نوشته شده در: توسط: صبا جهانگیریان در: مقالات

معمولاً شخصیت‌های شرور یا ابرشرور کمیک‌ها با تنفر و غضب مخاطبین روبرو می‌شوند و کم پیش می‌آید که شرورها یا حتی شخصیت‌های خاکستری با استقبال خوانندگان مواجه شود اما “لوکی لافی‌سون” (loki laufeyson) زنجیره شرورهای نامحبوب را در کمیک‌های مارول شکست. او با وجود آنکه لقب “ایزد شرارت” را به دنبال خود می‌کشد، توانسته جایگاه خوبی در میان خوانندگان کمیک برای خودش پیدا کند و حتی بنا به آمار سال‌ 2009 او در رتبه هشتم لیست بزرگ‌ترین شخصیت‌های کمیکی تاریخ قرار داشته و در سال 2014 به رتبه چهارم این لیست ارتقا پیدا کرده‌ است.

کمیک لوکی

شجرنامه لوکی لافی‌سون

لوکی در واقع از ایزدان نورس است. او پسر “لافی” پادشاه غول‌هاست. زمانی‌که اودین به سرزمین لافی حمله می‌کند، دلش برای پسربچه بی‌دفاع او می‌سوزد و او را از مرگ حتمی نجات می‌دهد. اودین لوکی را در کنار پسر خود “ثور”، خدای رعد، همراه همسرش، “فریگا”، بزرگ می‌کند اما حسادت و خشمی که لوکی نسبت به ثور در دل داشته است، آینده خوبی را برای این دو برادر ترسیم نمی‌کند.

حسادت‌های این شخصیت پایان ندارند و او از تک تک رفتارهای اودین و فریگا کینه به دل گرفته است تا در لحظه مناسبی به اودین و پادشاهی‌اش ضربه جبران‌ناپذیری وارد کند. گره‌های شخصیتی لوکی در سراسر داستان‌های اساطیر نورس آشکار است و این مسئله او را به شخصیتی پر پتانسیل برای برداشت آزاد و استفاده در کمیک‌ها تبدیل می‌کند.

خلق این شخصیت نیز مانند بیشتر شخصیت‌های دیگر کمیک‌ها مارول به عهده “استن لی” بوده است البته مشخصاً خلق اولیه او به اساطیر نورس بازمی‌گردد اما استن‌ لی برای حضور او در کمیک‌هایشان سروشکل متفاوتی به لوکی داده است. “لری لیبر” داستان‌نویسی و “جک کربی” نیز طراحی لوکی را بر عهده داشته‌اند.

لوکی در کمیک های مارول

تاریخچه حضور لوکی در کمیک‌ها

اولین بار لوکی را در قسمت ششم سری کمیک venus در تاریخ آگوست سال 1949 می‌توان مشاهده کرد. با وجود آنکه در کمیک ظاهر او جوان طراحی شده است اما سنش بسیار بالاست. لوکی با تغییر ظاهر و با شمایلی مدرن در اکتبر سال 1962 داخل قسمت 85 سری کمیک “Journey into mystery” ظاهر می‌شود و از شماره 622 تا 645 شخصیت اصلی این کمیک‌بوک‌ها بوده است.

استقبالی که از این شخصیت به عمل آمد، موجب آن شده که عوامل سازنده در سال 2004 مجموعه‌ای اختصاصی به نام “loki” را تولید کنند اما این کمیک پایان حضور لوکی نبود. خدای شرارت به طور کلی در 1711 کمیک حضور داشته است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم “young avengers”,”spiderman”, “loki: agent of asgard” و “ defenders” را نام ببریم.

لوکی تبدیل به غاز می‌شود!

همانطور که اشاره کردیم لوکی در عصرهای مختلف با شمایل متفاوتی ظاهر شده است که می‌توانیم به طور کلی از لحاظ ظاهری دوره‌های حضور لوکی را به سه دسته تقسیم کنیم. نسخه کلاسیک لوکی مورد استفاده‌ترین و شناخته شده‌ترین نسخه اوست. همچنین او را می‌توانیم شرورترین نسخه لوکی نیز بدانیم که در کمیک “siege” توسط “وُید” (void) به قتل می‌رسد و درنتیجه “هِلا” (hela)، دختر لوکی، نامش را از کتاب هِل (hel) پاک می‌کند و او تبدیل به یک روح آزاد می‌شود.

لوکی که دیگر نمی‌توانسته با ظاهر قبلی‌اش به زندگی ادامه دهد، به لوکی کودک (kid loki) تبدیل می‌شود. او با این ظواهر زندگی خود را به عنوان یک کلاهبردار در پاریس ادامه می‌دهد و هیچ چیزی از گذشته‌اش به یاد نمی‌آورد. طی این دوره ثور سعی می‌کرده تا از او محافظت کند.

مدتی در داستان‌ها این شخصیت افسانه‌ای با همین هیبت ظاهر می‌شود تا آنجا که نسخه‌ای قدیمی از خودش را می‌بیند و او را تبدیل به یک زاغ می‌کند. نسخه زاغی شکل لوکی را “ایکول” (ikol) می‌نامند. لوکی کودک و ایکول بر سر ادامه حیاتشان با هم مجادلاتی دارند و درنهایت لوکی کودک سرنوشت خویش را قبول می‌کند و خود را به دست ایکول می‌سپارد. ایکول نیز کنترل لوکی کودک را در دست می‌گیرد و بدنی جدید طراحی می‌کند که به تنها نسخه موجود لوکی در جهان تبدیل می‌شود.

لوکی و ثور

شرارت یا عدالت؟

مسائلی که باعث جذابیت این شخصیت در داستان‌ها شده آن است که لوکی به خودی خود شیطانی بالفطره نیست اما عقده‌های درونی و بازیگوشی‌های همیشگی اوست که باعث می‌شود کارهای عجیب و غریبی از او سر بزند. به طور مثال برتری جسمانی ثور در مبارزات و این مسئله که او به طور قطع پادشاه آینده آسگارد به شمار می‌آمد، حسادت لوکی را برمی‌انگیخته است.

اولین بذرهای حسادت در دل این کاراکتر زمانی کاشته می‌شود که اودین در هشت سالگی ثور به او چکشی هدیه می‌دهد. لوکی در ساخت این چکش که “میولنیر” نام دارد، مداخله می‌کند و در اثر این مداخله دستگیره چکش بیش از حد کوتاه می‌شود. این موضوع را می‌توانیم جرقه‌های شکل‌گیری ایزد شرارت بدانیم.

تنها خواسته لوکی برابری با ثور بوده است بنابراین تلاش کرده تا با بدست آوردن مهارت‌های دیگر این برابری را ایجاد کند. یکی از داستان‌هایی که تلاش لوکی در آن به شدت مشهود است روایتی‌ست که اودین از کارهای لوکی خشمگین شده و او را در یک درخت زندانی می‌کند. اودین شرط می‌گذارد تا زمانی‌ که کسی برای لوکی اشک نریخته، او همچنان در بند بماند. حیله‌گری لوکی این بار هم به کمکش می‌آید و او نامه‌ای برای “هایمدال” ارسال می‌کند. هایمدال، نگهبان قلمرو خدایان، با خواندن نامه برای لوکی اشک می‌ریزد و این مطلب باعث آزادی لوکی از غل و زنجیر می‌شود.

روحش را بگیر و جادو یادم بده!

ایزد نیرنگ پس از این اتفاق برای به دست آوردن مهارت و افزایش قدرتش سراغ فردی به نام “الدرد” می‌رود و جادوی سیاه را از او یاد می‌گیرد. سپس با شخصی به نام “سورت” آشنا می‌شود و از آنجایی که همیشه تشنه فراگیری بیشتر جادوست، روح الدرد را به سورت می‌فروشد تا به علم بیشتری دست پیدا کند

زبردستی او در جادو از نتایج مهم این اتفاق است. البته لوکی در مسائل مختلفی از جمله سرعت، چابکی، قدرت، پایداری و استقامت قدرتی فراانسانی دارد. همچنین طول عمر بالا، مصونیت از سرما، دستکاری توهمات و افکار، تغییر شکل، پرواز و جابجایی اجسام نیز از دیگر قدرت‌های خارق‌العاده او به شمار می‌آیند اما دروغگویی و حیله‌گری را باید در صدر تمام قدرت‌های لوکی دانست. او بدون تمام قدرت‌هایش و تنها با حیله و نیرنگی که در سخنان خویش پنهان کرده است می‌تواند به‌راحتی حریفش را فریب دهد و پیروز میدان باشد.

هرچند نمی‌توان از این موضوع گذر کرد که این شخصیت در مبارزه تن به تن نیز مهارت‌های خاص خودش را دارد. او به علت نبوغ بالایش و تخصص در فنون جنگی از مبارزان قابل به شمار می‌آید. تسلط ایزد حیله بر نیزه و چاقو نیز در کنار دیگر توانایی‌هایش از او رقیب شکست‌ناپذیر ساخته است.

لوکی در کمیک و سینما

لوکی وارد فیلم‌های سینمایی می‌شود

محبوبیت این شخصیت تنها به کمیک‌ها ختم نشد و این شخصیت با سابقه پنجاه ساله در کمیک‌بوک‌های مارول کامیکس اولین بار سال 2011 با نقش آفرینی “تام هیدلستون” در فیلم ثور (Thor) حضور پیدا کرد. تا سال ۲۰۱۹ این شخصیت یک چهره مهم تکرار شونده در دنیای سینمایی مارول به شمار می‌رود. وی در شش فیلم از این سری که عبارتند از ثور، انتقام جویان، ثور: دنیای تاریک، ثور: رگنراک، انتقام جویان: جنگ ابدیت و انتقام جویان: پایان بازی حضور یافته و با کمک ایفای نقش کم‌نظیر هیدلستون او به یکی از محبوب‌ترین چهره‌های مارول تبدیل شده است.

چند سال پس از حضور درخشان لوکی در سری فیلم‌های مارول عوامل سازنده فیلم انتقامجویان1 اعلام کردند که او در این داستان تحت تاثیر ذهنی سنگ ذهن بوده است و این موضوع باتوجه به اقدامات ایزد شرارت در فیلم‌های بعدی مخاطبین را به شک واداشت که آیا از ابتدا شخصیت لوکی در فیلم‌ها یک شخصیت منفی بوده است یا خیر.

تنها برای سرگرم شدن

شاید بتوانیم گره‌های شخصیتی را از مهم‌ترین جذابیت‌های این کاراکتر بدانیم که در هیچ لحظه‌ای نمی‌توان کاملاً به او و اعمالش اعتماد داشت. لوکی سفید مطلق یا سیاه مطلق نیست. او به مانند بسیاری از انسان‌ها اشتباهاتی دارد و در بعضی مواقع تلاش او برای جبران اشتباهاتش به تصویر کشیده می‌شود. هرچند در بیشتر موقعیت‌ها سرگرمی و منافع شخصی برای این ایزد حیله‌گر از دیگر مسائل برایش مهم‌تر است.

البته نمی‌توان از این نکته عبور کنیم که سرگرم شدن ایزد شرارت از هر کسی برنمی‌آید و او برای مشغول ساختن خود دست به کارهایی می‌زند که هیچ‌کس دیگری به سمتشان نمی‌رود. اقداماتی که به دلیل ضیق وقت در فیلم‌ها روایت نمی‌شوند اما اشاره‌ای به آن‌ها خالی از لطف نیست.

شاید فرزندان او از موجودات مختلف را بتوانیم از شگفت‌آورترین اقدات او بدانیم. لوکی فرزندان عجیب‌الخلقه زیادی از موجودات مختلف دارد که از جمله آن‌ها می‌توانیم به هلا، “سرپنت میدگارد” و “فنریس ولف” اشاره کنیم. البته شگفتی این موضوع بیشتر زمانی مشخص می‌شود که می‌فهمیم لوکی در واقع مادر آن‌هاست و پدرشان غولی به نام “انگربودا” بوده است.

شخصیت لوکی

روایتی دیگر از ایزد شرارت

متاسفانه از آنجایی که تمرکز سازندگان فیلم‌ها روی شخصیت لوکی نبوده بسیاری از ابعاد متفاوت او از دید مخاطبین پنهان مانده است. باتوجه به تعداد کمیک‌بوک‌هایی که لوکی در آن‌ها حضور داشته به راحتی می‌توان به پتانسیل بالای این شخصیت پی برد که عوامل سازنده به راحتی از این پتانسیل‌های او غافل شدند.

البته نمی‌توان از تعدد شخصیتی در سری فیلم‌های مارول چشم‌پوشی کرد اما این استدیو به تازگی تلاش کرده تا تمرکز بیشتری روی وجوه پنهان شخصیت‌های فرعی بگذارد که یکی از آن‌ها قطعا لوکی‌ست. اعلام شده که مینی سریالی از ایزد شرارت توسط مارول با همکاری استدیو “دیزنی پلاس” در تاریخ 11 ژوئن سال 2021 پخش خواهد شد.

پخش مینی سریال در 6 قسمت 40 تا 50 دقیقه‌ای صورت خواهد گرفت و برای فصل دوم نیز تمدید شده است. تیم بازیگران این سریال را تام هیدلستون، “اوون ویلسون”، و “سوفیا دی مارتینو” تشکیل می‌دهند. همچنین نویسندگی این اثر بر عهده “مایکل والدرون” است و کارگردانی آن را “کیت هرون” انجام می‌دهد.

مینی سریال لوکی شروع می‌شود

دو تیزر تا به حال از مینی سریال این شخصیت پخش شده است و با توجه به تحلیل‌های مخاطبین اینطور برداشت می‌شود که موضوع این اثر حول محور سفر در زمان می‌گردد. حضور سازمان “TVA” (سازمان رسیدگی به تناقضات زمانی) در مینی سریال و گمانه‌زنی‌های مبنی بر نقش آفرینی “لیدی لوکی” در داستان خبر از آن می‌دهد که مارول با اقتباس به جا از کمیک‌بوک‌های خود ماجراهای تازه‌تری را برای روایتگری انتخاب کرده است. البته لحظاتی لوکی را با لباس‌هایی شبیه کمیک ” vote loki” ( به لوکی رای دهید.) می‌بینید و باتوجه به این موضوع حدس زده می‌شود که مینی سریال به کمیک‌ها وفادار است.

ایفای نقش لوکی به عنوان یک شخصیت خاکستری در سری فیلم‌های ابرقهرمانی مارول محبوبیت او را بیشتر کرده است و امید می‌رود با نمایش نقطه‌های درستی از داستان‌های او در مینی سریال جدیدش بینندگان نیز بیشتر از پیش با این شخصیت فریب‌کار اما جذاب آشنا شوند.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده