مشخصات اثر

 • نام اثر
  Fire Force نیروی آتش
 • ژانر
  اکشن فانتزی ماوراءالطبیعه
 • سال ساخت
  2019
 • نوع اثر
  سریال 2 فصل هر فصل 24 قسمت
 • زمان
  23 دقیقه
 • کشور سازنده
  ژاپن
 • نام کارگردان
  یوکی یاسه (فصل 1) تاتسوما مینامیکاوا (فصل 2)
 • نام نویسنده
  یاماتو هایجیما (فصل 1) تاتسوما مینامیکاوا (فصل 2)
 • بازیگران
  مائو ایچیمیچی گاکوتو کاجیوارا آئویی یووکی سائکو کامیجو
 • استودیوی سازنده
  دیوید پروداکشن (David Production)
 • ارتباطات
  "نیروی آتش" یک مجموعه مانگای ژاپنی به نویسندگی و تصویرگری آتسوشی اوبکوبو است. این مانگا از سپتامبر سال 2015 در مجله هفتگی شونن کودانشا (Kodansha) منتشر و در نوامبر 2020 در 26 جلد جمع‌آوری شده است. مانگا و انیمه این مجموعه هنوز به پایان نرسیده و پخش می‌شوند.
 • بازخورد و میزان استقبال
  این مانگا از سال 2015 تا به کنون که در سال 2020 هستیم، 12 میلیون نسخه در دست مردم در حال گردش دارد. این مانگا یکی از پرطرف‌دارترین مانگاهای ژاپن است و آن را به عنوان یکی از 100 سری برتر مانگا در ژاپن شناخته‌اند. این اثر در هر دو سایت (MyAnimeList) و (IMDB) امتیاز 7.7 از ۱۰ را از نگاه مخاطبین دریافت کرده است.
نوشته شده در: توسط: حمیدرضا ندیری در: انیمه و انیمیشن

نیروی آتش یک اثر اقتباسی از مانگایی به همین نام است. این مانگا به نویسندگی و تصویرگری آتسوشی اوبکوبو از سال 2015 شروع به انتشار کرد و تاکنون نیز ادامه دارد. این اثر از معدود آثاری است که در رابطه با فاجعه بزرگ ترسیم شده‌اند و شباهت بسیار زیادی از لحاظ داستانی به انیمۀ پرومر (Promare) محصولا سال 2019 دارد.

انیمه نیروی آتش یکی از جدیدترین محصولات استودیو دیوید پروداکشن (David Production) است. تا کنون دو فصل حاوی 48 قسمت از آن پخش شده است. از محصولات این استودیو می‌توان به انیمۀ معروف “کاپیتان سوباسا” (Captain Tsubasa) یا همان فوتبالیست‌‎ها اشاره کرد. از دیگر محصولات معروف این استودیو می‌توان انیمۀ “سلول‌ها در حال کار” (!Cells At Work) را نیز نام برد.

آتش نشانان

نبرد آتش نشانان و شیطان

همیشه گفتن این که محتوای انیمه‌های سریالی دقیقاً به چه چیزی اشاره می‌کند، کار دشواری بوده است. معمولاً انیمه‌های سریالی به دلیل طولانی بودن، چندین محتوای مختلف را در خود جای می‌دهند. در نقد انیمه نیروی آتش که یکی از انیمه‌های محبوب ژاپن است، سعی می‌کنیم تا به گوشه‌ای از این محتواها اشاره کنیم.

جدا از این که با یک فانتزی طرفیم ، شاهد گروهان نیروی آتش هستیم. نیروی آتش چیزی جداگانه از آتش نشان‌های معمولی هستند که مخصوص مبارزه با دوزخی‌ها و نجات مردم از آتش‌سوزی بیشتر، تشکیل شده‌اند. اکثر این گروهان‌ها دارای قدرت‌های ماوراءالطبیعۀ مربوط به آتش هستند.

سربازان نیروی آتش، آموزش‌های سختی را پشت سر می‌گذارند تا بتوانند با دوزخی‌ها مبارزه کنند. دوزخی‌ها گروهی از مردم هستند که دچار احتراق انسانی شده و به یک شیطان در حال سوختن مبدل می‌شوند. اگر هرچه زودتر دوزخی‌ها نابود نشوند، با آتشی که از خود منتشر می‌کنند باعث آتش‌سوزی‌ها و خرابی‌های بیشتری می‌شوند.

این دوزخی‌ها و مبارزۀ نیروی ویژه آتش با آنان را می‌توان نمادی از مبارزۀ آتش‌نشانان واقعی با آتش دانست. همچنین انیمه به قشنگی هر چه تمام، فداکاری‌ها و اخلاق کاری آتش‌نشانان را در قالب گروهان هشتم نیروی آتش به تصویر می‌کشد. آتش‌نشانانی که از جان خود می‌گذرند تا از جان و مال مردم محافظت کنند.

حمله به مسیحیت با معبد خورشید مقدس

نکته بعدی که در انیمه با آن مواجه هستیم، وجود ادیان مختلف در انیمه است. یکی از این ادیان مربوط به معبد “خورشید مقدس” است. این معبد خورشید مقدس شباهت بسیار زیادی به مسیحیت امروزی دارد. معابد آن شبیه کلیساهای امروزی و نمادش، علامتی شبیه به علامت صلیب سرخ است که شباهت زیادی به صلیب دارد. قبل از نابود شدن هر دوزخی دعای مخصوصی خوانده شده و آمین گفته می‌شود و سپس دوزخی از سوختن نجات می‌یابد یا به عبارتی کشته می‌شود.

گروه بعدی که در اواسط انیمه متوجه دشمنی آن‌ها می‌شویم، سفید پوشانی قدرتمند هستند. آن‌ها شخصی به اسم “روحانی” را پرستش می‌کنند و به دنبال جمع‌آوری انسان‌هایی با قابلیت کنترل آتش هستند تا بتوانند زمین را دوباره به آتش بکشانند.

اگر عاشق ژانر اکشن هستید، باید بگویم که نیروی آتش یکی از بهترین انیمه‌ها در به تصویر کشیدن مبارزات نفس‌گیر است. مبارزاتی که علاوه بر هیجان بالایی که به مخاطب تزریق می‌کند، به لطف فانتزی خود، خشونتی را از بین برده است. این فانتزی باعث شده است که سربازان نیروی آتش قوی‌تر از آنی باشند که با ضربه‌ها و حرکات ساده و معمولی از پای درآیند و همین باعث مبارزات نفس‌گیر می‌شود.

چاشنی طنز در این اثر فوق‌العاده نیز باعث دوچندان شدن جذابیت آن شده است. در تمامی سکانس‌ها حتی در مبارزاتی که جان نیروهای آتش در خطر است، ما شاهد طنز میان شخصیت‌های شینرا و آرتور و همچنین بقیه شخصیت‌ها هستیم. اگر بخواهیم انیمه‌ای فانتزی را به نوجوانانی که عاشق ژانر اکشن یا به اصطلاح “بزن‌بزن” هستند معرفی کنیم، یکی از بهترین و سالم‌ترین گزینه‌های روی میز، انیمۀ نیروی آتش است. علاوه بر به تصویر کشیدن آتش‌نشانان، صحنه‌های مبارزاتی بسیار جذاب همراه با چاشنی طنز را شاهد هستیم که مخاطب را برای ساعت‌ها میخکوب می‌کند.

آتش نشانان

تشبیه آخرالزمان به فاجعه‌ای بزرگ

انیمۀ نیروی آتش یکی از معدود آثار ژاپنی و انیمه‌ای راجع به فاجعه بزرگ است. فاجعه بزرگ نام یک اتفاق نابودکننده در وسعت جهانی است. این نام را در آثار ژاپنی برای آن انتخاب کرده‌اند که کل دنیا در اتفاقی به آتش کشیده می‌شود و یا زلزله‌ای عظیم رخ خواهد داد و بشریت نابود خواهد شد. از آثار مرتبط در این زمینه می‌توان به “توکیو هشت ریشتر” و انیمه‌ای بسیار شبیه به نیروی آتش به نام “پرومر” اشاره کرد.

داستان در مورد شخصیت اصلی آن و خانواده‌اش است. شینرا کوساکابه نام قهرمان این داستان است. او در کودکی خانواده‌اش را در یک آتش‌سوزی که توسط دوزخی‌ها رخ داده بود، از دست می‌دهد. این اتفاق باعث می‌شود که او دچار تیک عصبی شود و برای همیشه از دوزخی‌ها نفرت داشته باشد. او حین این که رشد می‌کند و بزرگ‌تر می‌شود، هدف بزرگی هم برای خود برمی‌گزیند.

ما در داستان چندین بار شاهد این ماجرا هستیم که شینرا عاشق قهرمان شدن و کمک به دیگران است تا آنان خانواده‌شان را در آتش‌سوزی از دست ندهند. این هدف شینرا برخاسته از ارادۀ قدرتمند او برای انتقام از دوزخی‌ها و نجات جان مردم از دست آنان است. به مرور در داستان با شخصیت‌های جدیدی روبه‌رو می‌شویم. در هر اپیزود ما با یک شخصیت جدید روبه‌رو هستیم و این برای مخاطب پدیدۀ جالبی است. به مرور با گروه‌های متفاوتی آشنا می‌شویم و مخاطب از این همه تنوع و اختلاف در انواع گروهان آتش به وجد می‌آید.

جذاب و اکشن

روند داستان سیر جذابی دارد. داستان کم‌کم از یک انیمۀ اکشن ساده به یک انیمۀ جنایی و کارآگاهی تبدیل می‌شود. در عین حال که قدرت شخصیت‌های داستان در مبارزات رشد چشمگیری پیدا می‌کند و شاهد خلق مبارزات نفس‌گیرتری هستیم، در همین حین هم به حقیقت پشت آتش‌سوزی دوران کودکی شینرا و بسیاری از ماجراهای دیگر پی خواهیم برد.

انیمۀ نیروی آتش، علاوه بر این که محتوای مضری به مخاطب ارائه نمی‌دهد، داستان قشنگ و جذابی را روایت می‌کند. داستان جذاب و فانتزی‌ای که قصۀ نیروهای آتش فداکار را به تصویر می‌کشد. داستانی مملو از پنهان‌کاری‌ها، پرونده‌های جنایی در آتش‌سوزی، مبارزات و رونمایی از حقیقت.

آتش نشانان

وقتی یک هیولا قهرمان می‌شود

یکی از ویژگی‌های جذاب و نقاط قوت این انیمۀ مهیج، شخصیت‌پردازی آن است. تک تک شخصیت‌ها تیپ مخصوص به خود را دارند و شما نمی‌توانید در انیمه هیچ شباهتی در شخصیت بین آن‌ها پیدا کنید. شخصیت‌هایی از جنس خشونت تا مهربانی، عصبانیت و خودخواهی، فداکاری و ظلم همه و همه در این انیمه گرد هم آمده‌اند.

شخصیت اصلی داستان شینرا کوساکابه نام دارد. خانه و خانوادۀ او در کودکی دچار آتش‌سوزی می‌شوند. او از همان موقع به بعد دچار تیک عصبی و نفرت از دوزخی‌ها می‌شود و هدفی قهرمانانه برای خود انتخاب می‌کند. او دارای قدرت مخصوصی در میان نیروهای آتش است که او را از بقیه متمایز می‌کند. قدرتی که گروه‌های خطرناک به دنبال آن هستند و خود شینرا از آن بی‌خبر است. به مرور در داستان شاهد پیشرفت شینرا در کنترل قدرت خود و استفاده از آن در راه رسیدن به اهداف خود خواهیم بود.

شخصیت بعدی، آرتور بویل است. آرتور به افسانۀ بریتانیایی یعنی “شاه آرتور” به دلیل شباهت اسمی که دارد بسیار علاقه‌مند است. او راه و رسم شوالیه‌ها را در پیش گرفته و حتی سلاحش نیز شمشیری به نام “اکس‌کالیبور” است. او بیشتر در خیالات خود که یک شوالیه قهرمان است غرق می‌شود و همین حس و حال شوالیه بودن قدرت او را تعیین می‌‎کند. هرچقدر بیشتر به شوالیه‌ها شبیه شود قدرتش افزایش می‌یابد. آرتور در آکادمی نیروهای آتش با شینرا هم‌دوره بوده و باز هم قرار است که با او باشد. او در جریان تمرینات سختی که همراه با شینرا داشت، راه و رسم سامورایی‌ها و شمشیرزنی آن‌ها را نیز فرا می‌گیرد و از شوالیه به “شوالیه سامورایی” ارتقاء می‌یابد.

اراده پولادین

می‌توان از شخصیت‌های دیگر انیمه به فرمانده آکیتارو اوبی اشاره کرد. شخصی که قدرت ماورایی ندارد و صرفاً ارادۀ پولادین او باعث شده تا گروهان هشت تشکیل شود. او که مؤسس گروهان هشت است به این خاطر این گروهان را به وجود آورده تا بتواند به وضعیت خیانت در گرو‌هان‌های دیگر سر و سامان دهد. او می‌خواهد به راز حقیقی پشت ماجرای احتراق انسانی پی ببرد و این آتش‌سوزی‌ها یا بهتر بگویم مردم‌سوزی‌ها را خاتمه بدهد. او بدنساز قدرتمند و آدم با اراده‌ای است.

شخصیت‌های بسیار متنوعی در انیمه وجود دارد. از فرمانده آکیتارو اوبی که قدرت خاصی ندارد تا شخصیت‌های مرموزی همچون جوکر، ویکتور، شو کوساکابه برادر شینرا و فرماندهان قدرتمندی همچون بنیمارو شینمون و لئوناردو بُرنز در این انیمه وجود دارند. نیروی آتش یکی از غنی‌ترین انیمه‌ها در زمینه شخصیت‌پردازی است.

آتش نشانان

مبارزات آتشین

انیمۀ نیروی آتش از لحاظ فنی یکی از بهترین انیمه‌ها در سال‌های 2019 و 2020 است. در انیمه ما شاهد طراحی بی‌نظیر مبارزاتِ مملو از آتش هستیم. طراحی بی‌نظیر چهره‌ها و محیط‌ها و همچنین رنگ‌آمیزی آنان در بعضی مواقع اینگونه مشاهده می‌شد که انگار طراح در حال خودنمایی است.

طراحی چهره‌ها در این انیمه متفاوت بود. هر چهره با ویژگی‌های مخصوص به تیپ هر شخصیت طراحی شده بود. در انیمه، ما شاهد طراحی متفاوتی از قرنیه‌های چشم هستیم. می‌توان بهترین طراحی قرنیه‌های چشم را به انیمۀ “ناروتو” نسبت داد، با این حال در این انیمه نیز به خوبی شاهد این نوع چشم‌ها هستیم. طراحی بدنی هر شخصیت نیز متناسب با قدرت و تیپ شخصیتی او صورت گرفته بود.

از لحاظ رنگ‌آمیزی، ما شاهد یک انیمۀ رنگارنگ هستیم. انیمه آتش و دود حاصل از آن را به خوبی برای مخاطب نمایان کرده است و رنگ‌آمیزی اثر جاهای دیگر نیز رخ‌نمایی می‌کند. در مبارزات و به تصویر کشیدن قدرت شخصیت‌ها و مکان‌های متفاوت ما شاهد هنرنمایی تیم طراح این اثر خواهیم بود. مبارزات نیز بسیار جذاب و هیجان‌انگیز طراحی شده بودند و یکی از نقاط قوت این انیمه به شمار می‌آیند. حرکات آکروباتیک و سریع شینرا تا منش و رفتار شوالیه‌مانند آرتور همگی به زیبایی طراحی شده بود.

موسیقی نیز همانند دیگر بخش‌های انیمه، تقریباً بی‌نقص ساخته شده بود. موسیقی در حالات تماشاگر تأثیرات بسزایی داشت و بخش قابل توجهی از هیجان منتقل شده از مبارزات را مدیون همین موسیقی هستیم. در بقیه حالات آرام نیز موسیقی کار خود را به خوبی انجام داده بود.

صداگذاری و صداگذاران انیمه کار خود را مثل دیگر اجزای انیمه به خوبی انجام داده بودند.
اگر بخواهیم یک نگاه کلی به این انیمه بیندازیم، شاهد انیمه‌ای با محتوای مفید و طنز، داستان جذاب، گرافیک و مبارزات خیره‌کننده خواهیم بود. از لحاظ فنی، همانند بخش‌های دیگر این انیمه بسیار حرفه‌ای کار و تولید شده بود. این انیمه را می‌توان یکی از بهترین آثار استودیو تولید کننده‌اش برشمرد.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

انیمه The Tale of Princess Kaguya

افسانه پرنسس کاگویا انیمیشن سینمایی محصول سال 2013 ژاپن است که براساس قدیمی‌ترین افسانه ژاپنی ساخته شده است. فیلم آخرین اثر ایسائو تاکاهاتا، یکی از بنیانگذاران استودیو جیبلی ست، او در سال 2018 فوت کرد. فمنیست ژاپنی انیمه به سراغ مفاهیم مختلفی می‌رود اما اصلی‌ترین درونمایه‌اش، فمینیسم است. سبک زندگی که پرنسس کاگویا برای خودش […]

انیمیشن Sheep & Wolves

انیمیشن گوسفندها و گرگ‌ها، با اینکه دارای مشکلات زیادی در داستان و شخصیت‌پردازی است، ولی اثر مفرّحی محسوب می‌شود که دیدنش را به خوانندگان گرامی پیشنهاد می‌کنم. داستانی سمبولیک نمادگرایی در ادبیات کودک و نوجوان، همیشه جایگاه ویژه‌ای داشته و هنوز هم دارد. مثلاً در داستان دیو و دلبر (نوشته گابریل سوزان دو ویلنوو) شخصیت […]

انیمه Japan Sinks

ژاپن غرق می‌شود سریال انیمیشنی ژاپنی ا‌ست که در جولای 2020 منحصرا از شبکه نتفلیکس پخش شد. کارگردان آن ماساکی یوآسا، کاراکتر دیزاین نائویا وادا و تنظیم موسیقی‌اش هم برعهده کنسوکه یوشینو است که قبلا هم در دویلمن ‌کرای‌بیبی و پینگ پونگ: انیمیشن با یوآسا همکاری کرده است. غرق شدن ژاپن “ژاپن غرق می‌شود”. در […]

انیمیشن Soul

انیمیشن Soul یک فیلم پویانمایی رایانه‌ای به کارگردانی و نویسندگی پیت داکتر است. این انیمیشن در ژانر ماجراجویی و کمدی است در استودیو پیکسار ساخته شده و توسط والت دیزنی پیکچرز در سال ۲۰۲۰ منتشر شده است. صداپیشگان اصلی این انیمیشن جیمی فاکس و تینا فی هستند که به خوبی توانستند به این دو کاراکتر […]