مشخصات اثر

 • نام اثر
  Boku Dake Ga Inai Mach (Erased) شهری که من تنها من در آن گم ‌شده‌ام (حذف‌شده)
 • ژانر
  معمایی علمی تخیلی هیجانی
 • سال ساخت
  8 ژانویه 2016
 • نوع اثر
  سریال تک فصل 12 قسمت
 • زمان
  23 دقیقه
 • کشور سازنده
  ژاپن
 • رده‌بندی سنی
  +15
 • نام کارگردان و نویسنده
  توموهیکو ایتو
 • بازیگران
  شینوسوکه میتسوشیما (بزرگ‌سالی ساتورو فوجینوما) تائو تسوچیا (کودکی ساتورو فوجینوما) چیناتسو آکاساکی (آیری کاتاگیری) آئویی یوکی (کایو هینازوکی) مینامی تاکایاما (ساچیکو فوجینوما) یو تایچی (بزرگ‌سالی کنیا کوبایاشی) آکیرا کیتو (هیرومی سوگیتا) آیاکا ناناسه (اوسامو) یوکیتوشی کیکوچی (کازو) سایاکا کانکو (آیا ناکانیشی) تاکاهیرو میزوشیما (جون شیراتوری) میتسورو میاموتو (گاکو یوشیرو)
 • استودیو سازنده
  A-1 Picture
 • بازخورد و میزان استقبال
  حذف‌شده انیمه‌ اقتباسی، توسط A-1 Picture تولید شده است و از 8 ژانویه تا 25 مارس 2016 در شبکه Noitamina از Fuji TVو هم‌زمان نیز در Crunchyroll, Daisuki, Funimation , AnimeLab پخش شد. این سریال تحت لیسانس aniplex آمریکا در آمریکای شمالی و در استرالیا توسط Madman Entertainment و در انگلستان نیز توسط Anime Limited پخش شد. Aniplex آمریکا اعلام کرد که برای این سریال در سال 2016 زیرنویس انگلیسی قرار خواهد گرفت. این سریال هم‌زمان در برخی کشورهای آسیای جنوب شرقی با زیرنویس انگلیسی در Aniplus Asia قرار گرفت و در Iflix در مالزیا، تایلند، فیلیپین، اندونزی، سریلانکا و برونئی با زیرنویس انگلیسی در دسترس است. امتیاز در IMDB 8.5/10 امتیاز در My anime list 8.4/10
نوشته شده در: توسط: مریم طالعی بافقی در: انیمیشن و انیمه

انیمه ERASED یا همان حذف‌شده، انیمه‌ای فانتزی و هیجانی برگرفته از مانگایی با همین نام، نوشته و طرّاحی‌شده توسط کِی سانبه است که از ژوئن 2012 تا 4 مارس 2016 در مجله Young Ace منتشر می‌شد.

سفر در زمان

ایده کلیشه‌ای سفر در زمان

درباره این انیمه می‌توان گفت در ایده اصلی داستان شاهد نوآوری و خلاقیّت نیستیم. موضوعی که در داستان‌های دیگر شاهد آن بوده‌ایم، در این داستان نیز تکرار شده است. نوجوانی با قدرت مافوق طبیعی که قصد نجات دیگران را دارد.

اگر باز هم بخواهیم دقیق‌تر بگوییم داستان کنترل زمان و بازگشت به گذشته برای تغییر دادن حوادث نیز بارها در داستان‌های مختلف تکرار شده است. تمرکز نویسنده در این داستان بیشتر بر شخصیّت اصلی بوده است و خیلی به شخصیّت‌های جانبی و داستان زندگی آن‌ها نپرداخته است.

مانند داستان‌های دیگر، قهرمان داستان و یارانش بچّه هستند امّا در این داستان نویسنده با هنرمندی توانسته با استفاده از دنیای کودکانه و روح معصوم و پاک کودکان به داستان لطافت ببخشد و از خشونت و سردی داستان بکاهد. بنابراین می‌توان گفت این انیمه با وجود عناصر خشونت و ترس، افرادی را که طرفدار این نوع ژانر و موضوع نیستند به خود جذب کند.

سفر در زمان

داستانی مثبت‌گرایانه و فانتزی

ایده اصلی انیمه با وجود این‌ که تکراری‌ست امّا نکات مثبت و جالبی در خود دارد. نکته اوّل داستان آن است که نویسنده سعی نکرده وقایع را از دید واقع‌گرایانه یا فلسفی بنگرد؛ بنابراین داستان دیدی مثبت‌گرایانه و فانتزی دارد. این داستان مطابق آنچه بیشتر بیننده‌ها آرزو دارند ببینند پیش می‌رود.

شخصیّت اصلی با قدرت ویژه‌اش مانع وقوع حوادث بد می‌شود و زندگی افراد زیادی را نجات می‌دهد. بدون در نظر گرفتن این نگرش و دیدگاه عام که تغییر در گذشته و زمان می‌تواند باعث ایجاد اختلال و ناهنجاری شود و مسافر زمان باید از هر گونه تغییر در زمان پرهیز کند.

داستان بر همبستگی تأکید دارد، اینکه با توجه کردن به اطرافیان، با مهر و محبّت به دیگران می‌توان مانع از روی‌دادن خیلی از حوادث ناگوار شد. شاهد این نکته در انیمه هستیم که حقایق، همیشه آن‌طور که به نظر می‌رسند نیستند و شاید شخص گناهکار نیز خودش یک قربانی باشد.

تلنگر نویسنده به بیننده

نکته قابل‌ توجه و زیبای دیگر در این داستان آن است که کودکان قرار نیست متفاوت از آنچه که هستند باشند. بلکه با همان قدرت پاکی و معصومیّت کودکانه و با اتحاد با یکدیگر مشکلات را حل می‌کنند و به یکدیگر کمک می‌کنند.

زمانی که شخصیّت اصلی در داستان به گذشته بازمی‌گردد و بیننده از دید او به داستان نگاه می‌کند، در واقع نویسنده به بیننده‌ تلنگر می‌زند چه زمان‌هایی قضاوت اشتباه دارد و چه فرصت‌هایی را از دست‌ داده است. همچنین زمان بسیار باارزش است.

قطعاً این جمله تکراری است و همه ما بارها آن را شنیده‌ایم؛ امّا در این انیمه این حقیقت خیلی خوب به تصویر کشیده می‌شود. برای مثال زمانی که ساتورو به دوران کودکی خود برمی‌گردد و دوباره مادرش و لحظاتی را که با هم سپری کرده‌اند را می‌بیند، بیننده ناراحتی و حسرت ساتورو را کاملاً احساس می‌کند و به همراه شخصیّت اصلی در غم فرو می‌رود و به خود یادآور می‌شود تا قدر لحظات و عزیزانش را بداند.

سفر در زمان

احساس گناه

شخصیّت اصلی در این داستان ساتورو فوجینوما است. او ابتدا فردی ساکت و منزوی است؛ حتّی با توجه به قدرتی که دارد علاقه‌ای به درگیر شدن در ماجراها و مورد توجه واقع شدن ندارد. ساتورو در کودکی دو دوست خودش را از دست داده و خودش را برای آنکه نمی‌تواند جلوی حوادثی را که برای دست‌هایش رخ داده بگیرد، احساس گناه می‌کند.

زمانی که ساتورو به گذشته بازمی‌گردد و سعی دارد گذشته را دستخوش تغییر کند، می‌فهمد با توجه به دیدگاه همیشگی‌اش نمی‌تواند تغییری در گذشته ایجاد کند و همان سیری را که در گذشته داشت طی خواهد کرد. بنابراین درخواهد یافت برای تغییر در زمان گذشته ابتدا باید خودش را تغییر دهد؛ بدین ترتیب آنچه که در گذشته نبوده است، می‌شود.

او جسورتر، بالغ‌تر، باملاحظه‌تر و اجتماعی‌تر می‌شود و به اطرافیانش بیشتر توجه می‌کند. آنچه را که از بازگو کردنش هراس داشت می‌گوید و جسورانه اقدام می‌کند؛ به این ترتیب بر دیگران هم تأثیر می‌گذارد.

شخصیّت‌ کلیدی داستان، آیری کاتاگیری است که در زمان حال همکار ساتورو است. او دختری شاد و پرانرژی است که به ساتورو علاقه‌ دارد. آیری سعی دارد به ساتورو اعتماد کند و به او یاری برساند. او شاهد حسرت خوردن مادرش برای فرصت از دست رفته‌اش بوده؛ پس نمی‌خواهد همانند او باشد.

شخصیّت‌های‌ کلیدی داستان

شخصیّت کلیدی دیگر داستان، کایو هینازوکی‌ست؛ یکی از قربانیان جنایتی که 18 سال پیش اتفاق افتاده است. کایو به خاطر آزار و اذیت‌های مادر و ناپدری‌اش افسرده و تنهاست. زمانی که ساتورو با او دوست می‌شود و او را به گروه دوستی‌اش می‌آورد، زندگیش دستخوش تغییر می‌شود و از افسردگی نجات می‌یابد.

ساچیکو فوجینوما هم یکی از شخصیّت‌های کلیدی داستان است. او مادر ساتورو است؛ زنی قوی، باملاحظه و مهربان که در همه حال از فرزندش حمایت می‌کند. او نیز برای آنکه در گذشته حرف ساتورو را مبنی بر بی‌گناهی مظنون باور نداشته ناراحت است. ساتورو زمانی که به گذشته بازمی‌گردد شاهد فداکاری‌ها و حمایت‌های مادرش است و این بار بیشتر قدردان زحمت‌های اوست.

سریال حذف شده به کارگردانی توموهیکو ایتو، نویسندگی تاکو کیشیموتو و طرّاحی شخصیّت کیگو ساساکی تولید شده است. آهنگ تیتراژ ابتدایی این انیمه “RE.RE” از  Asian Kung-Fu Generationو آهنگ تیتراژ پایانی آن “Sore wa Chiisana Hikari no Youna” (مانند یک نور کوچک است) از سایوری است.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

انیمه Nausicaa of the valley of the wind

سال 1984 بود که ناسیکا از درۀ باد به نویسندگی و کارگردانی هایائو میازاکی تولید شد. این انیمه بر اساس دو قسمت ابتدایی مانگایی به همین نام، با ایجاد کمی تغییرات برای فضای انیمیشن مناسب سازی شد. پس از موفقیت، سازندگان آن استودیو جیبیلی را در رقابت با همتاهای غربی خود، راه‌اندازی کردند و اینگونه، […]

انیمیشن Captain Underpants

انیمیشن کاپیتان زیرشلواری که به کارگردانی دیوید سورن در سال 2017 اکران شد، با این که بازخورد خوبی داشت ولی نتوانست پا به پای دیگر انیمیشن‌های بلند در جشنواره‌ها رقابت کند و بیشترین جوایز آن سال به کوکو انیمیشن بی‌نظیر پیکسار و دیزنی رسید. مسخره کردن ابرقهرمان‌ها دیوید سورن هنرمند اهل کانادا که در عرصه […]

انیمه Grave of the Fireflies

لیستی اگر داشته باشیم از انیمیشن‌هایی که احتمالا شما را گریه می‌اندازند، حتما انیمه Grave of the Fireflies هم در این لیست خواهد بود. چرا این انیمه انقدر ناراحت‌کننده است؟ برای این که با بدترین قسمت جنگ روبرو می‌شویم. غیرنظامیان بی‌گناهی که درگیر جنگ شده و خانه، جان و زندگی خود را می‌بازند. چیزی که […]

انیمیشن A Shaun the Sheep Movie

انیمیشن گوسفند زبل که در ایران با اسم بره ناقلا شناخته می‌شود، یکی از مجموعه‌های سریالی پرطرف‌دار و محبوب جهانی است. این انیمیشن یکی دیگر از ساخته‌های استودیو آردمن می‌باشد. استودیو آردمن به ساختن انیمیشن‌ها با طراحی خمیری و فیلم‌برداری با تکنیک استاپ موشن معروف است. از دیگر ساخته‌های این استودیو می‌توانیم به انیمیشن‌های معروف […]