نوشته شده در: توسط: پریسا صدیقی در: مقالات

دیزنی آثار بسیاری را از روی کتاب‌های کلاسیک مشهور ساخته است. آثاری که با استقبال مخاطبان بسیاری روبرو شده‌اند. در این مقاله 5 اثر مشهور استودیو انیمیشن‌سازی دیزنی و کتاب‌هایی که از روی آنها اقتباس گردیده است را به شما معرفی می‌کنیم.

گوژپشت نتردام

گوژپشت نتردام

رمان گوژپشت نتردام در فرانسه و قرن 18 توسط ویکتور هوگو به تحریر درآمده است. شخصیت اصلی اثر، پسر جوانی است که به دلیل تفاوتش با مردم شهر، خودش را از دید آن‌ها پنهان می‌کند. کواسیمودو برای فرار که از نگاه ظالمانه مردم زمانه خود به بام کلیسای نوتردام پناه می‌برد. وظیفه کواسیمودو نواختن زنگ‌های کلیسا است.

ازمرلدا، کولی فرانسوی است که از مادر خود اطلاعی ندارد. چندین سال قبل، ازمرلدا توسط روماها از اتاق مادرش دزدیده می‌شود. اما او اطلاعی از این که چه کسی او را دزدیده است ندارد. همین بی‌اطلاعی او سبب می‌شود که او به زندگی درمیان روماها بپردازد. سفر و زندگی او بین کولی ها باعث می‌شود تا او نیز شبیه به آن‌ها شود.

جشنواره احمق‌ها جایی است که در قرون وسطی آیین‌های مذهبی را مورد تمسخر قرار می‌گرفتند. جشنی که باعث روشن شدن جرقه‌های کوچک عشق کواسیمودو به ازمرلدا می‌شود. کواسیمودو در این جشن نقش پاپ احمق را دارد اما به دلیل تفاوت ظاهری‌اش با دیگران مورد آزار و اذیت ظالمانه‌ای قرار می‌گیرد. مظلومیت او باعث می‌شود تا دل ازمرلدا به حال او بسوزد و به او جرعه‌ای آب بدهد. همین کار ازمرلدا سبب می‌شود تا کواسیمودو رام محبت او شود و تصمیم به حمایت از او بکند. حمایتی که در لحظات سخت زندگی‌اش او را از سختی‌ها نجات می‌دهد.

گوژپشت نتردام در سال 1996 توسط استودیو انیمیشن‌سازی دیزنی به انیمیشن تبدیل شد. انیمیشن گوژپشت نتردام انیمیشنی موزیکال و درام است که از رمان ویکتور هوگو گرفته شده است. گری تروزدیل و کریک وایز کارگردانی انیمیشن‌های دیگری مثل دیو و دلبر، شیرشاه و بعضی از قسمت‌های شرک را نیز بر عهده داشته‌اند.

فیلم نامزد اسکار بهترین موسیقی اورجینال در سال1997 شده است. نکته‌ای درباره انیمیشن که دانستن آن خالی از لطف نیست: پس از نامگذاری کواسیمودو به عنوان پادشاه احمق‌ها، از جمله غذاهایی که به او پرتاب می‌شود ، گوجه فرنگی است. گوجه فرنگی‌ها بومی آمریکای مرکزی هستند که در زمان وقوع فیلم هنوز توسط اروپایی‌ها کشف نشده بود.

غول آهنی

کتاب غول بزرگ مهربان

نام این کتاب در ابتدا The iron man بوده است اما برای اینکه خوانندگان این کتاب نام آن را با شخصیت کمیک (داستان‌های مصور) مارول اشتباه نگیرد نام آن را به غول آهنی تغییر دادند. این کتاب در سال 1968 توسط شاعر انگلیسی تد هاگز نوشته شده است. داستان درباره پیدا شدن غول بزرگ آهنی در انگلستان است. غولی که با خوردن آهن‌ها باعث خراب شدن بخش عظیمی از اطراف شهر و سبب آشنایی او با پسر نوجوانی می‌شود.

نویسنده این اثر بعدها در سال 1993 کتاب زن آهنین را نیز نوشت که بر اساس مضامین محیط زیستی بود. انیمیشن این اثر که ساخته استودیو انیمیشن‌سازی دیزنی است نیز درباره آشنایی پسری با غولی آهنی بیرون از شهرهاست اما به دلیل اینکه او قبل از دوستی با پسر اموال عمومی را تخریب کرده بود. مردم شهر فکر می‌کنند که او یک دشمن برای زندگی‌هایشان است و سعی در نابود آن دارند.

ارباب حلقه ها

کتاب ارباب حلقه‌ها

کتاب ارباب حلقه‌ها یکی از معروفترین اثرهای در دنیای کتابخوان‌هاست. این کتاب توسط تالکین نوشته شده است. تالکین در ابتدا کار خود را با نوشتن، کتاب کودکان هابیت شروع کرد حلقه نفرین شده در کتاب هابیت باعث تا تالکین بخواهد شاهکاری را برای ادبیات جهان به وجود بیاورد. او نوشتن ارباب حلقه‌ها را در سال 1945 شروع کرد. نوشتن این سه‌گانه فوق العاده برای تالکین 17 سال طول کشید. این شاهکار منبع الهام اثر‌ها و فیلم‌های بسیاری بوده است که در اینجا انیمیشنی الهام گرفته از آن را معرفی می‌کنیم.

داستان انیمشن ساخته استودیو دیزنی درباره هابیت جوانی به نام فرودو است که حلقه ارباب تاریکی سائورون را پیدا می‌کند. ارتباط حلقه با او موجب می‌شود تا او سفری را برای نابود حلقه شروع کند. استودیو انیمیشن‌سازی دیزنی این انیمیشن را به کارگردانی رالف بکشب درسال 1978 متنشر کرد. بودجه این انیمیشن هشت ملیون دلار بوده که باکس آفیس آن سی میلیون دلار تخمین زده شده است. استدیو سازنده این انیمیشن نیو لایف سینما است. این استودیو نامزد چهار جایزه شده که مهمترین آن نامزدی این اثر برای گلدن گلاب بوده است.

نکات جالب درباره این انیمیشن آن است که تیم برتون یکی از انیماتورهای انیمیشن بوده است. نسخه‌ای که در سال 1980در انگلیس منتشر شد که موسیقی متن بیشتری نسبت به ورژن قدیمی خود داشت.

روباه و سگ

کتاب روباه و سگ شکاری

کتاب درباره دو دوست متفاوت است. قصه روباه بی‌خانمانی به نام “تاد”، که به پیرزنی به نام “جنت” پناه می‌برد. تاد به سرعت با سگ شکاری به نام “کوپر”، که در همسایگی‌اش زندگی می‌کند آشنا شده و این آشنایی باعث دوست شدن این دو با یکدیگر می‌شود. دو حیوان که در طبیعت با یکدیگر دشمن هستند، اما طی شرایطی خاص با یکدیگر دوست می‌شوند.

نویسنده این اثر دنیل منیکس سعی دارد که طبیعت این دو را در قالب صاحبانشان جای دهد. صاحب‌هایی باعث می‌شوند روابط این دو دوست آسیب ببیند. همانطور که کوپر و تاد بزرگ می‌شوند باید یاد بگیرند که چطور روابط دوستانه خود را حفظ کنند.

کتاب داستانی به مراتب غم انگیزتر از انیمشن ساخته استودیو دیزنی است. تد برمن که یکی از کارگردانان این فیلم است در نویسندگی فیلمنامه اثر نیز همکاری داشته است. در فیلمنامه اقتباسی این اثر تلاش تد بر این بود که این انیمیشن برای کودکان مناسب باشد و به همین دلیل تغییرات کوچکی در آن به وجود آورد. با این حال انیمیشن یکی از غم‌انگیز‌ترین کارتون‌های دیزنی است.

شمشیر در سنگ

کتاب شمشیر در سنگ

شمشیر در سنگ توسط تی اچ وایت نوشته شده است. کتاب در سال 1938 منتشر شد اما بعد از مدتی، تبدیل به اولین قسمت از “چهارگانه‌ای با نام پادشاه گذشته و آینده” شد. ماجرای کتاب شرح زندگی پادشاه آرتور در سنین نوجوانی است. نوجوانی که در داستان او را (وارت) زگیل می‌نامیدند. او در داستان خود با مرلین جادوگر آشنا می‌شود. مرلین برای آموزش در اولین ملاقاتشان وارت را به حیوان تبدیل می‌کند. دلیل مرلین برای استفاده از این روش، دانشی است که او بعد از برگشت به قالب انسانی کسب کرده است.

وارت در طول داستان فکر می‌کند، سرباز برادرش بودن جزئی از سرنوشت اوست. مرلین هیچ چیزی را برای وارت آشکار نمی‌کند، تا زمانی که او شمشیر را از سنگ بیرون می‌کشد و متوجه قدرتش می‌شود. قدرتی که او از پدرش آثر پیندرگون پادشاه حقیقی بریتانیا گرفته و او وارث حقیقی سلطنت پدرش می‌کند.

انیمیشن شمشیر در سنگ از همین کتاب بر گرفته شده است. بیل پیت فیلمنامه انیمیشن را با اقتباس از همین کتاب نوشته است. کارگردان این اثر وولفگنگ رایدر من کارتون‌های زیبای دیگری را نیز از جمله گربه‌های اشرافی و کتاب جنگل را در استودیو دیزنی خلق کرده است. همکاری این تیم باعث شده تا بتوانند رتبه ی 7.5 را در IMDB بگیرد.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده