نوشته شده در: توسط: تیم تحریریه اونترنت در: مقالات

بی‌تردید در دنیای پر هیاهوی امروز یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های والدین می‌تواند سرگرمی‌هایی باشد که فرزندان‌شان از آن‌ها بهره‌مند می‌شوند. در درازای تاریخ انسان همواره تلاش کرده است تا اوقات فراغت خود را به بهترین شکل ممکن سپری کند. سرگرمی‌ها با همه تنوعی که این روزها به دنبال دارند، مزایا و مضرات خاصی را هم در برمی‌گیرند. شاید بسیاری از والدین از اینکه کودک یا نوجوان‌شان اوقات فراغت خود را با بازی‌های مضر رایانه‌ایی می‌گذراند و یا بیشترین وقت خود را صرف گشت‌زنی‌های بیهوده در فضای مجازی می‌کند، دل‌ خوشی نداشته باشند. از همین رو ما سعی کرده‌ایم در این مقاله به معرفی مجموعه‌هایی از سرگرمی‌های مفید برای کودکان و نوجوانان بپردازیم.

کتاب‌های کمیک

شاید یکی از بهترین و آموزنده‌ترین سرگرمی‌های مفید برای کودکان و نوجوانان که در طول تاریخ توانسته است جایگاه ارزشمندی برای خود برگزیند، کتاب باشد. کتاب‌ها به عنوان قدیمی‌ترین دوستان انسان‌ها، پیوسته نه تنها اوقات فراغت آن‌ها را به بهترین شکل ممکن پر کرده‌اند، بلکه با آموزش‌های مفید توانسته‌اند اثرات مثبتی در زندگی افراد ایجاد کنند.

شاید بهتر باشد اینطور بگوییم که کتاب‌ نخستین وسیله‌ سرگرمی است که افراد می‌توانند از همان سال‌های نخست زندگی خود از آن بهره‌مند شوند. اما مانند هر مقوله دیگری کتاب‌ها هم دارای دسته‌بندی و تنوع هستند. یکی از حیطه‌های جذاب برای کودکان و نوجوانان در حوزه کتاب، کمیک بوک‌ها یا همان کتاب‌های مصور هستند. کتاب‌هایی که با موضوعات جالب و نقاشی‌های خیرکننده، می‌توانند به آسانی در همان برخورد اول با مخاطب کودک و نوجوان خود ارتباط برقرار کنند.

کمیک‌بوک‌ها در طول عمر چند دهه‌ایی خود توانسته‌اند مخاطبان زیادی را در سراسر جهان همراه خود کنند. استفاده از داستان‌های ابرقهرمانی و فضاهای عجیب و غریب در آن‌ها، یکی از پایه‌های اصلی موفقیت‌شان در بین مخاطبان بوده است.

در واقع کمیک‌بوک‌ها با بهره‌گیری از تمایلات و احساسات کودکان و نوجوانان سعی دارند تا به دنیای ذهنی آن‌ها وارد شده و بهترین داستان‌ها و قصه‌ها را در آن خلق کنند. وجود شخصیت‌های محوری با قدرت‌های خارق‌العاده یکی از آن امتیاز‌هایی است که کمیک بوک‌ها برای آنکه مخاطبان بیشتری را جذب کنند از آن استفاده می‌کنند.

در دنیای کتاب‌های مصور، نمونه‌هایی هستند که از شهرت بیشتری برخوردارند و توجه بیشتری از مخاطبان را به خود جلب کرده‌اند. به طور مثال انتشارات کمیکا در طی سال‌های اخیر با همکاری یک گروه خلاق و حرفه‌ایی توانسته است در این حوزه محصولات مناسبی را وارد بازار کند. کمیکا با انتشار مجموعه‌ایی به نام ایلیا، نخستین کمیک بوک یا همان کتاب مصور ایرانی را به مخاطبان خود عرضه کرده است.

 

انیمیشن

یکی دیگری از بهترین سرگرمی‌های مفید برای کودکان و نوجوانان که در هر زمانی می‌تواند برای کودکان و نوجوانان جالب جلوه کند و توجه آنان را به خود جلب کند، انیمیشن‌ها هستند. آن‌ها با خلق دنیاهای فانتزی جذاب، بهترین گزینه برای سرگرم کردن فرزندانتان هستند. با توجه به دنیای خیالی که در اغلب انیمیشن‌ها تصور می‌شود، آن‌ها می‌توانند دریچه‌های تازه‌ی خلاقیت را در ذهن کودکان و نوجوانان باز کند و این فرصت را برای آن‌ها فراهم کنند تا با پرداختن به تخیلات خود از خلاقیت‌های شکل گرفته در ذهن‌شان کمک بگیرند و ایده‌های تازه و نو را دنبال کنند. در واقع حضور انیمیشین‌ها در دنیای امروز می‌تواند به مخاطبان خود کمک کند تا آن‌ها فارغ از هرگونه محدودیت به رویاهای خود بپردازند و برای ساعاتی آرامش و خوشحالی را تجربه کنند.

انیمیشن‌ها داستان‌های خیالی را در چشم تماشاگر خود به واقعیت تبدیل می‌کنند و تصور هر چیزی را برای او ممکن می‌سازند. والت دیزنی، پیکسار، دریم ورکس و برادران وارنر بهترین شرکت‌های سازنده‌ایی هستند که در طی چندین دهه توانسته‌اند با تولیدات مرغوب خود، مخاطبان بسیاری را از سراسر جهان همراه خود سازند.

سرگرمی‌های مفید برای کودکان و نوجوانان

لگو lego

لگو پیش از آنکه یک سرگرمی محسوب شود، نام یک شرکت دانمارکی است که در سال ۱۹۳۲ راه اندازی شد. در واقع این شرکت نام خود را از ادغام دو کلمه دانمارکی leg به معنای بازی و godt به معنای خوب، وام گرفته است. در بیانیه‌ شرکت الگو آمده است که هدف ما ایجاد بازی خوب برای بچه‌ها است و این آرمان حقیقی ما است. شرکت لگو توسط اوول کریستانسن پایه‌گذاری شد. اما جالب است بدانید که شرکت لگو در سال‌های اولیه فعالیت خود به ساخت در و پنجره‌ها و ساختمان‌های چوبی مشغول بود، اما بعدتر به دلایل اقتصادی و رکودی که کارخانه لگو با آن مواجه شد رو به ورشکستگی رفت و آقای اوول مجبور به ساخت عروسک‌هایی شد که جنس‌شان از مواد اولیه چوبی کارخانه تامین می‌شد. در واقع این یک شروع تازه برای نام لگو و ماندگاری او در صنعت اسباب‌بازی شد.

بعدها با جایگزین شدن پلاستیک در بازار جهانی شرکت لگو هم تصمیم گرفت محصولات خود را با پلاستیک روانه بازار کند. پس از فراز و نشیب‌های فراوان برای کارخانجات لگو، بالاخره در سال ۱۹۶۰ نام لگو به عنوان معتبرترین کارخانه سازنده اسباب بازی یک نام جهانی شد و محصولات آن در کشورهای فرانسه، بلزیک، سوئیس و سوئد به فروش رسید.

در طی چند دهه اخیر شرکت لگو با گسترش محصولات فکری خود و مجموعه‌های لگوی شهر، قلعه، دزدان دریایی، هری پاتر توانسته است مخاطبان زیادی از کودکان تا والدین‌شان را همراه خود سازد. یکی از امیتاز‌های بازی‌های لگو آن است که فرصت ایده‌پردازی و خلق موقعیت‌های تازه را برای بازی‌کنندگان خود فراهم می‌کند و می‌تواند به آسانی ساعات طولانی آن‌ها را سرگرم نگه دارد.

بازی  

شاید عمر بازی به درازای تاریخ باشد. از همان نخستین روزهایی که انسان‌ها در کنار یکدیگر زندگی را شروع کردند، شاید بازی‌ها یکی از مهم‌ترین عناصری بودند که بین دسته‌های مختلف قبایل آدمی، همبستگی و یکرنگی ایجاد می‌کردند.

استفاده از بازی در بین کودکان و نوجوانان سبب می‌شود تا آن‌ها در یک فضای کاملا دوستانه اما رقابتی به تفاوت‌های خود پی‌ ببرد و در موارد لزوم در صدد بر طرف کردن ناتوانی‌هایشان برآیند. بازی این امکان را به کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان می‌دهد تا فرصت ایده‌پردازی و خلاقیت داشته باشند. کودکان در بازی یاد می‌گیرند که پیروزی و شکست دو بال موفقیت هستند که در کنار هم معنا پیدا می‌کنند و هر یک می‌تواند دیگری را تکمیل کند.

بازی‌ها ی فرصت‌های نابی هستند تا به کودکان و نوجوانان در رشد جسمانی و ذهنی‌شان کمک کنند. بازی‌ها می‌توانند مهارت‌های ذهنی و جسمی بچه‌ها را افزایش داده و سبب پویایی شخصیت آن‌ها شوند. شاید جالب باشد که بدانید بازی‌ها حتی می‌توانند سبب شوند تا فرزندان شما درک درست‌تری از احساسات خود داشته باشند و بسیاری از تجربه‌هایی را که باید در دنیای واقعی از سر بگذارند، در بازی کسب کنند.

طبق بررسی‌ها و مشاهده‌ محققان، بازی‌ها سبب بهبود و تقویت عملکرد و مهارت‌های کلامی و ارتباطی در کودکان و نوجوانان می‌شود و همین امر باعث می‌شود تا آن‌ها در انتخاب‌های خود موفق‌تر عمل کرده و تصمیمات بهتری در زندگی خود بگیرند.

اما شاید جالب‌ترین نکته درباره بازی این باشد که والدینی که با فرزندان خود بازی می‌کنند و برای سرگرم کردن آن‌ها وقت بیشتر می‌گذارند رابطه بهتر و مستحکم‌تری می‌توانند با فرزندان خود برقرار کنند و به دوستان خوبی و ماندگاری برای هم تبدیل شوند.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده