نوشته شده در: توسط: فائزه اسدیان در: مقالات

هر ساله سایت معتبر گودیدز اسم اثر برگزیده فانتزی را به همراه ۵ نامزد بهترین کتاب فانتزی اعلام می‌کند. امسال نیز اسامی بهترین کتاب‌های فانتزی سال ۲۰۲۰ به انتخاب وبسایت گوریدز انتشار یافته است که در این مقاله به معرفی این آثار خواهیم پرداخت.

بهترین کتاب سال

1. کتاب فانتزی House of Earth and Blood (امتیاز گودریدز: 5/4.4) [بــــــرنده]

Sarah J. Maas

سارا جِی.ماس خالق جهان فانتزی “درباری از خارورز” پس از چندی سرانجام منطقه ‌امن خود را ترک و با انتشار مجموعه‌ای جدید، نخستین حضورش در ژانر فانتزی ‌بزرگسال را به طور رسمی اعلام کرد. “خانه خون و زمین”، یک رمان فانتزی ‌شهری و نخستین کتاب از مجموعه جدید “شهر هلالی” است که در مارس ۲۰۲ منتشر شد و توانست در کمتر از یک سال جایزه بهترین اثر فانتزی را از وبسایت گودریدز دریافت کند.

در خلاصه کتاب آمده: برایس کوینلان به طور معمول، روزها با سخت‌کوشی کار می‌کند و شب‌ها را به مهمانی می‌گذراند. تا اینکه دیوی، نزدیک‌ترین دوستانش را به قتل می‌رساند و او را بی حال‌، مجروح و تنها رها می‌کند. چندی بعد درحالی که متهم پشت میله‌های زندان است جرایم دوباره آغاز می شوند. برایس خود را در قلب تحقیقات می‌یابد. او هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهد تا انتقام مرگ آن‌ها را بگیرد.

ان.کی.جمیسین

2. The City We Became ( امتیاز گودریدز: 5/4.5)

N.K. Jemisin

“شهری که ما شدیم” رمان فانتزی ‌شهری نوشته ان.کی.جمیسین است. جمیسین با شاخ و برگ دادن به داستان کوتاهی به قلم خودش با نام The City Born Great جهان خیالی جدیدی را ساخت تا زمینه‌ساز پیدایش یک مجموعه جدید فانتزی شود. “شهری که ما شدیم” نخستین جلد از مجموعه Great City است که در مارس ۲۰۲۰ توسط انتشارات Orbit Book منتشر شده است.

در خلاصه این کتاب فانتزی آمده است که: هنگامی که آواتار نیویورک به یک کمای ماوراءالطبیعه فرو رفته و ناپدید می‌شود، گروهی متشکل از ۵ آواتار جدید به نمایندگی از ۵ منطقه گرد هم می‌آیند تا با دشمن مشترک خود مبارزه کنند.

خانه دریای سرولین

3. کتاب فانتزی The house in the cerulean sea (امتیاز گودریدز: 5/4.5)

T.J Klune

رمان تک جلدی “خانه دریای سرولین” در ژانر فانتزی‌مدرن نوشته تی.جِی کلون در ژانویه ۲۰۲۰ منتشر شد و از همان ابتدا جوایز بسیاری را از آن خود کرد. کتاب کلون عنوان اثر پرفروش نیویورک تایمز ، واشنگتون پست و USA Todayرا از آن خود کرد و در سال ۲۰۲۱ نیز برنده جایزه Alex و RUSA Reading list شد.

در خلاصه این‌ کتاب فانتزی فوق‌العاده آمده ‌است: لینوس بیکر زندگی ساده و آرامی درد. او در چهل‌سالگی همراه گربه‌ی منحوس و صفحات موسیقی‌اش در خانه کوچکی مشرف به دریا زندگی می‌کند. لینوس کارمند سازمان نظارت بر جوانانی با نیروهای خارق‌العاده است و روزهای خود را صرف نظارت بر یتیم‌خانه‌های تحت پوشش این مراکزدولتی می‌کند.

تا این‌که یک روز به دستور یکی از مقامات‌عالی، راهی یتیم‌خانه جزیره مارسیاس می‌شود تا ماموریتی محرمانه را به انجام رساند، جایی که شش بچه خطرناک را در قلب خود نگه داشته است؛ یک جن‌خاکی، یک شبح، یک اژدهای‌بالدار، یک قطره‌سبز غیرقابل‌تشخیص، یک سگ پشمالوی سیاه و یک ضد مسیح.

اما این بچه‌های خارق‌العاده تنها راز پنهان جزیره نیستند. سرپرست آن‌ها، آرتور پارناسوس مردی عجیب و جذاب است و برای محافظت از یتیم‌های تحت سرپرستی خود حاضر است دست به هرکاری بزند. آشنایی بیشتر لینوس و آرتور سبب می‌شود تا پرده از رازهای بیشتری برداشته شود. حالا لینوس باید با ترس خود روبرو شود و انتخاب کند که یتیم‌خانه را نابود کند یا شاهد نابودی کل‌جهان باشد.

زندگی نامرئی آدی لارو

4. The Invisible Life of Addie Larue (امتیاز گودریدز: 5/4.4)

V.E Schwab

زندگی نامرئی آدی لارو” یک رمان فانتزی ‌تاریخی نوشته نویسنده آمریکایی وی.ای شوآب است که در اکتبر ۲۰۲۰ منتشر شد. کتاب، داستانی فراموش‌نشدنی از سرگذشتی است که به فراموشی سپرده خواهد شد.

داستان این کتاب فانتزی در سال ۱۷۱۴ در فرانسه رخ می‌دهد، هنگامی که در لحظه ناامیدی، یک زن‌جوان با انجام معامله‌ای شیطانی در ازای زندگی ابدی، نفرینی ‌تلخ را به جان می‌خرد. نفرینی که باعث می‌شود زان پس کسی او را بخاطر نیاورد.

به این‌ترتیب، زندگی غیرمعمولی آدی آغاز می‌شود و ماجراهایی خیره‌کننده به وقوع می‌پیوندد که به او می‌آموزد علی‌رغم این ‌زندگی نفرین ‌شده، چگونه در طول تاریخ نامی از خود باقی بگذارد. اما همه چیز هنگامی تغییر می‌کند که سیصد سال بعد ،آدی پسری را در کتابخانه ملاقات می‌کند که نام او را از گذشته به خاطر دارد.

خورشید سیاه

5. کتاب فانتزی Black Sun (امتیاز گودریدز: 5/4.3)

Rebecca Roanhorse

خورشید سیاه” نخستین کتاب از مجموعه سه‌ جلدی “در میان زمین‌ و آسمان” است که توسط نویسنده ‌آمریکایی ربه‌کا روئن‌هورس در اکتبر ۲۰۲۰ منتشر شده است.

در خلاصه این ‌کتاب فانتزی چنین آمده که:در شهر مقدس توا، انقلاب ‌زمستانی زمانی است برای جشن‌گرفتن و نو شدن. اما امسال کشیشِ خورشید خبر از وقوع کسوف نادری داده است که تعادل زمین و آسمان را بر هم می‌زند.

در همین حال، یک کشتی از شهری دوردست راهی توا شده و قصد دارد به هنگام انقلاب زمستانی وارد شهر شود. ناخدای کشتی، زیالا، زن بدنامی است که جادوی آوازش امواج‌دریا را آرام و قلب‌های مردان را تسخیر می‌کند. در کشتی او مردی مسافر است که به گفته مردم بی‌آزار و زخم‌خورده سرنوشت است. اما زیالا می‌داند که درون این مرد بی‌آزار ممکن است نیمه تاریکی نیز وجود داشته باشد.

دختر خرده‌استخوان

6. The Bone shard daughter (امتیاز گودریدز: 5/4.1)

Andrea Stewart

دختر خرده‌استخوان” نخستین جلد از سه‌ گانه “امپراطوری غرق ‌شده” نوشته آندریا استوارت است که در سپتامبر ۲۰۲۰ منتشر شد. سارا جِی.ماس فانتزی‌نویس قهار، کتاب استوارت را اثری خاص معرفی می‌کند که از همان صفحات اول قلبتان را درگیر کرده و تا مدت‌ها پس از پایان نیز رهایش نخواهد کرد. این اثر فانتزی‌حماسی به قلمرو انسانیت نفوذ کرده و ماجراهای شگفت‌انگیزش ذهن خواننده را تسخیر می‌کند.

در خلاصه این کتاب فانتزی آمده :امپراطور مدت زمان زیادی است که با جادوی استخوان‌ها بر مردم حکومت می‌کند؛ جادویی که تنها وسیله برقراری نظم و قانون در حکومت استبدادی او شده است. اما حالا سلطنت او ضعیف شده و گروه‌های انقلابی از گوشه وکنار جزایر مختلف، فریاد شورش سر داده‌اند.

لین، دختر امپراطور، سال‌هاست که محبوس در اتاق‌های قصر پدرش اندیشه انتقام در سر می‌پروراند. پس از آن که پدرش حق موروثی سلطنت را از او می‌گیرد، لین قسم می‌خورد تا با آموختن جادوی ممنوعه استخوان‌ها خودش را اثبات کند؛ اما استفاده از این جادو تاوان سختی دارد.

هنگامی که شورش به پشت دروازه‌های قصر می‌رسد، لین باید تصمیم بگیرد که برای گرفتن حق موروثی خود و نجات جان‌مردم تا کجا حاضر است پیش برود.

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده