مشخصات اثر

 • نام اثر
  Moon Lovers عاشقان ماه قلب سرخ گوریو
 • ژانر
  درام عاشقانه تاریخی
 • سال ساخت
  2016
 • نوع اثر
  سریال تک فصل 20 قسمت
 • زمان
  60 دقیقه
 • کشور سازنده
  کره جنوبی
 • نام کارگردان
  کیم کیو تائه
 • نام نویسنده
  جو یون یانگ
 • بازیگران
  لی جونکی آیو کانگ ها نئول
 • استودیوی سازنده
  شبکه sbs
 • ارتباطات
  عاشقان ماه نسخه بازسازی شده سریال و رمان مشهور چینی، بوبوجینگ ژین است.
 • جوایز
  سریال در جشنواره‌های سال 2016 موفق به کسب 7 عنوان جایزه مختلف شد.
 • بازخورد و میزان استقبال
  سریال عاشقان ماه در زمان کوتاهی به یکی از پرطرفدارترین سریال‌های کره‌ای تبدیل شد و میانگین ریتینگ سریال در طول پخش به 7.3 درصد رسید.
نوشته شده در: توسط: کمیکا در: فیلم و سریال

عاشقان ماه سریالی درام با طرفدارانی بسیار است که بینندگان درخواست ساخت فصل دوم این سریال را دارند. البته تاکنون ساخت فصل2 سریال تایید نشده است. عاشقان ماه یا قلب سرخ گوریو داستان دختری به نام گو هه جین را روایت می‌کند که از زندگی کنونی خود ناراضی است. او آرزو می‌کند که بتواند سال‌ها بخوابد تا همه چیز را فراموش کند؛ بعد از این آرزو گو هه به دوران گذشته باز می‌گردد و برای زنده ماندن در این دوران و وفق دادن خود با شرایط باید تلاش کند.

گو هه در دوران گذشته با نام هه سو شناخته می‌شود، در خانه دخترخاله خود (بانو هه) و همسرش شاهزاده هشتم وانگ گوک زندگی می‌کند. او پس از مدتی متوجه علاقه خود به شاهزاده هشتم شده و از طرفی بانو هه که از بیماری کشنده‌ای رنج می‌برد متوجه می‌شود که این احساسات دو طرفه‌اند. بانو هه از همسر خود وانگ گوک می‌خواهد که پس از مرگش با هه سو ازدواج کند؛ اما با رفتن هه سو به قصر و ملاقات با شاه و شاهزادگان و از طرفی بازگشت وانگ سو ( لی جونکی)، سرنوشتش کاملا دستخوش تغییر می‌شود و باید به زندگی در دنیایی جدید عادت کند.

لی جونکی

خسته ولی خوش قلب

عاشقان ماه حرف دل آدم‌هایی خسته، ولی خوش قلب است. افرادی که در طول زندگی خود مدام از افراد با ارزش زندگیشان ضربه خوردند و روحشان پر از زخم های کهنه‌ای است که بخاطر اعتماد صادقانه به انسان‌ها بوجود آمده است. همینطور هزاران اتفاق کوچک و بزرگ دیگر که باعث شده آرزو کنند برای سال‌های طولانی به خواب فرو روند تا تمام تلخی‌های زندگی را از یاد ببرند.

عاشقان ماه در ابتدا ذهن ما را به سمت یک سریال فانتزی و معمولی می‌برد؛ داستان دختری که به او فرصتی دوباره داده شده تا روش زندگی خود را انتخاب کند. اما هرچه جلوتر می‌رود با چالش‌های مختلفی مواجه می‌شود که حتی سخت‌تر از زندگی گذشته او است.

قسمت‌های میانی سریال دارای لحظاتی لطیفی از رشد احساسات بین هه سو و شاهزاده هشتم است و تا حدودی باعث شد که بینندگان تصور کنند داستان فیلم و آینده هه سو را متوجه شده‌اند اما این گونه نبود. ما در این سریال، همراه با عشق، شاهد جاه‌طلبی هایی بودیم که هر لحظه وادارمان می‌کرد تا از خودمان بپرسیم که آیا انسان‌ها واقعا می‌توانند برای رسیدن به قدرت تا این حد بی‌رحم و پست شوند؟ آیا چیزی هست که بتواند آتش حسادت و نفرت را خاموش کند؟

زخم عشق

نویسنده در ابتدا باعث جوانه‌ زدن این سوالات در ذهن ما شد و با پیش رفتن داستان، ما به آرامی به جواب تک تک آن‌ها رسیدیم. زخمی که عشق تبدیل به مرهمی برای آن شد و اثراتش را محو کرد یا لبخند‌ها و نگرانی‌های هه سو که توانست جای خالی محبت مادر را برای شاهزاده چهارم پر کند، همینطور ایثار و فداکاری شخصیت‌ها که از ابتدای سریال خودنمایی می‌کرد.

عاشقان ماه تمامی این روابط و احساسات را به خوبی در خود جا داده است و به ما نشان داد که گاهی برای مقابله با سخت‌ترین مشکلات، کوچکترین کلمات و کمی عشق می‌تواند تغییرات بزرگی ایجاد کند. کافی است کمی صبر داشته باشیم و در حین انتظار برای اتفاقات خوب، از زندگی و ساده‌ترین اتفاقاتش لذت ببریم. همچنین از مشکلاتی که سر راهمان قرار می‌گیرند به عنوان فرصتی برای پیشرفت و پیروزی استفاده کنیم و قدردان تمام لحظاتی که زنده‌ایم باشیم.

لی جونکی

شاد ولی با پایان تلخ

داستان عاشقان ماه در ابتدا روندی شیرین و ملایم داشت و ما را با شیوه زندگی هشت شاهزاده جذاب و هه سوی دردسر ساز همراه می‌کرد. همراهی که به هیچ وجه نمی توانستیم از دیدنش دست بکشیم؛ همچنین سریال پر بود از سکانس‌هایی که احساساتمان را قلقلک می‌دادند. هرچند با وجود اتفاقاتی غم‌آلود، این حس خوب گاهی تبدیل به غمی سوزناک می‌شد، اما از بین نمی رفت و تا پایان سریال همراه ما بود. حسی که ما را وادار می‌کرد از خود بپرسیم حاضریم برای اهدافمان بجنگیم؟ یا می‌توانیم باعث التیام زخم‌های اطرافیانمان باشیم؟

ما در بخش آغازین سریال شاهد درد و دل گوهه جین (آیو) با مردی دوره‌گرد و فقیر هستیم. شخصیتی که در ادامه متوجه نقش مهم او در داستان می‌‎شویم. پس از این آشنایی هشت شاهزاده با سلایق و اعتقادات متفاوت وارد داستان می‌شوند و جذابیت سریال را چند برابر می‌کنند. همچنین روابط پرفراز و نشیب بین این برادران و زندگی هر کدام از آن‌ها نیز تبدیل به یکی از نقاط قوت سریال می‌شود.

سبک زندگی شاهزادها

همراه با پیش رفتن داستان علاوه بر مشکلاتی که برای شخصیت اصلی هه سو پیش می‌‎آمد، داستان زندگی تمام شاهزاده‌ها نیز برسی می‌شود. از آشنا شدن شاهزاده بک‌آ با دختری مرموز به نام ووهی، تا شورش‌هایی که علیه ولیعهد مو صورت می‌گرفت و قصری پر از ماجراهای متفاوت با پادشاهی که نقش خیلی پر رنگی در سریال نداشت جز دیالوگی کوتاه و ساده که می‌گوید: “زندگی گذراست و ادامه دارد”. هرچند که این کم بودن دیالوگ با دیالوگ های هه سو و سایر شخصیت‌ها جبران می‌شود تا بینندگان کمبودی در دیالوگ‌های تاثیر گذار حس نکنند.

علاقه هه سو و شاهزاده هشتم وانگ گوک که نهایتا منجر به ازدواج آن ها می‌شود تا قسمت های 7 و 8 سریال قابل پیش‌بینی بود. اما ناگهان با ابراز علاقه شاهزاده مطرود “وانگ سو” که با زخمی قدیمی بر روی صورت به قصر بازمی گردد داستان وارد فاز جدیدی می‌شود.

او قصد دارد هه سو را مال خودش کند و به مرور با مواظبت‌ها و طرفداری‌هایش از هه سو در موقعیت‌های سخت، موفق می‌شود تا نظر هه سو را به خود جلب کند. همچنین هه سو که با شاهزدگان رابطه نزدیک و خوبی دارد سعی می‌کند به وانگ سو در کنارآمدن با گذشته دردناکش و مقابله با آینده کمک کند تا بتواند بین برادران صلح ایجاد کرده و جان آن‌ها را نجات دهد.

عشق و تنفر مادرانه

سریال عاشقان ماه البته خالی از نقص نبود و نقطه ضعف‌های کوچکی هم داشت؛ مانند تنفر شدید و غیرمنطقی ملکه به پسرش وانگ سو و استفاده از پسرانش برای حفظ قدرت در سمت خود که کاملا احساسات مادرانه را زیر سوال می برد.

همچنین در ابتدای سریال، شاهزاده هشتم (وانگ گوک) به عنوان فردی کامل و باهوش به ما معرفی شد اما در ادامه سریال متوجه شدیم که او اغلب در بیان احساسات خود دچار شک، و در امورسیاسی ضعیف عمل می‌کند. بالعکس خواهرش شاهزاده یون هوا که تنها به فکر قدرت بود و در سیاست بی پروا و حرفه‌ای‌تر عمل می‌کرد.

همینطور عصبانیت وانگ سو هنگامی که متوجه قرار قدیمی ازدواج هه سو با شاهزاده ووک شد نیز بسیار غیرمنطقی بود. زیرا عشق آن‌ها عمیق‌تر از آن بود که بخاطر چنین اتفاقی به ناگهان کنار گذاشته شود. همچنین‌هایی که در اواخر سریال بین وانگ سو و هه سو پیش آمد نشان می‌داد که ارزش علاقه بین آن دو، تلاش‌ها و صبوری‌هایشان پایین است و مشاجره‌های این دو شخصیت نیز بسیار کودکانه جلوه می‌کرد.

لی جونکی

درخشش آیو

هر یک از نقش‌های اصلی یا فرعی سریال شخصیتی خاص داشتند که در این قسمت به بررسی تک تک آن‌ها می‌پردازیم. ابتدا با نقش اصلی سریال، ” هه سو ” با بازی خوب و سرشار از احساس آیو شروع می‌کنیم که با مهارت بازیگری و دیالوگ‌های مناسبش نیمی از جذابیت سریال را در اختیار داشت.

هه سو شخصیتی ساده، صمیمی و مهربان دارد که خواسته یا نا‌خواسته سریعا به دیگران اعتماد کرده و شنونده‌ای خوب برای شاهزادگان و دوستی عالی برای خدمتکارش چه‌ریونگ است. او از ابتدای سریال تفاوتی میان شاهزاده و رعیت قائل نمی‌شد و معتقد است که تمامی انسان‌ها حقوقی دارند که باید رعایت شود. این حرف او زمانی که بخاطر چه ریونگ، شاهزاده دهم (یون) را تنبیه کرد و سکانس بسیار خنده داری را رقم زد، به اثبات رسید.

ابهام در شخصیت اصلی‎

شخصیت وانگ‌سو از ابتدا برای بینندگان کمی مبهم بود و ما علت بسیاری از عصبانیت‌ها و نفرت او را نمی‌دانستیم اما با پیش‌رفتن داستان، شخصیت واقعی او به عنوان فردی زخم خورده و که تکیه گاهی مهربان است به ما نشان داده شد. رفتارهایی که او مدت‌ها در زیر نقابی از بی‌اعتمادی پنهان کرده بود و هه سو با عشق خالصانه خود آن نقاب را برداشت.

فرد بعدی که در طول سریال به عنوان شخصیتی بی‌طرف و برادری نمونه می‌شناسیم، شاهزاده بک‌آ است. شخصیتی که به جای وارد شدن به سیاست به دنبال علایقش رفته و به نقاشی و موسیقی می‌پردازد؛ او با وجود مشکلاتش، تا آخر سریال به عنوان همراهی دلسوز در کنار برادران خود و هه سو باقی ماند.

برخلاف شاهزاده سوم ” وانگ یو”، از ابتدا به تمامی برادران خود به چشم دشمن نگاه می‌کرد و قصد داشت تا آن‌ها را با کمک مادرش (ملکه اول) از میدان حذف کند تا خود بر تخت پادشاهی بنشیند. در نتیجه او را می‌توان به عنوان سنگدل‌ترین شخصیت سریال معرفی کرد.

شاهزاده دهم

حال می‌رسیم به شاهزاده دهم ( وانگ یون) که با وجود رفتار‌های بچگانه و مهربانی خود، دوست خوبی برای هه سو بود. کلنجار رفتن‌ها و شوخی‌هایش با شاهزاده وانگ جانگ نیز از لحظات بسیار شیرین و مفرحی است که روابط برادرانه را به تصویر می‌کشد و اوقات بسیار خوشی را برای بینندگان ایجاد می‌کند.

شاهزاده چهاردهم وانگ جانگ با علاقه‌ای بسیار به هنرهای رزمی، فردی است که از ابتدا سعی در محافظت از هه سو و خانواده‌اش داشت؛ به همین دلیل می‌توانیم او را در یک کلمه “محافظ ” خلاصه کنیم. نقش‌های فرعی بسیاری نیز بودند که نمی‌توان به تک تک آن‌ها پرداخت اما به طور مختصر، نگرانی‌های از ته دل چه ریونگ برای بانو هه سو، انتقام و فداکاری ووهی برای مردمش، حس پدرانه ستاره‌شناس قصر نسبت به شاهزادگان و عشق پاک سون دوک به شاهزاده یون، رنگ زیبایی به سرتاسر سریال بخشیده بود.

لی جونکی

برترین سریال سال 2016

آهنگ‌هایی لطیف و سرشار از آرامش که با مناظر زیبای قصر و احساسات بازیگران ادغام شده بود در هر سکانس ترکیب مناسبی را ایجاد و دلگرمی خاصی را به بیننده‌ها منتقل می‌کرد. از طرفی ریتم تند موسیقی متن در قسمت‌های مبارزه‌ای فیلم نیز هیجان ما را به اوج می‌رساند. همینطور حضور خواننده‌هایی خوش صدا همچون لی‌هی ، داویچی و پانچ ، زیبایی موسیقی این سریال را چندین برابر کرد.

گریم بسیار طبیعی زخم وانگ سو، پوشش‌های پر زرق و برق ملکه و شاهزاده یون هوا و رنگ‌های ملیح در اکثر لباس های هه سو، همینطور انتخاب لباس‌ها و تزئینات با توجه به شخصیت نقش‌ها از دیگر نکات مثبت عاشقان‌ماه بود.

مثلا در ابتدای سریال که هه سوی جوان زندگی آرامی را سپری می‌کرد، رنگ‌بندی لباس‌های او شامل رنگ‌هایی شاد، روشن و جوان‌پسند بود. اما با پیش رفتن سریال و مواجهه او با مشکلات، رنگ پوشش او به سمت تناژ‌های سفید، خاکستری و یا رنگ های تیره و بزرگسالانه می‌رفت که بلوغ شخصیت دردساز و پرانرژی هه سو را نشان می‌داد.

استفاده درست از زوم دوربین

جدا از طراحی‌های صحنه و پوشش و گریم بازیگران یکی از مهم‌ترین ویژگیهای سریال زاویه دوربین در قسمت‌های ‌مختلف و استفاده به موقع از زوم دوربین بود. مخصوصا در سکانسی که وانگ سو با شنل خود سپری برای هه‌سو در مقابل باران ساخت، با زوم دوربین، حس مصمم بودن وانگ سو از تصمیم خود در چشمان و حالت چهره او به وضوح دیده می‌شد. همچنین احساس ناامیدی هه سو از شاهزاده هشتم، به خوبی به بینندگان منتقل شد و حس همزات‌پنداری ما را بیشتر کرد.

اکنون به نویسنده می‌رسیم، که با افزایش ناگهانی سکانس‌های درام در قسمت‌های پایانی، سریال را از ژانر عاشقانه دور و به جنگ و سیاست نزدیک کرد. سریال به لطف کارگردان قوی و تیمی از بازیگران حرفه‌ای که با یکدیگر هماهنگ شده بودند، به زیباترین حالت در ذهن ما حک شد. در کل می‌توان عاشقان ماه را اثری خوش‌ساخت با پایانی تقریبا منطقی و پر از حس عشق و جنگ دانست، که آن را به یکی از برترین سریال‌های سال 2016 تبدیل کرد.

نویسنده: فاطمه محمودپور

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

فیلم The Divine Fury

خداوند در قرآن می‌فرماید: لا اکراه فی الدین قد تبین الرشد من الغی. خداوند اجباری در دین‌داری قرار نداده اما اظهار می‌کند که راه نیکی از بدی مشخص است. پس عقلا پاک‌زیستن را برگزیده و جاهلان به راه تباهی می‌روند. اما این راه درستی و پاکی که قرارگرفتن در مسیر آن خودِ دین‌داری است، باید […]

فیلم Steel Rain 2: Summit

ساخت دومین قسمت از فیلم موفق باران فولادی به گونه‌ای هوشمندانه صورت گرفته است. نویسنده‌ی فیلم که کارگردانی آن را نیز به عهده داشته است. از وجود تمام شخصیت‌های فیلم قبلی خود استفاده کرده اما به نوعی متفاوت! قرار نیست در شماره‌ی دوم باران فولادی، شخصیت‌ها را در ادامه‌ی زندگی خود ببینیم. کاملاً برعکس! نویسنده […]

فیلم The Battle: Roar to Victory

شاید تمام محتوای فیلم را بتوان در یک جمله هوانگ هه چول به افسر ژاپنی خلاصه کرد. او به افسر می‌گوید: “تصور کن من به خانه تو آمده‌ام. با فرزندانت بازی می‌کنم و با همسرت مانند یک شوهر رفتار می‌کنم. بعد از تو می‌خواهم با هم دوست باشیم و دوستانه رفتار کنیم. آیا در آن […]

فیلم Assassination

ترور که بیشتر یک فیلم هالیوودی است تا کره‌ای، حول محور خیانت و وفاداری ساخته شده است. داستانی درباره‌ی سال‌ها مبارزه‌ی مردمی ستمدیده که ژاپن کشور آن‌ها را اشغال و به خاک خود افزوده است. مردمی که مجبورند چندین بار در روز به پرچم کشوری غاصب احترام گذاشته و کشور تاراج‌ شده‌ی خود را از […]