مشخصات اثر

 • نام اثر
  Catch Me If You Can اگه می‌تونی منو بگیر
 • ژانر
  کمدی زندگینامه درام
 • سال ساخت
  2002
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  141 دقیقه
 • کشور سازنده
  آمریکا
 • نام کارگردان
  استیون اسپیلبرگ
 • نام نویسنده
  جف ناتانسون
 • بازیگران
  لئوناردو دی‌کاپریو تام هنکس کریستوفر واکن
 • استودیو سازنده
  دریم‌ورکس
 • ارتباطات
  فیلم اگه می‌تونی منو بگیر ساخته کارگردان بزرگ استیون اسپیلبرگ، براساس زندگینامه فرانک ابگنیل جاعل چک و کلاهبردار مشهور آمریکایی است که جعل را در شانزده سالگی آغاز کرد و طی پنج سال توانست در ده شصت میلادی مبلغ چهار میلیون دلار را با چک‌های تقلبی در پنج کشور دنیا نقد کند. او به واسطه استعداد زیاد و هوش هیجانی بالا توانست بارها از دست ماموران اف‌بی‌آی فرار کند و خود را به عنوان وکیل، خلبان و حتی مامور مخفی جا بزند. فرانک ابگنیل پس از دستگیری و گذراندن دوره محکومیت با اف‌بی‌آی در زمینه شناسایی چک‌های جعلی و سرقتی همکاری کرد و شرکتی را برای مقابله با جعل اسناد راه‌اندازی کرد. فرانک ابگنیل شخصا زندگینامه خود را در اختیار استیون اسپیلبرگ قرار داد و در سکانسی کوتاه در نقش پلیس فرانسوی در فیلم بازی کرد.
 • جوایز
  فیلم اگه می‌تونی منو بگیر توانست برنده 13 جایزه و 43 نامزدی در جشنواره‌های مختلف شود. این فیلم در هفتاد و پنجمین مراسم جوایز اسکار در سال2003 توانست در دو رشته بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای کریستوفر واکن و بهترین موسیقی فیلم برای جان ویلیامز، نامزد جایزه اسکار شود که متاسفانه این مراسم را دست خالی ترک کرد. لئوناردو دیکاپریو نیز برای بازی در نقش فرانک ابگنیل در سال 2002 در مراسم گلدن گلوب، نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد شد که این جایزه به جک نیکلسون برای فیلم درباره اشمیت، تعلق گرفت. اگه می‌تونی منو بگیر ساخته استیون اسپیلبرگ با نمره 8 از 10 از سایت IMDb جایگاه خوبی را در بین فیلم‌های دیگر از آن خود کند.
 • بازخورد و میزان استقبال
  دومین ساخته استوین اسپیلبرگ در قرن بیست و یکم ، بواسطه حضور دو چهره دوست داشتنی و مشهور ،تام هنکس و لئوناردو دیکاپریو که در اوایل قرن بیست و یکم با فیلم‌های درخشانشان بسیار مورد توجه بودند، توانست رضایت عموم را به دنبال داشته باشد و با بودجه 52 میلیون دلاری خود، فروش فوق العاده 352 میلیون دلاری را در سال 2002 به ثبت برساند.
نوشته شده در: توسط: مریم رحیمی در: فیلم و سریال

فیلم روایتگر زندگی کلاهبردار و جاعل بزرگ آمریکایی به نام فرانک ابگنیل (با بازی دیکاپریو) ، است که در 16 سالگی در دهه 60 میلادی اولین جعل چک خودش را انجام داد و در نهایت بعد از پنج سال و جعل کردن چک‌های بسیاری که در مجموع به مبلغ 4 میلیون دلار رسید به دست پلیس فرانسه دستگیر شد.

اگه می‌تونی منو بگیر همانطور که از اسمش پیداست فیلمی با زمینه‌های تعقیب و گریز است که در آن فرانک ابگنیل جوان با هوش بالای خودش بارها از دست مامور اف‌بی‌آی، کارل هنراتی( با بازی تام هنکس) فرار می‌کند. استیون اسپیلبرگ در این فیلم نیز موضوعات مورد علاقه خودش مثل خیانت، از هم گسیختگی خانواده و اثرات آن را به تصویر می‌کشد.

لئوناردو دی‌کاپریو

حقیقت پشت فیلم

اگه می‌تونی منو بگیر ماجرایی واقعی را به تصویر می‌کشد، به صورتی که تماشاگر را مجبور می‌کند نام فرانک ابگنیل را بعد از اتمام فیلم در گوگل جستجو کند تا با حقیقت پشت فیلم آشنا شود و سرشار از تعجب شود که واقعا چه انسان‌هایی در این دنیا زندگی می‌کنند.

فیلم در آغاز فرانک ابگنیل را در سلول زندان فرانسه نشان می‌دهد که تماشگر را متوجه این موضوع می‌کند که او دستگیر شده است و در حال سپری کردن محکومیتش است سپس فلاش بکی به شش سال قبل می‌خورد و قصه را از ابتدا روایت می‌کند، زمانی که فرانک در دوران نوجوانی خود، به تماشای عشق پدر و مادرش نشسته است و کانون خانواده گرم است.

خانواده ابگنیل به دلایلی که در فیلم مطرح می‌شود از هم می‌پاشد و فرانک مجبور به ترک خانواده خود می‌شود. او با استفاده از هوش و دقتش کم کم به جاعلی بزرگ تبدیل می‌شود که اف‌بی‌آی نیز به دنبال اوست. فیلم در چند سکانس باز هم وضعیت خانواده از هم پاشیده را نشان ‌دهد و سعی دارد اتفاقاتی که باعث سرد شدن کانون خانواده و تنهایی فرانک شده است را مسئول‌هایی که فرانک در آن گیر افتاده است، بداند.

زندگی یک جاعل

نکته‌ای که در فیلم نیز مانند حقیقت پشت فیلم به چشم می‌آید تلاش کارل هنراتی مامور اف‌بی‌آی، که از دستور شلیک ماموران فرانسوی جلوگیری می‌کند و جان فرانک را نجات می‌دهد. هنراتی سپس فرانک را بعد از شش ماه محکومیت در زندان فرانسه، به آمریکا منتقل می‌کند و به او پیشنهاد همکاری در بخش ضد جعل و سرقت چک پلیس می‌دهد و سعی می‌کند هوش و استعداد ابگنیل را در راه درست بکار گیرد.

ابگنیل نیز از این موقعیت استفاده می‌کند و در ادامه زندگی‌اش با تکیه بر هوش و استعداد ذاتی‌اش، به مقامی مثل مشاور امنیتی آمریکا می‌رسد.

لئوناردو دی‌کاپریو

کلاهبردار نابغه آمریکایی

فیلمنامه فیلم اگر می‌تونی منو بگیر برگرفته از زندگینامه فرانک ابگنیل، کلاهبردار نابغه آمریکایی است. فیلم روندی سریع را طی می‌کند و در همان ابتدا نقش اصلی را در بند اسارت فرانسوی‌ها نشان می‌دهد، بعد از آن به گذشته برمی‌گردد و داستان فیلم را از زمانی که فرانک در کنار خانواده‌اش بوده، ادامه می‌دهد. خانواده ابگنیل در ابتدا سرشار از عشق و محبت نشان داده می‌شود؛ پدری که عاشق همسرش است، مادری که در محبت همسرش غرق است و نوجوانی که نظاره‌گر عشق و محبت در خانواده‌اش است.

این خانواده به دلایلی از هم می‌پاشد و پسر خود را تنها و بی‌پول می‌بیند. او که هنوز به سن قانونی نرسیده است خود را بزرگ‌تر جا می‌زند و شروع می‌کند به جعل کردن چک، از 5 دلار تا هزاران دلار. او هویت خودش را نیز جعل می‌کند و بارها در شرایط و موقعیت‌های متفاوت به جای افراد دیگری زندگی می‌کند. خود را خلبان، دکتر، وکیل، معلم زبان فرانسه و حتی مامور مخفی جا می‌زند.

موش و گربه بازی

روند فیلم با تعقیب و گریزهای فرانک و مامور اف‌بی‌آی، کارل هنراتی ادامه می‌یابد. هنراتی در فیلم همیشه یک قدم عقب‌تر از فرانک است و حتی تا اواسط فیلم نیز هویت و سن واقعی او را نمی‌داند.

فرانک زمانی که می‌فهمد زیر نظر هنراتی است سعی می‌کند با او ارتباط بگیرد و به نحوی این موش و گربه بازی را جذاب‌تر کند. او در مناسبت‌های متفاوت با هنراتی تماس می‌گیرد و اینجاست که تماشاگر به اوج تنهایی فرانک جوان پی می‌برد. او دیگر کسی را ندارد که با او صحبت کند و یا حتی درد و دل کند.

فرانک پس از جعل چک و هویت‌های بسیار توسط پلیس فرانسه دستگیر شده و به زندان فرستاده می‌شود. هنراتی که او را نوجوانی مستعد می‌بیند او را زیر پر و بال خود می‌گیرد تا جایی که پس از سال‌ها فرانک ابگنیل به یک کارآفرین موفق تبدیل می‌شود.

اگر هنراتی او را رها می‌کرد، چه اتفاقی برای فرانک بعد از زندان رخ می‌داد؟ آیا او اصلاح می‌شد یا حتی حرفه‌ای‌تر به جعل چک و هویت باز می‌گشت؟ نقطه مثبت داستان هوش هیجانی بالای فرانک بود که در موقعیت‌های مختلف توانست بهترین تصمیم‌ها را بگیرد و از گیر افتادن فرار کند و این حقه‌ها و کلک‌ها مخاطب را درگیر فیلم می‌کند.

لئوناردو دی‌کاپریو

فیلمی پر ستاره

اگه میتونی منو بگیر فیلم پرستاره‌ای است؛ دیکاپریوی جوان که در آن سال‌ها به دنبال مطرح کردن خودش است می‌خواهد در بین بزرگانی مانند تام هنکس و کریستوفر واکن، خودی نشان دهد. دیکاپریو در همان سال در فیلم «دار و دسته نیویورکی» ساخته مارتین اسکورسیزی که توانست اسکار بهترین کارگردانی را برای او به ارمغان بیاورد، ایفای نقش کرد و راه خود را به سمت ستاره شدن پیش گرفت.

تام هنکس بعد از کسب دو جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد متوالی، به بازیگری درخشان و مشهور تبدیل شد که در هر فیلمی وزنه‌ای سنگین محسوب می‌شود و تا قبل از اگه می‌تونی منو بگیر در دو فیلم نجات سرباز رایان و ترمینال با اسپیلبرگ همکاری کرده بود.

کریستوفر واکن نیز یکی از بهترین بازی‌های خود را در این فیلم به نمایش گذاشت و توانست نامز جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شود. شاید بتوان یکی از ضعف‌های فیلم را نپرداختن قوی شخصیت‌ها بیان کرد. فرانک ابگنیل در حقیقت نابغه است و فیلم نیز سعی دارد هوش بالای فرانک نوجوان را به تصویر بکشد اما برای اینکه او را فردی باهوش نشان دهد شخصیت‌هایی که با ابگنیل برخورد دارند را افرادی بی‌دقت و ساده لوح نشان می‌دهد.

دیکاپریوی و هنکس

شخصیت ابگنیل از لحاظ پرداخت موقعیت به مراتب بهتری دارد نسبت به شخصیت کارل هنراتی؛ کاراکتر تام هنکس در فیلم زیر سایه دیکاپریو قرار گرفته است و شرایط لازم برای برقراری ارتباط با مخاطب را ندارد و حتی می‌توان گفت او در فیلم صرفا در جایگاه یک تیپ قرار دارد.

نقش پدر فرانک را کریستوفر واکن بزرگ بازی می‌کند. بازی بسیار زیبا و فراموش نشدنی در نقش پدری بسیار مهربان که عاشق همسر و پسرش است.، از ناملایمات زندگی شکایتی ندارد و سعی می کند همیشه روی پاهای خودش بایستد. خنده‌هایش، بغض‌هایش، گریه‌هایش و تمام حرکات و سکناتش به دل می‌نشنید، گیرا است و بیننده را تحت تاثیر می‌گذارد و او را در سال 2002 نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد می‌کند.

لئوناردو دی‌کاپریو

اثری از استیون اسپیلبرگ

استیون اسپیلبرگ زندگینامه فرانک ابگنیل را دست مایه دومین فیلمش در قرن بیست و یکم کرده است. اسپیلبرگ که کارنامه درخشانی دارد، در این فیلم تاکیدش بر کمدی بودن و سرگرم کننده بودن فیلم است، به همین دلیل است که این فیلم با اینکه موضوعی جنایی را روایت می‌کند، نمی‌تواند در ژانر جنایی با فیلم‌های جنایی متوسط هم رقابت کند. تماشاگر نیز این موضوع را می‌داند و به این فیلم به عنوان فیلمی سرگرم کننده نگاه می‌کند.

تیم بازیگری پرستاره فیلم هر کسی را مشتاق به دیدن فیلم می‌کند و بخشی از فروش فیلم را نیز باید به همین دلیل بدانیم. ترکیب لئوناردو دیکاپریو، تام هنکس، کریستوفر واکن و حتی امی آدامز به کارگردانی استیون اسپیلبرگ خبر از فیلمی درخشان می‌دهد که تا سال‌ها در خاطر بماند اما حیف که محصول به دست آمده ضعف‌هایی دارد که فیلم را به فیلمی سرگرم کننده متوسط تبدیل می‌کند.

فیلمی باور پذیر

اصلی‌‌ترین نکته فیلم «اگه می‌‌تونی منو بگیر» این است که کارهایی که فرانک ابگنیل به آن‌ها دست می‌‌زند، موقعیت سینمایی باورپذیر داشته باشند تا تماشاگر نیز آن‌‌ها را باورپذیر ببیند. حال در فیلم، کلاهبرداری‌‌های فرانک سطحی و ساده‌‌انگارانه نشان داده می‌‌شود؛ در واقع ضعف اسپیلبرگ در فیلم بیشتر مربوط به موقعیت‌‌سازی است.

اسپیلبرگ به سادگی شخصیت‌های دیگر را زیر سایه شخصیت فرانک ابگنیل قرار می‌دهد به صورتی که در ذهن مخاطب بقیه شخصیت‌ها سطحی و ساده لوح تلقی می‌شود.
تدوین سریع فیلم باعث می‌شود که تماشاگر متوجه گذر زمان نشود و در تمام دقایق فیلم صحنه خسته‌کننده و اضافی نبیند.موسیقی گوش نواز فیلم، ساخته جان ویلیامز، هم او را نامز جایزه اسکار می‌کند و هم بیننده را در فراز و نشیب‌های فیلم همراهی می‌کند تا سرنوشت فرانک ابگنیل مشخص شود.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

فیلم The Grand Budapest Hotel

هتل بزرگ بوداپست یک اثر سینمایی کمدی و درام است که در بستری فانتزی ساخته شده و محصول مشترک آمریکا و آلمان در سال 2014 میلادی است. نویسندگی و کارگردانی این اثر توسط وس اندرسون انجام شده و یک اثر فاخر را به دنیای هنر هدیه کرده است. ایده‌ اولیه‌ این فیلم‌نامه براساس شخصیت یکی […]

فیلم Illang: The Wolf Brigade

فیلم ایلانگ: تیپ گرگ‌ها پیوند یک انیمیشن ژاپنی به سینمای کره است که احتمالا با تصوری که از این دو دارید توقع اثری خارق‌العاده را را داشته باشید. یک اکشن علمی تخیلی که اتمسفر تاریکی دارد ولی این اصلا باعث نمی‌شود حتی در نیمه اول هم خیلی جذاب باشد. نمی‌شود منکر بعضی از صحنه‌های دیدنی […]

فیلم Memories of Murder

خاطرات قتل فیلمی جنایی از کارگردان و فیلمنامه نویس مشهور کره‌ای به نام بونگ جون هو است که آثار جریان‌سازی مانند شکافنده‌ی برف، مادر، اوکجا، میزبان و انگل را در کارنامه‌ی خود دارد. او با دید سیاه خود به زندگی و جهان پیرامونش، بار دیگر نیز دست به ساخت فیلمی جنایی زده و از بازیگر […]

فیلم Mal-Mo-E: The Secret Mission

“مال‌موئه: مأموریت مخفی” را می‌توان فیلمی متعلق به ژانر مقاومت دانست. فیلمی دیگر از ایوم یونا نویسنده اثر “راننده تاکسی” که این بار توسط خود او کارگردانی می‌شود. اما این فیلم تفاوت چشمگیری با نوشته قبلی او دارد که بر جذابیت آن افزوده است. اول اینکه برخلاف یک راننده تاکسی تمجید از غرب در این […]