نوشته شده در: توسط: پریسا صدیقی در: مقالات

وبتون نام دیگر کمیک‌های کره‌ای است که در بستر وب منتشر می‌شوند و طرفداران زیادی در جهان دارند. در تعریف وبتون یا کمیک‌ها می‌توان گفت، داستان مصور یا مجوعه‌ای از تصاویر نقاشی شده که داستانی را روایت می‌کنند. سایت‌های بیشماری وبتون‌ها (کمیک‌های کره‌ای) را منتشر می‌کنند که بیشتر این آثار نیز به زبان انگلیسی هستند و سریال‌های کره‌ای بسیاری نیز از روی این آثار ساخته شده است.

برخلاف طرفداران کمیک در کشور‌های جهان که توجه بیشتری به این سبک از روایت داستان دارند، متاسفانه در ایران توجه زیادی به این صنعت نشده است. این در حالی است که کمیک‌ها به عنوان یک واسطه می‌توانند نقش مهمی را در رونق دادن به صنعت ساخت فیلم و سریال داشته باشند. کمیک‌های کره‌ای نیز از این قضیه مستثنا نیستند و همین نکته باعث جلب توجه کارگردان‌های کره‌ای به سمت این سبک از داستان و استفاده از آن‌ها برای ساخت تولیدات تلویزیونی شده است.

پیشرفت صنعت سرگرمی کره سبب شده تا توجه مخاطبان زیادی به سمت سریال‌های کره‌ای جلب شود. سریال‌هایی که برگرفته شده از وبتون‌ها هستند. در این مقاله برخی از معروف‌ترین سریال‌های سال 2020 کشور کره جنوبی که فیلمنامه آن‌ها برگرفته از وبتون‌اند را به شما معرفی خواهیم کرد.

سریال کلاس ایته وون

سریال‌های کره‌ایکلاس ایته وان (Itaewon Class 2020)

کلاس ایته وون سریالی برگرفته شده از وبتونی با همین نام بوده، که توسط جو گوانگ جین نوشته شده است. سریال شرح زندگی چند جوان است که درحال ساختن آینده خود هستند. آینده‌ای که می‌خواهند با پیشرفت و موفقیت خود، انتقامشان را از آدم‌های گذشته خود بگیرند. ایته وون، قدم اول آن‌ها برای نزدیک شدن به انتقامشان است.

سریال تغییرات کمی نسبت به وبتون دارد اما اثر به طور کلی به وبتون وفادار بوده است. موفقیت این درام را می‌توان به این واقعیت نسبت داد که مخاطب در مباحث مربوط به مبارزات روزمره با تمام وجود درگیر داستان می‌شود و چیزی را که مورد پسند طرفداران این سبک است به نمایش می‌گذارد.

کیم سونگ یون که در کارنامه خود سریال‌هایی مثل “مهتاب نقاشی شده با ابرها” را دارد کارگردانی این سریال را بر عهده داشته است. این سریال از جون 2020 در شبکه jtbc پخش گردیده و داستانش حول زندگی پسری به نام پارک سه روی و گروهی از دوستانش می‌گردد که بالا و پایین زندگی را با یکدیگر تجربه می‌کنند.

سه روی پدر خودش را در تصادفی از دست داده است. او متوجه می‌شود که دلیل مرگ پدرش آزادانه در شهرها می‌چرخد و همین باعث می‌شود تا او بخواهد به دنبال انتقام از قاتل برود. سه روی برای انجام این انتقام تصمیم می‌گیرد تاکسب کار خود را راه بیاندازد.

ست بیول تازه کار

فروشگاه ست بیول تازه کار (Backstreet Rookie 2020)

سریال از روی وبتون بزرگسال کره‌ای با نام “فروشگاه راحتی ست بیول” گرفته شده و موضوع آن درباره دختری است که در فروشگاهی، کار نیمه وقت دارد و احساساتی خاص نیز به صاحب آن فروشگاه پیدا کرده است. وقتی قسمت اول سریال فروشگاه ست بیول تازه کار پخش شد نیتزن‌های کره‌ای به آن اعتراضات زیادی داشتند.

دلیل اعتراض نیتزن‌ها کارهای غیرقانونی نقش اول به عنوان یک دانش آموز بود، به طور مثل شخصیت اصلی از بزرگ‌تر خود درخواست خریدن سیگار می‌کند و وقتی که او برایش نمی‌خرد، به دلیل اینکه کسی تا به حال این کار را برای او انجام نداده است؛ محبت خود را به او ابراز می‌کند.

البته نیتزن‌ها به قسمت دیگری نیز اعتراض داشتند و آن قسمتی بود که یکی از شخصیت‌ها وبتونی بزرگسال می‌کشد و تصاویر آن ها پشت سر او پخش می‌شوند. درحقیقت نیتزن‌ها اعتراض‌هایی به زوایای نامناسب دوربین در هنگام فیلم برداری از خانم‌ها نیز داشتند.

همانطور که از نام این سریال پیداست این اثر پیرامون کارمند نیمه وقت یک فروشگاه است که به مدیر فروشگاه علاقه مند می‌شود و به فروشگاه او برای کار می‌رود.

کیم سوهیون بازیگر نقش اصلی سریال است که نقش‌های معروفی در اثر‌های دیگر از جمله مهتاب نقاشی شده ابرها داشته است. نقش مقابل کیم سو هیون نیز جی چانگ ووک بوده که بازیگر سریال‌هایی همچون ملکه کی و کی تو‌ است. لی میونگ وو کارگردان سریال بوده که کارگردانی سریال‌های کمدی دیگر نظیر کشیش بی اعصاب را هم به عهده داشته است.

سریال زیبای درون

زیبایی حقیقی (True Beauty 2020)

سریال زیبای حقیقی بر اساس وبتون سریالی معروفی با همین نام ساخته شده است. وبتون زیبای حقیقی به عنوان یکی از معروف‌ترین وبتون‌های جهان شناخته می‌شود که به چهار زبان ترجمه شده است. کارگردان این سریال کیم سانگ هیوب است که کارگردانی سریال‌هایی مثل پادشاه عاشق و تو فوق العاده‌ای را در کارنامه خود دارد.

چا اون وو یکی از خوانندگان اصلی گروه آسترو از شخصیت‌های سریال زیبای حقیقی است. اوون وو درسریال‌هایی مانند ایدی من زیبای گاگنامه بازی کرده و شهرت زیادی نیز بدست آورد است که البته خالی از لطف نیست که بدانید این سریال نیز از روی وبتونی با همین عنوان نوشته شده است.

مون گایونگ نقش اول زن این سریال نیز در سریال‌های زیادی بازی کرده و سبک بازی اون موجب شده است تا مخاطبان به دنبال تماشای فیلم‌های بیشتری از او باشند. سریال ژانری عاشقانه کمدی دارد؛ داستان این مجموعه درباره دختری است که با کمک مهارت‌های فوق العاده‌اش در خودآرایی به یک ملکه زیبایی تبدیل شده است. تنها کسی که او را با چهره‌ای بدون آرایش دیده است دانش آموزی هم سن او است که گذشته‌ای مرموز دارد.

سریال نتفلیکس

خانه شیرین (Sweet Home 2020)

وبتون خانه شیرین، وبتونی با ژانر ترسناک است که شرکت نتفلیکس، سریالی بر اساس آن ساخته است. وبتونی با 1.2 میلیون بازدید کننده که 143 قسمت دارد. کارگردان این سریال نیز آثار موفقی همچون مستر سان شاین، گابلین و نسل خورشید را کارگردانی کرده است.

داستان اثر درباره نوجوان افسرده‌ای است که بعد از یک فاجعه خانوادگی به آپارتمان رده پایینی جابجا می‌شود. آپارتمانی تقریبا خرابه که دیوار‌های آن به قدری نازک‌اند که انگار همسایه‌ها در خانه او هستند، اما او اهمیتی به آن نمی‌دهد تا این که ماجراهای عجیبی در این آپارتمان رخ می‌دهد.

سریال آشپزی

بار مرموز سانگاب (Mystic Pop-Up Bar 2020)

وبتون دیگری که به ساخت سریال منتهی شد وبتون بار مرموز سانگاب است. ژانر این سریال فانتری کمدی است که در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه به کارگردانی گئون جانگ جون پخش می‌گردید.

بازیگران این سریال سونگجه از گروه بی تو بی، هوانگ چونگ ایوم و چوی وونگ یانگ هستند که در این سریال، نقش کارگر و صاحب یک بار مرموز را ایفا می‌کنند. باری که فقط در شب‌ها باز می‌شود و ممکن است در هر جای دنیا ظاهر شود. ماموریت آن‌ها نیز تسکین درد‌های مشتریانشان است.

سریال شکارچیان شگفت انگیز

شکارچیان شگفت انگیز (The Uncanny Counter 2020)

شکارچیان شگفت انگیز، سریالی برگرفته از وبتونی با نام شایعه‌های فوق العاده است. وبتون شایعه‌های فوق العاده در سال 2018 منتشر شده است. نویسنده این اثر جانگ یی است؛ اگر طرفدار این سریال هستید قطعا خوشحال می‌شوید که بدانید این وبتون به فصل دوم نیز رسیده است.

سریال‌های کره‌ای در شبکه او سی ان پخش شده است که بالاترین میزان امتیاز سریال‌های این شبکه را داراست. بیشترین رتبه‌ای که این سریال بدست آورده نیز در قسمت آخر آن با امتیاز 9.3 تا 9.9 بوده است. سه جونگ گوگودان در گذشته در سریال‌هایی مثل مدرسه 2017 بازی کرده است. سه جونگ در این سریال به عنوان یکی از نقش اصلی بازی می‌کند.

اثر دارای ژانری اکشن و فانتزی است؛ کاونتر‌ها شخصیت‌های اصلی سریال هستند که قدرت‌های ماورایی دارند. دلیل قدرت ماورایی کاونتر‌ها، تجربه نزدیک آن‌ها به مرگ است. قهرمان‌های سریال به مبارزه با روح‌های شیطانی می‌پردازند و قصد آن‌ها از بین بردن موجوداتی است که زندگی جاودانه در زمین پیدا کرده‌اند.

سریال کره ای خوش آمدی

خوش آمدی (Welcome 2020)

خوش آمدی سریال فانتری درام برگرفته از وبتون میو پسر پنهان بوده که نویسنده آن گو آرا است. ال یا میونگسو که نقش اصلی این سریال را بازی می‌کند، خواننده‌ای در گروه infinite است؛ او از سال 2011 بازیگری را شروع کرده است. کیم میونگ سو در سریال‌هایی مثل آخرین ماموریت یک فرشته، خانم حمورابی و امپرطور نقاب دار بازی کرده و بیشتر شهرتش به دلیل سریال، ماموریت یک فرشته است.

داستان این سریال‌های کره‌ای، پیرامون روابط شخصیت یک گربه و صاحبش است. صاحب گربه دختری بیست ساله‌ای است که شخصیت افراد اطرافش را به انواع گربه‌ها تشبیه کرده و شخصیت خود را به شخصیت سگ‌ها تعریف می‌کند؛ که به دنبال افراد زندگی‌اش راه می‌افتد. او دائما می‌خواهد که علاقه‌اش را به گربه‌ها انکار کند، اما در آخر گربه‌ای را به خانه خود راه می‌دهد.

سریال یادآوری

یادآور (Memorist 2020)

وبتون یادآور وبتونی فانتزی و هیجان آور است که توسط جه هو نوشته شده است. داستان وبتون درباره کاراگاهی است که قدرت‌های ماورایی دارد. دونگ بک کاراگاه بخش جنایی است که قدرت او خواندن خاطره‌هاست.

بازیگران اصلی این سریال‌های کره‌ای یو سنگ هو و لی سه یونگ هستند. سریال در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه به کارگردانی کیم هویی و سوجه هیون منتشر می‌گردید.

سریال کره ای روگال

روگال (Rugal 2020)

سریال‌های کره‌ای روگال اثری اکشن علمی تخیلی بوده که از وبتونی با همین نام برگرفته شده است. کارگردانی سریال به عهده کانگ چول وو است. داستان درباره سازمانی به اسم روگال است که اسلحه‌های انسانی، با قدرت‌های ویژه را کنار یکدیگر جمع می‌کند. این انسان‌ها با تکولوژی‌های بیومهندسی، ارتقا داده شده‌اند و به ‌مبارزه با گروه تروریستی ار او کی می‌پردازند.

چویی جین هیوک نقش اصلی این سریال یک انسان جهش یافته است که محکوم به قتل شده که برای فرار از این مخمصه به گروه روگال می‌پیوندد.

سریال کره ای هم شامی

هم شامی (Dinner Mate 2020)

سریال‌های کره‌ای هم شامی از وبتونی با نام می‌خوای با هم شام بخوریم؟ ساخته شده که ژانری عاشقانه دارد. سریال در روزهای دوشنبه و چهارشنبه از شبکه ام بی سی پخش می‌گردید. کوجه هیون کارگردان این سریال، تهیه کنندگی و کارگردانی چند سریال از جمله دوست دارم گریه نکن و بازیکن را انجام داده است.

بازیگران این سریال سون نایون از گروه ای پینک و سونگ سنگ هیون هستند. خط داستانی این سریال درباره ملاقات دو غریبه در یک رستوران و قرار گرفتن اشتباهی این دو در کنار یکدیگر است.

نظرات مخاطبین

2 نظر ثبت شده

 1. حدیثه کرامتی گفت:

  عالی بود خیلی کامل معرفی کردید ممنون😍😍
  منتظر مقاله های بعدی هستیم😍💪

 2. هستی رضایی گفت:

  من این سریال ها دیده بودم واقعا لذت بردم
  کره ای حالا که دنبال ایده های نو می گردنو شروع کردند تبدیل وبتون ها به سریال گاهی هم سریال قدیمی رو با تقیراتی بازسازی می کنند تو چین وژاپن هم این اتفاق میفته مثلا مانگا ژاپنی نوشته شده بعد انیمش رو ساختند ودر اخر سریالش رو
  خیلی از کمیک ها وداستان ها ایده های نابی دارند ای کاش استفاده کنیم