مشخصات اثر

 • نام اثر
  Dragon Quest: Your Story در جستجوی اژدها: داستان تو
 • ژانر
  ماجراجویی خانوادگی
 • سال ساخت
  2019
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  103 دقیقه
 • کشور سازنده
  ژاپن
 • نام کارگردان
  تاکاشی یامازاکی
 • نام نویسنده
  یوجی هوری مایکل اشنایدر
 • استودیوی سازنده
  شیروگامی (Shirogumi)
 • بازخورد و میزان استقبال
  پس از انتشار اولین تریلر این انیمیشن سینمایی، تماشاگران نسبت به انتخاب بازیگران لایو اکشن این انیمیشن به جای صداپیشگان حرفه‌ای بازخورد منفی نشان دادند. بیشتر انتقادات منفی هم برای نوع طراحی این انیمیشن بود. در طراحی این انیمیشن از سبک هنری طراح قبلی این مجموعه استفاده نشده بود. "جستجوی اژدها: داستان تو" در ژاپن 13 میلیون دلار معادل 370 میلیارد تومان فروش داشته است. همچنین این انیمیشن یکی از 25 فیلم پرفروش ژاپن در سال 2019 بود.
نوشته شده در: توسط: حمیدرضا ندیری در: انیمه و انیمیشن

انیمیشن “در جستجوی اژدها: داستان تو” ساختۀ استودیو شیروگامی و به کارگردانی تاکاشی یامازاکی است. این انیمیشن یک اثر اقتباسی از مجموعه بازی‌های رایانه‌ای در جستجوی اژدهاست. داستان این اثر بر پایه پنجمین بازی در جستجوی اژدها (Dragon Quest) ساخته استودیو اسکوئر انیکس است. می‌توان این اثر را زیر مجموعۀ تبلیغاتی برای این مجموعه بازی‌های رایانه‌ای به حساب آورد.

انیمیشن ژاپنی

اثری بی‌محتوا

انیمیشن “در جستجوی اژدها” در داستانی که روایت می‌کند محتوای خاصی ندارد. داستان، اقتباسی از یک بازی رایانه‌ای قدیمی است و تقریباً حرف مهمی برای گفتن ندارد اما در آخر داستان با مورد عجیبی روبه‌رو می‌شویم. در آخر داستان متوجه می‌شویم که کل داستان مقدمه‌ای طولانی برای به کرسی نشاندن حرف آخر این انیمیشن بود.

آخر این اثر شاهد آن هستیم که تقریباً در هنگام پیروزی قهرمانان داستان ناگهان زمان می‌ایستد. موجودی که به اسم نیمزو که قرار بود به عنوان قوی‌ترین شیطان از دروازه بیرون بیاید سر می‌رسد. نیمزو خودش را ویروسی معرفی می‌کند که قرار است جهان این بازی را نابود کند. ناگهان صحنه از دنیای جادویی در انیمیشن به محلی برای انجام بازی‌های رایانه‌ای در دنیای واقعی تغییر مکان می‌دهد.

شخصیت اول داستان به اسم لوکا در واقع بازیکنی بود که از طریق تکنولوژی VR (واقعیت مجازی) بازی را انجام می‌داد. این انیمیشن هدفی نداشت جز اینکه بگوید این بازی با استفاده از تکنولوژی VR چقدر جذابیت پیدا می‌کند و با دیالوگ‌های مخصوص مخاطب را به سمت این بازی سوق می‌دهد.

می‌توان از دیالوگ‌های آخر این انیمیشن دو نتیجه گرفت. اول این که این بازی بسیار بیشتر از زندگی واقعی جذابیت دارد. به گفته شخصیت اول داستان، او هرگز این تجربه را فراموش نخواهد کرد و همیشه به خاطر خواهد سپرد. انگار که واقعاً در جایی زندگی می‌کرده و آن خاطره و تجربه برایش به اندازه زندگی ارزش دارد.

یک نتیجۀ دومی هم می‌توان گرفت؛ البته احتمال کمی دارد که مقصود سازنده از ساخت این انیمیشن این هدف باشد. این که دنیای سینما و بازی‌های رایانه‌ای بسیار واقعی‌تر از دنیای واقعی جلوه می‌کنند. امروزه مخاطبین بخش زیادی از وقت و عمر خود را صرف این دنیاهای به ظاهر واقعی‌تر می‌کنند و تقریباً طعم زندگی در دنیای واقعی را به خوبی نمی‌چشند. البته که در بالا هم اشاره شد احتمال کمی دارد این هدف سازنده باشد. این را هم نیز می‌توان گفت که اگر عاملی باعث برهم خوردن بازی‌های رایانه‌ای بشود حکم شیطان را دارد و موجود بدی تلقی می‌شود.

اگر این انیمه را از لحاظ محتوایی بررسی کنیم جز چند مورد آخری که گفتیم هیچ محتوای خاصی ندارد. اگر به بازی‌های رایانه‌ای و داستان‌هایی که مربوط به دنیاهای جادویی می‌شوند علاقه دارید این انیمیشن می‌تواند یک اثر جذاب و سرگرم کننده برای شما باشد.

انیمیشن ژاپنی

داستانی اقتباسی از گیم

داستان این انیمیشن بر پایه پنجمین بازی از سری بازی‌های در جستجوی اژدها است. یک داستان اقتباسی که سعی دارد سریع به هدف خود که در آخر داستان قرار دارد برسد. شاید تنها دلیل روایت سریع داستان این است که خیلی زود به مفهومی که قرار است در آخر انیمیشن به آن اشاره شود برسیم.

داستان در اوایل انیمیشن بسیار سریع روایت می‌شود و گمان می‌رفت که بقیه داستان سرعت مناسبی را طی کند، اما متأسفانه این‌گونه نبود. انیمیشن اوایلِ داستان را به قدری نامفهوم و سریع روایت می‌کند که مخاطب دچار سردرگمی می‌شود. داستان تقریباً همین نوع روایت خود را تا آخر ادامه می‌دهد و سعی دارد داستانی را که تعریف آن بیشتر از این طول می‌کشد، هرچه زودتر تمام کند.

داستان در رابطه با پسری به اسم لوکا است که با پدر خود ماجراجویی‌هایی را آغاز می‌کند. لوکا در این راه دوستان زیادی به دست می‌آورد. دوستانی که در ابتدای انیمیشن و آن نحوه روایت داستان فقط اسامی آن‌ها گفته می‌شود. مخاطب تا زمانی که خود آن شخصیت‌ها را نبیند، آن اسامی برایش سردرگم کننده خواهد بود که چرا نام برده شدند و شاید تا آخر هم سردرگم باقی بماند.

داستان به سرعت ماجراهای خود را طی می‌کند و مخاطب احساس می‌کند انیمیشن برای اتمام داستان عجله دارد. اسارت لوکا و دوستش هری که ده سال طول می‌کشد با تکنیک فشرده کردن زمان تنها در یک نمای پرشی اتفاق می‌افتد. لوکا از خواب بلند می‌شود و ده سال گذشته است. داستان ازدواج او و همین‌طور زمانی که به مجسمه‌های سنگی تبدیل شده بودند (که هشت سال طول کشید) نیز در طی چند نما و چند دقیقه ناقص روایت شدند.

اتفاق‌های حساس در داستان در کمترین زمان ممکن رخ می‌دهند. قهرمان داستان یعنی لوکا اتفاقات خوب و بد را پشت سرهم و سریع طی می‌کند. بیشتر داستان صرف مبارزات و صحنه‌هایی با دیالوگ‌های خسته کننده شده است که صرفاً به دنبال سریع گذراندن داستان هستند.

انیمیشن با اینکه حدود 100 دقیقه طول می‌کشد اما داستان آن سریع و خسته کننده روایت می‌شود. اگر از طرفدارهای مجموعه‌های نارنیا، هری پاتر یا فاینال فانتزی هستید و به جادو علاقه دارید این انیمیشن را پیشنهاد می‌کنیم.

انیمیشن ژاپنی

شخصیت‌های تکراری

ما در این انیمیشن با شخصیت‌هایی روبه‌رو هستیم که علاوه بر اقتباسی بودن از تنوعِ کمی بهره می‌برند. شخصیت پردازی این انیمیشن ضعیف است. این ضعیف بودن شخصیت پردازی می‌تواند به‌خاطر نحوه روایت داستان یا بی‌محتوایی آن هم باشد. شخصیت‌ها از لحاظ واکنشی که باید نسبت به اتفاقات داخل انیمیشن نشان دهند ضعیف عمل می‌کنند.

شخصیت اول داستان به اسم لوکا در ابتدا پسری است که به همراه پدر خود ماجراجویی می‌کند. بعد از مرگ پدر و ده سال اسارت کشیدن، شخصیت اصلی او را می‌بینیم. لوکا شخصیتی عجول و انتقام جو اما خوش‌فکر است. مردم عاشق او هستند و تقریباً هرکسی که در زندگی با او برخورد داشته است، دوستدار او می‌شود.

شاهزاده هَری یکی از دوست‌های لوکا است. شخصیتی مغرور که به جایگاه خود خیلی افتخار می‌کند. همه باید او را با پسوند شاهزاده صدا کنند و کسی حق صدا کردن او را با اسم خالی ندارد. هری کسی بود که همراه با لوکا ده سال اسارت کشید. در آخر داستان هم لوکا با استفاده از قدرتش در شکست دشمن کمک زیادی می‌کند.

نِرا یک شاهزاده و دختری مهربان است. وقتی لوکا را می‌بیند متوجه می‌شود که در بچگی با او دوست بوده، یعنی زمانی که با پدرش در حال ماجراجویی بود. پدر نرا برای لوکا شرط گذاشته بود که اگر اژدهای شهر را شکست دهد می‌تواند با نرا ازدواج کند. نرا با این حال که لوکا را دوست داشت اما با جادو کاری کرد که لوکا به عشق حقیقی خود برسد و به گفتۀ خودش این برای هر دو آنها بهتر است.

بیانکا یکی دیگر از شخصیت‌های اصلی این مجموعه بود. بیانکا دختری قوی است که در مبارزات به لوکا کمک می‌کند. در اواسط داستان متوجه می‌شویم عشق اصلی لوکا، بیانکا بوده است. بیانکا دختری مهربان و فداکار و کسی است که در راه شکست دادن شیاطین تقریباً بیشترین همراهی را با لوکا داشته است.

شخصیت پردازی این انیمیشن گرچه در ظاهر متنوع باشد اما شخصیت‌ها کم و بیش به همدیگر شباهت دارند. اکثر شخصیت‌های مثبت، مهربان و فداکار به تصویر کشیده شده‌اند و تفاوت چندانی در زمینه اخلاقیات ندارند.

انیمیشن ژاپنی

گرافیک خوب صداگذاری بد

انیمیشن “در جستجوی اژدها: داستان تو” یکی از انیمیشن‌های اقتباسی است. این نوع انیمیشن‌ها معمولاً از آثار دیگر سینمایی و یا بازی‌های رایانه‌ای تقلید می‌کنند. برای نمونه انیمیشن‌های فاینال فانتزی هم این‌گونه هستند. این انیمیشن‌ها معمولاً برای بازسازی گرافیکی بازی‌ها قدیمی یا بازگویی بخشی از داستان که در بازی نیست ساخته می‌شوند.

انیمیشن طراحی خوبی داشت و به جزئیات به مقدار مناسب پرداخته بود. طراحی شخصیت‌ها تا حدودی واقع‌گرایانه بود. اجزای چهره‌ها با جزئیات طراحی شده بود. شخصیت‌های مثبت با چهره‌های زیبا و آرام طراحی شده بودند. همچنین شخصیت‌های منفی نیز با چهره‌های ترسناک و زشت طراحی شده بودند. در این انیمیشن طراحی شخصیت‌ها نسبت به نقشی که داشتند خوب بود. هرچند طراحی قابل قبولی داشت اما با بازخورد منفی روبه‌رو شد، زیرا که از مدل طراحی قبلی این مجموعه استفاده نشده بود.

شاید این انیمیشن طراحی نسبتاً قابل قبولی داشته باشد، اما صداگذاری خوبی نداشت. صداگذاری مخصوصاً در زمانی که شخصیت باید به کنشی در انیمیشن واکنش نشان بدهد اصلاً خوب عمل نکرده بود. انیمیشن در موقعیت‌های احساسی یا فریادها صداگذاری خوبی نداشت. البته شخصیت‌ها نه تنها در صداگذاری بلکه در زبان بدن هم خوب و طبیعی رفتار نمی‌کردند. شاید بتوان با استفاده از دوبله کردن یا صداگذاری مجدد صداگذاری شخصیت‌ها را بهبود بخشید.

تقریباً در تمامی لحظات انیمیشن از موسیقی متن ضعیفی استفاده شده است. موسیقی متنی که صرفاً گوش مخاطب با آن سرگرم شود و بقیۀ ضعف‌ها را تا حدودی بپوشاند. انیمیشن “در جستجوی اژدها” گرچه داستان خاصی را روایت نمی‌کند، اما برای تبلیغ این سری بازی اثر قابل توجهی است. طراحی فنی این انیمیشن بهتر از محتوا، داستان و شخصیت پردازی آن بود. در کل اگر طرفدار مجموعه‌های هری پاتر، نارنیا یا فاینال فانتزی هستید این مجموعه می‌تواند اثر سرگرم کننده‌ای برای شما باشد.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

انیمیشن The SpongeBob Movie: Sponge On The Run

داستان انیمیشن باب اسفنجی به گونه‌ای نبود که بتوان برای آن محتوایی خارج از محتوای کلی در نظر گرفت. تمام دوستان و دشمنان باب اسفنجی در این سری جمع شده بودند و از خوبی‌های باب اسفنجی و تأثیراتی که او در زندگی آن‌ها داشت می‌گفتند. همان داستان همیشگی باب اسفنجی شخصیتی دوست داشتنی است که […]

انیمیشن We Bare Bears

مجموعه سه کله پوک ماجراجو، یک سریال انیمیشنی کوتاه ساخت آمریکا است. این انیمیشن در 4 فصل و 140 قسمت توسط استودیو “کارتون نتورک” ساخته و پخش شد. هر قسمت این سریال 11 دقیقه است. این انیمیشن بلند یکی از جدیدترین آثار این استودیو است. بر اساس گفته یکی از منتقدان، این اثر را می‌توان […]

انیمه monster

دنیایی خاکستری هیولا، انیمه‌ای است که همیشه شاهد آن نخواهیم بود. داستانی قوی و مجذوب کننده با شخصیّت‌پردازی عالی. داستانی که حقیقتاً می‌توان گفت ارزش وقت گذاشتن و تماشا کردن را دارد. با آنکه سیر کلی داستان شاید قابل پیش‌بینی و یکسان باشد، امّا همیشه حوادثی هستند که غیرقابل پیش‌بینی و هیجان‌انگیز هستند. انیمه هیولا […]

انیمه Fullmetal Alchemist

انیمه کیمیاگر تمام فلزی، یک اثر اقتباسی از مانگایی به همین نام است. این مانگا به طراحی و نویسندگی هیرومو آراکاوا از سال 2001 تا سال 2010 در یکی از مجلات شرکت اسکوئر انیکس (Square Enix) چاپ و منتشر می‌شد. این انتشارات بعدها این مانگا را در بیست و هفت جلد جمع‌آوری کرد. در حین […]