نوشته شده در: توسط: تیم تحریریه اونترنت در: مقالات

معمولا پدر و مادرها دوست دارند کودکانی باهوش داشته باشند تا موفقیت فرزندانشان در زندگی آینده تضمین شود. اما معیار‌های باهوش بودن در افراد مختلف، نشانه‌های متفاوت دارد. در اینجا قرار است در کنار شما به بررسی این نشانه‌ها بپردازیم و ببینیم چه راهکارهایی برای باهوش‌تر کردن فرزندانمان پیش و پس از تولد می‌تواند وجود داشته باشد. اصلا آیا استفاده از این راهکارها می‌تواند نتیجه مثبتی در پی داشته باشد یا نه؟

ارتباط هوش و ژنتیک

دکتر توماس جی دارویل، مدیر بخش روانشناسی در دانشگاه نیویورک درباره ارتباط هوش و ژنتیک اینطور می‌گوید: «هوش از تعامل ترکیب ژنتیکی افراد و محیطی که در آن رشد می‌کنند پدید می‌آید. ما کنترل کمی بر سهم محیطی داریم، اما رحم‌ مادر از اهمیت حیاتی برخوردار است و این امر اغلب توسط والدین تازه نادیده گرفته می‌شود.»

با این توضیح ثابت می‌شود که وراثت یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده در مورد سطح IQ و داشتن کودک باهوش است.

اما شاید بهتر است بدانید که در کنار عامل وراثت که می‌تواند نقش مهمی در ساختار بیولوژیکی هوش فرزند شما ایفا کند عوامل محیطی که کودک شما در آن رشد می‌کند هم می‌تواند یک عامل تاثیرگذار بر رشد و افزایش هوش فرزندتان باشد و امتیاز  دارا بودن کودک باهوش را برای شما تغییر دهد.

تقویت بهره‌ی هوشی کودک با کمک موسیقی

مطالعات و تحقیقات اولیه دانشمندان نشان داده است که فرا‌گیری موسیقی می‌تواند تاثیر مثبتی در افزایش سطح هوشی کودکان داشته باشد. در این تحقیق که بین دو گروه از کودکان صورت گرفت، گروهی که در کلاس‌های موسیقی شرکت داده شده بودند و در حال آموزش نواختن ساز بودند، ضریب هوشی‌شان در مقایسه با گروهی که امکان یادگیری موسیقی برای‌شان فراهم نشده بود، به نسبت قابل توجهی بالاتر رفته بود.

چطور کودک باهوش‌تری داشته باشیم؟ ، کودک باهوش ،خلاقیت در کودکان ،موسیقی ، کمیکا

این تحقیق ثابت کرد که در واقع آموزش موسیقی می‌تواند نه تنها برای کودکان مفید باشد، بلکه اثرات مثبتی هم در دیگر رده‌های سنی ایجاد می‌کند و یکی از نکات برجسته در هدایت کودک باهوش است.

شمار بسیاری از این تحقیقات نشان داده است که یادگیری موسیقی می‌تواند کمک کند تا شما کودک باهوش‌تری داشته باشید. پس پیشنهاد می‌کنیم برای داشتن یک کودک باهوش پیش از سرگرم کردن او با  بازی‌های رایانه‌ای، بهتر است او را برای نواختن یک آهنگ دلنشین، به نشستن روی صندلی پیانو دعوت کنید.

قصه، دوست کودک باهوش

شاید وقتی در حال خواندن این مطلب هستید، کوچولوی شما هنوز قادر به خواندن و نوشتن نباشد. اما بهتر است فرصت یادگیری را هیچ‌وقت از او نگیرید. پس از همین حالا شروع کنید.

کودک شما هم حتما از شنیدن قصه‌ها و خواندن داستان‌های جالب لذت می‌برد و شاید اصلا یکی از سرگرمی‌های اصلی او باشد. درست مثل ما که وقتی کودک بودیم از شنیدن قصه‌ها از زبان مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌هایمان لذت می‌بردیم.

اما ما برای شما دو پیشنهاد خوب داریم؛ اول اینکه در حالی که کودک دلبندتان را از شنیدن قصه‌ها و داستان‌ها کیفور می‌کنید بهتر است در خواندن کتاب قصه از او نیز کمک بگیرید. با این کار در واقع توجه او را به جای نقاشی‌های داخل کتاب، به نوشته‌ها و کلمات هم جلب کنید. همراه با او کتاب بخوانید، نه صرفا برای او.

دومین پیشنهاد مناسبی که در این حوزه از سوی محققان ارائه می‌شود استفاده از کتاب‌های مصور است. بسیاری از محققان بر این باورند که کتاب‌های مصور ابزار مناسبی برای تقویت عملکرد هوش و خلاقیت کودکان هستند و به والدین کمک می‌کند تا در داشتن یک کودک باهوش گام‌های موثری بردارند. آنها با دیدن همزمان تصاویر می‌توانند به کلمات و جملات نیز توجه کنند و از طرفی شخصیت‌های داستانی را هم به خوبی یاد بسپارند. در واقع کتاب‌های مصور از تاثیر تصاویر و رنگ، برای انتقال داستان‌ و مفاهیم آن استفاده می‌کنند که کودکان را به وجد می‌آورد و سبب تقویت هوش و شناسایی احساسات آنها شود. این کتاب‌ها با خلق تصاویری جذاب، متنوع و رنگارنگ، به کمک خط داستان ‌می‌آیند تا جلوه‌ی شخصیت‌های داستانی را پررنگ‌تر کنند.

چطور کودک باهوش‌تری داشته باشیم؟ ، کودک باهوش ،خلاقیت در کودکان ، کمیکا

یکی دیگر از مزیت‌های هیجان‌برانگیز کتاب‌های مصوری که حجم تصاویر آنها در مقایسه با متن‌شان بیشتر است و در برخی موارد حتی گاهی فاقد عبارت و جمله هستند و بار اصلی داستان را از طریق نقاشی‌های متنوع و رنگ‌آمیزی فضا به کودک منتقل می‌کنند این است که کودک‌تان را تشویق می‌کند تا خودش به کمک خلاقیت و قوه‌ی تخیل خود قصه‌پردازی کند و داستان را پیش ببرد و این امر زمینه‌ی مناسبی برای پرورش یک کودک باهوش، فراهم می‌کند.

جالب است بدانید که کتاب‌های مصور فقط مخصوص کودکان نیست و رده‌بندی بزرگسالان را هم شامل می‌شود. در واقع در دنیای کتاب‌ها، وظیفه اصلی کتاب‌های مصور با آن رنگ‌آمیزی‌‌های جذاب و نقاشی‌های هیجان‌برانگیز، این است که انواع تفاوت‌های فردی، اجتماعی و فرهنگی در حوزه‌های گوناگون مانند قومیت‌ها، توانایی‌های شخصی، ساختار خانواده و نقش‌های جنسیتی را به راحتی بتواند به خواننده خود منتقل کنند. بنابراین برای پرورش یک کودک باهوش می‌توانید تا سال‌های بعدتر هم روی کمک کتاب‌های مصور حساب ویژه‌ایی باز کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده مناسب از کتاب‌های مصور می‌تواند موجب تقویت مهارت خواندن در فرزند شما شود و این اتفاق سبب می‌شود هوش کودک، درگیر یادگیری شده و ضریب آن تقویت شود و شما را در داشتن کودک باهوش یاری رساند.

برای تقویت سطح هوش کودک‌تان اجازه دهید خوب بخوابد

دانشمندان در میان تحقیقاتی که از بین چند صد دانش‌آموز مقطع ابتدایی به عمل آورد‌اند؛ متوجه نکته‌ای جالب‌توجه شده‌اند. آنها با انجام تست‌های مربوطه پی بردند هوش دانش‌آموزانی که خواب به موقع و با کیفیت داشته‌اند نسبت به دانش‌آموزان دیگری که چنین تجربه‌ای نداشتند، تفاوت بسیاری دارد. در واقع آنها نتیجه آزمایش خود را اینطور بیان داشته‌اند که از دست دادن یک ساعت خواب، مغز دانش‌آموز کلاس ششم را به مغز دانش‌آموز کلاس چهارم تبدیل می‌کند!

در پس این تحقیق دانشمندان این نکته علمی وجود دارد که خواب خوب عاملی تاثیرگذار در روند رشد شناختی و بلوغ کودکان است. کودک باهوش کودکی است که شرایط و فرصت یک خواب خوب برای او در بسیاری مواقع فراهم بوده است.

اما جالب است بدانید کودکانی که پیش از خواب عادت خواندن کتاب را در خود تقویت کرده‌اند، ضریب هوشی‌شان نسبت به همسالان خود که این عادت را نداشته‌اند، روند افزایشی داشته و از طرفی، این کار سبب ایجاد تمرکز بیشتر در آنها نیز شده است. پس توجه داشته باشید که از همان دوران طفولیت، کوچولوی خود را با کتاب و کتابخوانی آشنا کنید تا در آینده دوستان مفید و اثرگذاری برای هم باشند.

بچه‌های شاد، بچه‌های موفق

در دنیای امروز ما، داشتن روحیه‌ای شاد یک مزیت فوق‌العاده است. تحقیقات ثابت کرده‌اند که افراد شاد، به طور متوسط عملکرد بهتری در زندگی و کارهای خود دارند. این افراد ذهنیت خلاق‌تری دارند و از هر فرصتی برای افزایش نیروی تخیل خود بهره می‌گیرند. در واقع شادی موتور محرک هوش و خلاقیت است. کودکانی که والدین شادی دارند نسبت به کودکانی که والدین عصبی و سختگیری دارند، عملکرد بهتری در کارها از خود نشان می‌دهند. آنها از سطح عزت نفس مناسبی برخوردارند و موفقیت‌های بیشتری را نصیب خود می‌کنند.

ارتباط نظم و افزایش سطح هوش

نظم یکی از شاخصه‌های موفقیت در افراد است. پس اگر می‌خواهید در انجام هرکاری موفق باشید بهتر است از انضباط نمره خوبی دریافت کنید.
ده‌ها مطالعه و تحقیق نشان می‌دهد کودکانی که در انجام کارهای روزمره خود نظم بیشتری را رعایت کرده‌اند، موفقیت‌های بهتری، هم در مدرسه و هم در کلاس درس خود تجربه کرده‌اند. آنها نمرات بالاتری دریافت کرده‌اند، غیبت کمتری داشته‌اند و عملکرد تحصیلی مناسب‌تری را در کارنامه‌ی خود ثبت کرده‌اند. این کودکان با به کارگیری نظم و انضباط توانسته‌اند علاوه بر افزایش تمرکز، سطح هوش خود را تقویت کرده و از قوه تخیل بهتری بهره‌مند شوند. در واقع والدین با به‌کار‌گیری ابزار نظم می‌توانند در داشتن یک کودک باهوش موفق‌تر عمل کنند.

کودک خود را باور داشته باشید

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم بخشی زیادی از بهره هوشی افراد به عوامل ژنتیکی فرد مربوط می‌شود؛ اما عوامل محیطی و رفتاری هم تاثیر بسزایی بر سطح خلاقیت و هوش افراد دارند. محققان بر این باورند که میزان مناسب توجه به کودک در سنین پایین به طور قابل توجهی توانایی ذهنی او را افزایش می‌دهد. بنابراین سال‌های اولیه رشد بهترین زمان برای تمرکز بر رشد فکر کودک است تا تاثیرگذاری مناسب برای پرورش یک کودک باهوش رخ دهد.

برقراری ارتباط یک مهارت کلیدی است که در تقویت هوش کودک ضروری است. این امر به کودک دلبند شما اجازه می‌دهد تا با شما پیوند برقرار کند و عزت نفس را در خود پرورش دهد. با مشارکت دادن او در فعالیت‌های کلامی، او را تشویق کنید تا مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود بخشد. با کودک خود در مورد کاری که انجام می‌دهید، اتفاقاتی که در طول روز برای شما رخ داده یا هر چیز دیگری صحبت کنید. به او توصیف کردن را به جای توضیح دادن یاد دهید با این کار پرورش خلاقیت او را نشانه گرفته‌اید. او یاد می‌گیرد تا برای بیان احساسات و تجربیات خود، از زبان توصیف استفاده کند و این امر موجب می‌شود تا سطح هوش و تمرکز او تحریک شود و رو به افزایش رود. در واقع شما با انجام این کار سهم خود را از داشتن یک کودک باهوش چندین برابر کرده‌اید.

در پایان این نکته را به یاد داشته باشید که کودکان لوح‌های سفیدی هستند که ظرفیت نوشتن هر جمله‌ایی را در خود دارند؛ پس سعی کنید جملات زیبا و خوش خط برای آنها بنویسید تا لوح وجودشان لبریز از پیروزی و عشق شود.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده