نوشته شده در: توسط: مرضیه صفری در: مقالات

مقاله گذشته با محوریت موضوعی نحوه ورود کارآموزان به کمپانی‌ها و صنعت کیپاپ ارائه شد. در این مقاله به نحوه آموزش کارآموزان تا رسیدن به نقطه شروع کار حرفه‌ای پرداخته می‌شود.

طبیعتا بسته به هدف و استعداد هر فرد،آموزش هم متفاوت است. تمریناتی که معطوف می‌شوند به بازیگری،خوانندگی و… تمرین‌های بازیگری روند معمول و جهانی خود را دنبال می‌کند. تنها تفاوت آن با سایر کشورها توجه ویژه به Visual یا زیبایی بصری افراد است. در نتیجه علاوه بر تمرین‌های بازیگری، در برنامه خانم‌ها توجه ویژه‌ای به مراقبت از پوست و وزن خواهد شد. در آقایان بیشترین تمرکزروی مراقبت از پوست و تمرین‌های بندسازی افراد است.

کیپاپ

مدل‌ها و بازیگران

تمرین‌های مدل شدن مشابه روند تمرین‌های بازیگری است. همچون بازیگری تمرین‌های مدل‌ شدن که شامل نحوه قدم زدن، نحوه عکاسی، نوع پوشش و… است طبق روال معمول جهانی پیش می‌رود. تنها تفاوت اساسی میزان سخت‌گیری روی وزن افراد و مراقبت از پوست آن‌ها است.همچنین تمرکز بیشتری روی تمرینات بدنسازی هردو گروه قرار می‌گیرد.

بیشترین روند تفاوت با دو دسته قبل را تمرین‌های معطوف به هدف Idol شدن یا خواننده شدن در کره‌جنوبی دارد. چرا که شهرت این دسته آنچنان با سایر دسته‌ها متفاوت است که صنعت کیپاپ آن نام مجزا و معتبری همچون کی‌پاپ KPOP دارد. جز موارد استثنا که در هرکمپانی متفاوت است، روند روازنه یک کارآموز با دیگر کارآموزان رویه مشابهی دارد مثل؛ ورزش، آموزش زبان (انگلیسی-چینی-ژاپنی)، آموزش رپ، تمرینات رقص، نظارت هفتگی، صبحانه/ناهار/شام طبق رژیم تجویز شده است.

18 ساعت تمرین مداوم

طی مصاحبه Euodias با BBC News روند یک آیدل در طول یک شبانه روز آشکار شد. او که شخصی کره‌ای ژاپنی است ضمن گفتن دلیل انصراف خود از رویای آیدل شدن از روند آن‌ها صحبت کرده است. طبق گفته وی، هر آیدل باید در روز 18 ساعت را به تمرین کردن اختصاص بدهد. به گفته Euodias هر هفته وزن‌گیری انجام می‌شود و اگر فرد از مقدار معین شده وزن بیشتری داشته باشد رژیم سختی روی او اعمال می‌شود.

مشخص است که در هر دو گروه، دختر و پسر رژیم مهم ترین نقطه در دوران کارآموزی است. چرا که تصویر شما در نگاه عموم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و تصاویر دوربین‌های تلوزیون فرد را کشیده تر از حالت معمول نشان می‌دهد.RM عضو گروه مشهور BTS در خاطراتی که تعریف کرده است از روزی می‌گوید که به همراه یکی از اعضا v برای خرید بستنی به خیابان رفته‌اند. بعد از خرید بستنی با دیدن شخصی که شک کرده‌اند یکی از اعضای کمپانی باشد مجبور به قایم کردن بستنی‌ها شده‌اند.

چرا دیگر نخواستم آیدل باشم

Euodias دلیل انصراف خود را مصائب آیدل شدن عنوان می‌کند که در ادامه به آن پرداخته شده است. طبق گفته دختران گروه Blackpink در مستند Light up sky شبکه Netfilx، کمپانی YG هر ماه آزمون‌هایی برگزار می‌کرد تا میزان عملکرد کارآموزان سنجیده شود. آن‌ها ابراز تاسف می‌کردند چرا که هر ماه شاهد حذف شدن دوستان کارآموزشان طی آزمون‌های ماهانه در صنعت کیپاپ بوده‌اند.

مصائب آیدل شدن

صحبت از سختی‌های دوران کارآموزی فقط مربوط به تمرین‌ها نیست. دوری از خانواده، اجتماع و جمع محدود دوستان از مصائب دیگر آن است. طبق اظهارات Euodias کارآموزان برای ملاقات با خانواده اجازه کمپانی را لازم دارند. کارآموزان حتی آموزش بازیگری می‌بینند. این آموزش به منظور آن است که در صورت رخ دادن اتفاقی نا به هنجار، عکس‌العمل معقولی از خود نشان دهند. پس یکی دیگر از قوانین در نظر گرفته شده برای هر آیدل تمرین برای تصویری شایسته در نگاه مردم است. از دیگر قوانین یکسان می‌توان به ممنوعیت قرارگذاشتن در دوران کارآموزی اشاره کرد تا تمرکز آیدل آینده به هم نخورد.

قوانین درنظر گرفته شده در هر کمپانی صنعت کیپاپ برای کارآموزان متفاوت است. به طور مثال کارآموزان دختر و پسر کمپانی YG حتی اجازه سلام کردن به یکدیگر را نداشتند. طبق اظهارات رزی عضو بلک پینک حتی زمان صرف ناهار و شام در سلف هم به ساعات مخصوص دختران و پسران تقسیم می‌شود.

گوشی ممنوع

یکی از قوانین کمپانی source music عدم استفاده از گوشی موبایل به صورت شخصی برای کارآموزان است. به گفته اعضای گروه دختر Gfriend که سابقا در این کمپانی بوده اند، تا قبل از اولین برد گروه در رقابت های موسیقی، هیچ یک از اعضا اجازه همراه داشتن گوشی موبایل را نداشته‌اند. پسران عضو گروه مشهور BTS تا به امروز نیز در صفحه مجازی اینستاگرام صفحه شخصی ندارند. البته طرفداران آن‌ها معتقدند شاید در ابتدا به اجازه کمپانی احتیاج داشته‌اند اما با توجه به موفقیت‌های اخیر گروه، امکان دارد به خواست خود اعضا در این صفحه فعالیت نداشته باشند.

یازده سال کارآموزی

مدت زمان کارآموزی و موعد زمانی برای شروع به کار یا به اصطلاح debut در هر فرد و هر کمپانی در صنعت کیپاپ متفاوت است. جی دراگون (G-dragon) عضو گروه تاریخ ساز BigBang یازده سال کارآموز بوده است. او 5 سال را در کمپانی SM و شش سال در کمپانی YG به کارآموزی گذرانده است و سرانجام توانسته در گروه BigBang روی صحنه حاضر شود.

جیهیو Jihyo عضو گروه پرطرفدار Twice از هشت سالگی وارد کمپانی JYP شد. او بیشترین زمان کودکی خود را مشغول آموزش بود و در نهایت سال 2015 بعد از 10 سال به عنوان عضوی از گروه دخترانه Twice شروع به کار کرد.

کیپاپ

لیست بعض از کسانی که بیشترین دوران کارآموزی را پشت سر گذاشتند را مشاهده می‌کنید؛

Johnny (NCT) -9 years
Miyeon (G-IDLE) -8 years
S,coups (SEVENTEEN) -7 years
Seulgi (Red Velvet) -7 years
Jennie (Blackpink) -6 years
Nancy (MOMOLAND) -6 years
Chaeryeong (ITZY) -5 years
RM (BTS) -4 years
Jinyoung (GOT7) -4 years

بازیگرانی که آیدل شدند

آیا هر شخص بسته به تمریناتی که دیده در همان مسیر نیز شروع به فعالیت می‌کند؟ هر شخص یک حرفه کاری را دنبال می‌کند؟

درست است که آیدل‌ها برای چهره عمومی خود تمرینات بازیگری را پشت سر می‌گذارند اما جالب است بدانید بازیگرانی هستند که تمرین‌های آیدل شدن را با هدف آرتیست و خواننده شدن از سر گذرانده‌اند. بازیگر Gong seung yeon هفت سال در کمپانی sm با هدف آیدل شدن آموزش دیده اما در سال 2012 متوجه شده است که به بازیگری علاقه بیشتری دارد! او پس از دریافت این موضوع سال 2012 از کمپانی خارج شد تا رویای بازیگری را دنبال کند. این در حالی است که خواهرش Jeong yeon در کمپانی jYp پس از5 سال به عنوان خواننده و عضو گروه Twice آغاز به کار کرد.

کیپاپ

لیست بازیگرانی که چند قدم تا آیدل شدن فاصله داشته اند را مشاهده می‌کنید؛

park bo gum, lee jong suk, yoo ah in, kim min jae, seol in ah, ahn hyo seop

تلاش راز رسیدن به هدف

کسب موفقیت در صنعت سرگرمی کره‌جنوبی منوط به تلاش فرد است. این تلاش می‌تواند در زمینه‌ای باشد که فرد در آن مستعد و علاقمند است. گاهی نیز در زمینه‌ای است که به راه فرد برای نمایش استعدادش کمک می‌کند هرچند که به آن علاقه‌ای نداشته است.

در مقاله آینده به این قسمت یا سکوی پرتاپ هر شخص و گروه بیشتر پرداخته می‌شود. چرا که شرط لازم موفقیت آغاز کار است اما کافی نیست.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده