مشخصات اثر

 • نام اثر
  Spies in Disguise جاسوسان نامحسوس
 • ژانر
  پلیسی اکشن کمدی علمی تخیلی
 • سال ساخت
  2019
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  ۱۰۲ دقیقه
 • کشور سازنده
  آمریکا
 • نام کارگردان
  نیک برونو تروی کوین
 • نام نویسنده
  برد کوپلند
 • بازیگران
  ویل اسمیت تام هالند
 • استدیو سازنده
  سازنده شرکت بلو اسکای استودیو فاکس قرن بیستم
 • جوایز
  نامزد جایزه گلدن ریل بهترین صداگذاری نامزد جایزه آنی بهترین طراحی شخصیت نامزد جایزه آنی بهترین موسیقی انیمیشن
 • ارتباطات
  اثر، اقتباسی از انیمیشن کوتاه "کبوتر: غیرممکن" محصول سال ۲۰۰۹ اثر لوکاس مارتل است.
 • بازخورد و میزان استقبال
  امتیاز در 6.8 IMDB: امتیاز منتقدین در tomatoes:76% Rotten هزینه فیلم برای ساخت ۱۰۰ میلیون دلار و در گیشه به فروش ۱۷۱ میلیون دلار رسید.
نوشته شده در: توسط: رسول خطیب در: انیمه و انیمیشن

جاسوسان نامحسوس بر اساس اقتباسی از انیمیشنی کوتاهی با نام “کبوتر: غیرممکن” اثر لوکاس مارتل ساخته شده است. این اثر کوتاه هفت دقیقه‌ای، مامور مخفی سازمانی را نشان می‌دهد که طی اتفاقاتی درگیر پرنده‌ای سمج می‌شود. پس از بازخورد مثبت “کبوتر غیرممکن”، شرکت بلو اسکای انیمیشنی بلندی بر اساس همین اثر ساختند.

صداپیشگی ویل اسمیت در قامت جاسوس ارشد و همچنین حضور تام هالند _ بازیگر نقش مرد عنکبوتی در بازگشت به خانه _ به عنوان پدیده سال باعث شد تا محصول جذابیت خاصی برای مخاطبین داشته باشد. سر انجام در سال 2019 استدیو فاکس قرن بیست محصول انیمیشنی ساخته شده را روانه پرده‌های نقره‌ای سینما کرد.

انیمیشن جاسوسان نامحسوس

انیمیشنی پر زد و خورد با پیام صلح

صلح ماهیت پیامی است که این انیمیشن سینمایی سعی در بیان آن دارد. اما به چه اندازه توانسته در بیان آن موفق باشد مسئله‌ای است که باید به آن پرداخت. این انیمیشن قصد دارد زندگی نابغه‌ای جوان را به مخاطب نشان دهد که تلاش دارد در اختراعاتش، تلفات را حین ماموریت‌های سازمان به حداقل برساند.

نکته‌ای که در انیمیشن به آن اشاره شده مرگ است. به نحوی که حتی کشته شدن را برای افراد منفی داستان نیز امری ناپسند می‌داند. با این استدلال نشان می‌دهد تلاش والتر برای کاربرد ابزار بی‌ضرر جهت مقابله با خلافکاران تنها راه حل رسیدن به صلح است.

رویایی کودکی

بیان آنکه رویای کودکی در سرنوشت زندگی جوان تاثیرگذار است از دیگر نکات مثبت انیمیشن بود. کودکی بی دغدغه‌ترین دوران زندگی هر شخصی است، به همین خاطر آینده از نگاه یک کودک بسیار روشن دیده می‌شود. پدر یا مادر نقش کلیدی را در شکل‌گیری روحیه، انگیزه و حتی هدف کودک در زندگی دارند.

وجود خانواده‌های تک والدین در آمریکا شایع است و این موضوع در انیمیشن نیز دیده می‌شود. ما پدر شخصیت اصلی انیمیشن را در طول اثر نمی‌بینیم و حتی مادر وی نیز به طور کامل در جریان داستان حضور ندارد. این مدل پرداختن به خانواده به دلیل پوشاندن خلاء ایجاد شده در فرهنگ جامعه غرب است. در واقع سعی می‌شود تا با جایگزنی دوستان به جای خانواده این خلا را پوشش دهند.

زندگی آدم‌های موفق

زندگی آدم‌های موفق خالی از نقص نیست این قضیه دقیقا موضوعی است که بیننده با تماشای زندگی لانس استرلینگ به آن می‌رسد. از دست دادن مهم‌ترین شخص زندگی آدم چه دوست باشد و چه عضوی از خانواده، برای هر شخصی می‌تواند دردناک باشد. اما مدیریت این درد، بزرگی و توانایی شما را در مواجه با سختی‌ها نشان می‌دهد.

رفتارهای ناپسند در میان جوانان به وفور یافت می‌شود، رفتارهایی همچون تحقیر و تمسخر که موجب بروز آسیب‌های اجتماعی و رفتاری خواهد شد. انیمیشن جاسوسان با انتقاد از این رفتارها می‌خواهد به مخاطب خود این پیام را برساند که هر کلامی می‌تواند بار معنایی داشته باشد. کلام شما هر چند که به صورت مزاح بیان شده باشد، توانایی آن را دارد در زندگی و حتی روحیه طرف مقابل تاثیری عمیق بگذارد.

انیمیشن جاسوسان نامحسوس

یک جاسوس‌بازی خنده‌دار

شروع داستان مخاطب را به وجد می‌آورد، همین رویکرد تا انتهای داستان به شکلی مناسب بیننده را سرگرم می‌کند. اما روایت سریع و اتفاقات متعدد در قصه انتظار مخاطب را نسبت به داستان بالا می‌برد.

نقطه قوت انیمیشن، خط داستانی طنز است که ری‌اکشن شخصیت‌ها را در مقابله با مشکلاتشان نشان می‌دهد. همچنین تفاوت زاویه دید در سبک زندگی انسان با کبوترها خود به تنهایی موضوعی است که بیننده را وارد چالش می‌کند.
صعود و فرود داستان با استاندارد خاصی بیان می‌شود. بعد از اجرای هر سکانس اکشن، شاهد صحنه‌های آرام‌تری هستیم. این روند باعث می‌شود بعضی اطلاعات درباره موضوعات درون داستان گفته نشود. به عنوان مثال ماجرای مامور ویژه در قرقیزستان که به آن اشاره کوتاهی شده است.

انیمیشن جاسوسان نامحسوس

والتر و لانس استرلینگ و نجات دنیا

انیمیشن دارای 2 شخصیت اصلی با نام‌های والتر و لانس استرلینگ است. کاراکترهایی که به نوعی مکمل همدیگر به حساب می‌آیند. با وجود اینکه هر کدام از دو دنیای متفاوت هستند، اما در یک مورد با هم اشتراک دارند. آن‌ها از دست دادن نزدیک‌ترین افراد زندگیشان را تجربه کرده و از آن رنج می‌برند.

لانس استرلینگ ماموری کار کشته است که در کار خود همتایی ندارد. او با وجود بی‌نقصی ظاهری، دو نقص بزرگ در رفتار و زندگیش دارد. اولی غرور بی جایی است که خود را برتر از بقیه دیده و دیگری رنج از دست دادن نزدیک ترین رفیق و همراهانش در زندگی است. همین امر منجر شده تا وی به تنهایی ماموریت‌های خود را به سرانجام برساند؛ و به اصطلاح گوشش به حرف‌های دیگران بدهکار نباشد.

همین دلیل باعث می‌شود در ماموریت آخرش بدون توجه به تیم پشتیبانی عجولانه تصمیم گرفته و اقدام ‌کند. او که به کار خود مغرور شده است با سهل‌انگاری‌ای که انجام می‌دهد خود را در دردسری عظیم می‌اندازد. اصول کار تشکیلاتی و تیمی بر پایه اعتماد و همکاری بنا شده است و نمی‌توان با تک‌روی به هدف رسید. درحالی که با دقت به شخصیت لانس می‌توان دریافت که او فردی تک‌رو است.

گذشته استرلینک

البته با در نظر گرفتن گذشته استرلینگ تا حدی می‌توان به دلیل اعمال رفتارش پی برد. اما والتر شخصیتی که سعی دارد با ارائه اختراعاتش خود را در سازمانی که هدفش نابودی اشرار است ثابت کند؛ بر این عقیده است که مرگ حتی برای شرور ترین فرد هم خواسته بد و پلیدی است و کل تفکرش بر پایه‌ی این مثل است که “از محبت خار ها گل” می‌شود.

آخر داستان از دست دادن عزیزترین افراد زندگی در سختی‌ها منجر می‌شود تا رفاقت این دو دوست بر سر حل مشکل استرلینگ به نتیجه برسد. هر چند با نشان دادن لانس در قامت آدم‌کش در کنار والتر نماد صلح می‌شود این دوگانگی کشتن و دفاع را فهمید. اینکه چگونه می‌شود با تکنولوژی بدون آسیب به افراد، افکار شوم آنها را در نطفه خفه کرد از نکات مثبتی است که در ری‌اکشن شخصیت‌ها مقابل دشمنشان شاهدش هستیم.

انیمیشن جاسوسان نامحسوس

انیمیشنی خوش‌ساخت

استفاده از تکنیک انیمیت سه بعدی در چنین انیمیشن اکشنی قطعا از نکات مثبت فیلم است. همچنین آناتومی بدن شخصیت‌ها گرچه فانتزیست اما بر حساب اصول و قواعدی است که مخاطب این فرم پس نمی‌زند. رعایت این فرم حتی در آناتومی بدن پرنده نیز دیده می‌شود.
از لحاظ فنی می‌شود انیمیشن را متوسط رو به بالا ارزیابی کرد. انیمیشنی که توانسته است داستانی اکشن و هیجانی را در قالبی فانتزی بیان کند خود جای تحسین دارد. هر چند در بعضی نقاط نمی‌شود تفاوت چهره کاراکترهای پس زمینه انیمیشن را از هم تشخیص داد اما در کل تکنیک به کار رفته قابل قبول است.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

انیمه Lupin III: The First

اثر، یکی از اولین آثاری است که از دنیای دو بعدی انیمه‌ها وارد دنیای سه بعدی انیمیشن‌ها شده است. لوپن سوم در واقع نام یک مجموعه مانگا و انیمه دو بعدی بود که در سال ۲۰۱۹ وارد دنیای انیمیشن‌های سه بعدی شد. پخش این اثر در نوع انیمه‌ای خود از سال ۱۹۷۱ تا سال ۲۰۱۸ […]

انیمیشن Tangled

گیسوکمند اولین انیمیشنی بود که در قرن بیست و یکم، موفّق شد برای استودیو انیمیشن سازی دیزنی آبرو و اعتباری بخرد. فروش ۵۹۰ میلیون دلاری اثر در باکس آفیس جهانی، در آن زمان (دوران افول دیزنی) نوید یک رنسانس را می‌داد. چرا که هیچ کدام از آثار این استودیو در دهه ۲۰۰۰، علیرغم تلاش زیاد […]

انیمه Weathering With You

احتمالاً در این روزها اسم انیمه فرزند آب و هوا را زیاد شنیده‌اید. این اثر به عنوان دهمین انیمه ماکاتو شینکای که به میازاکی جدید نیز شناخته می‌شود ساخته شده است و سه سال بعد از آخرین شاهکار ماکاتو با نام نام تو your name توانسته انتظارات فراوانی را که از این کارگردان می‌رفت برآورده […]

انیمیشن Salma’s Big Wish

انیمیشن آرزوی بزرگ سلما یکی از اولین آثار استودیوی نوپای مکزیکی یعنی متاکیوب است. اثری که قرار بود این استودیو در سال 2017 منتشر کند. پس باید از لحاظ فنی اثر را با سیستم‌های سال 2017 نقد کنیم. به احتمال خیلی زیاد انیمیشن‌های این استودیو در سال‌های بعد پیشرفت قابل توجهی خواهند داشت. اثر در […]