با اینکه در اواخر نوجوانی به سر می‌برد اما روحش به بلوغی محسوس رسیده است. مجموعه رفتارها و کنش‌های او از رشدی درونی خبر می‌دهند که به واسطه‌ امتحانی سخت کسب شده‌اند. تصمیمات اجتماعی و فردی اثرگذاری که داستان زندگی او را مورد توجه بسیاری از مردم دنیا قرار داده است. مراحل زندگی او در یک سال انتهایی عمرش در عین تلخی سرشار از پیروزی‌های متعدد بوده که از منبعی درونی کسب انرژی می‌کرده است.

فیلم انگیزشی

داستان یک موسیقدان

زک، خواننده ، ترانه سرا و موسیقی دان آمریکایی از Lakeland مینه سوتا و عضوی از گروه A Firm Handshake بوده است. زک شخصیتی برون‌گرا دارد. اعتماد به نفس بالا و علاقه‌ وافر او به حضور در جمع و انجام فعالیت‌های گروهی مزیدی بر این علت است. او ویژگی‌های ظاهری خود بعد از شیمی‌درمانی را پذیرفته و از آن برای خنداندن دیگران استفاده می‌کند.

زک نسبت به وقایع پیرامونش صادق است و پرحرفی ناشی از برون‌گرایی‌اش موجب می‌شود تا تمام تلخی‌های زندگی‌اش را با زبانی طنزگونه بیان کند. بیان کردن افکار و به سهولت وارد رابطه شدن از ویژگی‌های بارز تیپ شخصیتی زک است. زک خوش‌مشرب است و همه‌ نزدیکانش از گفتگو با او لذت می‌برند. از خصوصیات بارز و بنیادین شخصیت او می‌توان به حسن خلق دائمی او اشاره کرد.

نبرد با بیماری سرطان

زک سوبیچ با اینکه 24 مرحله شیمی‌درمانی و جراحی‌های متعدد را پشت‌سر گذاشته است، اما همچنان او است که به دیگران انرژی مثبت می‌دهد. البته نمی‌توان گفت که تمام این قدرت روحی ناشی از تیپ شخصیتی برونگرای اوست. این نوع نگرش در برابر مشکلات، از فطرتی قدرتمند نشات می‌گیرد که از سختی‌ها زاده می‌شود و فرد را احاطه می‌کند.

زک واقعیت سختی‌های زندگی‌اش را پذیرفته و به جای اینکه جنگیدن با حقیقت را انتخاب کند سعی کرده بر آن فائق بیاید. شخصیت زک ارزشمند است اما نه به واسطه‌ برونگرایی محض بلکه به علت رشد و بلوغی که روح او را بزرگتر کرده است. او در مرکزیت فشارها و سختی‌هایی قرار گرفته که روح آدمی را فلج می‌کند و اجازه‌ حرکت را به او نمی‌دهد؛ اما زک حرکتی بزرگ را در پیش گرفته و الگویی را از خود به جا گذاشته است.

فیلم گوشه‌ای از زندگی یک‌ ساله‌ زک را به تصویر کشیده است. برهه‌ای که می‌تواند برای یک روح ضعیف آفات مختلفی را به همراه داشته باشد اما زک برخلاف جریان طبیعت حرکت کرده و بینی غول سکون و افسردگی را به خاک مالیده است.

فیلم انگیزشی

آسمان هدف است

زیباترین نکته‌ فنی این فیلم صحنه‌ ابتدایی و انتهایی آن است که آسمان را هدف قرار می‌دهد. این نوع گرافیک برگرفته از عکسی است که دوستان زک بعد از فوتش ثبت کرده‌اند و در آن ابری به شکل Z وجود دارد. این موضوع و قرابت آن با نام آخرین آهنگ زک در حقیقت ایده‌ اولیه‌ی صحنه‌های ابری و آسمان است که در ابتدای فیلم نمایش داده می‌شود.

سکانس ورود زک از طریق پنجره به اتاق سمی و در هنگام طلوع آفتاب، نقطه‌ انقلابِ انگیزه است. با طلوع آفتاب، زندگی هنری آن‌ها به صورت جدی آغاز می‌شود. سمی و زک اولین اجرای مشترکشان را انجام می‌دهند. لبخند سمی در اووراکسپوزترین حالت فضا ثبت می‌شود و نوید یک زندگی جدید را به بیننده می‌دهد. نور خورشید مهم‌ترین عنصر ساخت این صحنه است. نوری انرژی‌بخش که لبخند بزرگی را بر لبان مخاطب شکل می‌دهد. لبخندی که از عمق درد و عمق لذت بیرون می‌آید.

لانگ‌شات زک و معلمش زمانی که روی چمن‌ها دراز کشیده اند، صحنه‌ جالبی را پردازش کرده است. در این نمای دور، خطی مابین زک و معلمش کشیده شده که در سمت زک عدد یک و در سمت معلم عدد صفر وجود دارد. این نما سعی دارد نگاهی باطنی به مفهوم زندگی بیاندازد. زک با اینکه در اوج جوانی است اما از نظر روحی و بلوغ شخصیتی امتیاز بالاتری را نسبت به افراد مسن‌تر دارد.

سفر به نقطه‌ نهایی

کسانی که سالم‌اند و عمر بیشتری کرده‌اند اما هرگز به نقطه‌ی والایی که زک رسیده، نرسیده‌اند. نقطه‌ای که شخص، نگاه دیگران را فراموش می‌کند و کاری را انجام می‌دهد که لحظه‌هایش را با شادی سپری کند.

شاید بتوان لقب زیباترین صحنه و اثرگذارترین بخش این فیلم را به لحظه‌ همخوانی جمعیت با آهنگ زک دانست. این صحنه که با بازی روی فرم و استرلیزه‌ فین آرگوس و نماهای بسته‌ دوربین بر حالات چهره‌ زک، ضربه‌ نهایی را وارد می‌کند. واکنش جمعی و هماهنگ حضار، این تک آهنگ را تا مدت‌ها در ذهن مخاطبین با رزولوشن بالا به ثبت می‌رساند.

یک دقیقه‌ آخر این اثر با صوتی از زک سوبیچ به انتها می‌رسد که می‌گوید: «می‌خوام همه بدونن که حتما نباید بفهمی داری ‌می‌میری تا زندگی کردن رو آغاز کنی.» این جمله‌، خلاصه‌ تمام روزهایی است که زک در عین سختی با انگیزه و امید پشت سر گذاشته است. پیوست فیلم‌های به جا مانده از زک در انتهای اثر، حسن ختام کامل و جامعی را به این مستند سینمایی بخشیده است.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

فیلم The King’s Letters

پادشاه سجونگ به دلیل اقدامات سازنده‌اش برای مردم کره بسیار محبوب شناخته می‌شود و تا کنون چند فیلم بر اساس کارهای او ساخته شده‌ است. حروف پادشاه نیز یکی دیگر از این فیلم‌هاست که به اقدامات او در زمینه‌ی به وجود آوردن حروف زبان کره‌ای می‌پردازد. پیش از به وجود آمدن این حروف، دانشمندان و […]

فیلم The Mortal Instruments: City of Bones

«ابزارهای فانی» مجموعه رمان‌های پر‌طرفدار فانتزی در ادبیات نوجوان به حساب می‌آید که توسط نویسنده توانمند آمریکایی به نام «کاساندرا کلر» به دنیای ادبیات فانتزی وارد شده است. این مجموعه شامل شش رمان است که آخرین شماره آن در 27 مه 2014 منتشر شده است. اگرچه «ابزارهای فانی» از لحاظ زمانی سری سوم از مجموعه […]

فیلم Zack Snyder’s Justice League

تمام نسل‌ها به قهرمان نیازمندند. قهرمانان کسانی هستند که صرف نظر از کاستی‌هایی که دارند حس قدرت را به تمام کسانی که داستانشان را می‌شنوند منتقل می‌کنند. تمامی نسل‌ها برای ایجاد حس غرور و تعصب به این قهرمانان نیاز دارند حال میخواهند دروغین باشند یا مانند افسانه‌های ما واقعی. افسانه‌هایی مثل رستم و آرش در […]

سریال Wandavision

ونداویژن مینی سریالی که با تکیه بر کمیک‌بوک ابرهیرو اسکارلت ویچ و با بدنه‌ای از جنس مارول ساخته شده است . فیلمی در ژانر معمایی و قهرمانی که این‌بار موضوع زمان را مورد استفاده قرار داده است. وندا بعد از مرگ ویژن دچار شکست عاطفی عمیقی شده و به دنبال راهی برای بازگرداندن ویژن می‌باشد. […]