نوشته شده در: توسط: تیم تحریریه اونترنت در: مقالات

در دنیای کمیک‌، جوکر یکی از معروفترین و شناخته‌ شده‌ترین ابرشرورها است. او تخصص ویژه‌ایی در مهندسی شیمی دارد و با ترکیب کردن مواد شیمیایی می‌تواند اقدام به کارهای خارق‌العاده کند. جوکر یکی از برترین شخصیت‌های نمادین در دنیای کمیک و همچنین فرهنگ عامه است. در اینجا قصد داریم به معرفی شخصیت جوکر بپردازیم. اگر می‌خواهید با ابعاد بیشتری از شخصیت جوکر آشنا شوید همراه ما باشید.

جوکر نماد چیست؟

وقتی با شخصیت جوکر روبه‌رو می‌شوید، تشخیص اینکه بخواهید دریابید که او چه پیامی دارد بسیار دشوار است؛ چرا که این شخصیت پر جنب و جوش چکیده‌ایی از تمام خصلت‌ها را یکجا در خود دارد، از جدیت و شوخ‌طبعی، شادی و غم و خرد و حماقت. در واقع جوکر نماد ظرفیت‌های اخلاقی‌ است که در هر یک از ما نهفته شده و شاید هرگز در طول زندگی به طور کامل از آن‌ها بهره نبریم و در ابرازش خودداری کنیم. اما جوکر این فرصت را به شما می‌دهد تا از نتایج ابراز این خصلت‌ها در خود آگاه شوید و بدانید هر کدام چه پیامدی را می‌تواند برایتان به دنبال داشته باشد.

تصویر جوکر در واقع به عنوان یک دلقک، نمادی از حاشیه بودن او از جامعه است، باید این واقعیت را پذیرفت که او یک آدم عجیب و غریب است. او یک دلقک است که به محدودیت‌های خود فشار آورده است و اکنون دارای یک شوخ طبعی کاملا جنون‌آمیز شده است. دلقک یا احمق به عنوان یک استعاره نماد کسی است که خارج از جامعه وجود دارد و آن را زیر و رو می‌کند تا حقیقت را به توده‌ها نشان دهد. جوکر در هالیوود در واقع نسخه‌ای بد‌هدف و بدشکل از این استعاره است.

شخصیت جوکر

از سویی دیگر پس از اقدامات مخربی که توسط جوکر در جامعه رخ می‌دهد، مردم تصویر او را به عنوان نمادی از قیام طبقاتی قلمداد می‌کنند. دنبال کننده‌هایش مانند او ماسک می‌زنند و شروع به شورش در خیابان‌ها می‌کنند و جوکر تبدیل به نمادی عصیانگر و دادخواه برای طبقه فرودست جامعه می‌شود تا علیه طبقه مرفه و نخبه قیام کند. در واقع شخصیت جوکر نمادها افرادی است که از بی‌عدالتی‌ها خسته شده‌اند و حالا قصد دارند در مقابل حق‌خوری‌ها قیام کنند.

جوکر یک شخصیت روان‌پریش است که دیگر در زندگی هیچ هدفی را دنبال نمی‌کند. از دست دیگران عاصی است و حتی کتک می‌خورد، اما همچنان می‌خندد. خنده‌های هستیریکی که از او شخصیتی متفاوت می‌سازد. او حالا به یکی از سیاه‌ترین شخصیت‌های داستان و جامعه تبدیل شده است.

فکت‌هایی از جوکر

در این قسمت قصد داریم از ۱۰ واقعیتی که تا به حال درباره شخصیت جوکر نمی‌دانستید پرده برداریم.

شخصیت جوکر برای نخستین بار در سال ۱۹۴۰ ساخته و پرداخته شد. در واقع او یکی از شخصیت‌های منفی داستان‌های مصور بتمن بود. جری رابینسون یکی از کارت‌های نقاشی شده جوکر را به همراه تصویری از کنراد وایت، بازیگر فیلم صامت مردی که می‌خندد، به خالقان داستان‌های بتمن نشان می‌دهد و همین امر منبع الهام خلق شخصیت جوکر می‌شود. داستان مردی که می‌خندد ، روایت کودکی است که توسط خریداران بچه، معلول شده ‌است و با زخمی که بر روی صورت دارد انگار همیشه در حال خندیدن است. دوره‌گردی کودک را می‌یابد و با وی یک گروه نمایش خیابانی راه‌اندازی می‌کند. همین قصه اولین جرقه حضور نقش جوکر، در نخستین جلد بتمن می‌شود. رفته رفته جوکر به پای ثابت داستان‌های بتمن تبدیل شد و یکی از جذات‌ترین شخصیت‌هایی شد که در داستان‌های بتمن حاضر می‌شد و ماجراهای تازه می‌آفرید. حالا کم‌کم جوکر به یک شخصیت جدی تبدیل شده بود که خود به تنهایی می‌توانست همه بار داستانی را به دوش بکشد و دنیای منحصر به فرد خود را در داستان به معرض نمایش بگذارد.

درباره جوکر

جوکر هیچ‌وقت گریم نشد

شاید پررنگ‌ترین نکته در مورد شخصیت جوکر این واقعیت باشد که ” نسخه قطعی” درباره او وجود ندارد. بسیاری از مردم شخصیت مرد آهنی را با نقش‌آفرینی کریستوفر ریو می‌شناسند و رابرت داونی جونیور را نماینده اصلی شخصیت سوپرمن می‌دانند. در حالی که این قاعده درباره جوکر بی‌معنا است و شخصیت او را هربار در برهه‌های زمانی مختلف به عهده یک بازیگر گذاشته‌ شده است. البته باید منصف بود که هربار که شخصیت جوکر با بازی و نقش‌آفرینی هنرمندی تازه ارائه شد، نه تنها خدشه‌ایی به ذهنیت مخاطب وارد نکرد بلکه گویی مخاطب به همزاد پنداری بیشتری با شخصیت رسیده است. به طور مثال جوکری که هیث اَندرو لِجِر را به تصویر کشید، یکی از بهترین نقش‌ آفرینی‌هایی است که تا به حال درباره جوکر به انجام رسیده. لجر آنقدر در نقش خود فرو رفته و به قول سینمایی ها آن را زیر پوستی ایفا می‌کند که مخاطب نمی‌تواند باور کند که او در حال نقش‌آفرینی است.

لجر با هوشمندی برای آنکه حس همزاد پنداری مخاطب افزایش یابد و همه چیز واقعی‌تر از آنچه که هست به نظر برسد حتی حاضر نشد بر روی چهره‌اش گریم سنگین صورت بگیرد. و هیچ وقت روی صندلی اتاق گریم ننشست. او می‌خواست همه واکنش‌های چهره‌اش طبیعی باشد و همه زخم‌هایی که روی صورت‌اش شکل می‌گیرد تا حد ممکن واقعی به نظر برسد، برای همین با مراجعه به فروشگاه‌های لوازم آرایشی و خرید محصولات ارزان قیمت، فقط پیش از شروع فیلمبرداری سکانس‌ها، کمی چهره‌اش را آرایش می‌کرد تا از فرم طبیعی دور نباشد. در واقع او احساس می‌کرد شخصیت جوکر هر روز با استفاده از چیز‌هایی که پیدا می کند خودش را آرایش می‌کند بنابراین نیازی نمی‌دید که از محصولات گران‌قیمت استفاده کن یا گریم سنگین بر روی چهره‌اش انجام دهد.

فکت‌هایی از جوکر

جوکر دندان‌های خود را از دست داد

در نسخه‌های بعدی جوکر، وقتی برای اولین بار تصویر جرد لتو به عنوان چهره تازه جوکر به مخاطبان معرفی شد. توجه بسیاری به سمت دندان‌های او جلب شد. در این نسخه تازه، تمام دندان‌های جوکر طلا بود!

عده‌ایی گمان کردند که علت این امر می‌تواند به این معنا باشد که این دندان‌ها جایگزین تمام دندان‌هایی است که به دست بتمن در همه سال‌های گذشته شکسته شده و ریخته شده است. اما برخی دیگر از مخاطبان بر این باور بودند که چون در فصل تازه جوکر، ماجراهایی گنگستری پررنگ‌تری اتفاق می‌افتد، این دندان‌ها زمینه‌ساز ماجراهای تازه داستانی است.

ستون فقرات جوکر توسط بتمن شکسته شد

شاید یکی از بهترین داستان‌های کمیکی که تا به حال روایت شده است، داستان Batman: The Dark Knight Returns باشد که در سال ۱۹۸۶ منتشر شد. در پی موفقیت چشمگیری که آدام وست در نقش شوالیه تاریکی ایفا کرد، بتمن تبدیل به یک شخصیت شوخ طبع شد. در داستان، جوکر به عنوان مردی که دوباره توانایی‌هایش را به دست آورده است حضور کوتاهی دارد، اما درست مثل همیشه تلاش می‌کند تا بتمن را مورد آزار و اذیت قرار دهد. و از آنجایی که بتمن از دست این اقدامات آزاردهنده جوکر به تنگ آمده تصمیم می‌گیرد ضربه‌یی مهلک به ستون فقرات او وارد کند. و در پایان جوکر هم که قصد ندارد سبب مرگ خود شود دست از آزار و اذیت می‌کشد.

فکت های جوکر

شخصیت جوکر با شخصیت گربه دندان خنجری یکی شد

در دهه ۱۹۹۰ میلادی مینی سریالی ۱۲ قسمتی به نام آمالگام کمیک توسط شرکت‌های مارول و دی‌سی روانه بازار شد. در واقع آمالگام کمیک داستان شخصیت‌هایی را تعریف می‌کرد که ترکیبی از شخصیت‌های مشهور هر دو شرکت سازنده بودند. در این دنیا شخصیت جوکر با یکی دیگر از شخصیت‌های شرور شرکت مارول به نام گربه دندان خنجری ادغام شد و شخصیتی به نام هینا متولد شد. در واقع هینا نقش دشمن پنجه سیاه را که از ترکیب دو شخصیت بتمن و ولورین به وجود آمده بود را ایفا می‌کرد.

بیشتر بدانید: آشنایی با کمیک های مارول 

خالکوبی‌هایی که یادگاری شدند

یکی از موضوعاتی که در چند سال اخیر حول محور شخصیت جوکر در بین مخاطبان وجود دارد، صحبت درباره بدن او است. خالکوبی‌هایی که بر روی بدن او نقش بسته شده‌اند تبدیل به بحثی چالشی در بین مخاطبان شده است. آن‌ها بر این باورند که شخصیت جوکر با این تتو و خالکوبی‌ها و استفاده از پیرسینگ‌های تجملاتی یا زنجیر طلا به یک شخصیت کلیشه‌ایی تبدیل شده است. اما دیوید آیر در این‌باره به مخاطبان توضیح می‌دهد تمام تتوهای جرد لتو، نقش‌آفرین شخصیت جوکر، برای خود داستان‌هایی منحصر به فرد دارد. به عنوان نمونه طرح دلقکی که بر روی بالاتنه‌اش حک شده نماد عشق‌اش به هارلی کویین است؛ یا طرح پرنده‌ایی که تیری در قلبش فرو رفته و یادآور کاری است که جوکر با جیسون تاد کرده است و حالا به یکی خوفناک‌ترین تتوهای روی بدن جوکر تبدیل شده است.

فرزند احتمالی جوکر و هارلی

بر خلاف آنچه همیشه در کمیک‌ها به تصویر کشیده می‌شود، هارلی و جوکر رابطه احساسی بسیار قوی باهم دارند و یک زوج عاشق به نظر می‌آیند. در صحنه‌ایی پس از مرگ جوکر، صدای هارلی به گوش می‌رسد که می‌گوید: هیس! آروم باش نی‌نی کوچولو.

دخترهای شخصیت جوکر

به نظرتان اگر جوکر صاحب فرزند باشد تا چه اندازه می‌تواند دیوانگی کند؟ اگر جوکر بخواهد بچه داشته باشد پس باید رابطه‌اش با هارلی و بتمن تغییر پیدا کند. اما جالب است بدانید که هارلی به قناری سیاه اعتراف می‌کند که از جوکر صاحب فرزند شده اما تا به حال این موضوع را به او نگفته است و برای همین بچه را نزد خواهرش فرستاده تا بزرگ شود.

همچنین جوکر یک دختر ناتنی در Duela dent دارد که درست مانند جوکر لباس می‌پوشد و خود را دختر جوکر معرفی می‌کند.

سزار رومئو برای ایفای نقش جوکر از تراشیدن سیبیل‌اش خودداری کرد

یکی از سریال‌های محبوب در آمریکا Batmania بود که در سال ۱۹۶۶ ساخته شد. در آن سریال شخصیت شوالیه تاریک در بین مخاطبان از محبوبیت بالایی برخوردار شد و همین امر سبب شد تا سازندگان آن به فکر فصل‌های دیگری از تولید سریال بیفتند. این سریال چند نفر از دشمنان مشهور شوالیه را به تصویر می‌کشد که یکی از آن‌ها جوکر است و نقش آن را سزار رومئو ایفا می‌کند. اما نکته جالب درباره ایفای نقش رومئو این است که او اجازه نمی‌داد تا گریمورها سیبیل‌های او را برای نقش جوکر بتراشند و آن‌ها مجبور بودند آنقدر از پودر سفیده کننده استفاده کننده تا سیبیل‌های رومئو محو شود، اما این امر سبب شد تا چهره‌ای خنده‌داری از جوکر به وجود بیاید.

قلب جوکر سبب مسمومیت بتمن شد

شاید باورش کمی سخت باشد، اما واقعیت دارد که جوکر از طریق قلبش، سمی را به سیستم بدنی بتمن وارد کرد و سبب شد بتمن دیوانه شود. بتمن در این رویارویی با جوکر عقل خود را از دست می‌دهد و دست به کشتار وحشیانه می‌زند و تمام اعضای خانواده را از دم تیغ رد می‌کند و همه مردم را تا آنجا که می‌تواند به دست مرگ می‌سپارد. حتما نسخه‌های مختلفی از بتمن را در تمام این سال‌ها دنبال کرده‌اید، اما هیچ کدام به میزان نسخه «بتمنی که می‌خندد» هولناک نیست.

هویت‌های چندگانه شخصیت جوکر

هر نویسنده‌ایی که قصد می‌کند تا داستانی از جوکر را بر روی صفحات کاغذ روانه کند، حتما و بدون شک سعی می‌کند نسخه‌ایی تازه و با معیار‌های خود از جوکر را وارد داستان کند. این امر با همه مزیت‌هایی که می‌تواند برای جذابیت داستان‌های جوکر داشته باشد، سبب می‌شود تا شخصیت جوکر دارای پیچیدگی‌های رفتاری و اخلاقی فراوان شود و هربار با یک هویت تازه روبه‌رو شود. این امر می‌تواند منجر به دوری جوکر از شخصیت اولیه و اصلی او شود و در دراز مدت سبب شود تا مخاطب دچار سردرگمی شده و دیگر با او همراه نشود که این امر نیازمند هوشمندی سازندگان است تا اجازه دهند جوکر آنطور که بود، هست و خواهد ماند بر صفحات کتاب، صحنه و پرده نقره‌ایی ظاهر شود.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده