نوشته شده در: توسط: تیم تحریریه اونترنت در: مقالات

دکتر منهتن یکی از شخصیت‌های خیالی در کتاب‌های کمیک شرکت دی‌سی است که توسط الن مور خلق شد. منهتن برای اولین بار در مجموعه «واچمن» ظاهر شد. شخصیت وی تا حدودی از شخصیت «کاپیتان اتم» که پیش از آن در انتشارات چارلتون شرکت دی‌سی خلق شده بود، الهام گرفته شده است. البته بسیاری از منتقدان بر این باورند که خلق شخصیت دکتر منهتن بیشتر تحت تاثیر شخصیت اسپاک در مجموعه «پیشتازان فضا» بوده است.

دکتر منهتن ابتدا با عنوان جاناتان آسترمن به عنوان یک فیزیکدان علوم هسته‌ای که در سال ۱۹۵۹ میلادی بر اثر یک اتفاق در یکی از دستگاه‌های آزمایشگاهی به دام می‌افتد، شناخته می‌شود.

آسترمن که بعدها لقب دکتر منهتن را از آن خود کرد در سال ۱۹۲۹ میلادی در یک خانواده آلمانی‌ آمریکایی به دنیا آمد. از آنجایی که شغل پدرش ساعت‌سازی بود جاناتان نیز تصمیم داشت راه پدر را ادامه دهد، این دوران همزمان با بمیاران اتمی شهر هیروشیما در ژاپن بود. جاناتان که در آن موقع ۱۶ سال سن داشت تحت تاثیر رخداد هولناک بمیاران اتمی و بنا به پافشاری پدر تصمیم گرفت از حرفه ساعت‌سازی جدا شود و شروع به تحصیل فیزیک هسته‌ایی کند. این اتفاق نقطه عطفی در استعداد نهان آینده جاناتان بود و او را از یک ساعت‌ساز به یک دکتر فیزیک هسته‌ای تبدیل کرد.

دکتر منهتن

جاناتان بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۸ در دانشگاه پرینستون به تحصیل خود در رشته هسته‌ای ادامه داد و موفق به دریافت مدرک دکترای خود در رشته فیزیک اتمی شد. جاناتان پس از مدتی با شرکت در یک پروژه تحقیقاتی به جینی اِسلِیتر، همکار خود در همان پروژه ابراز علاقه کرد و این علاقه‌مندی منجر به ایجاد ارتباطی عاشقانه بین آن دو شد.

در آگوست سال ۱۹۵۹ جاناتان که قصد داشت ساعت مچی جینی را برای تعمیر به نیوجرسی ببرد، به داخل اتاق تست آزمایشگاه مراجعه کرد تا ساعت را از داخل جیب کت‌اش بردارد اما در هنگام خروج ار اتاق به طور اتفاقی قفل‌های امینتی به کار افتاد و جاناتان در داخل اتاق حبس شد. از آنجایی که گیت امنیتی اتاق بسیار پیشرفته و دارای حساسیت بالایی بود دیگر از دست جاناتان و سایر دوستان‌اش کاری ساخته نبود، جینی که به همراه سایر دوستان و همکاران جاناتان شاهد تماشای این صحنه بودند چاره‌ایی جز انتظار نداشتند تا شمارش معکوس به عدد صفر برسد و جاناتان به نوعی تجزیه شود. البته جینی که تاب دیدن این اتفاق را نداشت از صحنه فرار کرد. شمارش معکوس به صفر رسید و جاناتان غرق در منبع نوری عظیمی شد و بدنش شروع به تکه تکه شدن کرد. و پس از آن تبخیر شد. همکاران او با دین این صحنه مرگ او را رسما اعلام کردند.

پس از مدتی، با رخ دادن مجموعه‌ای از رویدادهای عجیب و غریب در پایگاه تحقیقاتی باعث شد که ساکنین آنجا تصور کنند که این مکان تسخیر شده است. اما در حقیقت این جاناتان بود که در طی این زمان به تدریج در حال ترمیم و اصلاح و بازیابی دوباره بود. در نهایت جاناتان در ۲۲ نوامبر، به شکل مردی قد بلند، برهنه با پوستی آبی رنگ، طاس و همراه با شعله‌های درخشان فرابنفش ظاهر شد.

شخصیت دکتر منهتن

هویت تازه جاناتان در دنیای دی‌سی یکی از عجیب‌ترین شخصیت‌ها را به وجود می‌آورد. در واقع حاصل این تجزیه شدن، خلق شخصیتی به نام دکتر منهتن می‌شود که موجودی آبی‌رنگ با قدرت‌های ماورایی و خداگونه است. جاناتان سابق یا همان دکتر منهتن فعلی و تازه خلق شده، حالا توانایی‌ها و قدرت‌هایی دارد که می‌تواند در بسیاری از بزنگاه‌ها سرنوشت‌ها را دستخوش تغییر کند.

توانایی‌ها و قدرت‌های دکتر منهتن

در این بخش قصد داریم تا برخی از قدرت‌های ماورایی دکتر منهتن را که از او یک شخصیت عجیب ساخته است و سبب شده تا حضور او در دنیای واچمن بسیار مهم تلقی شود را برشماریم.

سفر در زمان

دکتر منهتن یا همان جاناتان به دلیل تغییر هویت خود و بازیابی مجدد، به عنصر زمان وابسته نیست. او در لحظه این توانایی را دارد که در همه‌جا که لازم است و دلخواه خودش است حضور پیدا کند و یا حتی آنجا را ترک کند. او عقیده دارد همه چیز از پیش تعیین شده است و کسی قدرت این را ندارد تا سرنوشت خود را تغییر دهد.

تغییر جثه

شاید یکی از توانایی‌های عجیب و در عین حال جذابی که دکتر منهتن دارد، تغییر جثه‌اش باشد. او این قدرت را دارد که هر زمان که دلخواه خودش بود اندازه‌های ابعاد بدنش را تغییر دهد و خود را بزرگتر از حد معمول و همیشگی‌اش جلوه دهد. او در طول جنگ با ویتنام خود را بدل به یک غول عظیم‌الجثه آبی رنگ کرد که به آسانی می‌توانست تجهیزات جنگی دشمن را نابود کند، در واقع او با بهره گرفتن از این قدرت خود هول و هراس در دل دشمنان ایجاد می‌کند و باعث فرار آن‌ها می‌شود و همین قدرت اعجاب‌انگیز دکتر منهتن سبب شد تا جنگ ویتنام متوقف شود.

توانایی های دکتر منهتن

بدل

دکتر منهتن یکی از کارهای خارق‌العاده‌ایی که می‌تواند در رابطه با قدرت‌های خود انجام دهد این است که بدل‌هایی کاملا مشابه خود تولید کند. بدل‌هایی که کوچکترین تفاوت با خود واقعی دکتر منهتن ندارند و قدرت تشخیص بین‌ آن‌ها برای دشمنان بسیار دشوار است. در واقع این اقدام دکتر منهتن سبب تکرار شخصیت مشابه او می‌شود به راحتی می‌تواند باعث گیجی و گنگی دشمن ‌شود.

تلپورت

یکی دیگر از توانایی‌های استثنایی دکتر منهتن این است که او به راحتی آب خوردن می‌تواند خودش را از یک فضا مشخص به یک فضای مشخص و خاص دیگر تلپورت (عبور از مسیرهای طولانی در زمانی بسیار کوتاه و ناچیز) کند. او حتا این توانایی را هم دارد که فرد دیگری را در این مسیر همراه خود سازد. دکتر منهتن حتی این استعداد و قابلیت را دارد که خط زمانی را در هم بشکند. او در کمیک Doomsday Clock این اقدام را انجام داد تا از فاجعه‌ایی که توسیط ازماندیس در حال وقوع بود، جلوگیری کند.

شخصیت دکتر منهتن

سفر به فضا

همان طور که قبلا هم گفتیم دکتر منهتن توانایی این را دارد که هر زمان که خودش صلاح دید تغییر موقعیت بدهد و حتی سفر به فضا را تجربه کند. او در تجربه‌ایی که با شریکش لوری در مریخ داشت دست به اقدام بسیار عجیبی زد، او جو مریخ را تغییر داد تا لوری بتواند نفس بکشد و دچار بی اکسیژنی و مرگ نشود.

پرواز

زمانی که جاناتان احیا و بازیابی شد و دوباره به زندگی بازگشت، در هوا معلق بود. جینی و همکاران او که ناظر این اتفاق بودند همگی متفق‌القول شهادت دادند که یک مرد آبی رنگ در حالی در هوا معلق است که شوک‌های فیزیکی همه فضای اتاق را فرا گرفته است.

اما نکته جالب توجه درباره این نوع از قدرت دکتر منهتن این است که او از این توانایی‌اش در مسیرهای خیرخواهی بهره می‌گیرد. در واقع دکتر منهتن از قدرت پروازش برای ایجاد صلح، دوستی و آرامش استفاده می‌کند.

بازیابی

زمانی که دکتر منهتن در اتاق آزمایشگاه اسیر شد و همکارانش و جینی با توجه به رویداد‌های رخ داده مرگ او را اعلام کردند، بسیاری از دانشمندان بر این باور بودند که روح جاناتان دوباره به آزمایشگاه باز خواهد گشت. اما در واقع این خود جاناتان بود که در حال بازیابی خودش بود تا با هویتی تازه سر برآورد. این جاناتان بود که تصمیم گرفته بود بدن خود را احیا کند و دوباره خود را بسازد. بنابراین میتوان اینطور گفت که یکی دیگر از قدرت‌های اعجاب‌اور دکتر منهتن بازیابی یا همان احیا است چرا که بعد مدتی هم دکتر منهتن در دنیای دی‌سی حضور پیدا کرد آزماندیس تصمیم به نابودی او گرفت اما دکتر منتهن به راحتی توانست مجدد خود را بازیابی کند و نقشه آزماندیس را نقش بر آب کند.

شخصیت دکتر منهتن

عبور از اشیا

جاناتان پس از آنکه توانست خود را بازیابی کند و به شخصیت دکتر منهتن تبدیل شود، متوجه شد که این توانایی را دارد تا از میان اشیا عبور کند. او به راحتی می‌توانست از بین دیوار، گلوله، بمب‌ها و ضربات چاقو عبور کند و هیچ مشکلی برایش به وجود نیاید. در واقع این توانایی دکتر منهتن به او این قابلیت را می‌دهد که هر زمانی که صلاح دانست حتی از میان افراد هم عبور کند و آسیب‌هایی که در انتظار او است جلوگیری کند.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده