مشخصات اثر

 • نام اثر
  A Letter to Momo نامه‌ای به مومو
 • ژانر
  ماجراجویی کمدی
 • سال ساخت
  2011
 • نوع اثر
  سینمایی
 • زمان
  120 دقیقه
 • کشور سازنده
  ژاپن
 • نام کارگردان
  هیرویوکی اوکیورا
 • نام نویسنده
  هیرویوکی اوکیورا
 • استودیو سازنده
  Production I.G
نوشته شده در: توسط: هانیه بهرامی در: انیمه و انیمیشن

اگر اثر دیگری به کارگردانی هیروروکی اوکیورا ندیده باشید احتمالا ضعف‌های این انیمه آنقدرها به چشمتان نخواهد آمد. انیمه‌ای دوست‌داشتنی که بیش از این که جادویی باشد یک ماجراجویی پر از بازیگوشی است. داستان جذاب دوستی مومو با یوکای‌ها شاید در نیم ساعت اول کند و خسته‌کننده به‌نظر برسد ولی به محض ورود مامه، کاوا و ایوا شور و نشاط به انیمه وارد می‌شود. ادغام غم، بلوغ، شیطنت و تخیل ترکیبی ساخته‌اند که اگر کمی صبوری کنید از تماشای آن پشیمان نخواهید شد.

انیمیشن ژاپنی

فرار از سوگ عزیزان به دنیای ماوراطبیعه

حرفی که انیمه نامه‌ای به مومو می‌خواهد بزند تقریبا واضح است. ایکیورا قصد دارد احساس تنش یا درگیری‌‌های کسانی را که پس از مرگ عزیزشان در سوگ هستند را نشان بدهد. مومو که پدرش را از دست داده چطور قرار است با غم این حادثه کنار بیاید؟ او چه مشکلاتی دارد و زندگی را چطوری پسری می‌کند؟

نیمه اول فیلم کاملا حالت‌های مومو را که افسرده و ناراحت است نشان می‌دهد. در جزیره‌ای که زیبایی و شگفتی‌های بسیاری وجود دارد دائما تنها است و هیچ دوستی ندارد. انیمه تا حد زیادی موفق شده مقابله مومو و تا حدی مادرش را با مرگ نشان بدهد. موموی آرامی که میل به صحبت با کسی ندارد در اواخر فیلم برای این که مادرش را از خطر مرگ نجات بدهد کنشگر می‌شود و دست به نجات او در شرایط دشوار و خطرناک می‌زند. در واقع انیمه نامه‌ای به مومو توانسته با نشان دادن روند رشد شخصیتی نمو به هدف خود دست پیدا کند.

انیمیشن ژاپنی

اثری بد از کارگردانی خوب

اگر انیمه Jin-Roh: The Wolf Brigade را از همین کارگردان دیده باشید احتمالا متوجه قدرت شخصیت‌پردازی و داستان فوق‌العاده آن شدید. انیمه نامه‌ای به مومو اصلا قابل قیاس با این اثر نیست و شاید حتی متعجب شوید که کارگردان هر دو اثر یک نفر است. این به این معنا نیست انیمه نامه‌ای به مومو داستان خوبی ندارد ولی خاص نیست. با این که ناعادلانه به‌نظر می‌رسد اما حتما شما را هم یاد آثار استودیو جیبلی انداخته است.

داستان با این که از افسانه‌ها و یوکای‌ها کمک گرفته است شادی، اندوه، دوستی و تلاش را به خوبی نشان می‌دهد. اینطور به‌نظر می‌رسد که این عوامل ما را با یک انیمه درجه یک طرف می‌کند اما در مجموع یک‌دستی و خاص بودن انیمه‌های جادویی همچون آثار جیبلی را ندارد. همین جاست که ناخوداگاه با انیمه‌ای همچون spirited away مقایسه‌اش می‌کنیم.

انیمه نامه‌ای به مومو دو بخش دارد یکی درام انسانی و دیگری جهان جادویی یوکای‌ها. آن بخش جادویی قصه به خوبی شما را همراه خود می‌کند اما درام انسانی آن بخش‌هایی است که باعث می‌شود یگانگی داستان دستخوش ناهمواری بشود.

دو ساعت برای هیچ

همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم انیمه می‌توانست کمتر از دو ساعت باشد و حوصله مخاطب را سر نبرد. مخصوصا اگر یک ربع از نیمه ابتدایی آن کمتر بود و بیشتر به قصه آدم‌های داستان می‌پرداخت. با این حال کمتر صحنه‌ای در فیلم وجود دارد که بتوانید بگویید اضافی است. سادگی داستان هماهنگی عجیبی با تصویر دارد و به همین خاطر شما را تا آخر نگه می‌دارد.

یکی از خوبی‌های انیمه نامه‌ای به مومو این است که تقریبا هرکسی که آن را تماشا می‌کند می‌تواند با داستان ارتباط بگیرد. شاید چون هر انسانی کسانی را در زندگی از دست داده است و این حزن مومو برایش قابل فهم است. نوع برخورد مومو با مسائل و اتفاق متفاوتی که برایش می‌افتد باعث می‌شود این فیلم ارزش تماشا و دوست داشته شدن داشته باشد.

انیمیشن ژاپنی

کاراکترهایی فراتر از کلیشه

توجه فیلم بیشتر بر مومو و سه یوکای است و دیگر نقش‌های فیلم آنقدرها حیاتی نیستند. مومو بعد از مرگ پدرش گوشه‌گیر شده و در روابطش با باقی آدم‌ها این عزلت به خوبی پیداست. سعی می‌کند زیاد صحبت نکند و مواجهه خاصی با دیگران نداشته باشد. شخصیت مومو در ابتدا یک نوجوان حوصله ‌سربر به‌نظر می‌رسد اما پس از ورود مامه، ایوا و کاوا داستان صد و هشتاد درجه عوض می‌شود.

مومو به راحتی با یوکای‌ها ارتباط می‌گیرد، با آن‌ها بحث می‌کند، برایشان دنبال غذا می‌گردد، به ماجراجویی می‌پردازد و حتی درد و دل می‌کند. رابطه مومو با آن‌ها بهترین قسمت‌های انیمه است. درواقع گذر مومو از این مرحله دشوار زندگی‌اش و رشد شخصیتی که دارد بخاطر همین ارتباط است.

ایوا (یوکایی که سر بزرگ دارد و رهبر گروه است)، کاوا (یوکایی که اندامی کشیده دارد و همیشه گرسنه است)، مامه (یوکایی که ریزجثه است و پوستی تیره دارد) سه شخصیت دیگر انیمه نامه‌ای به مومو هستند.

ایوا با این که رهبر گروه است ولی بسیار ساده و احمق است و به راحتی همه‌چیز را لو می‌دهد. کاوا اما کسی است که سیاست به خرج می‌دهد و مسائل را حل می‌کند. مامه احتمالا دوست‌داشتنی‌ترین عضو گروه است. او بسیار مهربان و فراموش‌کار است. به راحتی دوست پیدا می‌کند و با مومو مثل دوستش برخورد می‌کند.

همین سه نفر و اتفاقاتی که برای مومو رقم می‌زنند آن پلی است که مومو را دوباره به دنیای انسان‌ها وصل می‌کند. همانطور که اواخر داستان می‌بینیم مومو بالاخره می‌تواند با بچه‌های جزیره دوست می‌شود، به جشنواره می‌رود و روابطش هم با مادرش بهتر می‌شود در حالی که تا پیش از آن مدام از همه فاصله می‌گرفت.

انیمیشن ژاپنی

ساده ولی جذاب

طراحی شخصیت‌های انسانی انیمه نامه‌ای به مومو شبیه به طراحی انیمه Jin-Roh: The Wolf Brigade و تا حدی انیمه Ghost in the Shell است که هر سه آن‌ها توسط یک نفر طراحی شده‌اند. سادگی انیمه نامه‌ای به مومو ممکن است شما را به اشتباه بیندازد که مثل انیمه‌های جدید جلوه‌های بصری خوبی ندارد اما وقتی شخصیت‌های جادویی وارد داستان می‌شوند متوجه می‌شوید کاملا برعکس است. در دقایق انتهایی انیمه جایی که یوکای‌ها و ارواح طبیعت برای کمک به مومو و کویچی با هم متحد می‌شوند این ظرافت و زیبایی در طراحی را می‌توانید بهتر ببینید.

علاوه بر این‌ها طراحی طبیعت و معماری جزیره هم با جزئیات انجام شده است. اوکیوارا با اجتناب از رنگ‌های درخشان و شلوغ‌کاری و تنها استفاده از رنگ‌های ساده و پاستلی فضای خاصی به فیلم داده است.

اگر در حرکت بدن کاراکترها دقت کنید متوجه می‌شوید که کوچکترین حرکت‌های بدن هم بسیار نزدیک به واقعیت ترسیم شده‌اند و این باعث شده یک واقعیت‌گرایی و تحرک خاصی در انیمه باشد. یکی از نمونه‌های خوب آن وقتی است که مومو با ایوا و مامه مشغول به انجام حرکات موزون است. به طور کل انیمه نامه‌ای به مومو فراتر از ضعف‌های کوچکی که دارد بخاطر طنز خوب، موضوع نو و داستان پر از بازیگوشی‌اش فیلمی دیدنی است که پیشنهاد می‌شود تماشایش کنید.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده

این مطالب را هم از دست ندهید

انیمیشن big hero 6

انیمیشن در ایالات متحده آمریکا در 7 نوامبر 2014 اکران شد. شش ابرقهرمان به بالاترین درآمدزایی فیلم انیمیشن در سال 2014 تبدیل شد. یک مجموعه تلویزیونی با همین نام که داستان فیلم را ادامه می‌دهد نیز از سال 2017 از کانال دیزنی پخش شد. اولین همکاری مارول و دیزنی پس از انیمیشن شگفت انگیزان، شش […]

انیمه Kiki’s Delivery Service

هایائو میازاکی این بار اثری خلق کرده که با دوری از نمایش درگیری و خشونت، بیشترْ به دنبال جلب رضایت کودکان است تا بزرگسالان. به همین علّت در هنگام دیدن انیمه، با اثری مواجه می‌شویم که با آثار شاخص میازاکی مثل شاهزاده مونونوکه تفاوت قابل توجّهی دارد؛ ولی باز هم شامل مولّفه‌های شناخته شده سینمای […]

انیمیشن I lost my body

انیمیشن I lost my body که از شبکه نتفلیکس هم پخش شده است، درباره دستی است که یک‌باره جان می‌گیرد، خزیدن را می‌آموزد، راه می‌رود، می‌دود و با حیوانات ستیز می‌کند. صحنه‌های اول این فیلم قطعا شما را هیجان‌زده و متعجب می‌کند. در ابتدا دنبال هدف دست می‌گردید. این که کجا می‌رود و چرا این […]

انیمه Maquia

انیمه «ماکیا وقتی گل موعود شکوفه می‌دهد» اولین تجربه کارگردانی اوکاداست. او که قبل از آن، به عنوان نویسنده، با کارگردان‌‌های متنوعی همکاری داشته، سرانجام پس از بیست سال، تجربه جدیدی را به کارنامه خود افزود. اوکادا در مسائل احساسی تبحر دارد. نقطه قوت این انیمیشن نیز اثرگذاری بر احساسات است. بستر فانتزی داستان رگه‌هایی […]