نوشته شده در: توسط: تیم تحریریه اونترنت در: آموزش کمیک

شاید بسیاری از ما از آن دسته علاقه‌مندانی باشیم که علاوه بر پیگیری‌ داستان‌های کمیک، تمایل زیادی به یادگیری و آموزش نرم‌افزار‌های مربوط به این حوزه  را هم داشته باشیم. روند طراحی کتاب‌های مصور یا همان کمیک استریپ‌ها دارای پیچیدگی‌های خاص خود است. در اینجا قصد داریم تا با معرفی کتاب‌های آموزشی و نرم‌افزارهای طراحی کمیک، شما را با مراحل طراجی کتاب‌های مصور آشنا کنیم و توضیح دهیم که چگونه می‌توان در چند قدم از یک ایده ذهنی به طراحی یک کمیک جذاب رسید.

چگونگی ساخت فیلمنامه (Storyboard)

پیش از هر اقدامی ابتدا لازم است تا برای ایده‌ایی که در ذهن‌تان شکل گرفته است یا در حال شکل‌گیری است، یک برنامه‌ریزی دقیق و منظم داشته باشید. چرا که ایده‌های در نوع خود هر کدام وسوسه‌انگیز هستند و اگر بدون برنامه‌ریزی به سمت آن‌ها بروید بی‌شک به بن‌بست و توقف خلاقیت خواهید رسید. پس بهتر است قبل از هر کاری، ساختار کلی ایده خود را در ذهن‌تان شناسایی کنید و برای عملی کردن آن برنامه‌ریزی انجام دهید.

ساختن یک کمیک بدون داشتن ایده‌یی در ذهن، بدون شک سخت خواهد بود. بنابراین اولین قدم برای شروع کار آن است که مجموعه‌ای از ایده‌ها را در ذهن خود بررسی کنید. شما قصد دارید ایده‌یی را که در ذهن‌تان شکل گرفته به یک داستان مصور یا بصری تبدیل کنید؛ پس لازم است که حتما یک سازماندهی مناسب داشته باشید.

آموزش طراحی کمیک

برای این مثال، از یک شخصیت سرآشپز کوچک استفاده خواهیم کرد تا یک نوع کمیک کوتاه و بی‌نقص را به تصویر بکشیم. می‌خواهیم او را به عنوان یک شخصیت شاد اما دست و پا چلفتی به تصویر بکشیم، بنابراین برای او باید چندین اتفاق ناگوار در آشپزخانه رخ دهد و حتا گاهی بهتر است این اتفاق‌ها  همزمان رخ بدهد. اما او باید تمام تلاشش را بکند تا همه چیز را سر و سامان  بدهد.

بهتر است با ارائه فهرستی از مواردی که ممکن است برای او اشتباه پیش برود، شروع کنید و به این فکر کنید که چگونه ممکن است یک اتفاق منجر به پدید آمدن اتفاقی دیگر شود. پس بهتر است هر ایده‌یی که به نظرتان می‌رسد را روی کاغذ بیاورید.

باید ترتیب اتفاق‌ها و وقایع را طوری پشت‌سر هم بچینید که به ریتم داستان‌تان ضربه‌ایی وارد نشود. سعی کنید برای ساخت داستان‌های طولانی‌تر از منابع معتبر و نمونه‌های کلاسیک استفاده کنید. در واقع داشتن یک طرح اولیه فیلمنامه هرچند ساده، می‌تواند مرجع مفیدی برای مراحل بعدی کارتان باشد. در این مرحله می‌توانید کلمات را به تصویر تبدیل کنید و به نوعی شروع به دکوپاژ کردن ایده خود کنید.

یکی از امتیاز‌هایی که طرح فیلمنامه می‌تواند برایتان به وجود آورد این است که سبب می‌شود تا شما بدانید کدام یک از عناصر داستانی‌تان می‌تواند جلوه بصری بیشتری داشته باشد. به یاد داشته باشید که در طراحی کمیک، داشتن فیلمنامه یک قانون اجباری نیست اما می‌تواند به شما کمک کند تا با خیال راحت بین طراحی و نوشته‌تان به عقب و جلو بروید تا آنچه را که درست نیست تنظیم کنید. در واقع وجود فیلمنامه به ما کمک می‌کند که بدانیم داستان ما چگونه پیش خواهد رفت، و به ما اجازه می‌دهد تا بر روی ظاهر و احساسی که می‌خواهیم انتقال دهیم بیشتر متمرکز باشیم.

کمیک‌ها طیف‌های بی‌شمار و گسترده‌ایی دارند. از کمیک استریپ روزنامه و رمان‌های گرافیکی گرفته تا کمیک‌های آنلاین که تقریبا بی انتها اسکرول می‌شوند. پس برای ارائه کمیک خود حتما باید بدانید که در قالب کدام یکی از تعاریف کمیک قرار می‌گیرد. بنابراین وجود فیلنامه می‌تواند کمک بزرگی به شما بکند.

مقاله پیشنهادی: چگونه کمیک آرتیست شویم؟

معرفی نرم افزارهای طراحی کمیک

همانطور که تا پیش از این هم بارها اشاره شده است، در دهه‌های اخیر یکی از منابع الهام بخش فیلم‌های سینمایی داستان‌های کمیک هستند. مجموعه‌ایی که علاقه‌مندان بسیاری را چه در حوزه ادبیات و چه در حوزه سینما به دنبال خود کشانده است و توانسته است بخشی بزرگی از سلایق مخاطبان را پاسخگو باشد.

اما در سال‌‌های اخیر نرم‌افزارهایی با ورود به این حوزه توانسته‌اند تنوع بسیاری برای سازندگان ایجاد کنند. در چند خط بعدی قصد داریم برخی از این نرم‌افزارها را برای شما برشماریم و به معرفی آن‌ها بپردازیم.

Clip Studio Paint Pro

Clip Studio Paint Pro بهترین نرم‌افزار کمیک‌ساز، برای اکثر کاربران است. در حالی که کاملا به اندازه Clip Studio Paint EX قدرتمند نیست اکثر ویژگی‌های مشابه را ارائه می‌دهد و تقریبا هر چیزی را که یک سازنده کمیک احتمالا به آن نیاز دارد را پوشش می‌دهد. دارای طیف خیره کننده‌ای از ابزارهای تصویرسازی و قلم مو است که به شما کمک می‌کند شخصیت‌ها، پس زمینه‌ها و انواع کمیک را از ابتدا ترسیم کنید. حتی اگر نمی‌خواهید زمان خود را صرف ساختن همه چیز کنید، می‌توانید از میان مجموعه وسیعی که از پیش ساخته شده رایگان و ممتاز Clip Studio یکی را انتخاب کنید.

اکثر گرافیست ها با مجموعه ابزارهای Adobe آشنا هستند و Clip Studio از نظر طراحی و چیدمان بسیار شبیه به آن نرم‌افزار  است. بسیاری از کلیدهای میانبر نیز در آن یکسان هستند. اگر با نرم‌افزار کاملا تازه کار هستید، چند ساعت طول می کشد تا یاد بگیرید اما پس از آن، منابع لازم برای ایجاد تقریبا هر نوع ایده‌یی را خواهید داشت.

معرفی نرم افزارهای طراحی کمیک

Comic Draw

Comic Draw یک برنامه طراحی کمیک با استفاده آسان است که منحصراً برای iPad است. نسخه آزمایشی رایگان ۱۴روزه آن به شما این فرصت را می‌دهد که برنامه سازنده کمیک و همه ابزارهای آن را امتحان کنید Comic Draw برای هنرمندان مبتدی و حرفه ای به طور یکسان عالی است. از اینکه بتوانید قلم موها، رنگ‌های جوهر و سایر ابزارها را به راحتی پیدا کنید، قدردانی خواهید کرد، و اگر از یک خودکار دیجیتال استفاده می‌کنید می‌توانید تصاویری همتراز با اکثر برنامه‌های رایانه خانگی ایجاد کنید.

همچنین شامل بسیاری از ابزارهای پیشرفته مانند راهنمای پرسپکتیو برای کمک به ترسیم دقیق مناظر و ساختمان‌ها است. Comic Draw برای هنرمند کتاب‌های مصور که عاشق ترسیم صحنه‌ها هستند، در مقابل داستان نویسانی که عاشق خلق طرح هستند، طراحی شده است و این جمله بدان معنی است که این نرم‌افزار شامل کتابخانه‌ای از قالب‌های پانل، کاراکترها، وسایل یا پس‌زمینه‌های از پیش طراحی‌شده نیست.

Comic Life 3

Comic Life 3 با دیگر نرم‌افزارهای طراحی کمیک کمی متفاوت است. در این نرم‌افزار می‌توانید با وارد کردن تصاویر و عکس‌ها، کمیک بسازید و بعد از آن با فیلتری سبک‌سازی شده آن‌ها را پردازش کنید تا شبیه به کمیک به نظر برسند. حتی اگر هیچ استعدادی برای طراحی و تصویرسازی نداشته باشید، این یک روش منظم در واقع برای نشان دادن مهارت‌های روایی شما در نظر گرفته شده است.

می‌توانید انواع حباب‌های گفتاری را برای ایجاد دیالوگ اضافه کنید، و پس‌زمینه‌های از پیش ساخته شده زیادی برای افزودن به سناریوهایتان وجود دارد. Comic Life 3 از فونت‌های موجود در رایانه شما استفاده می‌کند و دارای یک غلط‌گیر املایی داخلی است که در بین سازندگان کمیک بسیار نادر است. در این نرم‌افزار حتی می‌توانید افکت‌های صوتی تنظیم کنید این نرم‌افزار با سادگی و ارائه قیمت نسبتا مناسب می تواند برای افراد مبتدی، نتایج عالی را به همراه دارد.

Pixton

اگر به دنبال چیزی واقعا ساده هستید، Pixton ایده‌آل است. این نرم‌افزار برای کودکان، خانواده و استفاده‌های آموزشی عالی است. می‌توانید نسخه‌های مختلفی از Pixton را بر اساس آنچه که در درجه اول از آن استفاده می‌کنید دریافت کنید. جالب است بدانید که شما یک نسخه آزمایشی رایگان نیز دریافت می‌کنید، بنابراین می‌توانید قبل از اینکه متعهد به خرید شوید، با نسخه اصلی بازی کنید. Pixton از تمام دارایی‌های از پیش ساخته شده استفاده می‌کند، و تعداد زیادی در دسترس است، شما می‌توانید شخصیت‌های از پیش ساخته شده را تا حد شگفت انگیزی سفارشی کنید، و می‌توانید آن‌ها را برای ایجاد ژست‌ها، جابجایی پاها، دست‌ها، سرها و غیره حرکت دهید تا صحنه‌های دلخواه و پویا بسازید.

فونت‌ها نیز با نرم افزار همراه هستند. بنابراین نیازی به وارد کردن آن‌ها از رایانه خود ندارید. Pixton نیز مبتنی بر مرورگر است، بنابراین نیازی به دانلود ندارد، به این معنی که برای اجرای آن به رایانه شخصی یا مک فانتزی نیاز ندارید. این نکته یکی از امیتز‌های این نرم‌افزار است که می تواند توجه کاربران کم‌سن‌تر را به خود جلب کند.

 

نظرات مخاطبین

0 نظر ثبت شده