نوشته شده در: توسط: تیم تحریریه اونترنت در: مقالات

در چندین دهه اخیر کتاب‌های کمیک به یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین سرگرمی‌های انسان امروز تبدیل شده‌اند. کمیک‌ها جزئی از صنعتی بزرگی هستند که در فراز و نشیب فناوری‌ها توانسته‌اند جایگاه خود را در بین علاقه مندان حفظ کنند و سیل عظیمی از مخاطبان در سر تا سر جهان را همراه خود سازند. در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین نویسنده‌های کمیک بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی: کمیک استریپ (Comic strip) چیست؟

ظهور کمیک‌ها

کیمک‌ها برای دهه‌های متوالی یکی از بهترین و جذاب‌ترین سرگرمی‌هایی بودند که می‌توانستند در طول شبانه‌روز ساعت‌های زیادی همدم و همراه مخاطبان خود باشند. اگر چه در ابتدا بیشتر مخاطبان آنان کودک و نوجوانان بودند و ستون‌های کوچکی در روزنامه و مجلات آن‌ها در دل خود جا می‌دادند، اما به مرور زمان این رویه دچار تغییر شد و طرفداران کمیک‌ها رفته رفته بیشتر شد و داستان کمیک‌ها نیز دچار تحول شد.

در این برهه از زمان، داستان کمیک‌ها واقع گرایانه‌تر شد و مبارزه بین ابرقهرمانان و ضد ابرقهرمانان، رنگی تازه به خود گرفت. در واقع  این بار کمیک‌ها در ظاهر برای مخاطب کودک ساخته و پرداخت می شد، اما در حقیقت داستان‌های پیچیده‌تری را نیز روایت می‌کردند که توجه مخاطب بزرگسال و جدی‌تر را به خود جلب می‌کرد. این تحول باعث تغییر همیشگی در ساختار کمیک‌ها شد و امروزه کمیک‌ها یکی از بزرگ‌ترین صنعت‌های سرگرمی در سر تا سر جهان به شمار می‌روند که هواداران فراوانی دارند.

اما به راستی سبب این تحول شگرف در ساختار کمیک‌ها، حضور و ظهور نویسندگانی چیره دست و خلاق بود که توانسته بودند با هوشمندی و شناخت دقیق از روند پیشرفت جهانی و تغییر سبک سلیقه‌های انسان امروز، نبض مخاطب را در دست بگیرند و تغییر بزرگ را رقم بزنند. در بخش به طور مستقیم برخی از چهره‌های موفق در حوزه نویسندگی کمیک‌ بوک‌ها در کنار شما بر خواهیم شمرد.

نویسنده‌های کمیک

جیسون آرون

جیسون آورن یکی از خلاق‌ترین نویسندگانی است که در طی سال‌های اخیر توانسته با خلاقیت‌های منحصر به فردی که در حوزه نویسندگی داشته است، یکی از بهترین نویسندگان حوزه کمیک در سطح جهانی شود. او تا به حال وظیفه نوشتن کمیک‌های بسیار زیادی را برعهده داشته است. از کیمک‌های پانیشر و دکتر استرنج، تا کمیک‌های بزرگی همچون انتقام جویان را می‌توانیم در زمره آثار جیسون آرون قرار دهیم. با یک نگاه گذرا به این کمیک‌ها، می‌توانیم ویژگی آثار آرون در حوزه کمیک متوجه شویم او در تمام این سال‌ها سعی کرده است تا شخصیت‌های داستان‌های خود را با توجه به تغییرات روز، تغییر دهد و ابعاد تازه‌ایی به آن‌ها اضافه کند.

برایان مایکل بندیس

یکی از مشهورترین نویسندگانی که در این سالها در حوزه کمیک فعالیت چمشگری داشته است و دل بسیاری از هواداران این حوزه با خلق آثار خود برده، براین مایکل بندیس است. شهرت و موفقیت او تا به آنجا پیشرفته است که او تا به امروز توانسته ۵ بار برنده‌ی جایزه‌ی آیزنر شود. جایزه آیزنر در حوزه کمیک ارزشی معادل اسکار در سینما دارد. برایان بیشتر موفقیت خود را مدیون بازسازی شخصیت قهرمانان کمپانی مارول و انتقال آنان به قرن ۲۱ است.

مرد عنکبوتی و کمیک انتقام جویان آز آثار پرفروش و مشهور مایکل بندیس محسوب می‌شود که در طی چند سال گذشته هواخوان بسیاری را به دنبال خود کشانده است. بسیاری از منتقدان، مخاطبان و حتی همکاران مایکل بندیس بر این باورند که او پرچمدار رنسانس عالم کمیک است.

آلن مور

اگر می‌خواهید با یک نویسنده نابغه در حوزه کمیک آشنا شوید ما آلن مور را به شما معرفی می‌کنیم. کسی که به تبحر شگفت‌انگیزی در انتقال تفکرات ذهنی خود به صفحه کمیک دارد و این خود نقطه قوت یک نویسنده محسوب می‌شود.

کمیک واچمن‌ها یکی از بهترین آثاری است که در طی سال‌های گذشته ددر حوزه کمیک خلق شده و توانسته هواداران بسیاری را همراه خود سازد. واچمن‌ها حضور از صفر تا صد خود را مدیون خلاقیت‌های بی حد و حصر آلن مور هستند.

به باور بسیاری از منتقدان حوزه کمیک، یکی از برجسته‌‌ترین ویژگی‌های در آثار آلن مور این است که او توانسته است کمیک‌های تاثیرگذار خلق کند که فقط به جنبه سرگرمی نپردازد و دریچه‌های تازه‌ایی در تفرکات مخاطبان خود بگشاید.

جک کربی

بسیاری از منتقدان و مخاطبان دنیای کمیک بر این باورند که جک کربی، پادشاه نویسندگان کمیک است. فردی که با گذشت سال‌ها از مرگ او، هیچ کسی نتوانسته است به جایگاه شهرت و موفقیت او دست پیدا کند.‌ آن‌ها از جک کربی به عنوان یکی از بزرگترین خالقان شخصیت‌های مهم در دنیای کمیک یاد می‌کنند.

از جک کربی به عنوان صاحب سبک ابرقهرمانی‌ها یاد شده است. کارهای او ساده ولی در عین حال پر از ظرفیت و معنا توصیف شده است. کارهای هنری او به حدی منحصر به فرد بود که سبب شد تا بسیاری از هنرمندان هم دوره‌اش از او در زمینه‌های مختلف تقلید و پیروی کنند.

نویسنده‌های کمیک

گرانت موریسون

گرانت موریسون اصالتا اهل اسکاتلند است. او یکی از عجیب‌ترین سبک‌های نوشتاری در کمیک را دارد. عمده‌ی شهرت او به سبب روایت‌های غیرخطی و فلسفی انسان‌گرایانه‌ی پشت داستان‌هایش به دست آمده است. او در طی سال‌ها فعالیت خود توانسته است پنج بار جایزه‌ی عقاب (Eagle)که یکی از جوایز انگلیسی جهان کمیک محسوب می‌شود را از آن خود کند. از مهم‌ترین آثار گرانت موریسون می‌توان به Klaus، JLA و سوپرمن All-Star اشاره کرد.

جان بیرن

جان بیرن شاید یکی از نویسندگان نسل‌ قدیم کمیک محسوب شود. نسل نویسندگان دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی که بسیاری از کمیک‌های جذاب و موفق ار خلق کردند و در خاره بسیاری از هواداران این حوزه نقش بسته‌اند. جان بیرن یکی از نویسندگانی است که برای مجموعه‌های مردان ایکس، انتقام‌جویان، سوپر من و هالک شگفت‌انگیز داستان‌نویسی کرده است. اما شهرت او بیشتر در کمیک چهار شگفت‌انگیز زبانزد است.

تاد مک ‌فارلین

تاد مک ‌فارلین یکی از تحسین ‌شده‌ترین نویسندگانی است که در طی سال‌های گذشته در حوزه کمیک فعالیت کرده است. او کار خود را در اواخر دهه‌ی ۱۹۸۰ میلادی با کمپانی مارول آغاز کرد. بسیاری از هواداران حرفه‌ایی کمیک، بازسازی شخصیت مرد عنکبوتی و هالک شگفت‌انگیز و را مدیون قدرت تخیل اعجاب‌آور و حیرت برانگیز تاد مک فارلین هستند.

تاد مک فارلین بعد از مدتی از شرکت مارول جدا شد؛ چرا که قرار بود شرکت کمیک بوکی خود را تحت عنوان ایمیج کامیکس تاسیس کند و وارد بازر جهانی رقابت کمیک بوک بشود. اما نکته جالب درباره شرکت نوظهور ایمیج کامیکس این بود که ستاره‌ی این کمپانی اسپاون (Spawn) بود؛ ضد قهرمانی با نام واقعی آلبرت آل فرانسیس سیمونز که حرفه‌اش آدمکشی بود اما در نهایت به دست کارفرما و دوست سابقش به قتل رسید.

فرانک میلر

میلر با نگارش پیش نویس داستان‌های بتمن توانست حضور خود در دنیای کمیک‌ها را اعلام کند. البته او سعی کدر تا با توسعه فضای نویسندگی خود کارهای دیگری را هم در حوزه کمیک خلق کند و مخطبان خاص خود را پیدا کند. کی از ویژگی‌های بازر آثار میلر در حوزه کمیک خط داستانی تاریک و تلخی است که او سعی می‌کند در همه آثارش ان را دنبال کند و به مخاطب نشان دهد. به طور مثال او در کمیک  دردویل (Daredevil) سعی کرده است وارد قلمروهای تاریک و دردناکی شود که شاید تحملش برای هر کسی قابل قبول نباشد، اما باز هم همین امر سبب نشده است تا او دست از مرزهای خود بردارد و آن‌ها تغییر دهد.

نویسنده‌های کمیک

استن لی

استن لی خالق برترین داستان‌های کمیک است. مرد آهنی، ثور و هالک شگفت‌انگیز از موفق‌ترین و مشهورةرین آثار او در این حوزه هستند. نکته جالب توجه درباره آثار استن لی این است که قهرمان او در جهانش غریب هستند و همه تلاش خود را به خرج می‌دهند تا از انسان‌ها محافظت کنند و همنی نکته یکی از عناصر همیشگی و متفاوت داستان‌‌های استن لی است که او و آثارش را از سایر آثار این حوزه متمایز می‌کند.

نیل گیمن

یک از موفق‌ترین نویسندگانی که در حوزه کمیک توانسته است دل بسیاری از مخاطبان را ببرد و توجه آنان را معطوف آثار برجسته خود بکند، کسی جز نیل گیمن نیست. نویسنده‌ایی که آثار او فراتر از هنر یک نویسنده قرار می‌گیرد و رمان‌های او نیز معمولا از کیفیت محتوایی بالایی برخوردار هستند. از جمله آثار موفق و پرفروش نیل گیمن می‌توان به کمیک سندن اشاره کرد که در طی ۷۵ شماره خود هواداران فراوانی را از سر تا سر جهان همراه خود ساخت.

 

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده