نوشته شده در: توسط: تیم تحریریه اونترنت در: مقالات

مجموعه فیلم‌های مردان ایکس (X-Men) یکی از مجموعه فیلم‌های سینمایی است که در دسته ابر قهرمانان قرار می‌گیرد. مردان ایکس بر اساس داستان‌ها و کمیک‌های شرکت مارول کامیکس که پیشتر با همین نام منتشر شده، ساخته شده ‌است. حق استفاده از شخصیت‌های گروه مردان ایکس و شخصیت‌های مرتبط با آن در فیلم‌های سینمایی، متعلق به کمپانی فاکس قرن بیستم است.

اما دنیای مردان ایکس فاکس شاید به گستردگی و بزرگی دنیای مردان ایکس شرکت مارول نباشد، نکته جالب توجه آن این است که مردان ایکس فاکس قدمتی طولانی و قدیمی دارد و همین نکته آن را از سایر مجموعه‌ها متمایز می‌کند.

مردان ایکس نخستین بار در قالب سه گانه‌ایی اکشن در سال ۲۰۰۰ با وفاداری به جهان مرموز و پیچیده میوتانت‌های (تغییر یافته‌های ژنتیکی) به موفقیت رسید و مسیری را گشود تا دیگر کمیک‌های اقتباسی هم بتواند راه خود را پیدا کنند. فیلم مردان ایکس توسط برایان سینگر و بر اساس فیلمنامه دیوید هیتر در سال ۲۰۰۰ کارگردانی و ساخته شد.

مردان ایکس نخستین فیلم از مجموعه فیلم‌های مردان ایکس است. با آنکه این مجموعه از ابرقهرمانان دنیای مارول تشکیل می‌شود، اما تنها یک کاراکتر این مجموعه یعنی کوئیک سیلور در سایر فیلم‌های کمپانی مارول حضور دارد.

مردان ایکس

آغاز داستان

پروفسور ایکس (پاتریک استوارت) تصمیم می‌گیرد تا برای حمایت از جهش ‌یافته‌های جوان که در اغلب اوقات مورد تمسخر مردم عادی قرار می‌گیرند و از سوی آن‌ها عجیب الخلقه نامیده می‌شوند مدرسه‌ای راه اندازی کند تا در آنجا  راه و رسم کنترل و استفاده از قدرت‌های ویژه را به آن‌ها آموزش دهد. در این میان گروهی از جهش یافته‌ها به رهبری مگنیتو (یان مکلین) به هدف سلطه بر انسان‌ها و نابودی منهتن میوتنت‌ها مجبور می‌کنند تا دوباره به بررسی و کشف خود بپردازند تا در برابر  قضاوت‌های سنگدلانه جامعه ای که آن ها را از خود رانده مقاومت و ایستادگی کنند.

مقاله پیشنهادی: معرفی واچر مارول | واچرها نخستین نژادهای دنیای مارول

ترتیب زمانی مجموعه مردان ایکس

شاید یکی از آسان‌ترین روش‌هایی که معمولا مخاطبان برای تماشای مجموعه‌های سریالی خود در نظر می‌گیرند و انتخاب می‌کنند، ترتیب تاریخ انتشار قسمت‌های مختلف سریال باشد. اما این روش درباره مجموعه مردان ایکس کمی متفاوت‌تر است و این مجموعه از قواعد مرسوم پیروی نمی‌کند.

در این بخش قصد داریم تا با معرفی ترتیب زمانی مجموعه مردان ایکس، شما را در تماشای این مجموعه همراهی کنیم تا لذت بیشتری ببرید.

مردان ایکس ۵

باید بگوییم که در تماشای مجموعه مردان ایکس، اگر حتما قصد دارید ترتیب زمانی را رعایت کنید، پیشنهاد می‌کنیم که حتمن از مردان ایکس ۵ شروع کنید؛ چرا که در ترتیب تماشای مردان ایکس این اثر جایگاه اول را دارد، چارلز اگزاویر (Charles Xavier)  جوان را در سال ۱۹۶۲ می‌بینیم که در ابتدا تصور می‌کند تنها جهش ‌یافته دنیا بوده و کمی سردرگم است. او بعد مدتی به همراه ریون دارکهولم دوست دوران کودکی خود متوجه می‌شوند که تنها افراد جهش‌ یافته دنیا نیستند و بعد‌ها پس از آشنایی با فردی به نام اریک لنشر مدرسه جهش‌ یافته‌ها را پایه گذاری می‌کنند.

چارلز به پروفسور ایکس تبدیل شده و گروه ایکس‌من را تشکیل می‌دهد. اما دو دوست دیگر او در رابطه نحوه زندگی یک فرد جهش‌ یافته و آینده این نژاد باهم اختلاف نظ دارند و مخالفت‌‌هایی که بین آن‌ها پیش می‌آید سبب می‌شود تا اریک به مگنیتو و ریون به میستیک تبدیل شدند.

مردان ایکس

مردان ایکس روزهای گذشته آینده

کارگردانی این مجموعه را  Bryan Singer بر عهده دارد و Jennifer Lawrence, Michael Fassbender, James McAvoy در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. این مجموعه در دو خط زمانی اتفاق می‌افتد در بخشی از این فیلم که به خط زمانی اول مربوط می‌شود، می‌بینیم که جهش‌یافته‌ها توسط ربات‌هایی به نام Sentinel محاصره شده و جان همه آن‌ها در خطر است. مگنیتو که مدت‌ها در زندانی زیر Pentagon بوده آزاد شده و میستیک تلاش می‌کند تا جلوی ربات‌ها را بگیرد. اما او موفق نشده و سال‌ها مورد آزمایش قرار می‌گیرد. این آزمایش‌ها موجب می‌شود تا ربات‌هایی به مراتب پیشرفته‌تر به وجود که در نهایت به کمک آن‌ها تقریبا همه جهش ‌یافته‌ها ازبین می‌روند.

مردان ایکس گرگ نما

لوگان با بازی جاویدان هیو جکمن (Hugh Jackman)  مردی جهش‌ یافته است که در ارتش جهش ‌یافته‌ها مشغول به خدمت است. اما پس از مدتی با اعضای ارتش به مشکل بر می‌خورد و تصمیم می‌گیرد تا از آن‌ها جدا شود. در این بین او می‌پذیرد ماده‌ای به نام adamantium را به او تزریق کنند. اما پس از آنکه از اوضاع خبردار می‌شود با گروهی درگیر شده و حین این درگیری حافظه خود را از دست می‌دهد.

مردان ایکس

در این مجموعه برای اولین بار مخاطب با مدرسه پروفسور ایکس آشنا می شود. مدرسه‌ایی که در ابتدا به شکل یک مدرسه شبانه روزی کاملا عادی به نظر می‌رسید، اما پس از رویارویی لوگان و دختری به نام روگ (Rogue)  با آن‌ها هویت اصلی دانش آموزان این مدرسه فاش می‌شود. در این بین مگنیتو (اریک لنشر) وارد میدان شده و با تنفری ازلی که از انسان‌ها دارد سعی می‌کند اوضاع را آشفته کند و بهم بر‌ریزد. او مگنیتو روگ را می‌دزد و دردسرهای تازه‌ایی را به وجود می‌آورد. در نتیجه دانش آموزان مدرسه با پوشش عنوانی به نام مردان ایکس به مقابله با او می‌پردازند. لوگان نیز که هنوز از گذشته خود خبر ندارد در ابتدا رفتار چندان دوستانه‌ای با مردان ایکس ندارد.

مردان متحد

در مجموعه مردان متحد patrick stewart, hugh jackman, ian mckellen, halle berry به ایفای نقش پرداخته‌اند. ویلیام استرایکر (William Stryker) که عضو ارتش است قصد دارد تا از قدرت پسر جهش یافته خود که می‌تواند ذهن مردم را تحت کنترل در بیاورد، سو استفاده کند تا بتواند در مدرسه  اگزاویر نفوذ پیدا کرده تا همه جهش یافته‌ها را از بین ببرد. اما بر خلاف تصیم و قصد مخرب پدر، پسرش به تیم مگنیتو پیوسته و به فرار نجات جهش ‌یافته‌ها کمک می‌کند. در این نبرد، جین گری با بازی فامکه یانسن (Famke Janssen)  هنگام کمک به دیگر افراد حین فرار جان خود را از دست می‌دهد. در ترتیب زمانی ایکس من‌ها  این فیلم جایگاه از دوم را برخوردار است.

مردان ایکس آخرین ایستادگی

در این شماره از مردان ایکس، جهش یافته‌‌ها برای چندمین بار تهدید به نابودی می‌شوند و تعدادی از دانشمندان با اکتشافات تازه خود سعی دارند تا ژن‌های آن‌ها را خنثی کنند. این خبر سبب خشم جهش یافته‌ها شده و آن‌ها را برای جنگ با انسان‌ها سوق می‌دهد.

ولورین

ولورین در واقع سرگذشت لوگان بعد از اتفاق‌های فیلم  X-Men: The Last Stand است. لوگان در این سفر درگیر ماجراهای تازه‌ایی می‌شود. او از قدرت ّای خود خسته شده است و آن‌ها را نفرینی می‌داند. در این سفر لوگان از او می‌خواهد تا با دادن ماده دورنی خون خود به او، او را از شر قدرت‌های خود خلاص کند.

مردان ایکس

مردان ایکس آخرالزمان

در قسمت‌های قبلی مردان ایکس، در گذشته‌های بسیار دور، جهش یافته‌ایی مانند خدیان مصر مورد تکریم و پرستش قرار گرفته بود. او پس از آنکه قدرت خود را در بین مردم از دست داد و مردم از او روی گردان شدند، به ناچار زنده به گور شد. اکنون پس از گذشت سال‌های زیاد این موجود که آخرالزمان نامیده می‌شود از قبر خود برخواسته و هوشیاری از دست رفته خود را باز پس گرفته است. او پس از مشاهده شرایط کنونی زمین متوجه می‌شود که دیگر همچو ایزدان قابل ستایش نیست، از همین رو تصمیم می‌گیرد تا نژاد بشر را از بین ببرد. بدون شک گروه مردان ایکس در این بین بیکار نمانده و وارد عمل می‌شوند.

مردان ایکس ققنوس سیاه

ققنوس سیاه در واقع بهتر در ترتیب زمانی آخر تماشا شود، چرا که مردان ایکس حالا به قهرمانان ملی تبدیل شده و مدام به مامورت‌های مختلف می‌روند. اما ماجرا از آنجا شروع می‌شود که در یکی از این ماموریت‌ها مردان ایکس با اشعه خورشیدی آسیب می‌بینند و همین امر باعث می‌شود تا قدرت درونی جین گری آزاد شده ققنوس تاریک وجود او نمایان می شود که مارجاهای عجیبی را برای مردان ایکس رقم می‌زند. جین که حالا کنترل قدرت‌های درونی خود را از دست داده است به دشمنی قسم خورده علیه بشریت تبدیل می‌شود.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده