مشخصات اثر

 • نام اثر
  Fullmetal Alchemist انیمه کیمیاگر تمام فلزی
 • ژانر
  اکشن ماجراجویی کمدی فانتزی
 • سال ساخت
  2003
 • نوع اثر
  سریال تک فصل 51 قسمت
 • زمان
  24 دقیقه
 • کشور سازنده
  ژاپن
 • نام کارگردان
  سیجی میزوشیما
 • نام نویسنده
  شو آیکاوا
 • بازیگران
  رومی پارک ری کوگیمیا تورو اوکاوا
 • استودیو سازنده
  BONES
 • ارتباطات
  مانگای کیمیاگر تمام فلزی انیمه کیمیاگر تمام فلزی: برادری انیمه کیمیاگر تمام فلزی: فتح شامبالا
 • جوایز
  برنده جایزه بهترین فیلمنامه در جشنواره جوایز انیمه توکیو 2004 برنده جایزه بهترین صداپیشگان در جشنواره جوایز انیمه توکیو 2004
 • بازخورد و میزان استقبال
  انیمه کیمیاگر تمام فلزی نسخه سال 2003 هرچند نسخه غیر اصلی و قدیمی این داستان می‌باشد، اما طرف‌داران خاص و تماشاگران میلیونی خود را دارد. این انیمه در سایت (MyAnimeList) امتیاز 8 از 10 و در سایت (IMDB) امتیاز 8.5 از 10 را از سوی مخاطبین دریافت کرده است. این امتیازات نشان‌دهنده جذابیت داستان کیمیاگر تمام فلزی است. مانگای این مجموعه با فروش بیش از 70 میلیون جلد در سراسر جهان به یکی از پرفروش‌ترین مانگاهای جهان تبدیل شد.
نوشته شده در: توسط: حمیدرضا ندیری در: انیمه و انیمیشن

انیمه کیمیاگر تمام فلزی، یک اثر اقتباسی از مانگایی به همین نام است. این مانگا به طراحی و نویسندگی هیرومو آراکاوا از سال 2001 تا سال 2010 در یکی از مجلات شرکت اسکوئر انیکس (Square Enix) چاپ و منتشر می‌شد. این انتشارات بعدها این مانگا را در بیست و هفت جلد جمع‌آوری کرد. در حین ساختن نسخۀ اول اقتباسی از این مانگا، هیرومو آراکاوا یک پایان متفاوت با پایان اصلی در مانگا را درخواست کرد. این درخواست او در نیمۀ راه ساخت انیمه، منجر به تغییر پایان داستان و اقتباسی جزئی از مانگا شد که با داستان اصلی تفاوت زیادی داشت.

انیمه کیمیاگر تمام فلزی به کارگردانی سیجی میزوشیما و نویسندگی شو آیکاوا اثری از استودیو بونز (Bones) است. از دیگر انیمه‌های این استودیوی معروف می‌توان به آکادمی قهرمان من (My Hero Academia) سگ‌های ولگرد بانگو (Bungo Stray Dogs) توکیو هشت ریشتر (Tokyo Magnitude 8.0) و انفجار طوفان (Blast of Tempest) اشاره کرد. اسامی این انیمه‌ها کم و بیش به گوش تمامی طرف‌داران انیمه خورده است.

کیمیاگری

توهم تبدیل طلا به مس

داستان نسخۀ سال 2003 کیمیاگر تمام فلزی از آنجایی که دچار تغییرات زیادی شده و از آنجایی که محتوا با داستان ارتباط تنگاتنگی دارد، ما شاهد محتوایی متفاوت از محتوای داستان اصلی هستیم. محتوایی که چه‌بسا نشان از اعتقادات و تفکر نویسنده این داستان می‌دهد. در حین ساختن این انیمه، طراح و نویسنده مانگا، هیرومو آراکاوا پیشنهاد ساخت پایانی متفاوت از پایان اصلی داستان را می‌دهد.

داستان حول محور کیمیاگری و ماجراهای بین کیمیاگران رخ می‌دهد. تعریف کیمیاگری در واقعیت با کیمیاگری در این داستان تفاوت دارد. کیمیاگری در واقعیت به علم تبدیل مس به طلا می‌گویند که آرزوی دیرین بشر است. اما در انیمه کیمیاگری تفاوت فاحشی با کیمیاگری واقعیت دارد و معنی آن بسیار گسترده‌تر است. می‌توان گفت کیمیاگری در این انیمه به نوعی به عنوان یک قدرت استفاده می‌شود. قدرتی که بیشتر از این که در اختیار مردم عادی باشد، در اختیار نظامیان و ارتشی‌هاست. البته هرکسی می‌تواند آن را فراگیرد.

از ابتدای داستان، ما شاهد عواقب دخالت در کار طبیعت یا به اصطلاح خدا بودیم. هرچند شخصیت اول داستان یعنی ادوارد به گفتۀ خودش در دیالوگی به اعتقاد نداشتنش به مذهب و خدا اعتراف می‌کند، اما بعد از آن می‌گوید که با دخالت در کار خدا و طبیعت (زنده کردن مردگان) ما مجازات شدیم و به این روز درآمدیم. این دو دیالوگ رو می‌توان یک نوع پارادوکس تلقی کرد، زیرا شخصیت اول ابتدا اعتقادی به این مسائل ندارد اما بعد از آن به مجازات شدن خود اشاره می‌کند. شاید هم خدا را باور دارد اما قبول ندارد. محتوای این مجموعه را می‌توان آن دانست که دخالت در کار خدا، یا طبیعت و برهم زدن این‌ها موجب نابودی و بارآوردن مشکلات بسیار زیادی می‌شود.

نفرت و جنگ

یکی دیگر از محتواهای این داستان، اشاره به جنگ و نحوه شروع و اتمام جنگ است. جنگ با نفرت شروع می‌شود و با نفرت هم پایان می‌یابد. هرچند جنگ تمام شود اما این نفرت هیچ‌گاه از بین نمی‌رود و همیشه در قلب مردم جای خواهد گرفت. انیمه به این هم اشاره می‌کند که آتش خیلی از جنگ‌ها با جرقه‌ای کوچک شروع شده و با آتشی بزرگ به اتمام می‌رسد. از دیگر محتواهای کیمیاگر تمام فلزی، اشاراتی به آثار جنگ است، این که جنگ چه عواقبی برای مردم و برای ارتشی‌ها دارد.

البته داستان نسخه 2003 یک محتوای مخصوص به خود دارد که در نسخه‌های دیگر نمی‌توان آن را پیدا کرد. در اواخر داستان، که داستانی متفاوتی با داستان اصلی است، ما شاهد دروازه بین دو دنیا هستیم. در واقع در دنیای انیمه، دو دنیای نسبتاً موازی باهم وجود دارد. در دنیایی که ادوارد در ابتدا در آن حضور داشت، کیمیاگری پیشرفت می‌کند و در این دنیا که شبیه به دنیای واقعی است، تکنولوژی پیشرفت می‌کند و کیمیاگری علمی ناشناخته باقی می‌ماند.

فرقه‌های مخفی

کیمیاگری که به گفته پدر ادوارد در این دنیا پنهان مانده، در آخرین سکانس قسمت آخر، به عبادت‌کنندگانی ربط داده می‌شود که لباس‌هایی بسیار شبیه به لباس فراماسون‌ها دارند. یعنی این که در این دنیا، قدرت جادو یا کیمیاگری تحت کنترل فراماسون‌ها قرار دارد. بعد از این که قسمت 51 هم به پایان می‌رسد ما با یک قسمت سینمایی هم روبه‌رو می‌شویم که ادامه و تکمیل کننده داستان نسخۀ سال 2003 است و در دنیای دیگر جریان دارد. در این سینمایی، کسانی که از قدرت جادو و کیمیاگری استفاده می‌کردند، یا همان فراماسون‌ها طرف‌دار هیتلر بودند و همه این کارها را برای او می‌کردند.

یعنی این که هیتلر آدم بدی بوده و از شیطان‌پرستان برای رسیدن به قدرت استفاده می‌کرده، حال آن که هیچ سند تاریخی مبتنی بر رابطه بین هیتلر و فراماسون نبوده و جنبش نازی به رهبری هیتلر تماماً با فراماسون‌ها مخالف بودند و آن‌ها را دستگیر و زندانی می‌کردند. حال آن که در انیمه و در بسیاری از آثار رسانه‌ای مخاطب به بد بودن نازی‌ها و هیتلر پی می‌برد بدون آن که از واقعیت خبر داشته باشد.

البته این اعتقادات شخص هیتلر و جنبش نازیسم بود که در کتاب خود هیتلر نیز روایت شده اما امروزه دیگر خبری از این صحبت‌ها نیست. فیلم سینمایی علاوه بر آن که هیتلر را آدم بدی به تصویر کشیده، چهره یهودیان را خوب و مظلوم و بی‌گناه نشان داده است.

با این که انیمه کیمیاگر تمام فلزی 2003 داستان بسیار جذاب و گیرایی دارد، اما محتوای آن مناسب نیست. هرچند در بحث درام به خوبی ظاهر شده است، اما محتوا در نگاه کلی نتوانسته جمع‌بندی خوبی داشته باشد.

کیمیاگری

اقتباسی نصفه و نیمه

داستان انیمه کیمیاگر تمام فلزی 2003 اقتباسی جزئی از مانگای کیمیاگر تمام فلزی است. به این معنا که این اقتباس کامل نبوده و تغییراتی چه کم و چه زیاد در آن صورت گرفته است. نسخۀ دیگر این مجموعه به نام کیمیاگر تمام فلزی: برادری اقتباسی کلی و کامل از این مانگا است که داستان را بدون کم و کاستی و بدون نقص به نظر مخاطب می‌رساند.

داستان در رابطه با دو برادر به نام‌‎های ادوارد و آلفونسه است که مادر خود را به واسطه بیماری از دست می‌دهند. آن‌ها که مادر خود را عاشقانه دوست داشتند، به فکر زنده کردن مادر خود از طریق کیمیاگری افتادند. احیای مردگان در کیمیاگری کاری ممنوع بود، اما عشق دو فرزند به مادرشان باعث نادیده گرفتن این قوانین می‌شد. سر انجام، بعد از انجام مراسم احیاء، نه تنها مادر آن‌ها زنده نمی‌شود، بلکه ادوارد یک دست و یک پای خود را از دست می‌دهد و آلفونسه هم کل بدن خود را از دست داده، و تبدیل به یک زره می‌شود.

بعد از این ماجرا، از عشق آن‌ها به مادرشان نه تنها کاسته نشد، بلکه برای دومین بار عزم خود را جزم کردند تا علاوه بر بازپس‌گیری بدن‌های خود، مادر خود را نیز احیاء کنند، اما این بار با دور زدن قوانین به وسیله سنگ فیلسوف. سنگ فیلسوف سنگی افسانه‌ای در رشتۀ کیمیاگری است که به وسیله آن می‌توان کارهایی که غیر قابل انجام و از چهارچوب واقعیات خارج است انجام داد. به طور مثال، مس را به طلا تبدیل کرد.

ماجراجویی برادرانه

ادوارد و آلفونسه به راه می‌افتد و ماجراجویی خود را آغاز می‌کنند. آن‌ها ابتدا به عضویت ارتش درمی‌آیند و پس از آن طی مأموریت‌هایی، ماجراهایی را پشت سر می‌گذارند. آن‌ها هر قسمت بیشتر از قبل به سنگ فیلسوف نزدیک می‌شوند. در این میان، با داستان‌ها و ماجراهایی بسیار جذاب و گیرا طرف هستیم. ماجراها در عین حال که اکشن یا طنز هستند، در قالب درام توانسته‌اند به خوبی احساسات مختلف اعم از عشق و نفرت را به تصویر بکشند.

با این که داستان اقتباس جزئی شده اما شامل شخصیت‌ها و جزئیات بسیاری می‌باشد. همچنین داستان منحصربه‌فرد این انیمه توانسته مفاهیمی را که در جنگ به وجود می‌آید به خوبی شرح دهد. عده‌ای خانواده خود را از دست می‌دهند، عدۀ دیگری محل زندگی خود را از دست می‌دهند و متنفر می‌شوند، عده‌ای به خاطر کارهای گذشتۀ خود، عذاب وجود می‌گیرند و همین‌طور الی آخر… تمامی این مسائل، به خوبی در انیمه نمایان است و می‌تواند مخاطب را قادر به همدلی با جنگ‎‌زده‌ها بکند.

راجع به جذابیت نسخه‌های مختلف این داستان اختلاف عقیده‌های زیادی وجود دارد، با این که نسخۀ آخر این انیمه به رنکینگ اول دنیا تبدیل شده است، اما با این حال عده‌ای معتقدند که نسخۀ قدیمی سال 2003 که داستانی متفاوت با نسخۀ اصلی دارد، بسیار جذاب‌تر و گیراتر است.

کیمیاگری

کمال شخصیت‌پردازی

کیمیاگر تمام فلزی، همانند داستان جذاب و گیرایی که دارد، از شخصیت‌پردازی فوق‌العاده قوی برخوردار است. داستان از آن دست آثاری است که شخصیت‌های زیادی را در خود جای‌ داده و تک‌تکشان پله‌ای هستند برای رشد شخصیت اصلی. تعداد شخصیت‌ها زیاد است، بنابراین به بررسی شخصیت‌های اصلی این انیمه می‌پردازیم.

ادوارد الریک شخصیت اصلی این داستان است. نام انیمه از لقب او گرفته شده است. به دلیل دست و پای فلزی که داشت، به او لقب کیمیاگر تمام فلزی را می‌دهند اما همه او را با برادرش آلفونسه اشتباه می‌گیرند، زیرا که آلفونسه بدنش تماماً فلزی است. ادوارد شخصیتی جدی و عقلانی دارد. او احساسات خود را کنار گذاشته و در کار خود دخیل نمی‌کند. همچنین شخصیتی با اراده و قوی و با اعتماد به نفس است. او خود را همیشه مدیون برادر خود می‌داند زیرا که با انجام مراسم احیاء باعث شد برادرش به آن روز بیفتد.

آلفونسه الریک برادر ادوارد، یکی دیگر از شخصیت‌های اصلی داستان است. او و برادرش به دلیل زنده کردن مادر خود بدن و دست و پای خود را از دست دادند و سفری را برای پیدا کردن سنگ فیلسوف آغاز می‌کنند. آن‌ها می‌توانند با این سنگ، مادر و بدن خود را نیز برگردانند. آلفونسه شخصیتی بسیار احساساتی‌تر از ادوارد دارد. تا آخر انیمه چند بار شاهد این ماجرا هستیم که احساسات، مشکلات بزرگی را برای سفر این دو برادر به وجود می‌آورد. آلفونسه همچنین مهربان‌تر از برادرش ادوارد است. او هم متقابلاً خود را مدیون برادرش می‌داند زیرا که ادوارد دست خود را به خاطر او از دست داده است.

حسرت و عذاب وجدان

سرهنگ موستانگ، شخصیت بعدی این داستان است. او هم ناخواسته درگیر آتش جنگ شده بود و کشت و کشتاری که در جنگ رخ داده بود، او را دچار عذاب وجدان ابدی کرده بود. او همیشه دچار حسرت و پشیمانی بود و خود را مقصر قتل پدر و مادر وینری می‌دانست. این عذاب وجدان و پشیمانی او مخصوصاً بعد از کشته‌شدن سرهنگ هیوز دوچندان شده بود. این حسرت و پشیمانی باعث شده بود که در آخر انیمه کار درست را انجام دهد و علیه برادلی یعنی فرمانده کل ارتش کودتا راه بیندازد.

در آخر حقایق برای همه مشخص می‌شود و همه می‌فهمند که دشمن واقعی چه کسی بوده است. در آخر داستان، او و ادوارد با همکاری یکدیگر علیه دشمنان واقعی‌شان جنگ راه می‌اندازند.

شخصیت‌های زیاد دیگری وجود داشتند که در داستان به قدری خوب پرداخته شده بودند که بعد از مرگشان، مخاطب هم مانند دیگر شخصیت‌ها برای مرگ آن شخصیت ناراحت و غمگین می‌شد. تک‌تک شخصیت‌ها برای خود دلیلی برای زندگی و مبارزه داشتند و این دلیل، شخصیت‌ها را برای مخاطب زنده‌تر می‌کرد تا جایی که او هم با احساسات خود با آن‌ها همراهی می‌کند.

کیمیاگری

مقام اول رنکینگ جهانی

انیمه کیمیاگر تمام فلزی محصول سال 2003 است. نزدیک به دو دهه از زمان ساخت این انیمه می‌گذرد و تکنولوژی تاکنون پیشرفت بسیار زیادی داشته، با این حال کیفیت طراحی این انیمه از انیمه‌های زمان خود چند سروگردن بالاتر است. همچنین نسخۀ بعدی این انیمه که رنکینگ شماره یک جهان است، از داستان کامل و محبوب‌تری برخوردار است و کیفیت بهتری دارد. نسخه پیش رو اقتباسی جزئی از مانگای کیمیاگر تمام فلزی است، با این حال داستان تاریک‌تر و مهیج‌تری دارد.

میزانسن و محیط‌ها در انیمه با جزئیات متوسطی طراحی شده بودند و همین باعث مطلوب بودن انیمه شده است. انیمه نه آن‌قدر بدون جزئیات بود که مخاطب را اذیت کند و نه به اندازۀ انیمه‌های سینمایی کیفیت داشت. اما این طراحی خاص باعث ایجاد توازن و یکنواختی خاصی در خود و در میان دیگر انیمه‌ها شده بود.

طراحی شخصیت‌ها و قدرت‌های آنان هم قابل‌توجه بود. انیمه در نگاه کلی، طراحی خوبی داشت، هرچند چهرۀ شخصیت‌ها جزئیات خاصی نداشت و از انیمه‌های دیگر ساده‌تر بود. طراحی میزانسن و محیط‌ها هم که بخش اصلی انیمه بودند زیرا که ادوارد و آلفونسه مدام در حال سفر و دیدن جاهای جدید بودند. هرچند قسمت یک بار ما شاهد یک منطقه و مکان جدید هستیم که گاه زیبا و گاه زشت نمایان می‌شد.

میچیرو اوشیما سازنده موسیقی اثر

موسیقی کیمیاگر تمام فلزی 2003 اثری از موسیقی‌دان بزرگ، خانم میچیرو اوشیما است. این موسیقی‌دان در نواختن موسیقی متن این انیمه شاهکار از خود به جا گذاشته است. تک‌تک قطعه‌های موسیقی به کار رفته در انیمه، مخاطب را به عمق حس و حال شخصیت‌ها راه می‌دهد. موسیقی‌هایی که بعضی‌هایشان حتی روان‌شناختی بودند و ما با شنیدن آن‌ها یاد شخصیت خاصی می‌افتادیم. به عنوان مثال با شنیدن یک قطعه موسیقی خاص و غمگین یاد سرهنگ موستانگ و با شنیدن یک قطعه موسیقی عجیب و غریب یاد شخصیت دانته و دار و دسته‌اش میفتیم.

در نگاه کلی، این نسخه از داستان کیمیاگر تمام فلزی، هرچند محتوا و داستان اصلی خود را فدای محتوای بی‌اهمیتی کرده بود، اما از لحاظ فنی و داستانی یک شاهکار به تمام معنا بود. البته محتوای مثبت خود را هم تا حدود زیادی حفظ کرده بود. از طراحی که در سال 2003 داست تا آن موسیقی متن بی‌نظیرش همه از این انیمه یک شاهکار ساخته بودند.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

انیمه Grave of the Fireflies

لیستی اگر داشته باشیم از انیمیشن‌هایی که احتمالا شما را گریه می‌اندازند، حتما انیمه Grave of the Fireflies هم در این لیست خواهد بود. چرا این انیمه انقدر ناراحت‌کننده است؟ برای این که با بدترین قسمت جنگ روبرو می‌شویم. غیرنظامیان بی‌گناهی که درگیر جنگ شده و خانه، جان و زندگی خود را می‌بازند. چیزی که […]

انیمیشن آخرین داستان

برداشتی آزاد از شاهنامه ایران فعالیت کمی در حیطه‌ی انیمیشن سازی دارد. البته که از سال ۱۳۷۰ رشد قابل ملاحظه‌ای در آن داشته است اما هنوز آنطور که باید و شاید به جایگاهی قابل قبول نرسیده است، پس باید توجه داشت تمام افرادی که برای پابرجایی این هنر در ایران تلاش می‌کنند قابل احترام هستند […]

انیمیشن Mulan‎

انمیشن محبوب کمپانی والت دیزنی که موفق شد اسکار بهترین انیمیشن سال 1998 را کسب کند. افسانه‌ای از شرق داستان در انیمیشن‌های کلاسیک دیزنی معمولاً داستان اورجینال نیستند و همیشه تکیه بر ادبیات و افسانه‌های پیش از خود دارند و مولان نیز مستثنی از این جریان نیست. پیامی که افسانه‌ها و داستان‌های کلاسیک در خود […]

انیمه Weathering With You

احتمالاً در این روزها اسم انیمه فرزند آب و هوا را زیاد شنیده‌اید. این اثر به عنوان دهمین انیمه ماکاتو شینکای که به میازاکی جدید نیز شناخته می‌شود ساخته شده است و سه سال بعد از آخرین شاهکار ماکاتو با نام نام تو your name توانسته انتظارات فراوانی را که از این کارگردان می‌رفت برآورده […]