نوشته شده در: توسط: تیم تحریریه اونترنت در: مقالات

این روزها علاقه‌مندان به حوزه کتاب‌های کمیک و فیلم‌های ابر قهرمانی خوب می‌دانند که شخصیت‌هایی مانند بتمن و مرد ‌عنکبوتی قبل از مهاجرت به پرده‌ای نقره‌ایی سینما، حضور خود را در کتاب‌های کمیک‌ ثبت کرده‌اند. اما ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که در واقع فیلم‌های معروف زیادی هم وجود دارند که تا پیش از فیلم شدن، به عنوان کتاب‌های کمیک و رمان‌های گرافیکی، کمتر شناخته شده بودند و با ورود به پرده سینما بسیار مورد استقبال مخاطبین قرار گرفتند.

در سال‌های اخیر فیلمسازان سراسر دنیا با تاثیر از حوزه کتاب‌های کمیک و داستان‌های جذاب شخصیت‌های آن، آثار جالب توجه و دیدنی را خلق کرده‌اند که قصد داریم در اینجا به معرفی تعدادی از آن‌ها بپردازیم.

مردان سیاه‌پوش Men in Black

فیلم کمدی اکشن مردان سیاه‌پوش بر اساس یک مجموعه کتاب مصور است که در ابتدا توسط Aircel Comics و بعدا Marvel Comics منتشر شد، ساخته شده است. داستان مردان سیاه‌پوش درباره مبارزانی است که مخفیانه از زمین در برابر بیگانگانی که قصد حمله یا نفوذ به سیاره ما را دارند محافظت می‌کنند. مردان‌ سیاه‌پوش در ابتدا به عنوان یک کتاب کمیک بسیار موفق، خوش درخشید و پس از آن بری سوننفلد را وسوسه کرد تا آن را به یک فیلم مهیج و دیدنی با بازی ویل اسمیت تبدیل کند. پس از موفقیت فیلم، مارول کامیکس هم بعدتر تمام شماره‌های مردان سیاه‌پوش را در یک رمان گرافیکی با جلد شومیز تجاری گردآوری کرد که فروش قابل قبولی داشت.

مردان سیاه‌پوش Men in Black

تحت تعقیب Wanted

تحت تعقیب بر اساس یک کمیک نوشته مارک میلار ساخته شده است، کمیکی که اشاراتی به ابر قهرمانانی دارد که توسط ابر شرورها از بین رفته‌اند. اما فیلم بعدها در جریان ساخت از وفاداری کمترب نسبت به کمیک برخودار بوده و داستان فیلم دستخوش تغییرات عمده‌ایی شده است. همین مر باعث شد تا طرفداران کتاب‌های مصور نسبت به فیلم تحت تعقیب موضع‌گیری داشته باشند.

مرد عنکبوتی Spider Man

فیلم مرد عنکبوتی شاید یکی از معروف‌ترین اقتباس‌ها از کمیکی به همین نام باشد. این فیلم محصول سال ۲۰۰۲ است که بر اساس مجموعه کمیک‌های شرکت مارول ساخته شده است. جالب است بدانید که فروش این فیلم پس از اکران ۸۰۰ میلیون دلار بوده است و هنوز از با گذشت بیش از دو دهه از ساخت سری اول مرد عنکبوتی، این فیلم همچنان در صدر بهترین‌های اقتباسی کمیک است.

مرد عنکبوتی Spider Man

ماسک The Mask

شخصیت اصلی داستان که در دوره‌ بیماری افسردگی به سر می‌برد، یک شب به طور اتفاقی ماسکی مرموز پیدا می‌کند. استفاده از آن ماسک سبب می‌شود تا او به یک شخصیت نیمه هالک تبدیل شود و اقدام به کارهای خارق‌العاده کند. فیلم ماسک در سال ۱۹۹۴ بر اساس مجموعه‌ایی از کتاب های مصوری که توسط شرکت Dark Horse به همین نام منتشر شده بود، توسط چاک راسل ساخته شد.

بازیگر نقش اصلی فیلم جیم کری است که توانست با ایفای جذاب نقش خود، به دیده شدن فیلم در بین مخاطبین سراسر جهان کمک قابل توجهی کند. یکی از نکات جالب توجه درباره فیلم ماسک انجام حرکت‌های کارتونی بودند که نخست قرار بود توسط نرم‌افزارهای رایانه‌ایی شکل بگیرد تا بتواند به خوبی حس داستان‌های کمیک را به ببینده منتقل کند، اما هوشمندی و توانایی جیم کری سبب شد تا همه واکنش‌ها و حرکات شخصیت اصلی فیلم توسط خود بازیگر صورت بگیرد و این مسئله سبب کاهش هزینه‌های فیلم و رضایت نهایی کارگردان و در نتیجه جذابیت بیشتر فیلم شد.

ماسک The Mask

فراموشی Oblivion

فراموشی فیلمی علمی تخیلی با رمز و رازهای فراوان است که بر اساس کمیک‌هایی که توسط انتشارات رادیکال عرضه می‌شود، ساخته شده است. بسیاری از مخاطبین و منتقدین بر این باورند که بخش زیادی از فیلم تحت تاثیر رنگ‌آمیزی چشمگیر کمیک است. فراموشی در سال ۲۰۱۳ اکران عمومی و با استقبال مخاطبین روبه‌رو شد.

کلاغ The Crow

اریک دریون (لی) ستاره موسیقی راک، یک سال پس از قتل وحشیانه خود و نامزدش از دنیای مردگان باز می‌گردد. او به رهبری کلاغی که با دنیای اموات ارتباط دارد، از افرادی که زندگی او را نبود کردند انتقام می‌گیرد. در شهر تاریک و بارانی که او در آن زندگی می‌کند، شر از هر شکافی تراوش می کند. در واقع کلاغ سبکی از ابرقهرمان را ارائه می‌دهد که بین بتمن و جوکر قرار می‌گیرد. دکورها در صحنه‌های کلاغ، تداعی کننده کمیک‌های ترسناک هستند که به راحتی توانسته‌اند سهم خود را در فیلم به اجرا بگذارند و مخاطب را تحت تاثیر قرار دهند. این فیلم در سال ۱۹۹۴ توسط الکس پرویاس ساخته شده است.

کلاغ The Crow

وی مثل وندتا V for Vendetta

با توجه به استقبال مخاطبین و منتقدین از این فیلم شاید بتوان یکی از جذاب‌ترین آثاری که در دهه اخیر بر اساس کمیک‌ها ساخته و روانه بازار شده است. وی مثل وندتا بر اساس کمیک دی سی ورتیگو در سال ۲۰۰۵ توسط جیمز مک تیگ و با بازی تحسین‌برانگیز ناتالی پورتمن ساخت شده است. داستان فیلم در دنیایی پر از همهمه و آشوب می‌گذرد. پاندمی بیماری کشنده‌ایی اروپا را درنوردیده است و این امر هم زمان با وقوع جنگ‌های داخلی آمریکا اتفاق افتاده است. اما نکته جالب توجه در مورد وی مثل وندتا شهرت جهانی نقابی است که شخصیت اصلی فیلم از آن در طول استفاده می‌کند و مبدل به یک نشانه اعتراضی در سراسر جهان شده است.

وی مثل وندتا V for Vendetta

از جهنم  From Hell

از جهنم درباره تلاش یک بازرس پلیس معتاد به مواد مخدر برای حل معمای قتل جک ریپر در انگلستان ویکتوریایی است. از جهنم در سال ۲۰۰۱ توانست فروش خوبی در گیشه را به خود اختصاص دهد. این فیلم بر اساس رمانی گرافیکی از آلن مور نویسنده کتاب های مصور است. آلن مور علاقه شدیدی به فیلم‌های مبتنی بر کتاب‌های کمیک خود ندارد و از شرکت در ساخت فیلم From Hell خودداری کرد. با این وجود، نسخه سینمایی به داستان، در حفظ لحن و فضای تیره کمیک وفادار ماند. این فیلم همچنین با بازی خیره کننده جانی دپ در نقش اصلی و هدر گراهام در نقش یک فاحشه ویکتوریایی به نمایش در آمد.

 

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده