نوشته شده در: توسط: تیم تحریریه اونترنت در: مقالات

آیا شما اولین کارتونی را که در عمرتان دیدید به یاد می‌آورید؟ چندسال‌تان بود؟ آیا مدرسه می‌رفتید یا پیش از آن بود؟ اگر متولد دهه‌ی شصت باشید، پسر شجاع، اگر متولد دهه‌ی هفتاد باشید، بابا لنگ دراز و اگر در دهه‌ هشتاد به دنیا آمده‌اید، سری کارتون‌های دی‌جی‌مون، شاید قدیمی‌ترین کارتونی‌هایی باشند که در خاطرتان جا خوش کرده‌اند و از تلویزیون پخش می‌شده‌اند.

کارتون‌ها در واقع مربوط به یک حوزه‌ی سینمایی می‎شوند که در دنیای هنر از آن با عنوان انیمه یا انیمیشین یاد می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم همراه ما باشید که شما را بیشتر با این موضوع آشنا کرده تا درک یکسانی از تفاوت انیمه و انیمیشن داشته باشیم.

پویانمایی یا انیمیشن

انیمیشن، هنری است که در آن با بهره‌گیری از تصاویرِ درکنار هم و بهم پیوسته و حرکت دادن آنها با یک سرعت معین، برای بیننده این تصور را ایجاد می‌کند که تصویر یا نقاشی یا کاراکتر ترسیم شده در حال حرکت است. در واقع و به زبانی ساده‌تر هنر انیمیشن، خلق تصویرهای پیوسته برای ایجاد توهم حرکت است. در کارتون‌های قدیمی، تصاویر نقاشی می‌شد، اما در انیمیشن‌های جدید از نرم‌افزارهای رایانه‌یی برای کشیدن تصاویر استفاده می‌شود. فردی که تصاویر را ترسیم می‌کند انیماتور و تصویر ترسیم شده را انیمیت می‌گویند

اما جالب است بدانید با توجه به این که همه‌ ما حتما در دوران کودکی یا حتی بزرگسالی‌مان فیلم‌ها و سریال‌های انیمیشنی از تام و جری گرفته تا حمله تایتان را دنبال کرده‌ایم، می‌توانیم سلایق متفاوتی در مورد این نوع سرگرمی‌ داشته باشیم. اما این فقط سلیقه ما نیست که تفاوت انیمه و انیمیشن را مشخص می‌کند، بلکه ویژگی‌های درونی آنها نیز در این سلیقه‌بندی بسیار تاثیرگذار است. جدا از آنچه که ما آنها را باور داریم، آنها ویژگی‌ها و تفاوت‌های متمایز خود را دارند. این تفاوت در سلیقه، در واقع از همان تفاوت انیمه و انیمیشن سرچشمه می‌گیرند که برای درک کامل آن بهتر است به بررسی این تفاوت‌ها بپردازیم.

تفاوت انیمه و انیمیشن

انیمه در مقابل کارتون

در نگاه اول، انیمیشن‌ها و انیمه‌ها ممکن است دقیقا یکسان به نظر برسند. اما، زمانی که عمیق‌تر شوید، چندین ویژگی را متوجه خواهید شد که آن‌ها را از یکدیگر متفاوت می‌کند. تفاوت انیمه و انیمیشن در این است که انیمه به فیلم‌ها یا سریال‌های انیمیشنی اشاره دارد که عمدتاً در ژاپن تولید می‌شوند، در حالی که انیمیشن به هنری در قالب تصاویر متحرک کارتونی اشاره دارد که به قصد بیرون آوردن طعنه یا طنز ساخته شده است. و جدا از این ویژگی، در تفاوت انیمه و انیمیشن این نکته گفتی است که انیمیشن‌ها در اغلب اوقات بستر ثابت و مشخصی برای تصویر‌سازی ندارند و هر کمپانی و یا سازنده‌ایی ویژگی‌ها و سبک‌های منحصربه‌فرد خود را برای تصویرسازی دارد. اما در توضیح انیمه‌ها شاخصه مشخص و همیشگی آن‌ها استفاده از چشم‌های درشت، موهای بلند و اندام کشیده برای تصویرسازی شخصیت‌های داستان است. نکته جالب توجه در مورد تفاوت انمیه و انیمیشن این است که انیمیشن‌ها در اغلب اوقات شخصیت‌های خیالی را به تصویر می‌کشند؛ اما بر خلاف آن‌ها، انیمه معمولا شخصیت‌های واقعی و موجود در دنیای انسانی را ترسیم می‌کنند، ولی با چهره و فیزیکی‌هایی اغرق‌آمیز.

در توضیح این مطلب می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • میزان اندازه سر و بدن شخصیت‌ها باهم تفاوت چشمگیری دارد و در اغلب موارد سرها کوچکتر از بدن‌ها است. لب‌ها معمولا بایک و خطی و یا به قول خودمان لب قیطونی هستند.
 • چشم‌ها از اندازه طبیعی چندین برابر بزرگتر و درشت‌تر هستند که ریشه آن از شخصیت بتی‌پوپ در انیمیشن‌های هالیوودی نشات می‌‌گیرد.
 • استفاده از خطوط منحنی در چهره برای بیان احساسات شخصیت‌ها در هنگام خشم، ناراحتی یا خوشحالی
 • شخصیت‌های مرد در رویاویی با شخصیت‌های زن داستان دچار خون‌ریزی بینی می‌شوند
 • بهره‌گیری از دانه‌های عرق درشت بر روی پیشانی برای بیان شرم در چهره شخصیت داستان
 • حرکات شخصیت‌های داستانی مانند نسبت به انیمشین دارای تمرکز کمتر هستند و به ندرت جان بخشی عمیقی برای آن‌ها ترسیم می‌شود.
 • انبساط و جمع شدن چهره شخصیت‌ها در هنگام شگفتی و هول و هراس

تفاوت انیمه و انیمیشن

اما در بیانی کلی‌تر درباره تفاوت انیمه و انیمیشن می‌توان گفت: انیمه چیزی نیست جز انیمیشنی که متعلق به مردم و فرهنگ ژاپن است. مرزها و محدودیت‌های خاص خود را دارد و به ویژگی‌های درونی و بیرونی شخصیت‌ها می‌پردازد و امروزه به یک ژانر اثرگذار در دنیا برای خودش تبدیل شده است. در حالی که انیمیشن شکل دیگری از هنرهای تجسمی است و می‌تواند به صورت نقاشی و یا طراحی صرف باشد که بیشتر موارد هدف اصلی آن ایجاد لبخند یا طنز در ذهن بینندگان است. به واقع عمده تفاوت انیمه و انیمیشن درست در همین نقطه شکل می‌گیرد هرچند که در طی سال‌های اخیر در حوزه انیمیشن، موضوعات جدی هم ورود پیدا کرده که هدف‌شان ایجاد تفکر در مخاطب است.

در واقع انیمیشن‌ها خیلی پیشتر از انیمه‌ها تولید شدند، والتر الیاس یا والت دیزنی که بسیاری از ما با شخصیت‌های کارتونی ساخته شرکت او خاطره داریم، اولین سازنده‌ انیمیشن در ایالات متحده آمریکا است که در طی سال‌ها فعالیت خود توانست این هنر را به یک صنعت پردرآمد تبدیل کند. اما انیمه‌ها برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ وارد بازار شدند و پس از آن با موجی از علاقه‌مندان روبه‌رو شدند و به یک ژانر موفق تبدیل شدند. بسیاری از منتقدان باور دارند که ریشه ساخت و پرداخت انیمه در ژاپن از کتاب مانگا که بسیار در میان مردم ژاپن محبوب است، گرفته شده است. انیمه‌ها با ارائه مفاهیم تازه‌ایی مثل: مشکلات اجتماعی، سلامت، محیط زیست و… موضوعات جدی را وارد این عرصه کردند و توانستند با نمایش دادن وجوه درونی شخصیت‌ها، ابعاد جدیدی از کاراکترها را به عرضه بگذارند. در واقع در جریان تفاوت انیمه و انیمیشن می‌توان گفت انیمه توانسته است در طی سال‌های اخیر با پرداختن به موضوعات بنیادین‌تر، توجه بیشتری از مخاطبان را به خود جلب کنند و توجه به این نکته بارزترین تفاوت انیمه و انیمیشن است.

اما نکته جالب توجه در مورد تفاوت انیمه و انیمیشن این است که انیمه‌ها مخاطب‌شان‌ فقط و صرفا خردسالان نیستند و از آنجایی که به پرداخت موضوعات پیچیده‌ایی می‌پردازند طیفی وسیعی از بزرگسالان را هم همراه خود می‌کنند. حتا می‌توان گفت خشونت و تلخی که در برخی از موضوعات و تصاویر انیمه‌ها موجود است، می‌تواند برای مخاطب کودک بسیار آزاردهنده و نامناسب باشد.

تفاوت انیمه و انیمیشن

تفاوت انیمه و انیمیشن در محتوا

انیمیشن یا کارتون واژه‌یی است در زبان انگلیسی که ریشه در زبان لاتین دارد. انیمیشن‌ها برخلاف انیمه به موضوعات سطحی‌تری اشاره دارند. اولین انیمیشن‌ها در کشور آمریکا ساخته شد و با توجه به استقبال مخاطبان به سراسر دنیا نشر پیدا کرد. هدف اصلی انیمیشن‌ها ایجاد لبخند بر لب مخاطبان است. درست بر خلاف انیمه که مخاطب خود را به تفکر درونی وا می‌دارد و در اکثر مواقع مضامینی تلخ را به تصویر می‌کشاند. انیمه‌‌ها تمایل زیادی به گسترش روابط پیچیده انسانی، داستان‌ها و دنیاهای متفاوت دارند. انیمه‌ها بر خلاف انیمیشن‌‌ها شخصیت محور هستند و خطی داستانی آن‌ها با توجه به احساسات و رفتارهای شخصیت‌های درون داستان شکل می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: انیمیشن چیست؟

تکنیک‌های ساخت

اکنون که از تفاوت انیمه و انیمیشن مطلع شدیم؛ جالب است بدانید که مراحل ساخت‌شان چگونه صورت می‌گیرد:

مرحله اول، نوشتن فیلمنامه:

فیلمنامه برای ثبت کردن کنش و واکنش‌های شخصیت‌ها، جریانات درون صحنه و روایت داستان نوشته می‌شود و در واقع یکی از عنصرهای مهم برای ساخت انیمه یا انیمیشن است.

مرحله دوم، میزانسن:

میزانسن که در انیمه یا انیمیشن به آن استوری بردینگ می‌گویند، مرحله مهمی در فرآیند ساخت انیمیشن است. در این مرحله انیماتور و کارگردان باید طول شات‌های دوربین و حرکت آن را برای هر صحنه و همچنین حرکت‌های کاراکترها را  به طور دقیق بررسی کنند و در آخر بخش‌هایی که مربوط به صداگذاری و نورپردازی می‌شود را بر روی کاغذ یا استوری بردینگ نرم‌افزار ارائه دهند.

مرحله سوم، تولید:

در این مرحله که یکی از کلیدی‌ترین مراحل ساخت انیمیشن است انیماتورها باید با دقت، طرح نسخه‌های دو بعدی و سه بعدی کاراکترها را نقاشی کرده و به نمایش بگذارند و پس از آن با کمک رنگ‌ها، شخصیت‌ها و دنیای پیرامون‌شان را زنده کنند تا زندگی شکل بگیرد.

مرحله چهارم، صداسازی و صداگذاری:‌

این مرحله یکی از بامزه‌ترین مراحل ساخت انیمیشن محسوب می‌شود. انیماتورها در این مرحله باید با بهره‌گرفتن از جلوه‌های صوتی یا همان افکت‌ها، صدا را به نقاشی‌های متحرک خود اضافه کنند. گاهی حتی لازم است برای ساخت یک صوت خاص از یک گروه حرفه‌ایی سازنده کمک گرفته شود.

ژانرهای مختلف انیمه

انیمه‌ها مانند دیگر آثار سینمایی دارای ژانر‌های مختلف و مخصوص به خود هستند. در این بخش به چند دسته از آن‌ها اشاره کرده و به توضیح مختصری درباره‌ آن‌ها می‌پردازیم.

ژانر اکشن:

این ژانر شامل صحنه‌هایی بسیار پر تحرک است که در بیشتر اوقات نبردها و صحنه‌های مبارزه را شامل می‌شود. برخی از انیمه‌ها که در این ژانر ارائه شده‌اند عبارتند از:

 • کیمیاگر تمام فلزی ( Fullmetal Achemist )
 • تیره‌تر از سیاهی ( Darker than Black )
 • کیل لا کیل ( Kill la Kill )

ژانر کمدی:

همانطور که از نام‌اش پیدا است هدف اصلی این ژانر خنداندن مخاطب است. برخی از انیمه‌ها که در این ژانر تولید شده‌اند عبارتند از:

 • نیچیجو ( Nichijou )
 • شیطان کارمند پاره‌وقت است ( The Melancholy of Haruhi Suzumiya )

ژانر فانتزی:

ژانر فانتزی به موقعیت‌های سوررئال و ورای واقعیت می‌پردازد. در این ژانر در اغلب اوقات داستان در این جهان جادویی و دور از واقعیت رخ می‌دهد.

نمونه‌های ارائه شده در این ژانر عبارتند از:

 • هفت گناه کبیر ( Nanatsu no Taizai )
 • قاتلان ( Slayers )

ژانر رازآلود:

این ژانر به نوعی با بقیه‌ها ژانرها یک نقطه مشترک دارد و آن رازآلودگی آن است. معمولا در انیمه‌ها رازآلودگی یکی از عناصر مهم داستانی است.

نمونه‌ بارز تولید شده در این ژانر عبارت است از:

 • بهشت شرقی ( Eden of the East )

در آخر

در دنیای امروز انیمه و انیمیشن با ایجاد سبک‌های گوناگون توانسته‌اند گوی سبقت را از دیگر رسانه‌های تصویری بربایند و با بهترین طراحی‌ها و تکنیک‌ها مفاهیم ارزشمند و مفیدی را برای کودکان و حتی بزرگسالان بیافرینند. پس پیشنهاد می‌کنیم برای آنکه کودک دلبندتان بتواند با جهان کنونی ارتباط بهتر و تاثیرگذارتری برقرار کند از پخش انیمه و انیمیشن‌های جذاب و دیدی برای او غافل نشوید.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده