مشخصات اثر

 • نام اثر
  Promare پرومر
 • ژانر
  اکشن ماجراجویی علمی تخیلی فانتزی
 • سال ساخت
  2019
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  ۱۱۱ دقیقه
 • کشور سازنده
  ژاپن
 • نام کارگردان
  هیرویوکی ایمایشی
 • نام نویسنده
  کازوکی ناکاشیما
 • بازیگران
  کنیچی ماتسویاما تایچی سائوتومه ، ماساتو ساکای
 • استودیوی سازنده
  تریگر Trigger
 • جوایز
  برنده دریافت جایزه بهترین کار (نمایش تئاتریکال) در جوایز انیمۀ نیوتایپ (NewType) نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم انیمیشنی در هفتاد و چهارمین دوره جوایز فیلم ماینیچی (Mainichi) نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم بلند انیمیشنی مستقل در چهل و هفتمین دوره جوایز آنی (Annie)
 • بازخورد و میزان استقبال
  انیمه پرومر توانست با طراحی منحصر به فرد و جدید خود، نظر منتقدان را جلب کند. منتقدان این انیمه را هیجان انگیز و از لحاظ بصری خیره کننده توصیف کردند. پرومر در نظر منتقدان یک سفر هیجان انگیز و رنگارنگ است که می‌تواند نوجوانان و بزرگسالان علاقه‌مند به انیمه را در میان مخاطبان خود سرگرم ‌کند. همچنان که این انیمه مورد تحسین مخاطبان و مردم قرار گرفت، انتقادات منفی نیز در رابطه با نوع طراحی جدید آن داشت. انیمه با فروشی که داشت به بیست و سومین فیلم پرفروش کشور ژاپن در سال ۲۰۱۹ تبدیل شد. پرومر در کل ۱۷ میلیون دلار به ارزش ۵۴۰ میلیارد تومان فروش داشته است.
نوشته شده در: توسط: حمیدرضا ندیری در: انیمه و انیمیشن

پرومر، جدیدترین ساخته استودیو تریگر و همچنین جدیدترین نوع طراحی انیمه از سوی این استودیو است. این تغییر سبک طراحی استودیو تریگر نظر منتقدان را جلب کرد. در نگاه منتقدان، این نوع طراحی به عنوان راهی جدید برای موفقیت بیشتر این استودیو به شمار می‌رود. از تولیدات معروف دیگر این استودیو می‌توان به انیمه‌های سریالی “گورن لاگان” و “کیل لا کیل” اشاره کرد.

انیمه پرومر

وقتی آتش‌ انتقام زبانه می‌کشد

ابتدای انیمه ما شاهد چند نمای مختلف هستیم که سه موقعیت را شرح می‌دهند. این موقعیت‌ها شامل مردی در میان شلوغی مترو، مردی پشت ترافیک و زنی که توسط شوهرش مورد آزار و اذیت قرار گرفته است می‌باشد. این اشخاص کم‌کم عصبی شده و کنترل خود را از دست می‌دهند. بعد از این که کنترل خود را از دست می‌دهند، آتشی عجیب از درون آنان فوران می‌کند که هرچه در اطراف آن‌ها وجود دارد را می‌سوزاند.

آتش به دارندگان آن قدرت‌های خاصی می‌دهد. آتش عجیبی که در داستان مشاهده می‌کنیم، همان نام انیمه، یعنی پرومر است. آتشی که به دارندگان آن قدرت ترمیم بدن در صورت آسیب‌دیدگی می‌دهد. همچنین آنها قدرت خلق اشیایی که در مبارزه و یا در هر کار دیگری که می‌خواهند از آن استفاده کنند نیز به دست می‌آورند.

ظالم مقابل مظلوم

شاید هدف از این داستان این باشد که، کسانی که مورد ظلم قرار گرفته‌اند روزی به قدرت می‌رسند و جای ظالم و مظلوم در ظاهر عوض می‌شود. در رابطه با توضیح مفاهیم داخل انیمه و اینکه صحیح هستند یا خیر، فقط این را می‌توان گفت که همۀ مطالبی که به مخاطب عرضه می‌دارد، جدای از داستان خیالی آن، لزوماً صحیح نیست. هرچند شاید مطلب صحیح هم در داستان وجود داشته باشد.

درون داستان شاهد مبارزه میان دارندگان قدرت آتش، آتش نشانان و نیروی انجماد هستیم. مبارزه‌ای که نیمۀ دوم داستان متوجه هدف آن می‌شویم. انیمه از صحنه‌های خشونت آمیز و اکشن پر شده است. در انیمه پرومر از چیزی که دریغ نشده صحنه‌های مبارزه‌ای و درهم برهم است.

اگر به صحنه‌های اکشن، شلوغ، مبارزه‌های ناواضح، خشونت آمیز و همچنین به ژانرهای علمی تخیلی و مهیج علاقه دارید، پرومر می‌تواند گزینۀ خوبی برای شما باشد.

انیمه پرومر

زمین سی سال پس از فاجعه

ما در انیمه پرومر با داستانی علمی تخیلی و مهیجی روبه‌رو هستیم. داستانی که در آن بر سر نجات جان موجودات و نجات زمین، جنگ راه افتاده است. بعد از اینکه موجوداتی به نام افروخته که دارای قدرت پرومر یا همان آتش عجیب بودند پیدا می‌شوند، کره زمین در آتشی عظیم می‌سوزد. داستان سی سال بعد از این واقعه را روایت می‌کند. یعنی زمانی که آتش نشانانی برای خاموش کردن این آتش عجیب تشکیل شده‌اند. آتش نشانانی که از تکنولوژی پیشرفته‌ای برای خاموش کردن این آتش استفاده می‌کنند.

گفت‌وگوهای میان شخصیت‌های انیمه مشخص می‌کند، کسانی که مورد ظلم واقع شدند و حالات روحی‌شان مناسب استفاده از این قدرت بود، می‌توانند از این آتش عجیب استفاده کنند. این آتش به آن‌ها قدرت‌های خاصی می‌دهد که می‌توانند با آن شعله‌ها صحبت کنند. با صحبتی که با شعله‌ها داشتند متوجه شدند که آن‌ها موجودات فضایی هستند که برای ادامه زندگی مجبور به سوختن هستند. اما نوع آتش و اینکه سرد باشد یا گرم را اراده شخص استفاده کننده مشخص می‌کند.

دشمن اصلی داستان

اواسط انیمیشن متوجه می‌شویم فرماندار شهر، دشمن اصلی این داستان است. کسی که از ابتدا فکر می‌کردیم در نقش مثبت ظاهر شده اما منفی‌ترین نقش را داشت. پرومر از آن نوع داستان‌های غافلگیر کننده و کلیشه‌ای است که یکی از شخصیت‌های مثبت خائن بوده و بعداً چهره واقعی‌اش را نشان می‌دهد.

بخش بزرگی از داستان پرومر، مدیون شخصیت پردازی خوب این انیمه است. شخصیت‌ها با خودخواهی‌ها، عصبانیت‌ها، فداکاری‌ها و رفتارهای منحصر به فرد خود باعث پیش بردن داستان شده بودند.

انیمه پرومر

قهرمانانی از جنس فداکاری و وفاداری

شخصیت‌هایی که در این انیمه می‌بینیم شباهت خاصی با انیمه‌های ژانر اکشن دارند. بیشتر داستان حول دو شخصیت اصلی و قهرمان این انیمه می‌چرخد. شخصیت اول انیمه، یعنی گالو تیموس، شخصیتی با اعتماد به نفس و ماهر در مبارزه به تصویر کشیده شده است. گالو از آن دسته قهرمان‌هایی است که با وجود مهارت بالا در مبارزه، در کنترل احساسات و یا در مباحث علمی ضعیف است. شخصیتی که عاشق شغل خود یعنی آتش‌نشانی است و می‌شود گفت که این شخصیت، می‌تواند نمادی از شجاعت و فداکاری آتش‌نشان‌ها تلقی بشود.

شخصیت دیگری که در ابتدا دشمن تصور شده بود، لیو فوتیا است. سردستۀ افروخته‌های شوریده. کسی که در مبارزه حرفه‌ای است. لیو نمی‌تواند خشم خود را کنترل کند و در هنگام شکست، کاملاً عصبانی می‌شود. شخصیتی که دارای چهره‌ای اخمو است. وفاداری به هم نوعان خود یکی دیگر از ویژگی‌های بارز لیو فوتیاست.

نجات دنیا توسط شخصیت‌های داستان

دو شخصیت گرچه در ابتدا در برابر هم دشمن ظاهر شدند، اما در آخر همکاری آن‌ها بود که باعث نجات دنیا شد. در کنار این شخصیت‌ها دوستان وفاداری هم هستند که در مسیر داستان تأثیرگذاری بارزی دارند.

شخصیت منفی داستان، شخصیتی است به نام کری فورسایت که تا نیمۀ فیلم نقش مثبت بازی می‌کرد و هویت واقعی خود را پنهان نگه داشته بود. شخصیتی کاملاً حریص و بی منطق که افروخته‌ها را برای زنده ماندن خودش و آن‌هایی که دلش می‌خواهد قربانی می‌کند. کسی که به‌خاطر خودخواهی او زمین بیشتر از هر موقع دیگری در معرض نابودی قرار گرفته بود.

پرومر دارای شخصیت‌های شبیه به هم است. شخصیت‌هایی که ابتدا در نقش دشمن ظاهر می‌شوند و بعد به دوست تبدیل می‌شوند و یا برعکس. انیمۀ پرومر از لحاظ شخصیت پردازی انیمه‌ای خوب و قابل قبول محسوب می‌شود.

انیمه پرومر

رنگارنگ اما کم جزییات

وهله اول، هنگام شروع انیمه با اثری متفاوت‌تر از بقیه انیمه‌ها روبه‌رو هستیم. طراحی عجیبی که در انیمه به کار برده شده است باعث تعجب و هیجان مخاطب می‌شود. در ساخت انیمه پرومر از یک طراحی جدید استفاده شده است. گرافیک طراحی، ساده و بدون جزئیات اما رنگارنگ است. این طراحی مورد تحسین منتقدین قرار گرفته است.

ما در صحنه‌های مربوط به مبارزه، چیزی جز اشکال ناواضح، رنگارنگ و درهم برهم که محکم و با سرعت با یکدیگر برخورد می‌کنند و اصطلاحاً مبارزه می‌کردند، نمی‌بینیم. این شلوغی صحنه پردازی و حرکت سریع شخصیت‌ها در مبارزات باعث سردرگمی مخاطب در تشخیص طراحی محیط و موقعیت مکانی شخصیت‌ها می‌شد.

جزئیاتی دیدنی

مقدار جزئیاتی که در صحنه‌پردازی این انیمه به آن توجه شده بود فوق‌العاده کم است. در تمام انیمه و مخصوصاً در جاهایی که سوختن به تصویر کشیده شده، از اشکال هندسی ساده در طراحی استفاده شده است. طراحی اجزاء چهره و طراحی محیط‌های داخل انیمه، ساده و بدون جزئیات بود. قیافه‌ها فانتزی به تصویر کشیده شده بودند. در مبارزات و سوختن، جزئیاتی که به تصویر کشیده شده بود از بقیه قسمت‌های انیمه بیشتر بود. بخشی از صحنه‌های انیمه فقط با یک رنگ، رنگ آمیزی شده بودند.

کنار این نوع طراحی به ظاهر ساده، ما با موسیقی منحصر به فرد این انیمه هم طرف هستیم. در پرومر، چاشنی صحنه‌های مبارزه، موسیقی‌های این انیمه بود. برای هر صحنه یک موسیقی جداگانه نواخته شده بود که مخاطب را با ریتمی که داشت هیجان زده می‌کرد. شاید این انیمه طراحی ساده و زننده‌ای داشته باشد اما با موسیقی خود کمی این نقص را برطرف کرده است. پرومر در صداگذاری شخصیت‌ها کمی ضعیف عمل کرده بود. صداگذاری که کمی نامتناسب با چهره‌های طراحی شده بود.

انیمه با وجود طراحی ساده نسبت به بقیه انیمه‌های مطرح، از موسیقی و داستان خوبی بهره می‌برد. اگر مخاطبی عاشق ژانر اکشن و مهیج باشد این انیمه قدرت به وجد آوردن کامل آن مخاطب را در خود دارد.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

انیمه In This Corner of the World

“در این گوشه‌ی دنیا” فیلم انیمیشنی محصول سال 2016 به کارگردانی سونائو کاتابوچی که براساس مانگایی به همین نام از فومیو کونو ساخته شده است. اثر وقایع زندگی مردمان عادی ژاپن، ده سال قبل و ده سال پس از فروافتادن دو بمب اتم بر روی هیروشیما و ناکازاکی را روایت می‌کند. جنگ و تجربه آن […]

انیمه Weathering With You

احتمالاً در این روزها اسم انیمه فرزند آب و هوا را زیاد شنیده‌اید. این اثر به عنوان دهمین انیمه ماکاتو شینکای که به میازاکی جدید نیز شناخته می‌شود ساخته شده است و سه سال بعد از آخرین شاهکار ماکاتو با نام نام تو your name توانسته انتظارات فراوانی را که از این کارگردان می‌رفت برآورده […]

انیمیشن Tangled

گیسوکمند اولین انیمیشنی بود که در قرن بیست و یکم، موفّق شد برای استودیو انیمیشن سازی دیزنی آبرو و اعتباری بخرد. فروش ۵۹۰ میلیون دلاری اثر در باکس آفیس جهانی، در آن زمان (دوران افول دیزنی) نوید یک رنسانس را می‌داد. چرا که هیچ کدام از آثار این استودیو در دهه ۲۰۰۰، علیرغم تلاش زیاد […]

انیمه The Tale of Princess Kaguya

افسانه پرنسس کاگویا انیمیشن سینمایی محصول سال 2013 ژاپن است که براساس قدیمی‌ترین افسانه ژاپنی ساخته شده است. فیلم آخرین اثر ایسائو تاکاهاتا، یکی از بنیانگذاران استودیو جیبلی ست، او در سال 2018 فوت کرد. فمنیست ژاپنی انیمه به سراغ مفاهیم مختلفی می‌رود اما اصلی‌ترین درونمایه‌اش، فمینیسم است. سبک زندگی که پرنسس کاگویا برای خودش […]