نوشته شده در: توسط: مرضیه صفری در: مقالات

پس از باز کردن مباحث قدم‌های اولیه یک آیدل، ورود به کمپانی و تمرینات او‌، حال به این موضوع ‌می‌رسیم که چگونه یک آیدل یا بازیگران کره جنوبی دیده می‌شود؟

آیدل‌ها چگونه دیده می‌شوند

تصمیم‌گیری برای آینده یک تا چندین ساله کارآموز، به واسطه کمپانی او صورت می‌گیرد. به این صورت که با توجه به ویژگی‌های کلی وی اعم از قدرت صدا، رقص و چهره او تصمیم گرفته می‌شود که آیا به صورت تک نفره روی صحنه حاضر شود یا به عنوان عضوی در یک گروه.

خواننده آیو (IU) جزو افرادی بود که به گفته شرکت سرگرمی او، صدایش قابل انطباق‌پذیری با دیگران نبوده است. به همین خاطر آیو به صورت تک‌نفره آغاز به کار کرد. از طرفی گروه مشهور اکسو (EXO) کارش را با 12 نفر و در یک تیم، شروع کرده است.

هر یک از اعضا در گروه سمت مشخصی دارند از جمله: چهره گروه، رپر (کسی که رپ می‌خواند)، رقصنده گروه و وکال (کسی که آواز می‌خواند). البته این سمت‌ها به آن معنا نیست که اگر شخصی جایگاه مشخصی در گروه دارد، استعداد کافی در زمینه‌های دیگر را ندارد.

بلکه فقط به تشخیص مشاوران کمپانی وی در زمینه خاص تعیین شده، می‌تواند بهتر دیده شود. به طور مثال سمت مشخص شده جنی ((jennie در گروه blackpink به عنوان رپر است اما در آهنگ‌های منتشر شده از این گروه، وکال های بیشتری از او شنیده می‌شود. این مثال نشان می‌دهد که افراد در زمینه‌های دیگر نیز مستعد و آموزش دیده‌اند.

محبوبیت در صنعت سرگرمی

آیا تنها شرط لازم شروع به کار است؟ آیا یک خواننده پس از انتشار اولین آهنگ خود مشهور می‌شود؟ آیا یک بازیگر پس از حضورش در اولین فیلم یا سریال محبوب می‌شود؟ خیر. حقیقت آن است که بازخورد مثبت مردم به راحتی به دست نمی‌آید و این در کشور کره جنوبی که کشور رقابت‌های تنگاتنگ است، بیشتر مشاهده می‌شود.

گاهی لازمه موفقیت در هر زمینه، تجربه بدست آوردن در زمینه‌های دیگر است. آیدل‌هایی هستند که موفقیت و شهرت خود را از بازی کردن در درام‌های تلوزیونی به دست آورده‌اند. همچنین بازیگران کره جنوبی هستند که به شهرت صدایشان در زمینه موسیقی مشهورند. شرط موفقیت در هر دو گروه، داشتن استعداد و توانایی در هر دو زمینه است.

بازیگر آیدول

بازیگر کیم سئوک وو (kim seok woo) ملقب به rowoon در حقیقت آیدل و عضو گروه sf9 است. این گروه تا قبل از موفقیت درام extaordinary you یا (تو فوق العاده) که در آن rowoon ایفای نقش کرده است، نتوانسته بودند در هیچ رقابت موسیقی برنده شوند. آن‌ها پس از چهار سال به واسطه شهرت یکی از اعضایشان در این سریال، به موفقیت دست پیدا کردند. در بعضی از مواقع آیدل‌ها برای دست پیدا کردن به این موفقیت حتی زمانی که علاقه به حرفه بازیگری ندارند، مجبور به یادگرفتن این حرفه می‌شوند.

بازیگر به سوزی (bae suzy) عضو سابق گروه مشهور miss a بوده است. او بدون علاقه به بازیگری و توسط رئیس کمپانی خود jyp مجبور به بازی در سریال dream high می‌شود. البته موفقیت این سریال تا حدی بود که سوزی به این حرفه علاقه پیدا کرد و در حال حاضر از بازیگران موفق سریال‌های کره‌جنوبی است.

لیست بعضی از بازیگران کره جنوبی که پس از شروع حرفه خوانندگی، حرفه بازیگری را نیز به صورت جدی در پیش گرفته‌اند:

آیدول های کره ای

عکس این مورد نیز وجود دارد. بازیگران کره جنوبی هستند که پس از یک تجربه خواندن در سریال یا برنامه‌های تلویزیونی، موفقیت‌های چشم‌گیری در زمینه موسیقی برای خود رقم زده‌اند. بازیگر جو جونگ سوک (jo jung suk) پس از خواندن یکی از آهنگ‌های قدیمی کره جنوبی، در سریال hospital playlist یا پلی لیست بیمارستان، توجه مردم را به صدای خوبش جلب کرد. او توانست جایزه بهترین موسیقی متن سال 2020 را در جشنواره melon music awards که از جشنواره‌های معتبر این کشور است، از دست دیگر خواننده‌ها بگیرد و آن را از آن خود کند.

ادامه لیست کسانی را می‌بینید که پس از خواندن در یک فیلم یا سریال صدایشان مورد توجه قرار گرفت و بعضی از آن‌ها به صورت حرفه‌ای فعالیتی در زمینه موسیقی داشته‌اند:

آیدول های کره ای

محبوبیت در تلویزیون

یکی از مهم‌ترین عواملی که به هر شغلی برای شهرت بیشتر کمک می‌کند، حضور در برنامه‌های تلوزیونی است. کشور کره جنوبی توجه ویژه‌ای به برنامه‌های سرگرمی خود نشان می‌دهد، تا جایی که شهرت مجری‌ها و تهیه کننده‌گان برنامه‌های تلوزیونی کم از بازیگران و آرتیست‌ها نیست. در کره جنوبی موفقیت و درآمد‌زایی این برنامه‌ها آنقدر زیاد است که طول پخش بعضی از برنامه‌ها بالای ده سال است. به همین سبب یکی از عوامل مهم موفقیت یک موسیقی،فیلم و سریال، حضور عوامل سازنده آن به صورت مهمان در برنامه‌های تلوزیونی است.

نکته قابل توجه در این زمینه آن است که یکی از استعداد‌های نهفته در افراد همین برنامه‌های تلوزیونی است. در این برنامه‌ها، مسابقات و البته طنز کلامی خاصی صورت می‌گیرد که علاوه بر سرگرم کننده بودن به روحیه رقابتی و جنبه بالا نیازمند است.

قدرت این برنامه‌های تلویزیونی آنچنان بالاست که اگر این دو روحیه در فرد وجود داشته باشد، به شهرت بیش از اندازه یک آیدل یا بازیگر کمک می‌کند. تا جایی که در صورت موفقیت حضور وی در برنامه، سیل پیشنهادات برنامه‌های جدید به سمت او سرازیر می‌شود. در بعضی مواقع استعداد فرد آنچنان بالاست که به عنوان مجری یک برنامه مجزا، از او دعوت به همکاری می‌شود.

لیست زیر بعضی از کسانی را می‌بینیم که بازیگر یا خواننده‌اند اما موفقیت آن‌ها در برنامه‌ها آنچنان بوده است که به آن‌ها ستاره برنامه سازی گفته می‌شود:

آیدول های کره ای

غیرقابل پیش‌بینی بودن محبوبیت

سکوی پرتاب هرشخص، در هر زمینه غیر قابل پیش بینی است. به طور مثال بازیگرکیم سون هو(kim seon ho) در سال 2009 مشغول به کار شده است. اما شهرتش زمانی مطرح شد که وی در نقش مکمل مرد در سریال start-up در سال 2020 ایفای نقش کرد. او پس از سریال آنچنان دیده شد که سایت‌های زیادی با برگزاری نظرسنجی رقابتی، کیم سون هو را در مقابل نقش اصلی مرد قرار می‌دادند تا توجه مخاطب را جلب کنند.

گاهی نیز به این میزان صبر لازم نیست. گروه پسرانه winner با انتشار اولین آهنگشان(empty)در سال 2014 موفق شدند تبدیل به سریع ترین گروهی شوند که اولین جایزه اجراهای تلوزیون را از آن خود می‌کنند؛ تا جایی که به آن‌ها لقب rookie monster یا هیولاهای تازه‌وارد داده شده است.

برای این موفقیت‌های پیش بینی نشده یک هنرمند در کره‌جنوبی از امتحان کردن هیچ یک از این زمینه‌ها نباید چشم‌پوشی کند. اما سوالی که ممکن است ذهن مخاطب را درگیر کند این است که شهرت تا کجا و چه زمانی باقی می‌ماند؟ عمر کار حرفه‌ای یک هنرمند در کره جنوبی چند سال است؟ در مقاله آینده به عمر در اوج بودن یک آرتیست در کره جنوبی بیشتر پرداخته خواهد شد.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده