مشخصات اثر

 • نام اثر
  The Falcon and the Winter Soldier فالکون و سرباز زمستان
 • ژانر
  اکشن درام
 • سال ساخت
  2021
 • نوع اثر
  سریال تک فصل 6 قسمت
 • زمان
  50 دقیقه
 • کشور سازنده
  آمریکا
 • نام کارگردان
  کاری اسکاگلند
 • نام نویسنده
  مالکون اسپلمن
 • بازیگران
  آنتونی مکی سباستین استن دانیل برول امیلی ونکمپ
 • استودیو سازنده
  استودیو مارول
 • ارتباطات
  مرتبط با سری فیلم‌های ابرقهرمانی مارول شامل انتقام جویان و کاپیتان آمریکا بر اساس سری کمیک های کاپیتان آمریکای جدید محصول سال 2015
نوشته شده در: توسط: امیر محمد بهامیر در: فیلم و سریال

مارول پس از اتمام سری‌ فیلم‌های انتقام جویان در فاز بعدی دنیای سینمایی خود به سراغ آن رفته تا دنیای قهرمانانه خود را دوباره سر و شکل دهد. سریال شش قسمتی فالکون و سرباز زمستان در کنار سریال وانداویژن نمونه‌ای از این دست تلاش‌هاست. سریالی که بیشتر از آنکه بخواهد درونمایه قهرمانی داشته باشد می‌خواهد درباره سیاست حرف بزند.

پوستر فالکون و سرباز زمستان

فالکون و سرباز زمستان سریالی سیاست زده

سیاست نقش پررنگی در سریال فالکون و سرباز زمستان دارد، نمونه خوب آن نیز سخنرانی پایانی کاپیتان آمریکا جدید یا همان فالکون سابق در مقابل سیاست مردان است. سخنانی که مشخص است مارول بیشتر از آنکه به دنبال ساختن یک سریال خوش ساخت ابرقهرمانی باشد به دنبال لاپوشانی سیاست‌های جهانی و سرپوش گذاشتن بر تبعیض نژادی است.

مارول در سوی دیگر داستان فالکون و سرباز زمستان نیز به دنبال آن است که کاپیتان آمریکای جدید را معرفی کند. در واقع بیراه نیست که بگویم تنها دلیل ساخته شدن این سریال آن است که ما متوجه شویم بعد از استیو راجرز قرار است سم ویلسون سکاندار قهرمانان آمریکای جدید باشد.

کاپیتان امریکای جدید

کل داستان و درونمایه سریال نیز بر اساس همین معرفی کاپیتان آمریکای جدید ساخته شده است. سریال زندگی شخصی سم ویلسون را کنکاش می‌کند و در تک تک لحظاتش تلاش دارد نشان دهد که چرا او انتخاب مناسبی برای کاپیتان آمریکای جدید است.

زندگی ساده و مردمی سم در کنار تلاش برای محافظت از خانواده خود، دغدغه‌های جهانیش برای مردم دنیا و حتی دلسوزی و تلاش برای برگرداندن شرورهای داستان، همگی حکایت از این زمینه چینی دارد که چرا او باید سپر را به دست بگیرد.

سپری که در اختیار جان واکر، شخصیتی که توسط سیستم نظامی‌گری آمریکا به عنوان جانشین استیو راجرز معرفی می‌شود، است و حال باید به سم برسد. در واقع حتی شخصیت جان نیز دستمایه‌ای شده برای نویسندگان این سریال که از طریق این کاراکتر و نمایش عدم صلاحیت او نشان دهند که چگونه باید میراث استیو راجرز را به فالکون دهیم. شخصیتی که تنها برای این وارد داستان می‌شود که نشان دهد، ببینید اگر سپر دست فرد دیگری جز سم باشد چه اتفاقات هولناکی رخ می‌دهد.

جان واکر

شخصیت‌های فالکون و سرباز زمستان در حد تیپ

قضیه دستمایه قرار دادن شخصیت ها تنها به جان خلاصه نمی‌شود بلکه حتی شخصیت‌های منفی سریال نیز در خدمت رساندن همین مفهوم هستند. هرچند اگر بتوانیم بر روی آن‌ها اسم ضدقهرمان بگذاریم. زیرا شخصیت‌های منفی داستان عملا نه شخصیت، بلکه تیپ هستند. افرادی که معلوم نیست به دنبال چه هستند و قرار است چه کنند. انگار اصلا هدفی برای آن‌ها تعریف نشده است.

گروهی که در ابتدا مثبت است و تنها تلاش می‌کند تا جامعه را برای مهاجران و مردم کمی بهتر کند. اما در انتها با یک پیچش شخصیتی شدید تبدیل می‌شوند به قاتلینی بی‌رحم که اتفاقا در همه جای دنیا طرفدار دارند و هر کاری دلشان بخواهد می‌توانند انجام دهند.

حتی برای این که در نبردهای پایاپای با قهرمان‌های ما، یعنی سم و باکی به لحاظ بدنی کم نیاورند نیز به بدنشان سرم ابرسرباز تزریق شده است. سرمی که باعث می‌شود یکی از ویلن‌های مشهور سری فیلم‌های کاپیتان آمریکا دوباره سر و کله‌اش پیدا شود تا جلوی تکثیر سرم را بگیرد. منظور زیمو ضدقهرمانی است که در فیلم های قبلی مارول حضور داشت و یک از افراد رده بالای هایدرا به حساب می‌آید.

زیمبو باز می‌گردد

شخصیتی که گذشته پیچیده‌ای با باکی یا سرباز زمستان نیز دارد و همین سرگذشت، او را گزینه مناسبی می‌کند برای آن که عضو تیم ابرقهرمانی سریال شود. تیمی که قطعا خود پتانسیل جذب مخاطب را ندارد اما حضور ویلن‌های چون زیمو که با بازی خوب دانیل برول همراه است همچون وصله‌ای عمل می‌کند تا این تیم را کنار هم نگه دارد.

هرچند که تا انتها مشخص نمی‌شود که چرا این کاراکتر که خود ابرسربازها را به وجود آورده حال به دنبال نابودی آن‌هاست یا اینکه چگونه سرم ابرسرباز که در جریان داستان‌های کاپیتان آمریکا فرمول آن ناپدید شد و بعدها توسط هایدرا دوباره بازسازی شد به دست گروه ضد قهرمان داستان یعنی فلگ‌اسمشرز افتاد.

سم و باکی

کهنه سرباز خسته

باکی شخصیت ابرقهرمانی دیگری است که در سریال به مخاطب معرفی می‌شود. البته باکی در فیلم‌های قبلی کاپیتان آمریکا معرفی گردیده بود ولی در این سریال ما کمی با عمق شخصیتی این کاراکتر مواجه هستیم. منظور از این آشنایی آن است بفهمیم یار دیرینه کاپیتان آمریکا بعد از مرگ استیو چرا به دنبال آن است که سپر را به دست سم برساند.

می‌توان گفت که حتی باکی نیز در راستای خدمت به شخصیت سم به کار گرفته شده است. انگار باکی نقش وجدان نهفته سم را برعهده دارد که به او نهیب بزند که چرا سپر را خودت برنداشتی. یا در مواقعی که سم در هدف خود دچار تردید شده به او کمک کند که دوباره خود را بازیابی کند. در کنار آن کمی هم با گذشته خود کلنجار رود و بالاخره بتواند به گناهان خود اعتراف کند.

سم ویلسون

بیانیه سیاسی سریال فالکون و سرباز زمستان علیه تبعیض نژادی

فالکون و سرباز زمستان از سوی دیگر یک بیانیه کاملا سیاسی علیه تبعیض نژادیست. سال گذشته حادثه قتل یک سیاه‌پوست توسط پلیس باعث شروع اعتراضات دنباله‌داری شد که تقریبا آمریکا را در شوک عمیقی فرو برد. حادثه‌ای که تصاویر آن دست به دست گشت و اعتراضات سیاه‌پوستان آمریکایی که بیشتر از صدها سال درگیر نژادپرستی سازمان یافته هستند را شعله‌ور کرد.

بیراه نیست که بگویم سریال فالکون و سرباز زمستان شاید می‌خواهد مرهمی بر زخم‌های جامعه سیاه‌پوستان باشد. زیرا کاپیتان آمریکا به عنوان نماد فرهنگی و ساختاری آمریکا که تا به اکنون سفید‌پوست بوده است حال قرار است سیاه‌پوست باشد. آن هم نه هر سیاه‌پوستی بلکه قرار است فالکون که خود جزو یاران قدیمی کاپیتان آمریکاست این نقش را بر عهده بگیرد.

اما مسئله اصلی آن است که با پوشاندن لباس کاپیتان آمریکا به تن یک سیاه‌پوست و بعد گفتن جملاتی درباره آن که دنیا تغییر کرده و سپس ساختن یک نماد از کهنه سربازان سیاه‌پوست در کنار یادمان استیو راجرز می‌توان تاریخ سیاه آمریکا در رابطه با نژاد‌پرستی را از بین برد. سریال که نشان می‌دهد می‌توان همچین کاری کرد. اما تنها درون سریال قرار است این اتفاق رخ دهد و نه درون واقعیت.

سریالی برای معرفی دنیای بعدی مارول

سریال فالکون و سرباز زمستان شاید در نگاه اول قصه هیجان انگیز و اکشن محوری داشته باشد اما این تنها قسمت کوچکی از ماجراست. سریال فالکون و سرباز زمستان بیشتر از آنکه یک اثر خوش ساخت باشد، درامی است که می‌خواهد به زندگی غیر ابرقهرمانی سم ویلسون یا کاپیتان امریکای سیاه‌پوست کمی سرک بکشد.

سرک کشیدنی که نشان دهد سم گزینه مناسبی برای کاپیتان آمریکا شدن است و هوادارانی که تا به امروز کاپیتانی سفید‌پوست را بر پرده سینماها دیده‌اند از امروز آمادگی آن را داشته باشند که کاپیتان آمریکای سیاه‌پوست را نظاره‌گر باشند. از سمت دیگر نیز این نوید به هواداران دنیای مارول داده شود که فاز جدید سینمای ابرقهرمانی مارول با قهرمانان جدید در راه است.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

فیلم Moonlit Winter

کارگردان فیلم کریمسمس مبارک آقای مو این بار دست به ساخت فیلمی با مضمون همجنس‌گرایی زده است. تنهایی اصلی‌ترین کلیدواژه‌ی این فیلم است. یون هی و جون دو زن از کشورهای کره و ژاپن هستند با پیشینه‌ای اسرارآمیز که میلی به بروز آن ندارند. این دو زن همجنس‌گرا که روزگاری دوست یکدیگر بوده و هر […]

فیلم TENET

نولان از سری کارگردان‌هایی است که علاقه آنچنانی به استفاده از جلوه‌های بصری کامپیوتری ندارد به همین علت به جای استفاده از جلوه‌های تصویری (VFX) برای سکانس سقوط هواپیما تشخیص داد که خرید یک بوئینگ 747 مقرون به صرفه‌تر است. همچنین در این فیلم بیش از یکصد کشتی آبی به همراه کاتاماران، یخ شکن ، […]

فیلم Memories of Murder

خاطرات قتل فیلمی جنایی از کارگردان و فیلمنامه نویس مشهور کره‌ای به نام بونگ جون هو است که آثار جریان‌سازی مانند شکافنده‌ی برف، مادر، اوکجا، میزبان و انگل را در کارنامه‌ی خود دارد. او با دید سیاه خود به زندگی و جهان پیرامونش، بار دیگر نیز دست به ساخت فیلمی جنایی زده و از بازیگر […]

فیلم The Spy Gone North

شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم باعث تصرف کشور تحت سلطه‌ او یعنی کره توسط دو استعمارگر بزرگ می‌شود. شوروی نیمه‌ شمالی کره و آمریکا بخش جنوبی آن را اشغال می‌کند. با فروپاشی شوروی، کره‌ شمالی از دست او خارج شده و در فقری که حزب کمونیست برایش به ارمغان آورده رها می‌شود. این در […]