نوشته شده در: توسط: تیم تحریریه اونترنت در: مقالات

فیلم‌های کمیک‌بوکی هم مانند سایر ژانر‌های موجود در سینما، روزگاری در دوران اوج خود بودند و بسیاری از سازندگان و دست‌اندرکاران سینما در دنیا، تلاش می‌کردند تا سرمایه‌های خود را وقف فیلمنامه‌های اقتباسی از کتاب‌های مصور کنند. اما این اتفاق در یکی دو دهه گذشته رو به افول رفت و صنعت سینما راهی دیگری را برای جذب مخاطب پیمود. ولی دوباره در سال‌های اخیر با توجه به تمایل استودیوهای بزرگ فیلمسازی، دوباره سازندگان سینمایی به رویکرد سابق خود برگشتند و توجه تازه‌یی به فیلمنامه‌های اقتباس شده از روی کتاب‌های مصور کردند. در اینجا قصد داریم به معرفی تعدادی از فیلم‌های معروف و موفقی که در طی این سال‌ها با اقتباس از کمیک‌بوک‌ها ساخته شده‌اند بپردازیم و آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

مرد آهنی  Iron Man

مرد آهنی در سال ۲۰۰۸ به کارگردانی جان فاورو در استودیو مارول ساخته شد. این فیلم اثری اقتباسی از کمیک بوک بود که نه تنها توانست علاقه‌مندان کمیک‌بوکی خود را متحیر کند بلکه رضایت تماشاچیان غیر کمیک‌بوکی خود را هم به دست آورد. نقش‌آفرینی تاثیرگذار بازیگران آن توانست توجه بسیاری از مخاطبان خود را جلب کند و به آنان نشان دهد که با یک گروه سازنده حرفه‌ایی روبه‌رو هستند. داستان فیلم درباره نابغه‌ایی به نام تونی استارک است که برای نمایش دادن موشک جدید خود که به تازگی از ساخت آن فارغ شده راهی افغانستان می‌شود و در آنجا توسط گروهکی تروریستی زندانی می‌شود و ماجراهای تازه‌ایی را پشت‌سر می‌گذارد. مرد آهنی به صورت جهانی در سال ۲۰۰۸ بر روی پرده سینما رفت و با فروش ۵۸۵ میلیون دلاری خود مواجه شد.

مرد آهنی Iron Man

تیغه  Blade

شاید بتوان گفت تیغه، برگ برنده شرکت مارول، پس از یک حالت نیمه ورشکستگی بود که توانست منجی مارول شود و دوباره نام این شرکت را بر سر زبان‌ها بیاندازد. شرکت مارول پس از یک رکود در دهه ۹۰ میلادی با سرمایه‌گذاری بر روی فیلمنامه تیغه توانست به موفقیت بزرگی دست پیدا کند و دوباره مخاطبان را مسحور تولیدات خود بکند و جان تازه‌ایی به فهرست ساخته‌های خود بدهد. تیغه توسط استفن نورینگتون بر اساس اقتباسی از دیدیو گویر، کارگردانی و ساخته شد. در واقع پیام تیغه برای دنیای سینما این بود که فیلم‌های کمیک‌بوکی فقط برای مخاطبان کودک و نوجوان ساخته نمی‌شوند بلکه می‌توانند سیل عظیمی از مخاطب بزرگسال را همراه خود کنند.

تیغه Blade

مردان اسرارآمیز Mystery Men

یکی از بهترین سال‌های تاریخ سینما، سال ۱۹۹۹ است. یعنی درست یک سال مانده به آغاز قرن جدید میلادی. اما متاسفانه در این سال فیلم‌های کمیک‌بوکی آنطور که انتظار می‌رفت توانستند در گیشه موفقیت‌های چشمگیری را نصیب خود کنند. برای همین فیلم مردان اسرارآمیز که با برداشتی آزاد از کمیک‌های هویج شعله‌ور باب باردن ساخته شده بود، توانست به آسانی عنوان بهترین فیلم کمیک‌بوک سال را از آن خود کند. فیلمی بسیار سرگرم کننده اما در عین حال با تفاوت‌های منحصر به فرد خود. آنچه که بیش از هر نقدی درباره مردان اسرارآمیز جالب توجه است، این است که این فیلم از زمان خود کمی فراتر بود و اگر در سال‌های بعدتر اکران می‌شد با توجه به شناختی که مخاطبان از عناصر فیلم‌‌های کمیک پیدا می‌کردند، حتما موفقیت بیشتری را از آن خود می‌کرد. اما با همه این توضیحات نقشی را که بن استیلر به عنوان مردی خشمگین ایفا کرده است بسیار جذاب از آب درآمده و به رنگ و لعاب کمدی فیلم افزوده است.

مردان اسرارآمیز Mystery Men

مردان ایکس X-Men

مردان ایکس فیلمی بود که اکران آن کمک بزرگی به مفهوم فیلم‌های ابرقهرمانی کرد. در واقع مردان ایکس الگویی مناسب برای سایر فیلم‌های ابرقهرمانی شد. تهیه کننده فیلم، لورن شولر دونر، در این باره می‌گوید: ظرفیت و محبوبیت مردان ایکس سبب شد تا ساخت فیلم در فصل‌های بعدی ادامه پیدا کند و چیزی نزدیک به دو دهه مهمان دوستداران فیلم‌های ابرقهرمانی شود. دونر می‌گوید: این فیلم حماسه‌ای ابرقهرمانی بود و بر اساس زیربناهای سیاسی و اجتماعی پایه‌گذاری و ساخته شد. این مردان ایکس بود که به سازندگان ثابت کرد فیلم‌های ابرقهرمانی هم می‌توانند دارای گیشه موفق باشند و چه بسا موفقیت‌شان چشمگیرتر از سایر فیلم‌ها باشد.

اما درباره فیلم مردان ایکس نباید از این نکته غافل شد که حضور بازیگران و نقش‌آفرینی برجسته آنان، تاثیر بسزایی در موفقیت فیلم داشته است. حضور بازیگرانی چون پاتریک استوارت، یان مک‌کلان و  هیو جکمن سبب شد تا نقش‌های این فیلم برای سال‌ها در ذهن مخاطب خود جا خوش کند و ماندگار شود. در واقع باید گفت که مردان ایکس، از جهت خلاقیت، نقش آفرینی، گروه تولید و سازندگان توانست برای سال‌ها از محوری‌ترین آثار سینمایی در حوزه ابرقهرمانان شود.

مردان ایکس X-Men

جوزی و مهربانان  Josie and the Pussycats

جوزی و مهربانان برداشتی آگاهانه از فرهنگ مصرف‌گرایی در دنیا است. این فیلم در زمان اکران خود نتوانست آنطور که باید و شاید توجه مخاطبان و منتقدان خود را جلب کند، اما با گذشت سال‌ها و پدید آمدن مشکلات زیست محیطی و اجتماعی، توانست به یکی از طلایه‌داران دنیا سینما تبدیل شود. جوزی و مهربانان یک اثر کمدی و جلوتر از زمان خود است که می‌تواند به مخاطب خود یادآوری کند که مشکلات و مسائل در واقعیت چگونه به نظر می‌آیند.

یکی از نکات برجسته جوزی و مهربانان موسیقی تاثیرگذار آن است که توسط کنث ادموندز ساخته و پرداخته شده است.

ریچل لی کوک، تارا رید و روزاریو داوسن در نقش سه دوستی که متحد هم هستند، سعی می‌کنند استعدادهای خود را به منصه ظهور برسانند اما در میان راه با ماجراهای تازه‌ایی روبه‌رو می‌شوند. این اثر شاد و تاثیرگذار توسط هری الفونت و دبورا کاپلان ساخته شده و بر روی پرده نقره‌ایی رفته است.

جوزی و مهربانان Josie and the Pussycats

مرد عنکبوتی Spider-Man

شاید بتوان گفت که مرد عنکبوتی یک اثر کمیک‌بوکی واقعی است. سم ریمی کارگردان فیلم یکی از علاقه‌مندان پر و پا قرص صفحات رنگانگ کمیک های مارول است و موفقیت مرد عنکبوتی در سینما از همین آشنایی و شناخت او از دنیای کمیک‌ها می‌آيد.

مرد عنکبوتی علیرغم فضای قدیمی که دارد بسیار جذاب و درخشان است. بی‌شک هنوز هم می‌تواند در میان علاقه‌مندان خود حرفی برای گفتن داشته باشد. توبی مگوایر شاید نسبت به سن شخصیت اصلی داستان مرد عنکبوتی، پیرتر به نظر برسد اما بدون شک نقش‌آفرینی بی‌نظیری را از خود ارائه داده است و کاری کرده که مخاطب بیشترین لذت را از تماشا او بر روی پرده سینما ببرد. مرد عنکبوتی بسیار ناب و یکدست است و شاید همین امر سبب موفقیت او شده است.

مرد عنکبوتی

بتمن آغاز می‌کند Batman Begins

اگر بخواهیم منصف باشیم بهتر است بگوییم فیلم «بتمن آغاز می‌کند» یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌هایی است که تا به حال در حوزه ابرقهرمانی ساخته شده است. رویکرد جالب کریستوفر نولان، کارگردان «بتمن آغاز می‌کند»، نسبت به شخصیت مشهور بتمن در این فیلم این است که او برای هر بعد شخصیتی بتمن توضیحی منطقی ارائه می‌دهد، امری که در فیلم‌هایی مثل مرد عنکبوتی و مردان ایکس، کمتر به آن توجه شده است. در واقع نولان با ساخت «بتمن آغاز می‌کند» توانست علاوه بر موفقیت در گیشه و سرگرم کردن مخاطب، داستانی مفهومی از ترس‌های درونی را به مخاطب خود یادآوری کند.

بتمن آغاز می‌کند Batman Begins

بازگشت سوپرمن Superman Returns

برایان سینگر کارگردان بازگشت سوپرمن، توانسته است به شیوه‌یی مناسب فیلم را به پایان برساند. بسیاری از منتقدان بر این نظرند که بازگشت سوپرمن یکی از آن فیلم‌های خوب است که می‌تواند در فهرست فیلم‌هایی که پیش از مرگ باید دید گنجانده شود. اما در عین حال بسیاری از مخاطبان از کاهش صحنه‌های پر زد و خورد و خشونت‌آمیز گلایه‌مند هستند، شاید آن‌ها فراموش کرده‌اند که سوپرمن در واقع وظیفه‌اش حفاظت از دیگران است و برای همین در اغلب اوقات از حمله و خشونت پرهیز می‌کند.

براندون روث بازیگر اصلی بازگشت سوپرمن با نقش‌آفزینی موثر خود در آن فیلم فرصت‌های تازه‌ایی را برای زندگی کاری خود فراهم کرد.

بازگشت سوپرمن Superman Returns

۳۰ روز شب  30 Days of Night

۳۰ روز شب، بی‌شک یکی از فیلم‌های موفق در ژانر وحشت است. فیلم با اتکا بر داستان اصیل مینی سریال کمیک استیو نایلز با همین عنوان، ساخته شده است. ۳۰ روز شب درباره گروهی از خون‌آشامانی است که از دوران باستان، به مدت یکماه ( یک شب قطبی ) به شهری در آلاسکا حمله می‌کنند. این اثر از بسیاری از فیلم‌های مشابه خود مانند دراکولا۲۰۰ و ملکه نفرین شده امتیاز‌های بیشتری دارد و توانسته است به خوبی توجه مخاطبان و منتقدان خود را جلب کند و تحسین آنان را برانگیزد.

۳۰ روز شب 30 Days of Night

شوالیه تاریکی  The Dark Knight

شوالیه تاریکی شاید یکی از آن فیلم‌های ابرقهرمانی باشد که هنوز دیگر کارگردانان سینما برای ساخت فیلمی شبیه به آن، حسادت می‌کنند. در واقع نولان با ساخت «بتمن آغاز می‌کند» توانست شخصیتی تازه از بتمن را نشان مخاطب دهد، برای همین تلاش کرد تا در شوالیه تاریکی برای بار دوم آن را تکرار کند و مجدد تحسین مخاطبان را برانگیزد. او با حفظ عناصر اصلی، فیلم را به یک درام جنایی تبدیل می‌کند و ثمره آن اثری می‌شود که به یکی از بهترین آثار سینما تبدیل می‌شود. در واقع نولان با هوشمندی خود سعی می‌کند به غیر از استفاده مناسب از تکنیک روایت‌گویی عناصر موثر دیگری را هم در فیلم وارد کند تا تخیل و آدرنالین مخاطب بیشتر و بیشتر تحت تاثیر قرار بگیرد. شاید اینکه بگویم شوالیه تاریکی یک کلاس آموزش فیلمسازی است، تعریف دقیق و درست‌تری از آن ارائه داده باشیم.

شوالیه تاریکی The Dark Knight

انتقام جویان  The Avengers

وقتی مجموعه انتقام جویان روانه بازار شد، تعریفی تازه از فیلم‌های ابر قهرمانی ارائه داد. این فیلم در مقایسه با جنگ ابدی و بازی پایانی بسیار عجیب به نظر می‌رسد. ضرباهنگ فیلم هنوز پس از گذشت این سال‌ها هنوز تازه به نظر می‌رسد. انتقام‌جویان یکی از عجیب‌ترین صحنه‌های آغازین در سینمای مارول را دارد. نگرانی‌ که در دل فیلم نهفته است و مدام مخاطب را به این هول و ولا می‌اندازد که ممکن است گروه انتقام جویان از هم بپاشد، واقعا ستودنی است. مجموعه انتقام جویان هنوز پس از گذشت یه دهه از پخش آن در بین مخاطبان از امتیاز بالایی برخوردار است و همین نکته سبب می‌شود تا مخاطبان تازه از راه رسیده، تمایل بیشتری برای تماشای آن داشته باشند.

انتقام جویان The Avengers

برف شکن Snowpiercer

بونگ جون هو پیش از آنکه با اثر تاثیرگذار انگل جوایز اسکار را برای خود کند، با ساخت فیلم‌های مختلفی در ژانرهای متفاوت توانسته بود توجه منتقدین و مخاطبان را به خود جلب کند. برف شکن او با الهام از رمان پساآخرالزمانی له ترنسپرسینج ساخته شد، اما در واقع نسخه نخستین فیلم انگل بود که در آن نابرابری‌های طبقات اجتماعی در قطاری بدون توقف را به تصویر می‌کشید. داستان برف شکن حقیقتی تلخ را بازگو می‌کند و انسان‌هایی که با روحیه مصرف‌گرایی خود دست به نابودی خویش زده‌اند.

برف شکن Snowpiercer

نگهبانان کهکشان Guardians of the Galaxy

جیمز گان یکی از آن کارگردانی‌هایی است که درکی به‌جا و درست از دنیای ابرقهرمانان دارد. شاید بتوان گفت نگهبانان کهکشان یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های دنیای سینمایی مارول است. خصوصیت‌های شخصیت‌‌های داستان فیلم آنقدر منحصر به فرد و یگانه هستند که فیلم را از دیگر اثر‌های مشابه یک سر و گردن بالاتر نگه می‌دارد. نگهبانان کهکشان داستان گروهی از موجودات طرد شده است که از معاشرت باهم توانسته‌اند به آرامش برسند. آن‌ها بسیار خود خواه هستند اما آنقدر به یکدیگر وفا دارند که حاضرند برای دیگری جان خود را فدا کنند.

نگهبانان کهکشان Guardians of the Galaxy

پلنگ سیاه Black Panther

به جرات می‌توان گفت پلنگ سیاه یکی از بهترین آثار ساخته شده در دنیای سینمایی مارول است. فیلم توانسته است تمام انتظاراتی که مخاطبان از دنیای سینمای مارول دارند را برآورده کند. از شوخی طبعی شخصیت‌ها تا ماجراهای پیچیده داستانی. پلنگ سیاه توسط چادویک بوزمن، لوپیتا نیونگ و مایکل بی جوردن نوشته شده و با کارگردانی رایان کوگلر به نمایش در‌آمده است.

پلنگ سیاه Black Panther

پرندگان شکاری Birds of Prey

اگر تا به حال موفق به تماشای این فیلم نشده‌اید پیشنهاد می‌کنیم در اولین تعطیلات پیش‌رو به دیدن آن بنشینید. پرندگان شکاری که توسط کتی یان کارگردانی شده است فیلمی پر جنب و جوش و تماشایی است. داستان فیلم درباره هارلی است که پس از جدایی از جوکر به قهرمانانی چون قناری سیاه ملحق می‌شود تا اقدامات لازم برای نجات دختر بچه‌ایی را انجام دهد. این فیلم در فوریه ۲۰۲۰ با بازی مارگو رابی در نقش هارلی کویینزل یک ضد قهرمان دیوانه و روانکاو سابق، جرنی اسمالت در نقش بلک کینزی یک ابرقهرمان با قدرت صوتی، مری الیزابت در نقش هلنا برتینلی و کریس مسینا در نقش ویکتور به نمایش عموم در آمد و با فروش ۲۰۲ میلیون دلار در سراسر جهان، هشتمین فیلم پرفروش سال ۲۰۲۰ شد. این در حالی بود که هزینه ساخت فیلم پرندگان شکاری فقط ۸۴ میلیون دلار تمام شده بود.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده