نوشته شده در: توسط: هانیه بهرامی در: مقالات

سال 2020 سالی غیر معمول و عجیب برای خیلی از مردم و مشاغل بوده است. صنعت سینما هم از این قاعده مستثنی نبوده و بسیار تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفت. خیلی از فیلم‌ها و انیمیشن‌هایی که دوست داشتیم تماشا کنیم ناتمام ماندند و به اکران نرسیدند مثل انیمیشن رایا و آخرین اژدها.

همانطور که خیلی از مراحل ساخت فیلم‌ها به خصوص انیمیشن‌ها به صورت دیجیتالی ساخته شد اما آثار خوب زیادی را هم توانستیم تماشا کنیم. در این نوشته سعی داریم ده تا از بهترین انیمیشن‌های 2020 را معرفی کنیم.

بهترین انیمیشن های 2020

10– انیمیشن باب اسفنجی: اسفنج در حال فرار

کارگردان: Tim Hill

استودیو سازنده: Paramount Animation
Nickelodeon Movies

صداپیشگان: Tom Kenny
Awkwafina
Matt Berry

کشور سازنده: آمریکا

باب اسفنجی شلوار مکعبی سریالی تلویزیونی است که بیشتر از بیست سال است پخش می‌شود. انیمیشن باب اسفنجی: اسفنج در حال فرار سومین فیلم از سری فیلم‌های باب افسنجی است که در سال 2020 منتشر شد. در این فیلم پلانکتون که مثل همیشه سعی دارد فرمول همبرگر خرچنگی را بدزدد متوجه می‌شود کسی که همیشه مانع نقشه‌هایش می‌شود در واقع باب اسفنجی است نه آقای خرچنگ.

در همین زمان پوسایدن که خدای دریاها است احساس می‌کند که دارد دچار پیری می‌شود و حلزون‌های سلطنتی که از آن‌ها برای جوان‌سازی پوستش استفاده می‌کرده دیگر کاربردی ندارند.

او اعلامیه‌ای می‌دهد که هر کسی که حلزون دریایی برایش ببرد هدیه‌ای دریافت می‌کند. پلانکتون از این فرصت استفاده می‌کند و حلزون باب اسفنجی به نام گری را برای پوسایدن می‌برد. باب اسفنجی و پاتریک به دنبال گری به شهر گمشده آتلانتیس می‌روند.

این فیلم برخلاف سریال باب اسفنجی شلوار مکعبی سه بعدی است البته می‌توان گفت فیلم انیمیشن است و بازیگرانی هم در آن بازی می‌کنند. کیانو ریوز و اسنوپ داگ هم در باب اسفنجی: اسفنج در حال فرار نقش‌آفرینی می‌کنند.

بهترین انیمیشن های 2020

 

9– انیمیشن کریسمس فضایی

کارگردان: Stephen Chiodo

استودیو سازنده: Chiodo Brothers Productions
Golem Creations

صداپیشگان:

Keythe Farley
Dee Bradley Baker

کشور سازنده: آمریکا

انیمیشن Alien Xmas یا کریسمس فضایی کمی متفاوت از دیگر داستان‌های کریسمسی است. در این انیمیشن این بار با آدم فضایی‌ها سر و کار داریم. بیگانگانی به نام کِلِپت‌ها که سال‌های خیلی قبل رنگی و زیبا بوده‌اند به تدریج با حرص و طمع و غارت سیاره خود بی‌رنگ می‌شوند. آن‌ها تبدیل به دزدانی می‌شوند که هیچ سیاره‌ای را بدون غارت رها نمی‌کنند و حتی به یکدیگر هم رحم نمی‌کنند.

ایکس کوچک‌ترین آدم فضایی در میان گونه کلپت‌ها است. گرچه او از همه کلپت‌ها باهوش‌تر است اما بخاطر جثه ریزش هیچوقت جدی گرفته نمی‌شود. زمین که بهترین مکان برای غارت بود رهبر کلپت‌ها زی را برانگیخت تا آن را غارت کنند. او مأموریتی طراحی کرد که ایکس برای نشان دادن خود آن را پذیرفت.

درست دو شب قبل از کریسمس ایکس به شهر بابانوئل و اِلف‌ها رفت تا دستگاهی را سر هم کند که بتوانند تمام اشیای زمین را بدزدند. اما ایکس در زمین و در شهر کریسمس با مفهوم جدیدی به نام عشق روبرو شد و مسیرش تغییر کرد.

انیمیشن کریسمس فضایی داستان ماجراجویی کلپت کوچکی است که قرار است زمین را نابود کند. این انیمیشن که به شیوه استاپ موشن ساخته شده است یکی از انیمیشن‌های بانمک سال 2020 است.

بهترین انیمیشن های 2020

8– خانواده ویلوبی‌ها

کارگردان: Kris Pearn

استودیو سازنده: Netflix Animation
Bron Animation

صداپیشگان:

Will Forte
Maya Rudolph
Alessia Cara

کشور سازنده: کانادا و آمریکا

انیمیشن The Willoughbys یا خانواده ویلوبی‌ها را یک گربه روایت می‌کند. گربه‌ای که در شهر پرسه می‌زند و خانواده‌های زیادی را نظاره می‌کند. او درباره خانواده ویلوبی‌ها داستان را روایت می‌کند چرا که با دیگر خانواده‌ها متفاوت هستند. ویلوبی‌ها در نسل‌های گذشته از خانواده‌های پرماجرا و دوست‌داشتنی بودند اما امروز ابدا به این صورت نیستند.

آقا و خانوم ویلوبی بسیار عاشق یکدیگر هستند. این عشق بدل به خودخواهی شده و باعث می‌شود که آن‌ها چهار فرزند خود را نادیده بگیرند. تیم پسر بزرگ خانواده است که عاشق شکوه پیشین ویلوبی‌ها است. او همیشه سعی دارد که خواهر و برادران خود را از دردسر دور نگه دارد و از آن‌ها محافظت کند.

جین خواهر تیم و از او کوچکتر است. او که صدای خوبی دارد توسط والدینش به سکوت وادار می‌شود و نمی‌تواند آواز بخواند. دو پسر آخر خانواده دوقلو هستند و اسم هردو بارنبی است. بارنبی‌ها بسیار باهوش هستند اما همیشه دست به کارهای خطرناکی می‌زنند.

والدین ویلوبی‌ها به فرزندانشان نه عشق می‌دهند و نه غذای درست و حسابی. هروقت هم از دستشان خسته می‌شوند آن‌ها را می‌فرستند به انبار زغال سنگ.

روزی نوزاد یتیمی پشت خانه ویلوبی‌ها رها می‌شود و جین او را به خانه می‌آورد. تیم که از این تصمیم استقبال نمی‌کند مجبورشان می‌کند بچه را به خانواده دیگری واگذار کنند. آن‌ها بچه را جلوی کارخانه آبنبات‌سازی رها می‌کنند. جین که دوست دارد مثل آن بچه یتیم رها باشد و به کارهایی بپردازد که دوست دارد با برادرانش نقشه خلاص شدن از دست پدر و مادرشان را می‌کشد.

وقتی والدین ویلوبی‌ها به سفری مرگبار می‌روند آن‌ها که حالا آزادی زیادی دارند مشغول به ماجراجویی می‌شوند. این انیمیشن با چندین ماجراجویی و شلوغی کمی درهم برهم است اما هنوز داستان جذابی دارد و دوست دارید بدانید در نهایت چه بلایی سر این چهار بچه می‌آید.

بهترین انیمیشن های 2020

7– انیمیشن غارنشین‌ها: عصر جدید

کارگردان: Joel Crawford

استودیو سازنده: DreamWorks Animation

صداپیشگان:

Nicolas Cage
Emma Stone
Ryan Reynolds

کشور سازنده: آمریکا

انیمیشن The Croods: A New Age یا غارنشین‌ها: عصر جدید دنباله انیمیشن غارنشین‌ها است که در سال 2013 ساخته شد. انیمیشن اول با استقبال فراوانی روبرو شده بود و بعد از آن مجموعه تلویزیونی دو بعدی ساخته شد که داستان پیش از فیلم اول را روایت می‌کرد. در سال 2020 دنباله انیمیشن غارنشین‌ها ساخته شد که در آن با چالش‌های جدید و متفاوتی روبرو بودند.

اگرچه که استقبال از انیمیشن غارنشین‌ها: عصر جدید مثل سری اول خود آنقدر خوب نبود اما هنوز هم یکی از بهترین انیمیشن‌های سال 2020 است.

یکی از شخصیت‌های مهم این قسمت پسری به نام گای است که با گیر افتادن خانواده‌اش در قیر او را راهی جایی به نام «فردا» می‌کنند. او درگیر یک ماجراجویی طولانی می‌شود و در نهایت با ایپ و خانواده‌اش (غارنشین‌ها) که در انیمیشن اول حضور داشتند آشنا می‌شود. خانواده غارنشین‌ها همراه گای به جستجوی فردا در ماجراجویی او سهیم می‌شوند.

آنها با این که در این قسمت هم مثل قسمت اول غارنشین‌ها دنبال خانه‌ای جدید برای خود هستند اما چالش‌ها و مسائلی که با آن‌ها سر و کله می‌زنند جنس متفاوتی دارد. غارنشین‌ها با انسان‌های مدرن‌تری آشنا می‌شوند و هر دو پدر خانواده سعی دارند به شیوه خود از خانواده‌شان دفاع کنند.

انیمیشن غارنشین‌ها: عصر جدید در صحنه‌های مختلفی کمدی لطیفی دارد که ترکیبش با طراحی‌های جذاب آن را به انیمیشنی سرگرم‌کننده تبدیل می‌کند.

بهترین انیمیشن های 2020

6– انیمیشن روی ماه

کارگردان: Glen Keane

استودیو سازنده: Netflix Animation
Pearl Studio

صداپیشگان:
Cathy Ang
Phillipa Soo

کشور سازنده: چین و امریکا

انیمیشن Over the Moon یا روی ماه یکی از انیمیشن‌هایی است که نتفلیکس آن را پخش کرد. انیمیشن روی ماه بسیار به انیمیشن‌های دیزنی شباهت دارد و نشانه‌های مختلفی در آن به نظر آشنا می‌رسند.

روی ماه که سری به فرهنگ و افسانه‌های چینی می‌زند داستان دختری نوجوان به نام فی فی را می‌گوید. فی فی که از کودکی با افسانه عاشقانه الهه ماه چانگی بزرگ شده است پس از فوت مادرش به تنهایی با پدرش زندگی می‌کند. زمانی که پدرش با زن جدیدی آشنا می‌شود و قصد ازدواج دارد فی فی برای این که به پدرش نشان بدهد افسانه چانگی واقعیت دارد و او را از ازدواج منصرف کند راکتی درست می‌کند تا به ماه برود.

همانطور که گفته شد ماجراجویی فی فی پر از المان‌هایی است که به مخاطب حس آشنا پنداری می‌دهد ولی با این حال یکی از فیلم‌های انیمیشنی محبوب امسال شده است. انیمیشنی است پر از موجودات عجیب و غریب و الهام‌بخش.

بهترین انیمیشن های 2020

5– انیمیشن به پیش

کارگردان: Dan Scanlon

استودیو سازنده: پیکسار

صداپیشگان: Tom Holland
Chris Pratt

کشور سازنده: امریکا

اولین انیمیشن 2020 استودیو پیکسار انیمیشن Onward یا به پیش بود. انیمیشن به پیش داستان یک جهانی تخیلی و فانتزی است که در آن موجودات مختلف در زمان‌های دور از جادو استفاده می‌کردند. در جهان امروز دیگر جادو نقش خاصی ندارد. اسب‌های تک‌شاخ از آشغال‌ها غذا می‌خورند، نیمه انسان‌ نیمه حیوان‌ها (سانتور) پلیس هستند، اژدها حیوان خانگی است، پری‌ها گروه‌های خلافکار موتورسوار هستند و هیچ چیز مثل سابق نیست.

ایان و بارلی لایت‌ فوت دو برادر الف هستند که در این دنیای عجیب زندگی می‌کنند. ایان پسری 16 ساله و خجالتی است و بارلی از طرفداران جادو و هنوز در پی آن. پدرشان پیش از تولد ایان فوت کرده و برای تولد 16 سالگی او هدیه‌ای گذاشته است.

ایان و بارلی طبق ورد و با سنگ جادویی سعی می‌کنند برای یک روز پدرشان را برگردانند. در میان اجرای ورد سنگ ققنوس می‌شکند و فقط نیمه پایینی پدرشان ظاهر می‌شود. آن‌ها برای این که او را کامل ظاهر کنند به دنبال سنگ دیگری به ماجراجویی‌ دست می‌زنند که مملو از جادو جنبل است.

به پیش مثل آثار درجه یک پیکسار نیست. فروش آن در گیشه کمتر از بودجه ساختش بوده که این اتفاق خیلی کم برای انیمیشن‌های پیکسار می‌افتد. با این حال نمی‌توان گفت فیلم بدی است. انیمیشن به پیش جادو را به شیوه جدید و متفاوتی در داستان به کار برده. مثل این است که جادو را با دنیای ما انسان‌های عادی ترکیب بکند و دیگر آن ارزشمندی را برای انسان‌ها نداشته باشد.

بهترین انیمیشن های 2020

4– انیمیشن نقاب میتارو

کارگردان:

Junichi Sato
Tomotaka Shibayama

استودیو سازنده: همکاری
Studio Colorido
Toho Animation
Twin Engine

صداپیشگان:
Mirai Shida
Natsuki Hanae
Hiroaki Ogi

کشور سازنده: ژاپن

اولین انیمه این لیست A Whisker Away است که به آن نقاب میتارو هم می‌گویند. انیمه نقاب میتارو اثر نویسنده معروف ماری اوکادا است. از آثاری که ماری اوکادا در آن‌ها نویسنده بوده می‌توان به انیمه سریالی آنوهانا و فیلم سینمایی ماکیا اشاره کرد.
داستان‌های اوکادا اغلب درباره چالش‌های نوجوانی یا مشکلات جوانی است. فضای آثارش غالبا احساسی و زیباست.

انیمه نقاب میتارو هم از این قاعده مستثنی نیست. میو ساساکی دانش‌آموز دبیرستانی است که عاشق همکلاسی خود کنتو هینوده شده. او برای جلب توجه کنتو دست به کارهای عجیب و غریبی می‌زند که کنتو اصلا از آن‌ها استقبال نمی‌کند.

میو که دوست دارد به هر طریقی به کنتو هینوده نزدیک بشود روش جدیدی را امتحان می‌کند. او با زدن نقاب جادویی گربه‌ای به گربه ملوس و دوست‌داشتنی تبدیل می‌شود که کنتو به شدت دوستش دارد.

انیمه نقاب میتارو درست مثل انیمه آنوهانا تصاویر رویایی و خارق‌العاده‌ای دارد. شهر گربه‌ها، گربه سخنگو و اتفاقات جادویی همگی بخشی از این زیبایی رنگ، طراحی و پویانمایی است.

بهترین انیمیشن های 2020

3– انیمیشن ولف واکرها

کارگردان:
Tomm Moore
Ross Stewart

استودیو سازنده: همکاری Cartoon Saloon و Mélusine

صداپیشگان:

Honor Kneafsey
Eva Whittaker
Sean Bean

کشور سازنده: ایرلند

دختر نوجوان انگلیسی تبار به همراه پدرش به شهر کیلکنی در ایرلند می‌رود. شهری که مردمش در حال تخریب جنگل‌های اطراف هستند تا بتوانند در آن‌جا کشاورزی بکنند. در این جنگل‌ها گرگ‌هایی زندگی می‌کنند که مانع این کار هستند. لرد کرامول که مسئول شهر است به پدر رابین، بیل گودفِلو دستور می‌دهد تا گرگ‌ها را بکشد.

افسانه‌ای وجود دارد که موجوداتی به نام ولف‌واکرها در این جنگل‌ها زندگی می‌کنند و آن‌ها که هم گرگ‌اند هم انسان رهبر گرگ‌های جنگل‌های کیلنکی هستند.

رابین گودفلو دختر بیل با کنجکاوی و علاقه زیاد به همراهی پدرش در جنگل گم می‌شود و همین باعث آشنایی او و مِب که دختر بچه‌ای ولف واکر است می‌شود.

انیمیشن Wolfwalkers نقدهای مثبت زیادی گرفته است و یکی از بهترین انیمیشن‌های 2020 است. همانطور که می‌دانید با این که مدت زیادی از اکران این انیمیشن نگذشته است توانسته جوایز بسیاری را ازآن خود کند. انیمیشن Wolfwalkers در میان انیمیشن‌های رنگارنگ و سه بعدی، با دنیایی دو بعدی و شبیه کتاب داستان‌های کودکانه جایگاه خود را پیدا کرده است.

بهترین انیمیشن های 2020

2– انیمیشن دیو کش: قطار موگن

کارگردان: Haruo Sotozaki

استودیو سازنده: Ufotable

صداپیشگان:
Natsuki Hanae
Akari Kitō
Satoshi Hino

کشور سازنده: ژاپن

پر سر و صداترین انیمیشن امسال یک انیمه ژاپنی است. سریال دیو کش یکی از مجموعه‌های پرطرفدار سال‌های اخیر در صنعت انیمه است. فیلم Demon Slayer: Mugen Train که از مانگای دیو کش: قطار بی‌نهایت اقتباس شده و اکران آن چندین بار بخاطر شیوع ویروس کرونا با تأخیر روبرو شد.

دیو کش به محض اکران شدن و در همان روز اول شروع به شکستن رکوردها در صنعت سینمای ژاپن کرد. رکورد سرعت فروش انیمه دیو کش: قطار موگن حتی از معروف‌ترین فیلم ژاپنی، انیمه شهر اشباح هم پیشی گرفت. همچنین این فیلم توانست رکورد فروش بسیاری از انیمیشن‌های معروف را در ژاپن بشکند. انیمیشن‌هایی از جمله نام تو و Frozen 2 هم فروش کمتری نسبت به آن در ژاپن داشتند.

مهار خوب کرونا در ژاپن و با گشوده شدن چندی از سینماهایش و اکران انیمه دیو کش: قطار موگن باعث شد این رکوردهای تاریخی جا به ‌جا بشوند. این فیلم پرفروش‌ترین انیمیشن جهان و چهارمین فیلم پرفروش 2020 است. داستان این فیلم ادامه‌ای از سریال آن است. در این فیلم بیشتر با شخصیت رنگوکو کیوجیرو آشنا می‌شویم که در قسمت‌های انتهایی سریال حضور داشت.

تانجیرو، نزوکو، زنیتسو و اینوسوکه برای شکار شیطانی که بیش از 40 دیو کش را نابود کرده به رنگوکو می‌پیوندند تا در این مأموریت او را همراهی بکنند. همه آن‌ها در قطار گرفتار خوابی می‌شوند که شیطان حاضر در قطار برایشان ترتیب دیده است. در خواب‌های هرکدام شیرین‌ترین رویاهایشان را می‌بینیم و با قسمت جدیدی از شخصیت‌های این انیمه آشنا می‌شویم.

انیمه دیو کش: قطار موگن همچون سریال آن پر از صحنه‌های اکشن و پر هیجان است که نه تنها بیننده را سرگرم می‌کند بلکه او را بدون پلک زدن تا انتها با خود همراه می‌کند.

بهترین انیمیشن های 2020

1– انیمیشن روح

کارگردان: Pete Docter

استودیو سازنده: پیکسار

صداپیشگان:
Jamie Foxx
Tina Fey

کشور سازنده: آمریکا

بالاخره به معرفی بهترین انیمیشن سینمایی امسال رسیدیم. انیمیشن Soul یا روح که کار دیگری از استودیو پیکسار است بسیار موفق‌تر از سینمایی اول 2020 پیکسار یعنی انیمیشن Onward عمل کرده. انیمیشن روح نه تنها در داستان‌پردازی بلکه در طراحی و آرت انیمیشن هم بسیار موفق‌تر از انیمیشن به پیش یا حتی خیلی از بهترین انیمیشن‌های 2020 است.

قدرت موسیقی، شخصیت‌های دوست‌داشتنی، رنگ‌های رویایی و داستان فانتزی انیمیشن روح باعث می‌شود با لبخندی ملیح، با قلبی آکنده از شادی و حس خوب تجربه خوب و جدیدی از انیمیشن داشته باشید.

داستان انیمیشن روح به قبل از تولد انسان‌ها برمی‌گردد. اینکه هر کسی چه هدفی را پیدا می‌کند که پا به این جهان می‌گذارد و یا چه چیزی الهام‌بخش او برای تن دادن به زندگی است سوالی است که انیمیشن روح به ساده‌ترین روش ممکن به آن پاسخ می‌دهد. پاسخی درخور که برای هر گروه سنی تماشای آن لذت‌بخش است.

جمله «زندگی همین چیزهای معمولی است.» به طرز خارق‌العاده‌ای در این فیلم نمایش داده می‌شود.

جو گاردنر که معلم موسیقی است و رویای ستاره شدن در موسیقی جاز را دارد در حادثه‌ای به کما می‌رود. روح او که از بدنش جدا شده به اشتباه به عنوان فردی الهام بخش مسئول آموزش به روح کوچکی به نام 22 می‌شود که سال‌های زیادی است در دنیای پیش از تولد است.

22 که هیچ علاقه‌ای به زمینی شدن ندارد سعی می‌کند جو گاردنر را به زمین بفرستد تا او بار دیگر بتواند به زندگی برگردد. حتی اگر هیچ‌کدام از انیمیشن‌های سال 2020 را تماشا نکردید حتما به تماشای انیمیشن روح بنشینید. این فیلم تجربه‌ای دوست‌داشتنی و زیبا است که پایش را فراتر از سرگرم‌کننده بودن می‌گذارد.

 

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده