نوشته شده در: توسط: تیم تحریریه اونترنت در: مقالات

در دنیای معاصر امروز کتاب‌های کمیک هم به یکی از سرگرمی‌های جذاب تبدیل شده است. از همین رو ناشرانی در سراسر دنیا سعی کرده‌اند به طور حرفه‌ایی و تخصصی به چاپ و نشر کتاب‌های کمیک بپردازند. در اینجا قصد داریم برخی از ناشران فعال در این حوزه را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید تا ناشران تخصصی کتاب‌های کمیک را بیشتر بشناسید.

تاریخچه

کتاب‌های کمیک به کتاب‌هایی اطلاق می‌شود که یک قصه را با تصاویر و رنگ‌های متنوع و منحصر به فرد ارائه می‌دهند. بسیاری از افراد بر این باور هستند که منشا اولیه کتاب‌های کمیک کشور ژاپن بوده است و در واقع نخستین‌ کتاب‌های کمیک در این کشور منتشر شده و به دست مردم رسیده است. اما آنچه که در تاریخچه کتاب‌های کمیک بیشتر مورد تایید است این است که مفهوم کتاب‌های کمیک نخستین بار در دهه سی میلادی در کشورهای آمریکا و انگلیس رواج پیدا کرد و در واقع این دو کشور بودند که با الهام گرفتن از کتاب‌های تصویری که برآمده از فرهنگ سنتی ژاپن بود، کمیک بوک‌ها یا همان کتاب‌های کمیک را خلق کردند.

ناشران کتاب‌های کمیک

نخستین ناشران کتاب‌های کمیک

کمپانی مارول و دی‌سی، شاید از قدیمی‌ترین کمپانی‌هایی باشند که در حوزه چاپ کتاب‌های کمیک فعالیت کردند. در واقع شاید بهتر باشد اینطور بیان کنیم که از کمپانی دی‌سی به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین کمپانی‌ ناشر کتاب‌های کمیک در آمریکا یاد می‌شود. سی‌دی با معرفی شخصیت‌هایی مانند بتمن، سوپرمن، واندر وومن، فلش، گرین لنترن، جوکر، برینیاک، لکس لوثر، کت وومن و غیره توانست مخاطبان فراوانی را همراه خود کند.

دی‌سی کامیکس

شرکت آمریکایی دی‌سی یکی از واحدهای انتشاراتی آمریکایی است که زیر مجموعه فرعی کمپانی برادران وارنر محسوب می‌شود. مجموعه دی‌سی نخستین بار شخصیت بتمن را خلق کرد و به مخاطبان خود معرفی نمود.

بیشتر اتفاق‌های کتاب‌های شرکت دی‌سی کامیکس در دنیای خیالی دی‌سی می‌گذرد. دنیایی که گروه‌های مختلفی در آن حضور دارند مثل لیگ عدالت، جوخه انتحار، تایتان‌های نوجوان.

در دنیای خیالی دی‌سی ابرشرورهایی مانند جوکر، لکس لوتر، دارک‌ساید، کتومن، سینسترو، برینیاک، بلک ادم، راس الغول (یا ریش الغول) دث‌استروک، ریدلر، توفیس، مدهتر، پویزن آیوی، سالامون گراندی، کاپیتان کلد، ریورس فلش، پنگوئن، چیتا،‌ددشات، گوریلا گراد وجود دارند که هر کدام از آن‌ها با داستان‌های اعجاب‌آور خود مخاطب را حیرت‌‌زده می‌کنند.

مقاله پیشنهادی: سلستیال‌ها قدرتمند و حقایقی درباره آن‌ها

شرکت دی‌سی کامیکس هم‌چنین کتاب‌های کمیکی را منتشر کرده‌است که داستان‌شان در جهانی غیر از دنیای دی‌سی روی می‌دهد، مثل واچمن، وی مثل وندتا و کمیک‌های بسیار دیگری که تحت عنوان ورتیگو (نماد دیگر دی‌سی کامیکس) منتشر شده است.

درباره سبقه کاری شرکت دی سی باید گفت که این کمپانی دارای چهار دوره موفقیت بوده است که از آن‌ها با عناوین دوران طلایی، دوران نقره‌ای، دوران برنزی و عصر مدرن نام می‌برند.

ناشران کتاب‌های کمیک

مارول

شرکت آمریکایی مارول یکی از واحدهای انتشاراتی آمریکایی است که زیر مجموعه فرعی کمپانی والت دیزنی محسوب می‌شود. مارول در سال ۱۹۳۹ فعالیت خود را با نام Timely Comics آغاز کرد، اما با گذشت چند سال از فعالیت خود در اوایل سال ۱۹۶۱ با نام فعلی خود به ادامه فعالیت‌هایش پرداخت.

از شخصیت‌های معرفی که در شرکت مارول خلق شده‌اند می‌توان به اسپایدرمن، آیرون من، کاپیتان آمریکا، ثور، هالک، ثانوس، دکتر دووم، مگنیتو، گرین گابلین و غیره اشاره کرد.

انتقام جویان، مردان ایکس و همچنین نگهبانان کهکشان از دیگر مجموعه‌های کمیک شرکت مارول هستند که در طی این سال‌ها توسط این شرکت خلق شده‌اند و مخاطبان فراوانی را با خود همراه ساخته‌اند.

یکی از نکته‌های قابل توجه درباره آثار شرکت مارول اسن است که مکان‌هایی که در داستان‌های مختلف این کمپانی به تصویر کشیده  می‌شوند، برگرفته از شهرها و مکان‌های خاص دنیای واقعی است. بیشتر شخصیت‌های اصلی دنیای مارول در شهر نیویوک فعالیت می‌کنند.

دارک هورس Dark Horse

شرکت دارک هورس یکی از دیگر از واحد‌های انتشاراتی آمریکایی است که علاوه بر چاپ و نشر کتاب های کمیک، مانگا نیز منتشر می‌کند. دارک هورس در طول چند دهه فعالیت خود توانسته است مجموعه کمیک‌های گوناگونی براساس داستان‌های استار وارز، آواتار، آخرین بادافزار، بافی قاتل خون‌آشام‌ها، بیگانه‌ها، غارتگر، تأثیر فراگیر، Dragon Age و کونان بربر را منتشر کند

شهر گناه و پسر جهمنی مجموعه‌های اختصاصی هستند که در طی چندسال گذشته توسط دارک هورس خلق و منتشر شده است.

نکته جالب توجه درباره فعالیت شرکت دارک هورس این است که با آنکه این شرکت مانند شرکت مارول و دی‌سی، دارای دنیای تخیلی و منحصر به ‌فرد خود نیست اما توانسته است با نشر کمیک بوک‌ها فوق العاده جذاب گوی سبقت را از سایر رقبای خود برباید.

اما مهمرترین شخصیت‌هایی که در کمیک بوک‌ها شرکت دارک هورس خلق شده‌اند عبارتند از : هل بوی، بافی، انجل، زاندر، اسپایک، دروپی و کال که در طی سال‌های گذشته، توانسته‌اند دل بسیاری از مخاطبان را ببرند و آن‌ها را همراه خود و قصه‌هایشان کنند.

ناشران کتاب‌های کمیک

بوم استودیو Boom Studios

بوم استودیوز که به شکل درست در لغت BOOM! Studios نوشته می‌شود، یکی دیگر از واحدهای انتشاراتی آمریکایی محسوب می‌شود که نه تنها اقدام به چاپ و نشر کتاب‌های کمیک می‌کند بلکه کتاب‌های گرافیکی را نیز به چاپ می‌رساند.

بوم استودیوز در سال اوایل سال ۲۰۰۰ توسط دو تهیه کننده معروف هالیوودی به قصد راه‌اندازی پروژه‌های کتاب‌های کمیک تاسیس شد. برجسته‌ترین شخصیت‌هایی که در دنیای بوم استویوز در طی این دو دهه خلق شدند عبارتند از: فین، جیک، گانزو، رد و یلو پاور رنجر، میس پیگی و شاهزاده بابلگام.

بوم استودیوز در طی سال‌ها فعالیت خود آثار بسیاری را منتشر کرده است که موفقیت‌های زیادی را برای سازندگان و هنرمندان خود در پی داشته است.

نکته قابل تامل و توجه درباره شرکت بوم استویوز این است که در اوایل سال ۲۰۱۳، این شرکت پویشی را با نام #WeAreBOOM! ایجاد کرد و مفهوم تازه‌ایی از مشتری‌مداری را در میان مردم رونق داد. این شعار در واقع بیانگر آن بود که کمپانی بوم، تنها ترکیبی از نویسندگان، هنرمندان و کارمندان آن نیست، بلکه هوادارانی هم که علاقه‌مند خوانش کتاب‌های کمیک این انتشاراتی هستند و همچنین فروشندگانی هم که این کمیک‌ها را به فروش می‌رسانند، بخشی از شرکت بوم استودیوز محسوب می‌شوند.

ورتیگو

شرکت ورتیگو یکی از انتشارات زیر مجموعه کمپانی ناشر کتاب‌های کمیک آمریکایی یعنی دی سی کامیکس است که در سال ۱۹۹۳ با هدف قرار دادن مخاطب بزرگسال، راه‌اندازی شد.

آثار منتشر شده در ورتیگو می‌توانستند بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های سنی و فرهنگی بسیاری از مفاهیم مخصوص به بزرگسالان را وارد دنیای کمیک خود کنند. ورتیگو اجازه داشت هرگونه خشونت، استفاده از مواد مخدر و مسائل جنسی را در داستان‌های خود وارد نماید تا محتوایی برای رده سنی بزرگسال ایجاد کرده باشد.

با اینکه مجموعه‌های نخست ورتیگو  در اغلب اوقات داستان‌هایی با سبک ترسناک یا فانتزی را روایت می‌کردند، اما با گذشت زمان و کسب تجربه‌های تازه تلاش شد تا به سبک‌ها و ژانرهای دیگری هم وارد شوند و تا به امروز داستان‌هایی با سبک جنایی، مستندات اجتماعی، ادبیات گمانه‌زن، بیوگرافی و همچنین دیگر ژانرها توسط این شرکت ساخته و پرداخته شده است تا مخاطبان زیادی را در سراسر دنیا همراه خود سازد.

ورتیگو در ابتدا روی شخصیت‌ها و داستان‌هایی که متعلق به کمپانی یا خودِ خالق اثر بود کار می‌کرد که اما امروزه، تمرکز اصلی این انتشارات بیشتر از هر چیزی روی دشته‌هایی است که پیش از هر به خالق اثر تعلق دارند. کمپانی ورتیگو از زمان تاسیس تا به امروز کتاب‌های کمیک زیادی منتشر کرده است؛ کتاب‌های کمیکی که موفقیت زیادی را برای ورتیگو به همراه داشته است.

ایمیج کامیکس Image Comics

نخستین بار در سال ۱۹۹۲ یک تیم برجسته و حرفه‌ایی دست به تاسیس ایمیج کامیکس زدند. آن‌ها قصد داشتند تا شخصیت‌های تازه‌ایی را وارد دنیای کمیک بوک‌ها بکنند. طولی نکشید که معیار ّای سازندگان ایمیج کامیکس بسیار مورد توجه کاربران و مخاطبان قرار گرفت و این شرکت توانست موفقیت‌های تازه‌ایی را از خود به ثبت برساند.

ایمیج کامیکس در ابتدای کار خود تحت تاثیر دنیای ابرقهرمانی و داستان‌های فانتزی بود۷ اما کم‌کم و در ادامه راه توانست شیوه‌های منحصر به قرد خود را پی‌ریزی کند و به سایر زانرهای کمیک بوک‌ها هم سرک بکشد و دست بر قضا بسیار هم موفق عمل کند. ایمیج کامیکس هنوز هم یکی از فعال‌ترین ناشران کتاب‌های کمیک در آمریکای شمالی محسوب می‌شود.

برجسته ترین شخصیت‌های داستانی که در دنیای ایمیج کامیکس خلق شدند و مخاطبان خاص خود را پیدا کردند عبارتند از: Bomb Queen، Super Dinosaur، Savage Dragon و اسپاون.

 

 

 

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده