نوشته شده در: توسط: تیم تحریریه اونترنت در: مقالات

مجموعه کمیک‌های ?what if یا « چه می‌شد اگر …؟ » بر اساس مجموعه کمیک‌های مارول به همین نام ساخته شده است. در واقع کمیک‌های what ?if  چهارمین مجموعه تلویزیونی در دنیای ماورل و نخستین انیمیشن این استودیو محسوب می‌شود. این مجموعه به بررسی جدول‌های زمانی متناوب در جهان چندگانه می‌پردازد که نشان می‌دهد اگر لحظات اصلی فیلم‌های MCU متفاوت اتفاق بیفتد، چه پیامدهایی را در پیش دارد. مجموعه کمیک‌های ?what if توسط بردلی به رشته تحریر در آمده و کارگردانی آن را برایان اندروز بر عهده دارد.

در تاریخ ۱۱ آگوست سال ۲۰۲۱ مجموعه کمیک what if در ۹ قسمت برای نخستین بار پخش شد. با ‌آنکه ریتم کند ایپزودهای مجموعه انتقادهای فراوانی را از سوی منتقدان در پی داشت اما با وجود این، بسیاری از منتقدین نسبت به فیلم‌نامه، صداپیشگی و سبک انیمیشن خاص مجموعه نظرات مثبتی را ابراز کرده‌اند.

کمیک what if

اما درباره کمیک‌های ?what if در یک توضیح مفصل و کامل‌تر، شاید بهتر باشد اینطور بیان کنیم که این مجموعه قصد دارد تا به سوالات بسیاری از مخاطبان دنیای سینمای مارول پاسخ دهد، سوالاتی که شاید در ذهن شما هم به عنوان یکی از مخاطبان دنیای سینمایی مارول، درباره داستان‌ها و اتفاق‌های جهان مارول ایجاد شده باشد. در واقع دست‌اندرکاران این مجموعه کمیک تلاش کرده‌اند تا باید ایجاد سوال « چه می‌شد اگر… ؟ » در ذهن مخاطب خود چالش‌های تازه‌ایی را خلق کنند.

نخستین جرقه‌های کمیک what if

?What if در واقع مجموعه کمیک‌هایی است که اولین جرقه‌های تولید آن در سال ۱۹۷۷ توسط «روی توماس»  زده شد. توماس در شماره ۱ مجموعه نوشته بود: « نمی‌خواهد داستان‌های دنیای مارول به عنوان روایت‌های تخیلی شناخته شوند، همه داستان‌های ماورل واقعی هستند.» او سعی کرد تا برای هر قسمت از این مجموعه پرسش‌های تازه‌ایی تولید کند. به طور مثال: چه می‌شد اگر فینیکس نمرده بود؟ یا مثلا: چه می‌شد اگر الکترا زنده بود؟

در واقع وات ایف‌ها یا همان « چه می شد اگر…؟ » داستان‌هایی هستند که سرچشمه‌‌ آن‌ها، از دنیای مارول گرفته می‌شود اما در آنجا اتفاق نمی‌افتد! کمیک‌های وات ایف در اغلب اوقات ایده‌های جالب توجهی در خود دارند و سبب شده‌اند تا جهان‌های موازی مارول در سال‌های اخیر پدید بیایند. نخستین قسمت‌های مجموعه کمیک « چه می‌شد اگر…؟ » یا همان ?what if  از زمین‌های موازی در کره ماه شروع شد. در واقع آغاز هر قسمت اینطور بود که نشان داده می‌شد که داستان اصلی در دنیای مارول چگونه اتفاق افتاد و حالا همان داستان در یک دنیای دیگر و بر روی یک مکان دیگر چطور پیش خواهد رفت و به کجا خواهد رسید.

اما نکته جالب توجه در دنیای کمیک what if یا همان « چه می‌شد اگر…؟ » حضور واچرها است. در واقع شاید بتوان اینطور گفت که واچرها راویان اصلی وات ایف‌ها هستند. آن‌ها با مشاهده رخدادهای مهم در دنیای اصلی مارول و شرح عواقب و پیامدهای شکل‌های دیگر آن ماجرا در دنیایی موازی جهان مارول، ایده اصلی وات ایف‌ها را خلق می‌کنند.

بهترین‌های کمیک what if

چه می‌شد اگر چهار شگفت‌انگیز قدرت نداشتند؟

همه ما می‌دانیم که در دنیای سینمایی مارول، یک انسان برای به دست آوردن قدرت‌های خارق‌العاده و تبدیل شدن به یک ابرقهرمان نیازمند قدرت ویزه‌ایی نیست. اما حالا سوال اینجا است که آیا چهار شگفت‌انگیز همچنان توانایی این را دارند که بدون در نظر گرفتن قدرت‌های خارق‌العاده‌شان، ابرقرماناتن داستان باقی بمانند؟!

در واقع شاید بتوان اینطور گفت که یکی از بهترین کمیک‌های ?what if، همین مجموعه باشد. در این کمیک چهارشگفت‌انگیز با بهره از نبوغ خود یک تجارت کهکشانی بزرگ راه‌اندازی می‌کنند. آن‌ها در این مجموعه دارای هیچ‌گونه قدرت خارق‌العاده‌ایی نیستند و فقط با استفاده از هوش و نبوغ خود امورات خود را پیش می‌برند.

بهترین کمیک what if

چه می‌شد اگر دارک فینیکس نمرده بود؟

اگر کمیک مردان ایکس را به خاطر داشته باشید، شاید در این زمینه با ما هم نظر باشید که که صحنه مرگ ژان‌گری یکی از شوکه کننده‌ترین لحظات داستان بود. دارک فینیکس در این مجموعه کنترل قدرت‌های خود را از دست می‌دهد و بدل به یک تهدید بزرگ می‌شود؛ حالا بی‌شک ویرانی‌های زیادی به بار می‌آید و افرا بسیاری باید جان خود را سپر بلا کنند تا از خرابی‌های پیش‌بینی شده جلوگیری کنند.

بسیاری از منتقدان بر این نظرند که مجموعه «چه می‌شد اگر دارک فینیکس نمرده بود؟ » یکی از بهترین کمیک‌های ?what if است.

چه می‌شد اگر مرد عنکبوتی به مبارزه با جرم‌ نپردازد؟‌

همه هواداران مرد عنکبوتی بر این باورند که قدرت، مسئولیت می‌آورد. حالا چالش اصلی در این کمیک این است که اگر مرد عنکبوتی مسئولیت‌پذیر نبود چه پیامدهایی در پی داشت؟

در واقع در این کمیک پیتر پارکر یا همان مرد عنکبوتی قصد ندارد تا با جنایاتی که در جامعه به وجود آمده مبارزه کند. او گول دیو شهرت را خورده و دلش می‌خواهد مشهور باشد تا آنکه محبوب باشد. شاید به جرات بتوان گفت که کمیک چه می‌شد اگر مرد عنکبوتی به مبازره با جرم نپردازد، یکی از بهترین کمیک‌هایی باشد که برای هواداران کمیک‌های مرد عنکبوتی در این سال‌ها ساخته و تولید شده است.

what if

چه می‌شد اگر هالک باهوش بود؟

دیگر همه ما به خوبی می‌دانیم که هالک یک دیوانه و بروس بنر یک نابغه است. اما حالا در این مجموعه هدف این است تا از منظری دیگر موقعیت هالک و بروس بنر دیده و بررسی شود. در این کمیک سعی شده تا همه زوایای این ایده بررسی شود و ذهن هالک توسط بروس نبر تقویت شود و موودی به نام پروفسور هالک متولد شود.

چه می‌شد اگر کاپیتان آمریکا یخ نمی‌زد؟

داستان کاپیتان آمریکا یکی از شگفت‌انگیزترین کمیک‌های دنیای سینمایی مارول است. کاپیتان آمریکا در دهه چهل میلادی زندگی می‌کند. او در یخ منجمد شده است و همگان خیال می‌کنند که او مرده است. شاید یکی از جذاب‌ترین کمیک‌های « چه می‌شد اگر…؟ » همین کمیکی باشد که به داستان کاپیتان آمریکا پرداخته است. سازندگان در این کمیک نشان می‌دهند که زمان برای استیو بی‌معنا است و او یک ابرقهرمان ذاتی است و در بند زمان اسیر نیست.

چه می‌شد اگر جسیکا جونز به انتقام‌جویان ملحق می‌شد؟

جیسکا جونز از آن دسته ابرقهرمان‌هایی است که همیشه از قدرت خود به تنهایی استفاده می‌کند. بارها گروه انتقام‌جویان به جونز پیشنهاد داده‌اند که او به آن‌ها بپیوند، اما او از قبول این درخواست سر باز می‌زند. حالا با ورود جونز به گروه انتقام‌جویان یکی از جذاب‌ترین کمیک‌های ?what if  می‌تواند خلق شود و اتفاقی جالب رقم می‌خورد، او با کاپیتان آمریکا ازدواج می‌کند.

بهترین کمیک های what if

چه می‌شد اگر گروه انتقام‌جویان وجود نداشت؟

شاید یکی از جذاب‌ترین سوژه‌های کمیک what if « چه می‌شد اگر… ؟ » خلق همین سوژه باشد که ابرقهرمانان دنیای مارول به زندگی عادی خود بازگردند و دیگر نیازی نباشد تا برای نجات جهان دست به فعالیتی بزنند. حتا تصور این اتفاق در دنیای مارول خودش می‌تواند بامزه و جالب توجه باشد حالا چه برسد به آن که این ایده تبدیل به خط اصلی داستان شود و مخاطب را همراه خود سازد.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده