نوشته شده در: توسط: تیم تحریریه اونترنت در: مقالات

در دنیای تکنولوژی امروز دامنه گسترش انواع هنر آنقدر وسیع شده است که دیگر نمی‌توان آن‌ها را فقط در قالب عنوان «هفت هنر» ارائه داد. حضور انواع نرم‌افزارهای رایانه‌ای به انسان معاصر کمک کرده است تا به راحتی بتواند هر ایده‌ایی را که در سر دارد  تبدیل به یک مقوله هنری کند و از آن لذت ببرد. در این مقاله قصد داریم به یکی از این پدیده‌های نوظهور نرم‌افزاری به نام موشن گرافی بپردازیم، در ادامه همراه ما باشید.

موشن گرافیک چیست؟

اگر بخواهیم به یک جمله کوتاه و زبان ساده و خودمانی یک تعریف کلی از موشن گرافی ارائه دهیم بهتر است اینطور بگوییم که موشن گرافی یک انیمیشن تبلیغاتی است. در واقع موشن گرافی روشی پر طرفدار در حوزه صنعت تبلیغات و بازاریابی محسوب می‌شود که در قالب تصاویر متحرک و رنگارنگ مبلغ یک محصول یا مفهوم می‌شود.

موشن گرافیک

انواع موشن گرافی

موشن گرافی هم مانند بسیاری از نرم‌افزار‌های دیگر دارای انواع مختلف است. در واقع موشن گرافی این امکان را برای شما فراهم می‌کند که در حوزه هر کسب و کاری که هستید بتوانید با روش‌های جالب و آسان کالای خود را تبلیغ و توجه مخاطبان خود را جلب کنید.  در این بخش قصد داریم به معرفی برخی از انواع موشن گرافی‌ها اشاره داشته باشیم.

فیلم‌های آموزشی

فیلم‌های آموزشی نمونه‌ایی از موشن گرافی‌ها هستند که در آن یک موضوع واحد با هدف آموزش و معرفی به مخاطب توضیح داده می‌شود. یکی از امتیازهای موشن گرافی‌هایی که در قالب فیلم‌های آموزشی ارائه می‌شوند این است که این امکان را دارد تا یک محصول تجاری یا یک مفهوم آموزشی را به کمک تصاویری متحرک و جذاب به مخاطب منتقل کند و سبب درکی آسان‌تری برای او شود. در واقع موشن گرافی به شما کمک می‌کند تا یک روش مناسب، مطمئن، متفاوت و موثر را برای ارائه محصول خود انتخاب کند و به راحتی بتوانید با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید.

استاپ موشن

استاپ موشن را شاید بتوان یکی از موثرترین روش‌های موشن گرافی نامید. استاپ موشن روشی است که شما در آن از محصولی که قرار است آن را تبلیغ کنید چندین عکس پی‌در‌پی تهیه می‌کنید و سپس با قرار دادن آن تصاویر در کنار همدیگر یک تصویر منسجم در قالب یک ویدیو می‌سازید. این روش به شما کمک می‌کند تا مخاطب محصول شما را از تمام زاویا بررسی کند و سپس دست به انتخاب بزند.

استاپ موشن

سینما‌گراف

واژه سینماگراف به اصطلاحی گفته می‌شود که در آن یک عکس با فیلم تلفیق شده باشد. در واقع شاید بهتر باشد اینطور بیان کنیم که سینماگراف تصاویری است که تحرکی ظریف در آن تکرار و  دیده می‌شود. یکی از امیتازهایی که روش سینماگراف نسبت به سایر روش‌های موشن گرافی دارد این است که شما در این روش با بهره‌مندی از حجم پایین می‌توانید در قالب یک کیفیت مناسب توجه مخاطب خود را به معرفی محصول یا مفهوم آموزشی خود جلب کنید.

موشن گرافی سه بعدی

موشن گرافی‌ها تا پیش از این به صورت دو بعدی ارائه می‌شدند، اما این روز‌ها موشن گرافی‌های سه بعدی دلبری بیشتری دارند و توجه مخاطب را بیشتر به خود جلب می‌کنند. موشن گرافیک سه بعدی یکی از روش‌های تازه و بسیار مناسب برای جذب مخاطب است.

تایپوگرافی

روش دیگری که در ساخت موشن گرافی می‌توانند به کار گرفته شود، تایپوگرافی است. در این روش شما می‌توانید با بهره‌مندی از کلمات و جملات در فیلم ویديویی خود، تصویری جذاب‌تر را خلق کنید. در واقع حضور یک مجموعه از نشانه‌های بصری می توانند تاثیر مناسبی در جذب مخاطب داشته باشند و موشن گرافی شما را یک سر و گردن از دیگر موشن گرافی‌ها بالاتر نشان دهد.

تایپوگرافی

مراحل ساخت موشن گرافیک

موشن گرافی هم مانند سایر نرم‌افزارهای مشابه خود دارای یک مراحل ساخت معین است که اگر همه آن‌ها توسط سازنده رعایت شود بی‌شک یک نمونه تاثیرگذار و مناسب ارائه خواهد شد. در این بخش به مراحل ساخت یک موشن گرافی مناسب و با کیفیت اشاره خواهیم داشت:

تهیه فیلم‌نوشت

در تهیه موشن گرافیک پیش از هر چیزی تهیه یک متن مناسب دارای اهمیت است؛ چرا که یک سناریو خوب می‌تواند فیلم آموزشی شما را تاثیرگزارتر کند و همه چیز را بر روی نظم و ترتیب پیش ببرد. بهتر است برای تهیه فیلمنامه موشن گرافی خود ابتدا مشخص کنید که چه مطالبی را قرار است در ویدئو خود توضیح دهید و ترتیب پیام‌هایی که باید در متن گنجانده شود را بررسی کنید.

استوری‌برد

یکی از کلیدی‌ترین مراحل ساخت موشن گرافیک استفاده از استوری‌برد است. در واقع استوری‌برد به شما کمک می‌کند تا داستان خود را به شکلی درست و مناسب روایت کنید.

یکی از نرم‌افزارهایی که در این زمینه می‌تواند به کمک شما بیاید نرم‌افزار پاورپوینت است. اما پیش از آنکه از نرم‌افزار کمک بگیرید بهتر از از تمام بخش‌های مهم موشن گرافی خود اطمینان حاصل کنید. به طور مثال کلیدواژه‌های متن خود را از قبل مشخص کنید.

در واقع استوری‌برد باید نمای نهایی موشن گرافی و نتیجه‌ی که از آن انتظار دارید را برایتان معین کند و شاید بهتر باشد که در تعریف استوری‌برد اینطور بگوییم که استوری‌برد همان دکوپاژ کردن فیلمنامه است که در سینما انجام می‌دهند.

مراحل ساخت موشن گرافی

بهره‌مندی از انیمیشن

در این بخش یکی از تخصصی‌ترین مراحل، ساخت انیمیشن است.؛ باید تصاویری که قرار است مورد استفاده قرار گیرد بررسی شود. در این مرحله بهتر است از تصاویر ساده و روان استفاده کنید و طراحی‌های ساده را مورد استفاده قرار دهید.

استفاده از زیرنویس

وجود زیرنویس یکی از تاثیرگذارترین موارد در ساخت موشن گرافی است. در اپلیکیشن‌های امروزی مانند اینستاگرام یا لینکدین که معمولا ویدئوها به شکل بی‌صدا پخش می‌شوند حضور زیرنویس‌ها می‌تواند کمک قابل توجهی در انتقال مفاهیم داشته باشد.

نکته قابل توجهی که باید در مورد زیرنویس‌ها رعایت شود این است که لزومی ندارد تا زیرنویس با گفته‌های گوینده متن یکسان باشد، اما برای آنکه زیرنویس‌ها خواناتر به نظر برسند و خوانش آن‌ها همزمان با صدای گوینده برای مخاطب دشوار نباشد بهتر است یک خط ربط مناسبی با صدای گوینده داشته باشد.

نرم‌افزارهای مناسب برای ساخت موشن گرافیک

افتر‌افکت

افتر‌افکت یکی از نرم‌افزارهای مناسب برای ساخت موشن گرافیک است. این نرم‌افزار به شما کمک می‌کند تا بتوانید به همه بخش‌های موشن گرافیک خود مسلط باشید. شما با استفاده از نرم‌افزار افتر افکت می‌توانید موشن گرافی‌های دو بعدی و سه بعدی خود را به راحتی بسازید.

فتوشاپ

شاید یکی از قدیمی‌ترین نرم‌افزارهایی که در این حوزه بسیار مورد توجه کاربران قرار می‌گیرد فتوشاپ است. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که کار کردن در محیط فتوشاپ کمی دشوار است و آنچنان که باید نمی‌تواند در همه مراحال ساخت یک موشن گرافیک با کیفیت به شما کمک کند. به طور مثال بهترین استفاده‌یی که از نرم‌افزار فتوشاپ برای ساخت موشن گرافیک می‌توان به کار برد، تغییر اندازه عکس‌های بزرگ و برش یا کات کردن عکس‌های مختلف است.

نرم افزارهای موشن گرافی

ایلاستریتور Adobe Illustrator

یکی دیگر از نرم‌افزارهایی که در ساخت موشن گرافی می‌تواند مناسب باشد، ایلاستریتور است. در واقع شما به کمک این نرم‌افزار طراحی‌های مختلفی را به سرانجام برسانید و به کمک تصاویر وکتور طراحی لوگو‌های مختلف را به روشی ساده انجام دهید.

در آخر

در این مقاله تلاش کردیم در مجالی کوتاه شما را با موشن‌گرافی و مراحل ساخت آن آشنا کنیم تا بتوانید برای ایده‌های خود فضای بصری جذابی تهیه کنید تا هر چه بهتر و بهتر دیده شوند.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده